Vilnius

Seimas ir Vyriausybė užsipuolė Lietuvos lenkų lyderį dėl gyventojų surašymo

(atnaujinta 16:23 2021.01.29)
Konservatorius prašo Ministrų kabineto išsiaiškinti procedūros teisėtumą ir prireikus imtis priemonių jai sustabdyti

VILNIUS, sausio 29 — Sputnik. Lietuvoje kilo skandalas dėl lenkų partijos ("Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga", LLRA-KŠS) planų surengti gyventojų surašymą vienu metu su Statistikos departamentu.

Reakcija vyriausybėje

Lietuvos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė paragino tautiečius užpildyti Statistikos departamento anketą apie tautybę, gimtąją kalbą ir religiją.

Vyriausybės vadovė priminė, kad šiais metais vyksta gyventojų surašymas. Tačiau šį kartą surašinėtojai neis nuo durų prie durų, o duomenys bus imami iš įvairių valstybinių registrų ir informacinių sistemų.

"Tam, kad paveikslas būtų kuo išsamesnis, Statistikos departamentas vykdo ir štai tokią apklausą, kuri leis pateikti duomenis apie tautybę, kalbų mokėjimą ir išpažįstamą tikėjimą. Žinoma, vien šios apklausos nepakaks, bus naudojami ir kiti metodai, tačiau, kuo daugiau žmonių užpildys trumpą klausimyną, tuo lengviau bus mūsų statistikams, nes būtent jie, o ne ponas [Valdemaras] Tomaševskis (partijos "Lietuvos lenkų rinkimų akcija — Krikščioniškų šeimų sąjunga" — Sputnik), atsakingi už tai, kad žinotume apie savo visuomenę daugiau faktų, o ne interpretacijų ar spekuliacijų", — parašė Šimonytė Facebook.

Premjerė paragino lietuvius užpildyti anketas.

Pretenzijos lenkų partijai Seime

Seimo deputatas iš partijos "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" Jurgis Razma anksčiau kreipėsi į Vyriausybę su prašymu įvertinti, ar bus teisėta, jei lenkų partija surengs gyventojų surašymą vienu metu su Statistikos departamentu. Apie tai politikas pasakojo Facebook.

"Nors skelbiama, kad bus laikomasi karantino reikalavimų, tačiau, kas užtikrins, kad tikrai jų būtų laikomasi? Jau ir dabar Vilniaus apskrities savivaldybėse Covid 19 susirgimų skaičiai yra vieni didžiausių Lietuvoje. Kyla abejonių ir dėl minėtų piliečių asmeninių duomenų rinkimų ir saugojimo teisėtumo. Ar turi teisę visuomeninė organizacija rinkti ir kaupti tokius žmonių asmeninius duomenis?" — parašė jis.

Be to, politikas suabejojo, ar yra garantijų, kad surinkti duomenys apie gyventojus nebus pakeisti, kad jais nebus manipuliuojama, kad nebus bandoma sukelti abejonių dėl Statistikos departamento surinktų duomenų patikimumo.

Razma prašo Vyriausybės išsiaiškinti lenkų partijos vykdomos procedūros teisėtumą ir prireikus imtis priemonių jai sustabdyti.

Vašingtonas, JAV, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Lenkų partija nori surašyti Vilniaus krašto gyventojus, todėl ragina žmones nurodyti savo tautybę.

Lietuvoje sausio mėnesį prasidėjo gyventojų ir būstų fondo surašymas, kuris atliekamas kas dešimt metų. Šiemet jis vyks kitaip, remiantis administraciniais šaltiniais. Duomenys bus gauti iš įvairių valstybės registrų ir informacinių sistemų. Surašinėtojai neis pas piliečius.

Surengti gyventojų surašymą be tiesioginio kontakto su žmonėmis buvo nuspręsta dėl koronaviruso pandemijos. Duomenys bus renkami iš 19 valstybinių registrų ir informacinių sistemų. Preliminarūs rezultatai bus paskelbti šių metų pabaigoje.

Anksčiau Lietuvos Europos žmogaus teisių fondas gyventojų surašyme įžvelgė riziką tautinėms mažumoms. Organizacijos pirmininkė Barbara Čariton (Barbara Charyton) pareiškė, kad asmens priklausymas vienai ar kitai tautinei mažumai gali būti ignoruojamas, nes dauguma lietuvių valstybiniuose registruose nenurodo savo tautybės, ypač tie, kurie gimė 1990-aisiais metais.

Tegai:
Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Vyriausybė, Seimas, visuotinis surašymas, gyventojai, Lietuva
Kuršių marios

Ugniagesiai išgelbėjo Kuršių mariose įlūžusį žveją

(atnaujinta 16:02 2021.02.27)
Vasario mėnesį ugniagesiams gelbėtojams pavyko išgelbėti keturis įlūžusius žmones. Per šį mėnesį buvo atlikta 19 gelbėjimo darbų vandenyje

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Ketvirtadienį Klaipėdos rajone, Kuršių mariose įlūžo žmogus. Jo pagalbos šauksmą išgirdę žvejai, iškvietė ugniagesius. Apie tai pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD).

Incidentas įvyko Priekulės seniūnijoje, ties Kairių kaimu. Gelbėti nelaimėlio atskubėjo keturi Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesiai.

Kuršių marių ledu jiems pusantro kilometro teko bėgti ir stumti 2 gelbėjimo roges. Išsilaikyti virš vandens 40 minučių vyrui padėjo smaigai.

Ugniagesiai rankomis iš vandens ištraukė įlūžusi vyrą ir įkėlė jį į gelbėjimo roges. Jis buvo saugiai nugabentas į krantą ir perduotas medikams. Vyras buvo sąmoningas, bet sušalęs.

"Šiuo metu upių ledas jau nėra saugus. Vakar atlikome jo stebėseną Šventojoje. Daug kur upėje ledą semia vanduo, jis jau gerokai aptirpęs. Nors šiemet gelbėti įlūžusių upėje dar neteko, bet esu matęs žmogų žygiuojantį upe. Gaila, kad daugelis nesuvokia, kad toks vaikščiojimas pražūtingas, nes upėje įlūžusio beveik neįmanoma išgelbėti. Įlūžus gan greitai atsiduriama po ledu. Pėdos ant upių ledo rodo, kad žmonės visiškai nebrangina savo gyvybės", — teigia Ukmergės priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Dainius Vyšniauskas.  

Nors ežerus vis dar kausto ledas, bet ir juose jau galima įlūžti, perspėja ugniagesiai.

"Daugelis ežerų dar yra padengta storu ledu, bet ten, kur įteka ar išteka vanduo, tos vietos jau gali būti pavojingos. Be to, ežeruose dabar gausu prigręžiotų žvejybai vietų. Palijus lietui, jos didėja, todėl reiktų elgtis labai saugiai", — sako Zarasų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Eugenijus Andrejevas.  

Vasario mėnesį ugniagesiams gelbėtojams pavyko išgelbėti keturis įlūžusius žmones. Per šį mėnesį buvo atlikta 19 gelbėjimo darbų vandenyje. Jų metu ištrauktas vienas skenduolis. 

Tegai:
Kuršių marios, ugniagesia
Dar šia tema
Ugniagesių kursantų rengimui papildomai skirta 3 milijonai eurų
Lietuvos gyventojai įspėjami dėl šiomis dienomis sustiprėsiančio vėjo
Vilnius

Užsieniečiai apie COVID-19 tyrimo rezultatus bus informuojami trumpąja žinute

(atnaujinta 16:16 2021.02.27)
Pabrėžiama, kad atšaukiama viena iš Karštosios koronaviruso linijos 1808 funkcijų — gydytojų konsultacinė linija

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Nuo šiol užsieniečiams informacija apie koronaviruso ligos tyrimų rezultatus bus siunčiama trumpąja žinute, praneša Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba.

Taip pat pabrėžiama, kad atšaukiama viena iš Karštosios koronaviruso linijos 1808 funkcijų — gydytojų konsultacinė linija.

Į Lietuvą atvykę užsieniečiai, kurie registruojasi mobiliame koronaviruso patikros punkte atlikti COVID-19 tyrimus, informaciją apie tyrimo rezultatus gaus trumpąja žinute. Joje bus pateikta informacija, kad tyrimo rezultatą galima sužinoti prisijungus prie pateiktos nuorodos, apsaugotos slaptažodžiu.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Iki šiol Karštosios linijos 1808 gydytojų konsultacinė linija, be užsieniečių informavimo apie  teigiamą tyrimo dėl COVID-19 rezultatą, galėdavo teikti ir konsultaciją, o esant poreikiui sujungti su greitosios medicinos pagalbos dispečerine. Įvertinus, kad konsultacijas pacientams teikia šeimos gydytojai ir tokių skambučių nebesulaukiama, nuo kovo 1 dienos gydytojų konsultacinė linija yra atšaukiama.

Kaip ir iki šiol Karštosios koronaviruso linijos 1808 specialistai registruos skambinančiuosius, apklaus ir įvertins jų sveikatos būklę bei registruos žmones į mobilius punktus arba karščiavimo klinikas tyrimams atlikti.

Su Lietuvoje gyvenančiais piliečiais, kuriems nustatytas teigiamas COVID-19 tyrimo rezultatas, susisiekia ir juos konsultuoja šeimos gydytojai arba slaugytojai. Jie suteikia visą reikiamą informaciją apie izoliavimosi reikalavimus, įvertina paciento sveikatos būklę, paskiria gydymo planą, jei reikia, išduoda elektroninį nedarbingumo pažymėjimą.

Tegai:
karantinas, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvoje per parą nustatyti 626 nauji koronaviruso atvejai
Estijoje transportuojant sugadintos vakcinos nuo COVID-19
Šulinys

Pensininkė įkrito į 16 metrų gylio šulinį ir išgyveno

(atnaujinta 19:08 2021.02.27)
Kaimynas pasidarė virvines kopėčias ir nusileido į šulinį, kad palaikytų moterį virš vandens, kol atvyks gelbėtojai

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Gelbėtojai Amerikos mieste Silvertone, Oregone, išgelbėjo pensininkę, įkritusią į 16 metrų šulinį, praneša "The Oregonian".

Vasario 18 dienos rytą 80 metų moteris įkrito pro medinį šulinį dengusį dangtį. Ji įkrito į 16 metrų gylį, iš dalies paniro į vandenį, tačiau išgyveno.

Kaimynas pasidarė virvines kopėčias ir nusileido į šulinį, kad palaikytų moterį virš vandens, kol atvyks gelbėtojai.

Gelbėtojai nukentėjusiąją ištraukė iš šulinio. Ji buvo sąmoninga, tačiau patyrė traumų ir hipotermiją. Sunkios būklės paguldyta į ligoninę.

Anksčiau pranešta, kad ketverių metų berniukas JAV Teksaso valstijoje įkrito į 13 metrų gylio šulinį ir ten praleido kelias valandas, kol gelbėtojai jį surado.

Tegai:
Šulinys