Šuo

Mokslininkai prakalbo apie neįprastus šunų sugebėjimus

(atnaujinta 00:03 2021.02.01)
Tyrėjai neseniai pradėjo dar vieną projektą "Genius Dog Challenge", kurio tikslas — sužinoti, kiek naujų žodžių gabūs šunys gali išmokti per trumpą laiką

VILNIUS, sausio 30 — Sputnik. Vengrijos mokslininkai įrodė, kad kai kurie ypač gabūs šunys, išgirdę tik keturis kartus, sugeba išmokti naujų objektų pavadinimų. Tiesa, be praktikos jie greitai pamiršta šiuos žodžius. Tyrimo rezultatai skelbiami "Scientific Reports".

Mokslininkai iš Eötvös Loránd universiteto Budapešte dvejus metus įgyvendino projektą "Šeimos šunys" Etologijos katedroje. Tuo tikslu jie visame pasaulyje ieško talentingų šunų, kurie galėtų prisiminti objektų pavadinimus be jokio oficialaus mokymo, o tiesiog žaisdami su savo šeimininkais ar kasdieniame gyvenime, kaip tai daro vaikai, augantys šeimoje.

Pirminiai duomenys rodo, kad dauguma šunų objektų pavadinimus išmoksta tik po ilgesnio mokymo, tačiau yra ir tokių, kurie rodo išskirtinius sugebėjimus.

Eksperimente, kurį rašo straipsnio autoriai, dalyvavo du tokie gabūs šunys: borderkolis vardu Whisky iš Norvegijos ir Jorkšyro terjeras vardu Vicky Nina iš Brazilijos. Mokslininkai tyrinėjo jų sugebėjimą išmokti naują žodį vos keturis kartus išgirdus ir susieti jį su konkrečiu daiktu, šiuo atveju — su konkrečiu žaislu.

"Mes norėjome sužinoti, kokiomis sąlygomis gabūs šunys gali išmokti naujų žodžių. Norėdami tai išbandyti, mes Whisky'į ir Vicky Niną supažindinome su naujais žodžiais dviem skirtingomis sąlygomis", — pirmoji tyrimo autorė Claudia Fugazza cituoja pranešimą spaudai.

Pirmasis variantas — išmokti naujų žodžių žaidžiant su jų savininkais, kurie žaislo pavadinimą tarė keturis kartus. Antrasis variantas, vadinamasis eliminavimo metodas, buvo sudėtingesnis. Problema apėmė septynis žaislus su šuniui jau žinomais pavadinimais ir vienu nauju. Mokslininkai išbandė šuns galimybes pasirinkti naują objektą.

Abiem atvejais abu šunys parodė, kad gali pasirinkti naują žaislą, kai jų savininkas ištaria naują vardą, patvirtindamas, kad šunys, kaip ir vaikai, gali mokytis žaisdami.

"Svarbu pažymėti, kad abiem sąlygomis šunys tik keturis kartus išgirdo naujo žaislo pavadinimą", — sako Fugazza.

"Gebėjimas taip greitai išmokti yra panašus į tai, kaip žmogaus vaikai plečia savo žodyną būdami dvejų ar trejų metų", — pažymi kitas straipsnio autorius Ádám'as Miklósi, Etologijos katedros vedėjas.

Tačiau įgytos žinios net ir gabių šunų atveju pasirodė nestabilios. Jei po kelių minučių, išgirdus žaislų pavadinimus, šunims pavyko atlikti patvirtinimo testą, jie neatpažino tų pačių žodžių pakartotiniuose bandymuose po dešimties minučių ir valandos.

Kontrolinėje dvidešimties šunų grupėje nė vienas iš jų nesugebėjo išmokti naujų objektų pavadinimų. Pasak tyrėjų, tai įrodo, kad gebėjimas įsiminti naujus žodžius yra tik ribotam skaičiui ypač gabių šunų.

Tyrėjai neseniai pradėjo dar vieną projektą "Genius Dog Challenge", kurio tikslas — sužinoti, kiek naujų žodžių gabūs šunys gali išmokti per trumpą laiką.

Tegai:
šuo
Policijos pareigūnas, archyvinė nuoytauka

VRM: nuo COVID-19 paskiepyti beveik 8 tūkst. pareigūnų

(atnaujinta 19:09 2021.05.10)
Pasak Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, beveik 8 tūkst. pareigūnų paskiepyti pirmąja skiepo doze ir 1 500 — antrąja

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. Vidaus reikalų ministerijos duomenimis gegužės 10 dienos  paskiepyti 7804 Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai arba 52 proc. Taip pat skiepijami asmenys, dirbantys tarnybose.

"Šią savaitę turime beveik 8 tūkstančius pareigūnų paskiepytų pirmąja skiepo doze ir beveik 1500 pareigūnų, kurie jau gavo du skiepus. Po vakcinavimo stebime ir teigiamas tendencijas tarnybose: mažėja sergančių bei esančių izoliacijoje pareigūnų, kartu tai užtikrina efektyvesnį tarnybų darbą ir tolygų krūvių pasiskirstymą", – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Pirmadienio duomenimis, Lietuvos policijoje šiuo metu pirmąja skiepo doze yra paskiepyti 4 220 pareigūnai ir 685 darbuotojai, tad iš viso paskiepyti 4 905 asmenys. Antrą skiepą jau gavo 910 pareigūnų ir 111 darbuotojų. 

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente paskiepyti 1 575 ugniagesiai,  iš jų  19 – Ugniagesių gelbėjimo mokyklos kursantų, taip pat paskiepyti 86 Bendrojo pagalbos centro pareigūnai. Antrąjį skiepą jau gavo 109 ugniagesiai – gelbėtojai.  

Viešojo saugumo tarnyboje paskiepytas 321 pareigūnas, antrąją skiepo dozę gavo 25 pareigūnai. Valstybės sienos apsaugos tarnyboje paskiepyti 1944 asmenys, iš jų 1 582 pareigūnai ir 362 civiliai, antrą skiepą gavo 337 pareigūnai ir 75 civiliai. Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyboje paskiepyti 106 pareigūnai bei 40 gavo antrą skiepą.

Pareigūnai skiepijami savivaldybėse, atsižvelgus į prioritetinių grupių sąrašą. 

Nuo balandžio 8 dienos įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro patvirtinta tvarka, kai leidžiama skiepyti didelėmis organizuotomis grupėmis. 

Iš viso nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyta 258 623 užsikrėtimo atvejai, bendras mirusiųjų nuo koronaviruso skaičius Lietuvoje yra 4 045. 

Antrasis karantinas Lietuvoje galioja nuo lapkričio pradžios. Pastarosiomis savaitėmis valdžia ėmė palaipsniui švelninti apribojimus, pavyzdžiui, atidarė prekybos centrus, kino teatrus, kai kurias maitinimo įstaigas ir leido rengti renginius

Tegai:
Vidaus reikalų ministerija (VRM), COVID-19
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Dar šia tema
Apklausa: 1 iš 4 lietuvių keliauti paskatintų vakcina nuo COVID-19
Nuo COVID-19 nukentėję šalies gyventojai gavo beveik pusę milijardo eurų
COVID-19 testavimas oro uostuose: ką turi žinoti keliautojai
Lietuvoje per parą nustatyti 786 nauji COVID-19 atvejai, mirė 10 žmonių
Televizoriaus ekranas, archyvinė nuotrauka

Tauragėje, Telšiuose ir Laukuvoje bus keičiami televizijos dažniai

(atnaujinta 18:41 2021.05.10)
Dėl keičiamų televizijos dažnių Tauragės, Telšių, Šilalės, Laukuvos, Pagėgių ir jų apylinkių gyventojai, kurie televizijos programas žiūri naudodami kambarines ar lauko antenas turėtų atlikti televizijos kanalų paiešką

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. Antradienį, gegužės 11 dieną Tauragėje, Telšiuose ir Laukuvoje (Šilalės r.) bus keičiami skaitmeninės antžeminės televizijos dažniai,  informuoja Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).

Gyventojai, priimantys Tauragėje, Telšiuose ir Laukuvoje (Šilalės r.) įrengtų skaitmeninės antžeminės televizijos stočių signalus, nuo gegužės 11 d. ryto turės pakeisti priedėlio ar televizoriaus nustatymus taip, kad aukščiau nurodytos televizijos programos būtų priimamos 38  televizijos kanalu (610 MHz dažniu).

Tauragės, Telšių, Šilalės, Laukuvos, Pagėgių ir jų apylinkių gyventojai, kurie "LNK", "TV6", "BTV", "TV3", "Info TV", "2TV", "TV1", "TV8", "Lietuvos rytas.tv", "Current Time", "Delfi TV" televizijos programoms priimti naudoja kambarines ar lauko antenas, gegužės 11 dieną turėtų imtis šių veiksmų:

Atlikti automatinę arba rankinę programų (kanalų) paiešką. Rekomenduojama prieš atliekant programų paiešką iš programų sąrašo ištrinti neberodomų televizijos programų įrašus.

Jei atlikus paiešką, programų vis tiek nerodo, atkurti priedėlio ar televizoriaus su integruotu imtuvu gamyklinius parametrus ir programų paiešką atlikti iš naujo. Rekomenduojama gamyklinius parametrus nustatyti vadovaujantis įrangos instrukcija.

RRT atkreipia dėmesį, kad jokių pakeitimų nereikės atlikti išmaniosios, kabelinės ar palydovinės televizijos žiūrovams.

Tegai:
televizija
Dar šia tema
Lietuva palaikė opozicijos televizijos kanalų blokavimą Ukrainoje
Latvijoje buvo išjungtas "Rossija-RTR" televizijos kanalas
Vladimiras Putinas

Elžbietos II pusbrolis apkaltintas bandymu parduoti susitikimą su Putinu

(atnaujinta 14:05 2021.05.10)
78 metų princas Maiklas šiuos kaltinimus atmetė. Jo oficialus atstovas pažymėjo, kad Kento princas nenorėtų to padaryti ir negalėjo to padaryti

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II pusbrolis, Kento princas Maiklas buvo apkaltintas bandymu parduoti galimybę susitikti su Vladimiru Putinu, praneša BBC Rusijos tarnyba, remdamasi "Sunday Times".

Britų leidimo žurnalistai atliko tyrimą, kurio metu jie prisidengdami privačios įmonės atstovais susitiko su Kento princu. Susitikime jiems buvo pasakyta, kad princas gali juos supažindinti su Putinu. Šio pristatymo tikslas liko neaiškus. Jo draugas, skaitymo markizas, vėliau jį apibūdino kaip "neoficialų karalienės ambasadorių Rusijoje". Priduriama, kad Maikals savo penkių dienų vizitą į Rusiją galėjo įvertinti maždaug 50 000 svarų. Arba jis gali užfiksuoti vaizdo pranešimą su privačios įmonės rekomendacija už 200 tūkstančių dolerių.

78 metų princas Maiklas šiuos kaltinimus atmetė. Jo oficialus atstovas pažymėjo, kad Kento princas nenorėtų to padaryti ir negalėjo to padaryti. Tokie susitikimai, pasak jo, neįmanomi be Britanijos ambasados ​​sutikimo ir Rusijos ir Didžiosios Britanijos prekybos rūmų pagalbos. Be to, spaudai buvo priminta, kad Kentskis su Putinu nebuvo susitikęs nuo 2003 metų.

Vėliau pranešta, kad susitikdamas su žurnalistais jis padarė klaidą ir davė nerealius pažadus, dėl kurių nuoširdžiai gailisi.

Tegai:
susitikimas, Vladimiras Putinas, Elžbieta II