Moteris su apsaugine kauke

Europietiškas kivirčas. Londonas įtariamas vakcinacijos sutrikdymu

(atnaujinta 15:50 2021.02.02)
Kai tik Europoje prasidėjo vakcinacija nuo koronaviruso, kilo sunkumų. Gamintojai neturi laiko tiekti reikiamo kiekio dozių

VILNIUS, vasario 2 — Sputnik. Tačiau ES valdžios institucijos jais netiki, o tiekimo problemos paaiškinamos JK spaudimu vaistų gamintojams. Kodėl Europoje pasigirdo kalbos apie "skiepų karą", rašo RIA Novosti autorė Galija Ibragimova.

Kolektyvinis imunitetas

"AstraZeneca "netikėtai paskelbė, kad paskiepys mažiau, nei žadėjo. Tačiau nauja tvarka yra nepriimtina ES. Jei bendrovė nepaaiškins, kiek dozių pritrūks, imsimės kraštutinių priemonių. "Pfizer" vakcinų gabenimas į JK bus sustabdytas", — sakė Šarlis Mišelis, Europos Vadovų Tarybos vadovas.

Briuselio ultimatumas buvo paskelbtas po to, kai Anglijos–Švedijos farmacijos gamintoja "AstraZeneca" pranešė apie vaisto gamybos problemas. Dėl didelės paklausos įmonė nesilaiko terminų. Žadėti 400 milijonų dozių į ES pateks per du mėnesius.

"Sunkumų kyla dėl pagrindinio komponento trūkumo", — paaiškino "AstraZeneca" generalinis direktorius Paskalis Sorio (Pascal Soriot).

Bet Briuselis tuo nepatikėjo. "Kodėl tada Didžioji Britanija viską gauna laiku?" — Mišelis kreipėsi į "AstraZeneca" vadovybę ir oficialų Londoną.

Italijos valdžia atvirai apkaltino Albioną vakcinacijos sutrikdymu ir grasino paduoti į teismą Anglijos–Švedijos gamintoją. Italijos užsienio reikalų ministras Luidžis Di Majas (Luigi Di Maio) padarė prielaidą, kad Londonas nesiunčia vakcinos eksportui dėl naujos COVID-19 padermės.

Įtarimų sukėlė ir tai, kad Saudo Arabijoje, JAE ir Katare skiepijimo kampanija prasidėjo vienu metu su Europa. Nors ES viena pirmųjų sudarė sutartį su "AstraZeneca" ir "Pfizer".

"Situacija išprovokavo "vakcinų karą", — pabrėžė Mišelis.

"Singapūras Europoje"

Britanijos valdžia kaltinimus neigė. Už vakcinaciją atsakingas ministras Nadhimas Zahavis (Nadhim Zahawi) pažadėjo išsiaiškinti. Jis išsiuntė inžinierių komandą į "Halix" gamyklą Nyderlanduose, kur gaminamas vaistas. Jei jie išspręs problemą, europiečiai laiku gaus reikiamą kiekį, pažadėjo ministras.

Londonas taip pat paneigė populiarią versiją, kad pristatymų vėlavimas susijęs su "Brexit". Pirmiausia tai įgarsino Emanuelis Makronas. Prancūzijos lyderis teigia, kad išstojus iš ES, Didžiosios Britanijos valdžia dirbtinai kaišioja pagalius į ratus Briuseliui. Taip Džonsono kabinetas parodo: Europa negali išsiversti be Didžiosios Britanijos.

"Kai ES kyla sunkumų, britai mėgsta sakyti — tai ne jų, o mūsų atsakomybė. Tačiau vakcinos tiekimas yra pernelyg rimta problema, kad būtų galima kam nors primesti kaltę. Europos reguliavimo institucija stebės "AstraZeneca" darbą ir išsiaiškins vėlavimo priežastis", — perspėjo Makronas.

Eliziejaus rūmų vadovas pripažino, kad visada priešinosi "Brexit". Jam taip pat nepatinka naujos britų idėjos apie bendradarbiavimą su ES ir JAV. Viena jų vos neišprovokavo naujo skandalo tarp Londono ir Paryžiaus.

Kalbama apie Džonsono iniciatyvą paversti Didžiąją Britaniją "naujuoju Singapūru Europoje". Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas nori palengvinti verslo aplinką Amerikos ir Europos įmonėms. Londonas taip pat yra pasirengęs sudaryti naujas prekybos sutartis su Vašingtonu ir Paryžiumi. Jei idėjos bus įgyvendintos, JAV ir ES bus pelningiau bendradarbiauti ne tiesiogiai, o per ūkanotąjį Albioną.

Makronas domėjosi, ar verta trauktis iš ES, jei Londonas dabar bando iš naujo pritraukti europiečius ir amerikiečius.

"Neįmanoma būti geriausiu sąjungininku tiek Europoje, tiek JAV. Tuo tarpu pasiskelbkite "naujuoju Singapūru". Negalima būti šiek tiek nėščia. Didžiosios Britanijos likimas dėl istorijos ir geografijos ypatumų beveik nesiskiria nuo mūsų", — sakė Prancūzijos vadovas. Taip pat nedera sakyti, kad sukūrus "naują Singapūrą Europoje" bus išspręsta tiekimo problema, padarė išvadą Makronas.

Žvilgsnis iš arčiau į "Sputnik V"

Amerikiečių "Pfizer" taip pat susidūrė su sunkumais. Bendrovė pažadėjo 100 milijonų dozių ES. Iki šiol Briuselis sulaukė tik pusės, o Europos pareigūnai laužo galvas, kaip juos paskirstyti tarp šalių. Be to, koronaviruso padėtis Europoje vis dar yra kone kritinė.

Tačiau iš pradžių "Pfizer" teigė, kad tiekti gali būti sunku. Tai susiję ne tik su transportu. Injekcija yra gyvybiškai svarbi Jungtinėse Valstijose, kur nuo COVID-19 mirčių skaičius artėja prie pusės milijono. Nuo vakcinacijos kampanijos pradžios šį vaistą gavo 30 milijonų amerikiečių. Gydytojai skambina pavojaus varpais: trims šimtams milijonų šalies gyventojų tai yra labai mažai.

Piktinasi ir europiečiai, kurie daug investavo į "Pfizer" vakcinų tyrimus ir plėtrą. Skundai yra tokie patys kaip ir "AstraZeneca": skiepytis reikia visiems vienodai, todėl nedera teikti pirmenybės jokiai valstybei.

Be "AstraZeneca" ir "Pfizer", netrukus gaus Europos sertifikatus amerikiečių "Johnson & Johnson", prancūzų "Sanofi-GSK" ir vokiečių "CureVac". Rusijos "Sputnik V" taip pat pateikė paraišką. ES valstybėms masinei vakcinacijai reikia 2,3 milijardo dozių. Bet Briuselis supranta, kad neįmanoma greitai gauti tokių apimčių. Iš to europiečiai daro išvadą, kad apie skiepijimo kampanijos sėkmę galima kalbėti tik metų pabaigoje.

Norėdamos paspartinti procesą, kai kurios ES šalys ieško Rusijos ir Kinijos pagamintų vakcinų. Pavyzdžiui, Prancūzija yra pasirengusi naudoti Rusijos "Sputnik V", jei medicinos bendruomenė patvirtins jos veiksmingumą.

Vokietijos vakcinų ir biomedicininių vaistų kūrimo institutas taip pat išreiškė susidomėjimą šiuo vaistu. Sąlygos yra vienodos — laikomasi ES kriterijų.

Istoriniai ginčai

"Kai tik JK ir ES išsprendė ginčus dėl "Brexit", atsirado naujų. Vakcinų karas yra konfrontacijos tęsinys. Pagrindinis Didžiosios Britanijos valdžios kritikas yra Paryžius. Makronas priešinosi ekonominėms ūkanotojo Albiono privilegijoms", — paaiškina Prancūzų politologas Žanas Viardo (Jean Viardot).

Nepaisant to, jis ragina nelaikyti abiejų šalių santykių įtemptais ar priešiškais.

"Prancūzija ir Didžioji Britanija istoriškai varžėsi nuo senų laikų. Dabar nėra ko ypatingai dalytis, — tęsia Viardo. — Makrono ir Džonsono negalima vadinti draugais, tačiau jie nėra ir priešai. Pandemija viską pakoregavo. Pirmoje vietoje yra valstybė, o ne ES kaip viena struktūra".

Didžiosios Britanijos tarptautinių santykių specialistė Sasha Matthews mano, kad Europoje įvykus pandemijai, principas yra "kiekvienas už save". Ji pabrėžia: sunkiausia koronaviruso padėtis JK, o Londonas dabar suinteresuotas greita vakcinacija.

"Nauja padermė atskyrė britus nuo išorinio pasaulio. Transportas sustabdytas, visi užsidarė namuose. Jei vakcinacijos kampanija sulėtės ir šalis nebus atidaryta, žmonės protestuos. Džonsono kabinetas tai supranta ir skubina gamintojus. Bet tai nereiškia, kad ministras pirmininkas yra tiekimo problemų priežastis", — sako ekspertė.

Daugelis ES šalių vis dar negali atleisti britams "Brexit" ir ieško kokių nors pretekstų kaltinti Londoną dėl savo bėdų, teigia Matthews. Tačiau vakcina nėra tas atvejis, ir Džonsonas, jos nuomone, vargu ar darys spaudimą farmacijos įmonėms.

Tegai:
vakcinacija, Europa
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas (271)
Dar šia tema
Vakcinacija vyksta sunkiai ir su "nepageidaujamomis reakcijomis"
Latvija "slapta" atsisakė šimtų tūkstančių "Pfizer" vakcinos dozių 
Rusija yra pasirengusi padėti ES gaminant vakcinas nuo COVID-19
Modernos vakcina

Panevėžyje duris atvėrė vakcinavimo centras

(atnaujinta 08:39 2021.03.09)
Iš viso Panevėžyje pirma vakcinos doze šiuo metu yra paskiepyti 6195 gyventojai, antra vakcinos dozė suleista 3176 panevėžiečiams

VILNIUS, kovo 9 — Sputnik. Panevėžyje pirmadienį veiklą pradėjo vakcinavimo centras, praneša miesto savivaldybė.

Centras veikia  Laisvės a. 18, buvusiose banko "Swedbank" patalpose.  Skaičiuojama, kad per dieną bus galima aptarnauti iki 1000 panevėžiečių.

"Džiaugiuosi, kad Panevėžyje duris atvėrė vakcinacijos centras, leidžiantis užtikrinti profesionalų ir saugų vakcinavimo procesą. Tikiu, kad dauguma mūsų jau suprato koronaviruso grėsmę ir skiepų būtinumą, tad skatinu visus ir toliau daryti viską, kad apsaugotumėte save ir kitus", – sako Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kazimieras Armonavičius.

Į vakcinavimo centrą skiepytis asmenys kviečiami pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintas grupes, taip pat tie asmenys, kurie laukia antrojo skiepo. Šiuo metu Panevėžyje skiepijami 80 m. ir vyresni asmenys. 

Kad susiformuotų imunitetas COVID-19 ligai, skiepą reikia pakartoti. Pasiskiepijus "Pfizer" vakcina turi būti praėjusi 21 diena, "Moderna" – 28 dienas, "AstraZeneka" – 12 savaitės. 

Iš viso Panevėžyje pirma vakcinos doze šiuo metu yra paskiepyti 6195 gyventojai – 1572 vyrai ir 4623 moterys. Antra vakcinos dozė suleista 3176 panevėžiečiams – 590 vyrų ir 2586 moterims.

Siekiant išvengti infekcijos plitimo, gyventojų prašoma atvykti skiepytis tik užsiregistravus ir tik 10 minučių anksčiau nei skiepijimui yra paskirtas laikas. Būtina nepamiršti asmens dokumento. Rekomenduojama apsirengti tokiais drabužiais, kad būtų galima lengvai paruošti ranką skiepijimui. Vakcinavimo centre veikia įrengta skiepijimo zona, prireikus vietoje atliekami grietieji antikūnų serologiniai testai. 

Pasiskiepijus gyventojai kviečiami bent 15 min. ramiai pasėdėti specialiai tam paruoštoje zonoje, kur prireikus vietoje kvalifikuotą pagalbą suteiks Panevėžio greitosios medicinos pagalbos medikai.

Tegai:
vakcinacija, Panevėžys
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvą pasiekė dvyliktoji "BioNTech & Pfizer" vakcinų nuo COVID-19 siunta
Du Japonijos gyventojai patirė anafilaksinį šoką po vakcinos "Pfizer"
"Bloomberg" pranašauja, kad ES praras 100 milijardų eurų dėl "vangaus" vakcinacijos tempo
Sunkvežimis

Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje stovi daugiau nei 1000 sunkvežimių

(atnaujinta 08:32 2021.03.09)
Iš viso daugiau nei du tūkstančiai sunkvežimių bando išvykti iš Baltarusijos į ES šalis

VILNIUS, kovo 9 — Sputnik. Baltarusijos ir Lietuvo pasienyje susidarė didelės eilės sunkvežimių, praneša Baltarusijos valstybės sienos komitetas.

Tik pasienio kontrolės punkte "Kamennyj Log" antradienio rytą stovi daugiau nei 550 sunkvežimių. Beniakonyse — laukia beveik keturi šimtai sunkvežimių, apie 350 laukia eilėje Kotlovkos punkte, Privalkoje laukia daugiau nei 190 sunkvežimių.

Ramesnė situacija pasienyje su Latvija. Tačiau ir ten yra spūsčių. Pasienio kontrolės punkte "Grigorovščina" eilėje laukia daugiau nei 130 sunkvežimių, o "Urbanuose" — daugiau nei 170 sunkvežimių.

Lenkijos kryptimi susidarė nedidelės eilės. Didžiausia eilė "Bruzgi" patikros punkte — patikrinimo laukia daugiau nei 150 sunkvežimių. "Berestovicoje" ir "Kozlovičiuose" stovi po penkiasdešimt automobilių.

Eilės kontroliniuose punktuose ES kryptimi atsiranda gana dažnai. Paprastai tai atsitinka dėl programinės įrangos veikimo sutrikimų. Kaip pranešė Lietuvos pasieniečiai, atstatyti darbą reikia laiko, o muitinės pareigūnai ir pasieniečiai krovinius įformina rankiniu režimu, todėl laidumas mažėja.

Baltarusijos valstybės sienos komitetas ne kartą yra pareiškęs, kad Lietuva pažeidžia susitarimus dėl ritmingo transporto priėmimo, dėl to susidaro eilės.

Tegai:
eilės pasienyje, Baltarusija, Lietuva
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje
Sputnik V, archyvinė nuotrauka

"Sputnik V" kūrėjai pareikalavo EVA atsiprašyti žodžius apie vakciną

Vakcinos "Sputnik V" kūrėjai pareikalavo, kad Europos vaistų agentūros pirmininkė Krista Virtumer-Hohe atsiprašytų už savo poziciją dėl preparato patvirtinimo prieš reguliavimo institucijos sprendimą

VILNIUS, kovo 9 — Sputnik. Rusijos vakcinos "Sputnik V" kūrėjai pareikalavo atsiprašymo iš Europos vaistų agentūros (EMA) pirmininkės Kristos Virtumer-Hohe, kuri palygino skubaus preparato patvirtinimo Austrijoje perspektyvą su "rusiška rulete".

Virtumer-Hohe, kuri taip pat atstovauja Austrijos sveikatos agentūrai, anksčiau pasakė tokius žodžius ORF televizijos kanalo eteryje, nurodydama, kad trūksta duomenų apie skiepijimą.

"Mes reikalaujame viešo Kristos Virtumer-Hohe iš EMA atsiprašymo už jos neigiamus komentarus apie ES valstybes, tiesiogiai pritariančias "Sputnik V". Jos komentarai kelia rimtų klausimų dėl galimo politinio kišimosi į dabartinį EMA peržiūros procesą", — rašoma Rusijos vakcinos atstovybės "Twitter" paskelbtame pranešime.

Pareiškimo autoriai pabrėžė, kad Europos reguliuotojas taip nekalbėjo apie jokius kitus preparatus. Agentūra, kaip pažymėjo Rusijos vakcinos kūrėjai, neturi teisės sumenkinti tų 46 šalių, kurios patvirtino "Sputnik V", reguliuotojų patikimumo.

Krista Virtumer-Hohe interviu ORF buvo paklausta apie Austrijos perspektyvas patvirtinti Rusijos vakciną, kol bus priimtas visos Europos reguliavimo institucijos sprendimas. "Tai panašu į savotišką rusišką ruletę", — sakė ji.

Europos vaistų agentūra anksčiau pradėjo nuolatinę Rusijos Gamalėjaus centros ir Rusijos tiesioginių investicijų fondo dukurtos vakcinos nuo COVID-19 registracijos dokumentacijos peržiūrą.

EMA kovo 4 dieną paskelbė "Sputnik V" patikrinimo pradžią. Reguliatorius patikrins vakcinos veiksmingumą ir saugumą. Tuo pat metu preparato vartojimą jau patvirtino dvi Europos valstybės — Vengrija ir Slovakija. "Sputnik V" yra registruotas daugiau nei 40 šalių.

Sveikatos apsaugos ministerija "Sputnik V" užregistravo 2020 metų rugpjūtį. Šis vaistas tapo pirmąja oficialiai patvirtinta vakcina nuo SARS-CoV-2 koronaviruso. Jis sukurtas ant ištirtos ir patvirtintos žmogaus adenovirusinių vektorių platformos.

Kūrėjai moksliniame žurnale "Lancet" paskelbė trečiojo klinikinių tyrimų "Sputnik V" etapo rezultatus, patvirtinančius vakcinos efektyvumą. Preparato kūrėjai parodė, kad jis suteikia visišką apsaugą nuo sunkių COVID-19 ligos atvejų.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
COVID-19, koronavirusas, ES, Rusija, Sputnik V
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas (271)
Dar šia tema
Vakcinacija emocijose: kaip žmonės reaguoja į skiepus prieš COVID-19
"Bloomberg" pranašauja, kad ES praras 100 milijardų eurų dėl "vangaus" vakcinacijos tempo
Perspektyviausios Rusijos vakcinos nuo COVID-19