Odontologija

Kaip tinkamai valytis dantis

(atnaujinta 23:50 2021.02.07)
Tiems, kurių dantys jautrūs, rekomenduojama atkreipti dėmesį ir į dantų pastos šiurkštumo lygį, jis turėtų būti žemas

VILNIUS, vasario 7 — Sputnik. Nors žinoma, kad reikia valytis dantis ryte ir vakare, "Eurovaistinės" specialistai pastebi, kad pasitaiko atvejų, kai net ir tokio režimo gyventojams sudėtinga laikytis, ir pateikia patarimų, kaip burnos higienos rutiną susikurti kuo paprasčiau, rašo vaistinės spaudos tarnyba.

Tinkamo dantų šepetėlio pasirinkimas

Tinkamai burnos higienai labai svarbus kruopštus dantų valymas šepetėliu. Tai specialistai rekomenduoja daryti du kartus per dieną — ryte ir vakare. Farmacininkė tam rekomenduoja rinktis minkštą dantų šepetėlį.

"Dantų šepetėlį taisyklingai reikėtų laikyti 45 laipsnių kampu link dantenų, jų nespausti, nesužaloti, nes gali prasidėti uždegimas, dantenos imti kraujuoti", — pataria farmacininkė Elvyra Ramaškienė.

Po valgio patariama išskalauti burną vandeniu

Yra žmonių, kurie rūpindamiesi savo higiena dantis skuba valyti po kiekvieno valgymo, tačiau, pasak farmacininkės, to daryti tikrai nėra būtina, po valgymo rekomenduojama dantis tik praskalauti vandeniu.

Tačiau, jei valgėte saldumynų ar jaučiatės nemaloniai, dantis galima valyti ir dažniau.

Pasirinkite dantų pastą atsižvelgdami į dantų būklę

Svarbu pasirinkti pastą, kuri būtų tinkama jūsų dantims.

"Pastų yra labai įvairių — su fluoru ar be jo, kadangi mes gyvename tokioje Žemės vietoje, kurioje yra fluoro trūkumas, nes jo gauname tik su vandeniu arba vartodami vitaminus, tai suaugusiems reikėtų rinktis dantų pastą, kurioje būtų ne mažiau nei 1450 ppm fluoro — šie skaičiai būna nurodyti ant dantų pastos. Tiems, kas negali įveikti karieso, rekomenduojama rinktis dar daugiau fluoro turinčią dantų pastą", — pataria farmacininkė.

Tiems, kurių dantys jautrūs, rekomenduojama atkreipti dėmesį ir į dantų pastos šiurkštumo lygį, jis turėtų būti žemas.

Nepiktnaudžiaukite specifinėms problemoms skirtomis dantų pastomis

Farmacininkė atkreipia dėmesį, kad balinamąsias dantų pastas rekomenduojama vartoti su pertraukomis, pavyzdžiui, 20 dienų naudoti ją ir daryti 10 dienų daryti pertrauką.

Cukraus kiekio kraujyje nustatymo preparatas
© Depositphotos / Andrey Popov

Ramaškienė pataria perskaityti sudėtį ir atkreipti dėmesį, kad balinamųjų dantų pastų sudėtyje nebūtų vandenilio peroksido, jis kenkia dantų būklei, dėl to dantys gali geltonuoti.

Taip pat savarankiškai nereikėtų nuspręsti naudoti dantų pastų, kurių sudėtyje yra chlorheksidino, tokios priemonės gali būti paskiriamos tik odontologo specialiam gydymui.

Naudokite priemones tarpdančiams valyti

Pasak farmacininkės, didžioji dalis bakterijų kaupiasi tarpdančiuose, todėl labai svarbu juos kruopščiai išvalyti ir tam tik dantų šepetėlio nepakaks.

"Rekomenduoju tam naudoti tarpdančių siūlą arba tarpdančių šepetėlius. Kada valyti tarpdančius — prieš valymą dantų pasta ar po — nėra konkrečių rekomendacijų, tačiau patarčiau juos išvalyti prieš dantų pastos naudojimą", — komentuoja Ramaškienė.

Rinkitės burnos skalavimo skystį be spirito

Renkantis burnos skalavimo priemonę, taip pat svarbu atsižvelgti ne tik į jo skonį, bet ir sudėtį.

Farmacininkė pataria pirmenybę teikti priemonėms, kurių sudėtyje nėra spirito. Ilgai naudojant priemones su spiritu gali būti išnaikintos ne tik blogosios, bet ir gerosios burnos bakterijos, gali imti sausėti gleivinė, atsirasti opelių, burnos gleivinę gali imti perštėti, graužti ar net skaudėti.

Tegai:
valymas, dantys
Dar šia tema
Gydytoja papasakojo, kaip išgyventi staigius orų pokyčius
Įvardyta ideali dieta diabetikams
Pranešama apie ketinimus įvežti į šalį nepatikimus medicinos prietaisus
Deguonies matavimas kraujyje

Lietuvoje nustatyta 11 naujų "britiškosios" COVID-19 mutacijos atvejų

(atnaujinta 09:23 2021.02.25)
Iš viso šiuo metu šalyje jau yra žinoma 12 atvejų, kai žmonės užsikrėtė "britiškąja" viruso atmaina. Pirmasis pacientas jau yra pasveikęs

VILNIUS, vasario 25 — Sputnik. Lietuvoje nustatyta vienuolika naujų "britiškosios" koronaviruso (COVID-19) atmainos atvejų, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Tai patvirtinančius sekoskaitos tyrimų rezultatus šiandien gavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų laboratorija, kurioje per pastarąją savaitę buvo ištirti 96 ėminiai, o šiandien 11-oje ėminių nustatyta šio viruso mutacija.   

Paaiškėjo, kad šeši ėminiai su "britiškąja" koronaviruso atmaina "atkeliavo" iš Vilkaviškio, keturi — iš Kauno, o vienas — iš Marijampolės. 

Iš viso šiuo metu šalyje jau yra žinomų 12 atvejų, kai žmonės užsikrėtė "britiškąja" viruso atmaina. Pirmasis pacientas jau yra pasveikęs. 

Lietuvoje iš viso nustatyta daugiau nei 195 tūkstančiai COVID-19 atvejų, daugiau nei 181 tūkstantis žmonių pasveiko, o mirė 3 200. Visiškai paskiepyti daugiau nei 69 tūkstančiai žmonių.

Lietuvoje karantinas buvo įvestas nuo lapkričio pradžios ir pratęstas iki kovo pabaigos. Gyventojų judėjimo tarp savivaldybių apribojimas buvo pratęstas iki kovo 15 dienos. Leidžiama judėti tarp žiedinių savivaldybių.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Vokietijoje daugėja pavojingesnių koronaviruso mutacijų
PSO įvardijo sąlygą, kai koronaviruso vakcina bus nenaudinga
PSO papasakojo apie dabartinės situacijos su koronavirusu ypatumus
Ingrida Šimonytė

Trečioji banga ar ne? Premjerė įvertino situaciją su COVID-19 

(atnaujinta 09:17 2021.02.25)
Karantinas Lietuvoje įvestas nuo lapkričio pradžios ir pratęstas iki kovo pabaigos. Tuo tarpu gyventojų judėjimo tarp savivaldybių apribojimas pratęstas iki kovo 15 dienos

VILNIUS, vasario 25 — Sputnik. Lietuvos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė teigė netikinti, kad respublikoje pastebėta trečioji koronaviruso banga. Ji apie tai pranešė po vyriausybės posėdžio.

"Aš vertinčiau tą situaciją kaip tam tikrą įstrigimą. Todėl siūloma esmingai išplėsti testavimo apimtis didesnėmis grupėmis. Tikėjomės to iš savivaldybių, tačiau pamatėme, kad rezultatas nelabai geras, testavimo apimtys nepadidėjo", — sakė ji.

Ministrų kabinetas trečiadienį nusprendė pratęsti karantiną iki kovo 31 dienos, taip pat iki kovo 15 dienos palikti gyventojų judėjimo tarp savivaldybių apribojimus, tačiau kartu leisti judėti tarp žiedinių savivaldybių.

Čaplinskas pasisakė apie draudimo dėvėti medvilnines kaukes netinkamumą >>

Tačiau reikalingi kiti pakeitimai, sakė Šimonytė. Anot jos, sprendimas leisti savivaldybėms pačioms padidinti koronaviruso tyrimus pasirodė esąs neveiksmingas, nes šios apimtys žymiai nepadidėjo. Todėl, pasak ministrės pirmininkės, testavimo apimtis bus išplėsta vyriausybės įsakymu.

Pasak jos, išplėtus testavimo apimtis, bus aiškesnis COVID-19 paplitimo pasirinktose savivaldybėse vaizdas, sakė ji. Be to, Šimonytė teigė, kad testavimo rezultatai padės nuspręsti, ar toliau riboti gyventojų judėjimą.

Vyriausybės vadovės teigimu, kol prasidės skiepijimo procesas, visuomenė turės gyventi su apribojimais. Tuo pačiu ji neatmetė, kad Lietuva gali grįžti prie griežtų kovos su koronavirusu priemonių.

Kalbėdama apie pastaruoju metu išaugusį COVID-19 atvejų skaičių, ministrė pirmininkė teigė nesiejanti šių tendencijų su naujausiomis nuolaidomis su kirpyklų ir grožio paslaugomis. Tačiau Šimonytė pripažino, kad dėl priimtų sprendimų padidėjo žmonių mobilumas.

Lietuvoje iš viso nustatyta daugiau nei 195 tūkstančiai COVID-19 atvejų, daugiau nei 181 tūkstantis žmonių pasveiko, mirė 3 200. Visiškai paskiepyti daugiau nei 69 tūkstančiai žmonių.

Lietuvoje karantinas buvo įvestas nuo lapkričio pradžios ir pratęstas iki kovo pabaigos. Tuo pat metu gyventojų judėjimo tarp savivaldybių apribojimas buvo pratęstas iki kovo 15 dienos. Leidžiama judėti tarp žiedinių savivaldybių.

Tegai:
karantinas, Ingrida Šimonytė
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
 Naikintuvas Eurofighter Typhoon FGR 4

Šventės metu virš Estijos skraidė NATO lėktuvai, tačiau niekas nepastebėjo 

Vakar Estija šventė 103-ąsias nepriklausomybės metines. Vietoj parado buvo suplanuotas iškilmingas lėktuvų skrydis

VILNIUS, vasario 25 — Sputnik. Estijos nepriklausomybės 103-ųjų metinių minėjimo dieną NATO lėktuvai skraido virš respublikos, tačiau dėl blogų oro sąlygų jų niekas nepastebėjo, pranešė RIA Novosti, remdamasi Estijos žiniasklaida.

Trečiadienį Estija šventė valstybinę šventę — 103-ąsias respublikos nepriklausomybės metines. Šią dieną, 1918 metų vasario 24-ąją, Estijos gelbėjimo komitetas paskelbė manifestą, skelbiantį Estiją nepriklausoma ir demokratine respublika. Vietoj dėl koronaviruso atšaukto karinio parado buvo planuojamas NATO skrydis virš Estijos.

Anksčiau trečiadienį Estijos kariškiai leidiniui sakė, kad dėl rūko ir žemų debesų ne visi iš pradžių planuoti skrydžiai galėjo būti atlikti.

"Dėl to skrydžiai vyko pagal sutrumpintą planą: pavyzdžiui, Italijos oro erdvės apsaugos padalinio virš Baltijos šalių naikintuvai "Eurofighter Typhoon" dėl oro sąlygų nepakilo iš Lietuvos oro bazės netoli Šiaulių", — sakoma pranešime

Anot vietos žiniasklaidos, jis pažymi, kad, anot skaitytojų pranešimų, dėl debesuotumo daugumoje Estijos miestų nebuvo matyti jokių lėktuvų, girdėti tik galingų variklių ošimas.

"Taline dešimtys žmonių susirinko į Laisvės aikštę, tikėdamiesi pamatyti lėktuvus savo akimis, tačiau dėl debesų šį kartą nieko nesimatė iš centrinės sostinės aikštės", — sakoma straipsnyje.

Skrydžiai vyko virš Talino, taip pat Kardlos, Kuresarės, Pernu, Viljandio, Tartu, Paidės ir Rakverės miestų mažiausiai 300 metrų aukštyje.

Skrydžiuose dalyvavo Estijos oro pajėgų mokomieji reaktyviniai lėktuvai L-39 ir transporto lėktuvai M-28, saugantys Baltijos šalių oro erdvę; Vokiečių naikintuvai "Eurofighter Typhoon", pakilę iš Amario aviacijos bazės netoli Talino; keturi JAV oro pajėgų naikintuvai F-15, lydimi dviejų "KC-135", pakilę iš "Lakeheath AFB" Didžiojoje Britanijoje.

Tegai:
naikintuvai, Estija