Vasario 9-oji

Kokia šiandien diena: vasario 9 dienos šventės

(atnaujinta 09:03 2021.02.15)
Vasario 9-ąją minima Šv. Apolonija, kuri laikoma odontologų globėja, todėl šią dieną švenčiama ir Tarptautinė odontologų diena

Vasario 9 yra 40-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 325 dienos.

2021 metų vasario 9 dieną saulė teka 07:56, leidžiasi 17:11, dienos ilgis — 09 val. 15 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Algė, Apolonija, Dovilė, Erika, Erikas, Joviltas, Marijus, Nikiforas, Odeta, Polė.

Vasario 9-ąją minima Tarptautinė odontologų diena.

Šv. Apolonija laikoma odontologų globėja, todėl per jos varduves, vasario 9 d., švenčiama Tarptautinė odontologų diena. Šv. Apolonija gyveno III a. Aleksandrijoje (Egipte). Dėl tikėjimo Kristumi buvo nukankinta, išraunant visus dantis. Mirė sudeginta ant laužo. Iš pradžių liaudyje ji buvo laikoma dantų skausmą kenčiančiųjų globėja, o XVIII a. garsaus prancūzų chirurgo-odontologo P. Fušaro iniciatyva pradėta laikyti odontologų globėja. P. Fušaras siekė, kad sugedę pacientų dantys būtų ne šalinami (tai buvo įprasta tais laikais), bet gydomi ir atkuriami.

Be to, vasario 9-ąją dieną minima Tarptautinė saugesnio interneto diena.

Tarptautinė saugesnio interneto diena įsteigta Europos komisijos iniciatyva. Pirmą kartą Europoje ji paminėta 2004 m.

Lietuvoje Tarptautinė saugesnio interneto diena pirmą kartą buvo paminėta 2006 m. vasario 7 d.

Saugumo paskaitą tą dieną visuomenei skaitė patys moksleiviai. Jie pristatė interneto naudą, jaunimo ypač pamėgtas bendravimo priemones — interneto dienoraščius, interneto pokalbių svetaines ir programas.

Ši diena skirta informuoti ir tėvus, ir vaikus apie interneto naudą ir kartu internete slypinčius pavojus. Tėvai skatinami atkreipti dėmesį į pavojus, kurie tyko jų vaikų internete (pornografija, pedofilija, rasinės ir tautinės nesantaikos kurstymas, asmeninių duomenų rinkimas), taip pat paskatinti juos domėtis interneto naujovėmis, galimybėmis.

Saugesnio interneto programa Europos Sąjungos šalyse įgyvendinama nuo 1999 metų. Laimėjus Europos Komisijos skelbtą konkursą, Lietuvoje šią programą įgyvendina "Bitė Lietuva" kartu su Švietimo ir mokslo ministerija bei Socialinių ir psichologinių paslaugų centru.

2005 m. vasarą atidaryta švietėjiška interneto svetainė, informuojanti apie interneto pavojus — draugiškasinternetas.lt. Joje žmonės taip pat skatinami pranešti apie internete pastebėtą pavojingą ir nelegalią informaciją (prieštaraujančią Lietuvos teisės aktams).

Vasario 9-oji Lietuvos istorijoje

1864 metais buvo suimtas 1863–1864 metų sukilimo vyriausiasis Lietuvos sukilėlių vadas Konstantinas Kalinauskas.

1929 metais nukrito Andrioniškio meteoritas.

1947 metais gimė rašytoja, poetė, vertėja Marytė Kontrimaitė.

1990 metais Aukščiausioje Taryboje-Atkuriamajame Seime švenčių įstatymu gražintos senosios bei religinės lietuvių šventės. Valstybine švente paskelbta Vasario 16-oji, tautinėmis — Velykos, Motinos diena, Mirusiųjų pagerbimo diena, Kalėdos, atmintina tautos diena — Birželio 14-oji.

1991 metaisgyventojų visuotinėje apklausoje dėl Lietuvos nepriklausomybės 90,24 % gyventojų (76,4 % visų balsavimo teisę turinčių rinkėjų) pasisakė už nepriklausomą ir demokratinę valstybę.

1991 metais išleistas pirmasis Krašto apsaugos savanorių pajėgų leidinio "Savanoris" numeris.

2002 metais XIX žiemos olimpinėse žaidynėse Solt Leik Sityje (JAV) dalyvavo aštuoni Lietuvos sportininkai.

2005 metais Kaune ant dviejų vienas šalia kito esamčių namų Žaliakalnyje, Vaisių gatvėje atidengtos memorialinės lentos dailininkui Antanui Samulevičiui-Samuoliui, jo sūnėnui rašytojui Raimundui Samulevičiui bei rašytojo motinai tautodailininkei Stasei Samulevičienei.

Vasario 9-oji pasaulio istorijoje

1540 metais Česteryje įvyko pirmosios Anglijoje žirgų lenktynės.

1881 metais mirė rusų rašytojas Fiodoras Dostojevskis. Gimė 1821 metais.

1893 metais Milane pirmą kartą buvo atlikta paskutinioji Džiuzepės Verdžio opera "Falstafas".

1923 metais įsteigta sovietų aviakompanija "Dobroliot", 1932 metais pavadinta "Aeroflot".

1964 metais grupė "Beatles" surengė pirmą ir rekordinį savo pasirodyma JAV televizijos programoje "The Ed Sullivan Show", kurią stebėjo 73 milijonai žmonių.

1969 metais sėkmingai atliktas pirmasis bandomasis lainerio "Boeing 747" skrydis.

1998 metais nesėkmingai pasikėsinta į Gruzijos prezidentą Eduardą Ševarnadzę.

2002 metais sulaukusi 71-erių metų amžiaus mirė Anglijos princesė Margarita.

2010 metais eidamas 90 metus savo namuose Jutos valstijoje, Jungtinėse Valstijose, mirė vieno populiariausių pasaulyje žaislų "skriejantis diskas" (angl. Frisbee, "frisbi") išradėjas Volteris Frederikas Morisonas. Gimė 1920 metais.  

Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (231)
Briedis kelyje

Vasarį aplinkosaugininkai gavo daugiau nei 1,5 tūkst. gyventojų pranešimų

(atnaujinta 00:40 2021.03.06)
Vien per praėjusį mėnesį dėl įvykių su laukiniais gyvūnais buvo pranešta daugiau kaip 900 kartų, iš kurių apie 500 buvo apie su transporto priemone susidūrusius laukinius gyvūnus

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnyba šių metų vasarį gavo 1 595 gyventojų pranešimus, praneša departamento spaudos tarnyba.

Vilniaus regiono žmonės lapkritį į PPT kreipėsi 358 kartus, Kauno — 281, Klaipėdos — 297, Alytaus — 114, Marijampolės — 63, Panevėžio — 125, Šiaulių — 218, Utenos — 139.

Didžiąją dalį gautų pranešimų sudaro pranešimai apie įvykius dėl sužeistų, automobilio užmuštų ar sužalotų laukinių gyvūnų, dėl laukinių gyvūnų, esančių nebūdingoje jiems aplinkoje, atklydusių į gyvenamąsias vietoves. Taip pat dėl laukinių gyvūnų, galinčių kelti pavojų žmonėms, jų sveikatai ar turtui.

Vasarį gauta 911 pranešimų dėl įvykių su laukiniais gyvūnais, iš kurių 499 buvo apie su transporto priemone susidūrusius laukinius gyvūnus. Palyginimui, 2020 metų vasarį buvo gauta 566 pranešimų dėl įvykių su laukiniais gyvūnais, iš kurių 411 pranešimų buvo apie laukinių gyvūnų susidūrimus su transporto priemone.

Be įvykių su laukiniais gyvūnais, daugiausia pranešimų apie galimus gamtosauginius pažeidimus gauta dėl atliekų deginimo (124), tai sudaro 20 proc. visų gautų pranešimų. 

Apie medžioklės pažeidimus šį vasarį pranešta 80 kartų (13 proc.), atliekų netvarkymą — 52 (9 proc.), atliekų deginimą — 124 (20 proc.),  žvejybos pažeidimus — 65 (11 proc.), vandens taršą — 26 (4 proc.), taršą nuotekomis — 75 (12 proc.), oro taršą — 77 (13 proc.).

Tegai:
aplinkosaugininkai, gyvūnai
Dar šia tema
Aplinkosaugininkai aptiko galimą taršos šaltinį Salantų miestelyje
Pasienietė

Suklastotą vairuotojo pažymėjimą pasieniečiams pateikęs baltarusis suimtas mėnesiui

(atnaujinta 14:22 2021.03.05)
Pasieniečiams prie vairo sėdėjęs užsienietis pateikė tvarkingus automobilio dokumentus, tačiau jo turėtas baltarusiškas vairuotojo pažymėjimas sukėlė įtarimų

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Kalvarijos pasieniečiai sulaikė baltarusį, kuris patikros metu pateikė, įtariama, suklastotą savo šalies vairuotojo pažymėjimą. Apie tai pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Ketvirtadienį VSAT pareigūnai ties Lazdijų rajono Akmenių kaimu patikrinti sustabdė iš Lenkijos ką tik įvažiavusį automobilį "Honda Accord". Serbiškais numeriais pažymėtą transporto priemonę vairavo 40-metis Baltarusijos pilietis, turintis Serbijos vizą. Taip pat kartu kaip keleivis vyko Serbijos pilietis.

Pasieniečiams prie vairo sėdėjęs užsienietis pateikė tvarkingus automobilio dokumentus, tačiau jo turėtas baltarusiškas vairuotojo pažymėjimas sukėlė įtarimų. Pirminiais duomenimis, tai — klastotė.

VSAT pareigūnai vairuotoją sulaikė ir uždarė į areštinę.

Dėl disponavimo suklastotu dokumentu ar jo panaudojimo Varėnos pasienio rinktinėje pradėtas ikiteisminis tyrimas. Už šį nusikaltimą baltarusiui gresia areštas arba laisvės atėmimas iki 4 metų. Vėliau baltarusis suimtas mėnesiui ir patalpintas į Kauno tardymo izoliatorių.

Automobilis "Honda Accord" perduotas tvarkingus dokumentus turėjusiam Serbijos piliečiui. Jam leista tęsti kelionę.

Dar šia tema
Neries upėje rasta 2 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių
Vilniaus rajone girta automobilio vairuotoja nuvažiavo į griovį ir apsivertė
Pasieniečiai sulaikė Vokietijoje ieškomą moterį
Vakcina nuo koronaviruso

Naujos koronaviruso padermės sumažino vakcinų veiksmingumą

(atnaujinta 00:47 2021.03.06)
Ekspertai apžvelgė SARS-CoV-2 mutacijas, kilusias iš Pietų Afrikos, JK ir Brazilijos. Šios padermės neišvengiamai dominuos pasaulyje, todėl dabartiniai koronavirusiniai vaistai ir vakcinos bus mažiau veiksmingos

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Vašingtono universiteto medicinos mokyklos Sent Luise mokslininkai įrodė, kad trys naujos greitai plintančios SARS-CoV-2 koronaviruso padermės yra atsparios antikūnams prieš pradinę viruso formą, atsirandantiems skiepijant arba pasveikus nuo COVID-19. Tyrėjų straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Nature Medicine".

Ekspertai apžvelgė SARS-CoV-2 variantus, kilusius iš Pietų Afrikos, JK ir Brazilijos. Šios padermės neišvengiamai dominuos pasaulyje, todėl dabartiniai koronavirusiniai vaistai ir vakcinos bus mažiau veiksmingos, sako mokslininkai. Nors kai kurie žmonės sukuria pakankamai antikūnų, kad būtų apsaugoti nuo šių atmainų, susilpnėjęs imunitetas yra rizikos faktorius vyresnio amžiaus žmonėms.

Vakcinos nukreiptos į koronaviruso S-baltymą, kuris užtikrina viruso gebėjimą prisitvirtinti prie ląstelių ir į jas patekti. Beveik metus pandemijos metu koronaviruso mutacijos nepaveikė šios molekulės, tačiau naujose padermėse buvo rasta reikšmingų pokyčių, kurie galėjo sumažinti vaistų ir vakcinų, atpažįstančių S baltymą, veiksmingumą.

Tyrėjai ištyrė antikūnų kiekį žmonių, kurie pasveiko po SARS-CoV-2 infekcijos ar buvo paskiepyti Pfizer vakcina, kraujyje. Jie taip pat ištyrė antikūnus pelių, žiurkėnų ir beždžionių, vakcinuotų eksperimentine COVID-19 vakcina, sukurta Vašingtono universiteto medicinos mokykloje, kraujyje. Paaiškėjo, kad įprasto antikūnų lygio pakako neutralizuoti padermę iš JK, tačiau kitoms dviem koronaviruso mutacijoms reikėjo 3,5–10 kartų daugiau antikūnų.

Nors mokslininkai negali pasakyti, kaip naujos galimybės paveiks pandemiją, mokslininkai tikisi, kad vakcinos nepraras efektyvumo ir koronavirusas nesukels atsparumo vaistams.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje