Mėnulio užtemimas

Šių metų astronominiai reiškiniai: supermėnulis, užtemimai, meteorų lietus

(atnaujinta 09:27 2021.02.09)
Kada šiemet bus Mėnulio ir Saulės užtemimai, koks yra "keturgubas susijungimas" danguje 2021 metais ir kada vyks įspūdingiausi meteorų lietūs — Sputnik Lietuva medžiagoje

Nors koronaviruso pandemija išplito visame pasaulyje ir labai nerekomenduojama eiti į viešas vietas, o kai kuriose šalyse tai netgi draudžiama, niekas netrukdys Žemės gyventojams stebėti dangų ir įdomius astronominius reiškinius bei įvykius, kurie įvyks per 2021 metus.

Kalėdinis žaisliukas ant eglutės, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Даничев

2020 metais taip pat buvo gausu labai įdomių kosmoso reiškinių. Pavyzdžiui, netikėtas "C/2020 F3" (NEOWISE) kometos pasirodymas. Kometa buvo ryškiausia per pastaruosius 25 metus ir yra viena iš nedaugelio, kurią galima stebėti be specialių prietaisų XXI amžiuje. Kometa buvo atrasta 2020 metų kovo 27 dieną. Be to, 2020 metais Žemės gyventojai galėjo stebėti geriausius Marso vaizdus per dešimtmetį, pamatyti "mėlynąjį mėnulį" per Heloviną ir, žinoma, stebėti Jupiterio ir Saturno suartėjimą.

Pagrindiniai šių metų astronominiai reiškiniai — Sputnik Lietuva apžvalgoje.

Veneros ir Jupiterio suartėjimas 2021 metų vasario 11 dieną

Veneros ir Jupiterio jungtį galima pastebėti ankstų vasario 11 dienos rytą rytinėje dangaus dalyje — apie 20–30 minučių iki saulėtekio. Be to, Saturnas bus šiek tiek į dešinę ir aukščiau nuo Veneros ir Jupiterio.

Plika akimi jie atrodys kaip du deimantiniai taškai, kurie bus minimaliu atstumu vienas nuo kito ir nuo horizonto. Tai reiškia, kad kiekvienas, norintis iš arčiau pažvelgti, turi būti tokioje vietoje, kur horizontą matyti netrukdys pastatai, medžiai, kalvos ar kitos kliūtys. Jupiteris bus kairėje ir šiek tiek aukščiau, Venera — dešinėje ir šiek tiek žemiau.

Tiems, kurie gyvena pietiniame pusrutulyje, bus patogiau stebėti astronominį reiškinį, nes planetos susijungimo metu bus toliau nuo Saulės ir aukščiau danguje.

Keturgubas susijungimas: Merkurijus, Jupiteris ir Saturnas 2021 metų kovo 9 ir 10 dienomis

Ankstyvą pavasarį astronomijos ir kosmoso mėgėjai kovo 9 ir 10 dienomis turės galimybę stebėti unikalų Merkurijaus, Jupiterio ir Saturno "keturgubą susijungimą". Planetos danguje bus kartu. Norint pamatyti šį astronominį reiškinį, reikia stebėti pietryčių dangaus atkarpą likus maždaug pusvalandžiui iki saulėtekio.

Merkurijus, Jupiteris ir Saturnas išsirikiuos praktiškai vienoje linijoje, kuri eis nuo apatinio kairiojo dangaus kampo įstrižai aukštyn. Tai vadinama keturgubu ryšiu, nes tuo pačiu danguje bus matomas Mėnulis — jis bus šiek tiek dešinėje ir žemiau. Visos trys planetos ir, žinoma, Žemės palydovas plika akimi gali būti matomi. Jupiteris bus ryškiausias ir viduryje.

Gaila, kad Venera neprisijungs prie ketverto Šiaurės pusrutulyje — ji pasirodys danguje kiek vėliau, kartu su Saule. Pietų pusrutulio vidutinių platumų gyventojams pasiseks labiau — jie galės stebėti Venerą kartu su Merkurijumi, Jupiteriu ir Saturnu maždaug 15 minučių, kol patekės Saulė.

Anot astronomų, teleskopu bus galima pamatyti keturis ryškiausius Jupiterio mėnulius ir Saturno žiedus.

Supermėnulis 2021

2021 metais astronomai žada keturis super mėnulius — kovo 28 dieną, balandžio 27, gegužės 26 dieną ir birželio 24 dieną.

Tai yra astronominis reiškinys, kai pilnatis arba jaunatis sutampa su perigėja — artimiausio Mėnulio ir Žemės artėjimo momentu. Taip yra dėl elipsės formos orbitos, kurioje palydovas sukasi aplink Žemę. Žodis "supermėnulis", kuris taip plačiai paplitęs žiniasklaidoje, nėra mokslinis terminas, pažymi NASA.

Mokslininkų skaičiavimais, kad įvyktų supermėnulis, Žemės palydovas turi būti maždaug 367 606 kilometrų atstumu nuo Žemės. Bendras atstumas nuo planetos iki palydovo yra 384 403 kilometrai. Mėnulis supermėnulio metu atrodo didesnis ir ryškesnis nei įprastos pilnaties metu.

Mėnulis
© Sputnik / Владимир Сергеев

Mėnulio užtemimas

Visiškas Mėnulio užtemimas 2021 metų gegužės 26 dieną bus matomas Vakarų Šiaurės Amerikoje, Vakarų Pietų Amerikoje, Australijoje ir Pietryčių Azijoje. Mėnulio užtemimas įvyksta palydovui patekus į Žemės šešėlį. 

Šiuo atveju palydovas praeina pro Žemės šešėlio centrą, o užtemimo metu Mėnulis ne išnyksta visiškai, bet toliau yra matomas ir tampa tamsiai raudonas dėl saulės spindulių, kurie, tangentiškai liečiantys Žemės paviršių, išsisklaido atmosferoje ir dėl to iš dalies pasiekia Mėnulį. Kadangi Žemės atmosfera yra skaidriausia raudono ir oranžinio spektro spinduliams, būtent jie užtemimo metu pasiekia palydovo paviršių, o Mėnulio diskas nusidažo "kruvinai".

Pažymėtina, kad visiškas Mėnulio užtemimas gegužės 26 dieną sutaps su antru 2021 metais supermėnuliu.

"Ugnies žiedas" danguje: žiedinis Saulės užtemimas 2021 metų birželio 10 dieną

Žiedinį Saulės užtemimą birželio 10 dieną matys visi, gyvenantys Kanados šiaurėje, Grenlandijos šiaurės vakaruose ir kai kuriuose Rusijos regionuose. Šiose vietovėse Saulės užtemimas bus matomas maksimalioje fazėje. Šiose vietose saulėtekio metu bus matomas astronominis reiškinys. Jis išskirtinis dar ir tuo, kad pasirodys net Šiaurės ašigalyje.

Žiedinio užtemimo fazė prasidės maždaug 9:55 UT Ontarijuje, Kanadoje, maždaug 50 laipsnių šiaurės platumos ir 90 laipsnių vakarų ilgumos (į šiaurę nuo Aukštutinio ežero).

Rusijoje žiedinį Saulės užtemimą birželio 10 dieną galima pastebėti Jakutijoje, Čiukotkos autonominės apygardos vakaruose, Magadano regiono šiaurėje ir labiausiai į šiaurės vakarus nuo Kamčiatkos teritorijos. Žiedinis užtemimas baigsis maždaug 11:30 UT (14:30 Maskvos laiku) netoli Jakutijos ir Magadano regiono sienos taške, kurio koordinatės yra maždaug 64 laipsniai šiaurės platumos ir 151 laipsniai rytų ilgumos.

Daliniai užtemimo etapai bus pastebimi Europoje, Mongolijoje.

Mokslininkai įspėja, kad norint stebėti šį astronominį reiškinį, reikės specialių akinių.

Veneros ir Marso jungtis 2021 metų liepos 12 dieną

Liepos 12-osios naktį Žemės gyventojai vakarinėje dangaus dalyje iškart po saulėlydžio galės stebėti Veneros ir Marso jungtį. Dešinėje Venera spindės ryškiau, kairėje — Marsas. 

Kaip ir didžiojoje Jupiterio ir Saturno jungtyje praėjusį gruodį, Venera ir Marsas išsidėstys itin arti vienas kito, ir juos galima pamatyti plika akimi.

Perseidų meteorų lietus 2021 metų rugpjūčio viduryje

Perseidų meteorų lietus yra vienas iš populiariausių astronominių reiškinių ir Žemės gyventojams metai iš metų ir pasitaiko rugpjūčio viduryje. 2021 metų meteorų srautas pasieks piką rugpjūčio 11–12 ir 13 naktimis.

"Žiūrovams" iš Žemės meteorai, degantys atmosferoje, atrodo kaip krentančios žvaigždės. Jų skaičius gali siekti iki 60 vienetų per valandą.

Ekspertai prognozuoja, kad šiemet Perseidų srautas žada būti ypač įspūdingas, nes jo pikas sutaps su laiku, kai dangus bus tamsus ir be Mėnulio. 

Perseidų meteorų srautas daug geriau matomas Šiaurės pusrutulyje. Meteorai pasirodo iš Persėjo žvaigždyno, kuris šiuo metų laiku yra netoli horizonto šiame pusrutulyje, krypties.

Kaip įprasta, astronomams patariama pasirinkti vietas, kuriose nėra daug šviesos, kad būtų galima mėgautis "krentančiomis žvaigždėmis". Kaip pažymėta, tam tinka nuošalus parkas ar namo kiemas.

Marso ir Merkurijaus jungtis 2021 metų rugpjūčio 18 dieną

2021 metais astronomijos mėgėjų laukia dar vienas nepaprasta jungtis tarp arčiausiai Saulės esančios planetos — Merkurijaus — ir ketvirtos pagal atstumą nuo Saulės planetos — Marso.

Tačiau, kaip perspėja ekspertai, jį pamatyti iš Žemės bus gana sunku dėl artumo besileidžiančiai saulei. Merkurijus danguje bus ryškesnis nei Marsas, nes jį labiau apšvies Saulė. Norėdami pamatyti šį reiškinį, turite apsiginkluoti teleskopu.

Drakonidai 2021 metų spalio 8 dieną

"Drakonidų" meteorų srautas siejamas su 21P/Giacobini — Zinner kometa. Šis astronominis reiškinys visada vyksta spalio mėnesį, o piką pasiekia spalio 8–10 dienomis.

Vidutiniškai per valandą pasirodo 10–15 meteorų. Geriausia, kad jie bus matomi iškart sutemus šiaurės vakarinėje dangaus dalyje. Anot astronomų, stebėjimo laikas bus palankus dėl gana tamsaus ir beveik be mėnulio dangaus. Be to, šiuos meteorus lengviausia pastebėti, nes jie linkę keliauti lėčiau nei kiti meteorų lietūs.

Šis meteorų srauto pavadinimas kilęs iš spindulio, esančio Slibino žvaigždyne.

Dalinis Mėnulio užtemimas 2021 metų lapkričio 19 dieną

Paskutinis Mėnulio užtemimas 2021 metais bus matomas danguje virš Šiaurės ir Pietų Amerikos, Australijos, taip pat daugelyje Europos ir Azijos regionų.

Nepaisant to, kad pagal savo savybes jis laikomas daliniu Mėnulio užtemimu, iki 95 procentų viso Mėnulio disko bus Žemės šešėlyje.

Maksimalioje fazėje jis trumpam atrodys kaip visiškas Mėnulio užtemimas, o Mėnulio diskas bus nuspalvintas oranžinės ir raudonos spalvos atspalviais.

Visiškas Saulės užtemimas 2021 metų gruodžio 4 dieną

Maksimali viso Saulės užtemimo fazė 2021 metų pabaigoje gali būti matoma Antarktidoje. Dalis šio astronominio reiškinio gali būti stebima Čilėje, Argentinoje, Pietų Afrikoje, Namibijoje ir Australijoje. Mėnulis minutę ir 54 sekundes visiškai uždengs Saulę.

Geminidai 2021 metų gruodžio 13–14 dienomis

Geminidų meteorų lietus laikomas vienu galingiausių. 2021 m. jis pasieks piką gruodžio 13–14 dienomis, tačiau šiuo metu stebėjimą žymiai "sugadins" pilnatis danguje.

Paprastai, esant palankioms sąlygoms, per valandą galima stebėti nuo 20 iki 40 krentančių meteorų.

Labai dažnai geminidų meteorų lietus vasarą būna daug ryškesnis nei perseidų. Daugelis iš jų šviečia ryškiai žalia arba violetine spalva.

Tegai:
kosmosas, Mėnulis
Muitinė, archyvinė nuotrauka

Muitininkai vilkiku gabentame silkių krovinyje rado kontrabandinių rūkalų

(atnaujinta 19:35 2021.02.27)
Patikrinimo metu nustatyta, kad šaldytos žuvies tėra vos 10 tonų — likusią krovinio dalį sudarė cigarečių kontrabanda

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Kybartų kelio posto muitininkai silkių krovinyje rado kontrabandinių cigarečių, pranešė Muitinės kriminalinė tarnyba savo Facebook paskyroje.

Muitininkai šį antradienį rentgenu patikrino vilkiku iš Kaliningrado srities gabentą 23,6 tonos silkių krovinį.

Patikrinimo metu nustatyta, kad šaldytos žuvies tėra vos 10 tonų — likusią krovinio dalį sudarė cigarečių kontrabanda.

Iš viso rastos 843 dėžės, tai yra 421 500 pakelių, įvairių rūšių nelegalių rūkalų, kurių vertė su mokesčiais sudaro apie 1,5 mln. eurų.

Tegai:
cigarečių kontrabanda, Kaliningrado sritis, Muitinė
Dar šia tema
Klaipėdos muitininkai sulaikė ratlankių klastotes: žala viršijo 2 milijonus eurų
Muitininkai sulaikė statybiniais blokeliais užmaskuotą didelę cigarečių kontrabandą
Rusas bandė nelegaliai įvežti į Lietuvą daugiau tūkstančio pakuočių vaistų
Kuršių marios

Ugniagesiai išgelbėjo Kuršių mariose įlūžusį žveją

(atnaujinta 16:02 2021.02.27)
Vasario mėnesį ugniagesiams gelbėtojams pavyko išgelbėti keturis įlūžusius žmones. Per šį mėnesį buvo atlikta 19 gelbėjimo darbų vandenyje

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Ketvirtadienį Klaipėdos rajone, Kuršių mariose įlūžo žmogus. Jo pagalbos šauksmą išgirdę žvejai, iškvietė ugniagesius. Apie tai pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD).

Incidentas įvyko Priekulės seniūnijoje, ties Kairių kaimu. Gelbėti nelaimėlio atskubėjo keturi Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesiai.

Kuršių marių ledu jiems pusantro kilometro teko bėgti ir stumti 2 gelbėjimo roges. Išsilaikyti virš vandens 40 minučių vyrui padėjo smaigai.

Ugniagesiai rankomis iš vandens ištraukė įlūžusi vyrą ir įkėlė jį į gelbėjimo roges. Jis buvo saugiai nugabentas į krantą ir perduotas medikams. Vyras buvo sąmoningas, bet sušalęs.

"Šiuo metu upių ledas jau nėra saugus. Vakar atlikome jo stebėseną Šventojoje. Daug kur upėje ledą semia vanduo, jis jau gerokai aptirpęs. Nors šiemet gelbėti įlūžusių upėje dar neteko, bet esu matęs žmogų žygiuojantį upe. Gaila, kad daugelis nesuvokia, kad toks vaikščiojimas pražūtingas, nes upėje įlūžusio beveik neįmanoma išgelbėti. Įlūžus gan greitai atsiduriama po ledu. Pėdos ant upių ledo rodo, kad žmonės visiškai nebrangina savo gyvybės", — teigia Ukmergės priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Dainius Vyšniauskas.  

Nors ežerus vis dar kausto ledas, bet ir juose jau galima įlūžti, perspėja ugniagesiai.

"Daugelis ežerų dar yra padengta storu ledu, bet ten, kur įteka ar išteka vanduo, tos vietos jau gali būti pavojingos. Be to, ežeruose dabar gausu prigręžiotų žvejybai vietų. Palijus lietui, jos didėja, todėl reiktų elgtis labai saugiai", — sako Zarasų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Eugenijus Andrejevas.  

Vasario mėnesį ugniagesiams gelbėtojams pavyko išgelbėti keturis įlūžusius žmones. Per šį mėnesį buvo atlikta 19 gelbėjimo darbų vandenyje. Jų metu ištrauktas vienas skenduolis. 

Tegai:
Kuršių marios, ugniagesia
Dar šia tema
Ugniagesių kursantų rengimui papildomai skirta 3 milijonai eurų
Lietuvos gyventojai įspėjami dėl šiomis dienomis sustiprėsiančio vėjo
Тест на коронавирус

Moteris užsikrėtė koronavirusu ir nupliko

(atnaujinta 17:31 2021.02.27)
Anksčiau japonų mokslininkai teigė, kad kai kurie jau pasveikę pacientai, užsikrėtę koronavirusu, skundėsi plaukų slinkimu

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Anglijos Devono grafystės Totneso miesto gyventoja neteko plaukų dėl naujos koronaviruso infekcijos, pranešė Devon Live.

Parduotuvė
© Sputnik / Владислав Адамовский

Abby Read pernai kovą susirgo COVID-19, kai jos dviem dukterims buvo diagnozuotas koronavirusas. Read, skirtingai nei jos vaikai, nepatyrė bendrų simptomų — visų pirma, ji nekosėjo ir nejautė nuovargio ar kvėpavimo problemų.

Po kelių savaičių viena iš dukterų pastebėjo, kad jos motinai ant galvos buvo keli pliki lopai. "Plaukai pradėjo slinkti kuokštais. Buvau siaubingai nusiminusi ir jaučiausi labai prislėgta. Atrodžiau sau nepatraukli", — prisipažįsta ji.

Ji nežinojo apie tokias besimptomio koronaviruso pasekmes, todėl nusprendė ieškoti informacijos internete. Viename straipsnyje ji perskaitė, kad 22 procentai moterų, sergančių COVID-19, kenčia nuo plaukų slinkimo. "Aš visiškai nenuplikau, — patikslino ji. — Nuplikau dviem lopais."

Gydytojas patarė Read į plaukų slinkimo vietą įtrinti kortikosteroidų tepalo, kuris naudojamas odos bėrimams ir dermatitui gydyti. Vaistas padėjo, o po šešių mėnesių plaukai pradėjo atsigauti. Moteris taip pat pakeitė mitybą, iš raciono išbraukdama duoną ir pieno produktus.

Anksčiau japonų mokslininkai teigė, kad kai kurie jau pasveikę pacientai, užsikrėtę koronavirusu, skundėsi plaukų slinkimu. Jiems taip pat pasireiškė dusulys, silpnumas ir sutriko uoslė. Tyrėjai atkreipė dėmesį į tai, kad kenčiantiems nuo Ebolos ir dengės karštligės būdingi panašūs simptomai, tačiau neatmetė, kad taip nutiko dėl streso.

Tegai:
koronavirusas