Gedimino pilis

Lietuvoje pasiūlyti keli Baltarusijos pervadinimo variantai

(atnaujinta 19:59 2021.02.09)
Kalbininkai sutiko, kad galima plati vieša diskusija, į svarstymus galėtų būti įtraukti Lietuvos istorijos specialistų pasiūlyti variantai

VILNIUS, vasario 9 — Sputnik. Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) pasiūlė keletą Baltarusijos pavadinimo variantų, rašo VLKK spaudos tarnyba.

Šiuo metu oficialus valstybės pavadinimas lietuviškai — Baltarusijos Respublika.

Komisija pareiškė, kad kaimyninės valstybės (Baltarusija) pavadinimas turi du atitikmenis lietuvių kalboje — Baltarusija ir Gudija, todėl galima grįžti prie klausimo, kuris iš jų yra labiau priimtinas oficialiam vartojimui.

"Kalbos požiūriu svarbu pabrėžti, kad priesaga -ija pridedama ne pagal vietovardžio Rusija pavyzdį, o dėl to, kad darybiškai valstybių pavadinimai su šia priesaga vyrauja, yra tipiniai, patogūs, nekelia sumaišties dėl gyventojų, tautybės ir kalbos pavadinimų", — pranešė VLKK.

Kalbininkai sutiko, kad galima plati vieša diskusija, į svarstymus galėtų būti įtraukti Lietuvos istorijos specialistų pasiūlyti variantai. Pavyzdžiui, dvinaris Baltoji Rusia, iki šiol vartotas tik lietuviškoje istoriografijoje, ir Baltarusija. Pastarąjį specialistai vadina "novatorišku, nesistemingu, tačiau gramatiškai įmanomu".

Kalbos komisija yra pasirengusi dalyvauti diskusijose ir įvertinti argumentus, kurie padės priimti galutinį sprendimą.

Sausį buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja pasiūlė pervadinti šalį lietuvių kalboje. VLKK teigė, kad šio klausimo nesvarstys tol, kol pasikeis politinė situacija kaimyninėje šalyje. Tačiau Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda palaikė šį pasiūlymą ir pareiškė, kad politikai turėtų atlikti svarbų vaidmenį diskusijoje.

Jau buvo atvejų, kai pakeistas oficialus valstybės pavadinimas lietuvių kalba. Anksčiau Valstybinė lietuvių kalbos komisija patvirtino Sakartvelo pavadinimą Gruzijai. Dar 2018 m. Komisija patvirtino tai kaip alternatyvą, tačiau Gruzija liko oficiali.

Sausio 7 dieną Valstybinė lietuvių kalbos komisija priėmė sprendimą išbraukti pavadinimą "Gruzija" iš oficialaus užsienio valstybių pavadinimų sąrašo.

Komisijos sprendimu, pagrindinis (oficialusis) šalies pavadinimas — Sakartvelas, Gruzija lieka tradicinis.

Dar 2018 metų gegužės mėnesį prezidento, ministro pirmininko ir Lietuvos Seimo pirmininko atstovai paskelbė oficialiuose dokumentuose nuo šiol vartosiantys Gruzijos nacionalinį pavadinimą Sakartvelo. Prieš tai oficialiuose Užkaukazės valstybės dokumentuose jokia ES šalis nevartojo jokio kito pavadinimo, išskyrus "Gruziją". Tačiau Lietuvoje manoma, kad šaliai šis pavadinimas buvo primestas sovietmečiu.

Padėtis Baltarusijoje

Po rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuose šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, kuris, CRK duomenimis, surinko 80,1 proc. balsų, šalyje prasidėjo masiniai opozicijos protestai.

Opozicija mano, kad laimėjo Svetlana Tichanovskaja, ir reikalauja derybų dėl valdžios perdavimo ir naujų rinkimų. Buvusi kandidatė netrukus po rinkimų išvyko į Lietuvą, kur iš anksto buvo išvežti jos vaikai.

Baltarusijos generalinė prokuratūra iškėlė bylą pagal baudžiamąjį straipsnį dėl raginimų užgrobti valdžią. Tichanovskaja įtraukta į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą Baltarusijoje ir Rusijoje.

Kaip teigė Baltarusijos valdžia, Lietuva, Lenkija ir kitos šalys aktyviai kišasi į Baltarusijos vidaus reikalus ir bando kontroliuoti opoziciją. Taip pat Rusijos valdžia pranešė apie aktyvų Vilniaus kišimąsi į kaimyninės šalies reikalus.

Tegai:
Baltarusija, Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK), Lietuva
Temos:
Situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų (580)
Dar šia tema
Rusijos tankas "Armata" gavo "užsienio pasą"
Laikinai sustabdytas dujų tranzitas per Lietuvą į Kaliningradą
Į BelAE atvyko Europos ekspertų grupei priklausantis Lietuvos atstovas
Akių lašai

Įvardytas būdas greitai pagerinti regėjimą

(atnaujinta 16:55 2021.02.26)
Gydytojo teigimu, akis reikia reguliariai mankštinti taip pat, kaip ir raumenis ar protą

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Pagerinti regėjimą be operacijos atliekant paprastą akių mankštą, kuri užtrunka ne ilgiau kaip kelias minutes per dieną. Apie tai praneša abc.es, remdamiesi oftalmologu Rui Hiramatsu.

Gydytojo teigimu, akis reikia reguliariai lavinti taip pat, kaip ir raumenis ar protą.


Pirmasis metodas, kurį Hiramatsu rekomenduoja, yra Gaboro dėmių pratimai, kuriuose yra specialūs skirtumų nustatymo modeliai. Juos reikia atlikti tik tris minutes per dieną, o pirmąjį pagerėjimą galima pamatyti per dvi savaites. Aiškūs pokyčiai bus po 28 dienų.

Antrasis metodas yra termoterapija. Reikia paimti rankšluostį, sušlapinti ir 30-40 sekundžių pašildyti mikrobangų krosnelėje. Ant užmerktų vokų uždėkite šiltą kompresą ir palaukite, kol jis atvės.

Trečias metodas yra špinatai. Jie turėtų būti įtraukti į jūsų meniu, nes špinatai padeda išvengti kataraktos ir geltonosios dėmės degeneracijos.

Anksčiau tapo žinoma, kad morkos, kryžmažiedės daržovės, uogos ir polinesotieji riebalai prisideda prie medžiagų apykaitos procesų palaikymo akių kraujagyslėse. Kaip sakė oftalmologė chirurgė Marina Dorochova, ypatingą dėmesį reikia skirti gliukozės kiekiui kraujyje, nes didelis cukraus kiekis pamažu blogina regėjimą.

Tegai:
sveikata
Vilnius

Vilnius atsidūrė tarp 25 perspektyviausių pasaulio miestų

(atnaujinta 16:54 2021.02.26)
Vilnius šiame sąraše – vienintelis miestas iš Baltijos ir Skandinavijos šalių

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Vilnius pirmą kartą atsidūrė tarp 25 perspektyviausių viso pasaulio miestų, skelbiama naujajame "Financial Times" investicijų ekspertų padalinio "fDi Intelligence" sudarytame Ateities pasaulio miestų reitinge.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Įvertinus pritraukiamas užsienio investicijas, ekonomikos rodiklius ir verslo plėtrą Lietuvos sostinė užėmė 24-ą vietą pasaulyje ir rikiuojasi greta tokių miestų kaip Singapūras, Londonas, Dubajus, Amsterdamas, Niujorkas ir kiti. Vilnius šiame sąraše – vienintelis miestas iš Baltijos ir Skandinavijos šalių.

Pabrėžiama, kad Lietuvos sostinės įvertinimas aukščiausioje tarptautinių miestų lygoje pastaraisiais metais nuosekliai auga. Net pandemijos ir “Brexit” neapibrėžtumo iššūkiuose Vilnius sugebėjo įžvelgti galimybes ir nemažinti apsukų skatindamas verslo plėtrą ir toliau išlaikydamas atviro miesto įvaizdį.

Stiprėjančios tarptautinės pozicijos Vilniui padeda pritraukti vis daugiau užsienio investuotojų dėmesio, miestui reiškiančio daugiau gerai apmokamų darbo vietų, daugiau surenkamų mokesčių ir daugiau bei geresnių paslaugų patiems vilniečiams, rašoma sostinės savivaldybes pranešime.

"Mes puikiai visi jaučiame ir matome kaip Vilnius kyla, kaip Vilnių vis labiau mėgsta ir renkasi kūrybingi žmonės. Tai ne atsitiktinumas – dirbame, kad taip būtų. Malonu, kad tai vis labiau pastebi ir įvertina pasaulis. Šis įvertinimas nėra netikėtas, tačiau nuo to nei kiek ne mažiau malonus",  – pažymi Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Vidutinių ir mažų miestų "fDi Intelligence" reitinge Vilnius pakilo keturiomis pozicijomis ir yra trečias, aplenkęs tokius miestus kaip Roterdamas, Liuksemburgas, Edinburgas. Ankstesniame analogiškame reitinge, kuris buvo sudarytas 2018–2019 m.,  Lietuvos sostinė šioje kategorijoje buvo užėmusi septintą poziciją. 

Tegai:
Vilnius