Meteorų lietus

Žvaigždžių lietaus kalendorius 2021: kada ir kaip stebėti

(atnaujinta 20:50 2021.02.09)
Perseidai, leonidai, geminidai ir kt. Koks yra teisingas būdas ir kokiomis sąlygomis stebėti meteorų lietų šiais metais? 2021 metų žvaigždžių lietaus kalendorius — Sputnik Lietuva straipsnyje

Kas yra žvaigždžių kritimas arba meteorų lietus

Žvaigždžių kritimas arba žvaigždžių lietus moksliniu terminu vadinamas "meteorų lietumi". Tai yra astronominis reiškinys, kai meteorinių kūnų būrys įsiskverbia į Žemės atmosferą ir joje užsidega. Tai mūsų planetos gyventojams atrodo kaip krintančios žvaigždės.

Dažniausiai žvaigždžių lietumi vadinami tie meteorų lietūs, kurie yra itin intensyvūs ir kurių dažnis yra didesnis nei tūkstantis meteorų per valandą.

Meteorų būriai turi aiškias orbitas kosmose, ir tai reiškia, kad jų kritimai visada pastebimi tam tikrą mėnesį, kai mūsų planeta praeina savo orbitos ir meteoro būrio sankirtą. Be to, tam tikrame dangaus taške pasirodo meteorų lietaus radiantai (dangaus sferos plotai, kurie yra meteorų šaltinis).

Meteorų lietus dažniausiai pavadinimus gauna iš artimiausio žvaigždyno arba nuo arčiausiai esančios žvaigždės.

Kai kurie meteorų būriai skrieja labai arti esamų ir buvusių kometų. Pasak mokslininkų, jie galėjo susiformuoti dėl jų irimo, pavyzdžiui, orionidai ir eta-akvaridai yra susiję su Halio kometa.

Iki šiol patvirtinti 64 meteorų lietūs.

Mokslininkai pabrėžia, kad reikėtų atskirti sąvokas "meteorų lietus" ir "meteoritų lietus". Meteorų lietus susideda iš meteorų, kurie sudega atmosferoje ir nepasiekia Žemės paviršiaus.

Meteoritų lietų sudaro iš didesnių meteorų atskilusios dalys, kurios nukrenta ant Žemės. Kartais šis reiškinys vadinamas "geležiniu lietumi", "akmens lietumi", "ugniniu lietumi".

Žvaigždžių lietus 2021 metais: kada, kaip stebėti ir kokiomis sąlygomis

Šiais metais Rusijos ir Europos gyventojų lauks apie dešimt meteorų lietų, tačiau ne visi jie bus aiškiai matomi.

Rusijos ir Europos gyventojams bus gerai matomas tik vienas iš trijų didžiųjų žvaigždžių lietų per jų piką — tai rugpjūčio mėnesį — perseidai. Kalbant apie kvadrantidus ir geminidus sausio ir gruodžio mėnesiais, juos prislopins Žemės palydovo šviesa.

Palankus meteorų lietaus matomumas atsiranda, kai Mėnulis neapšviečia dangaus.

Tačiau, anot mokslininkų, svarbiausia, norint stebėti lietų, — tamsus, nedebesuotas dangus be šviesos taršos, kuri yra įprasta miestuose. Žinoma, krintančias žvaigždes galima pamatyti ne itin dideliuose miestuose ir artimiausiuose priemiesčiuose. Tačiau norint tikrai mėgautis šiuo astronominiu reiškiniu ir net pamatyti keletą meteorų per minutę, reikia maksimalaus atstumo nuo apšviestų gyvenviečių. Žinoma, svarbus medžių, aukštų pastatų ir panašių kliūčių nebuvimas.

Todėl geriau stebėti žvaigždžių lietų užmiestyje, nesvarbu, savo namo kieme ar net toje kelio pusėje, šalia kurios nėra ryškių lempų.

Užmiestis taip pat yra puikus pasirinkimas, nes ten yra didelių atvirų erdvių, iš kurių atsiveria puikūs naktinio dangaus vaizdai.

Be to, reikia žinoti, kuriuo metu žvaigždžių lietus pasiekia piką ir kurioje dangaus dalyje yra meteorų spindulys, kad nepraleistumėte reginio.

Kvadrantidų lietus — 2021 metų sausio 3 dieną

Per kvadrantidų meteorų lietų be Mėnulio danguje ir be šviesos taršos galima pamatyti iki šimto krentančių žvaigždžių per valandą. Nepaisant to, "kvadrantida" trunka tik kelias valandas ir ne visada būna tinkamas laikas stebėjimams.

2021 metais žvaigždžių lietus vyko tuo metu, kai Mėnulis buvo maždaug paskutinį ketvirtį ir buvo puikiai matomas danguje, todėl buvo sunku stebėti reiškinį. Srauto spindulys buvo Jaučiaganio žvaigždyne, netoli Heraklio ir Merkurijaus žvaigždynų, ir yra matomas šiaurės rytinėje dangaus dalyje po vidurnakčio ir prieš saulėtekį. Šis meteorų lietus tampa įspūdingesnis šiaurinių platumų gyventojams. 2021 metais kvadrantidų lietaus pikas buvo pastebėtas sausio 3 dieną.

Lyridų lietus — 2021 metų balandžio 22 dieną

Šis pavasario meteoritų lietus paprastai trunka balandžio 16–25 dienomis. Tamsiame danguje per žvaigždžių piko laiką galima pastebėti 10–15 krentančių žvaigždžių per valandą. Geriausias laikas stebėti — valanda iki aušros.

Pagrindinis lyridų lietaus bruožas yra tas, kad kartais jo metu atsiranda "sprogimai", kai meteorų skaičius danguje gali siekti iki šimto vienetų per valandą. Šiuos pliūpsnius nuspėti nėra lengva, tačiau būtent dėl jų verta kasmet stebėti šį žvaigždžių lietų.

Lyridų srauto spindulys yra šalia Vegos žvaigždės Lyros žvaigždyne. Balandžio vakarais Vega yra šiaurės rytinėje dangaus dalyje. 2021 metų balandžio mėnesį žvaigždžių lietaus pikas įvyks 22 dieną, po Mėnulio nusileidimo ir prieš saulėtekį.

Eta-akvaridai — 2021 metų gegužės 6 dieną

Šis Halio kometos meteorų lietus maksimaliai ilgas. Tačiau yra tikimybė, kad Eta-akvaridai nebus gerai matomi iš Žemės.

Eta-akvaridai dažniausiai geriausiai matomi pietų pusrutulyje ir dažnai yra vienas iš geriausių astronominių reginių per metus.

Meteorų lietaus spindulys yra Vandenio žvaigždyne šalia vienos ryškiausių žvaigždžių — Eta Vandenio. Spindulys geriausiai matomas rytiniame danguje apie 4:00 val., tai yra, maždaug valandą ar dvi prieš saulėtekį.

Jei pietų pusrutulyje "šaudančių" žvaigždžių dažnis gali siekti 30–60 vienetų per valandą, šiaurinėje dalyje šie skaičiai yra daug kuklesni.

Perseidų lietus — 2021 metų rugpjūčio 12 dieną

Perseidų meteorų lietus yra vienas garsiausių kasmetinių astronominių įvykių Šiaurės pusrutulyje ir įvyksta rugpjūčio viduryje.

Šiemet perseidų lietus prasidės nuo vėlaus vakaro iki saulėtekio rugpjūčio 11–13 dienomis. Mėnulio fazė bus tarp jauno mėnulio ir pirmojo ketvirčio, ​​todėl, kaip žada mokslininkai, nesutrukdys stebėti šį didingą ir gražų reiškinį.

Meteorų lietus siejamas su Svifto-Tatlio kometa, o jo spindulys yra Persėjaus žvaigždyne.

Norint stebėti perseidų kritimą, nebūtina žinoti tikslaus taško, kuriame bus spindulys — krentančios žvaigždės bus matomos visame danguje. Labai dažnai perseidai danguje palieka gražius takus.

Paprastai perseidų skaičius didėja link vidurnakčio, o daugumą meteorų galima pamatyti valandomis prieš aušrą.

2021 metų rugpjūčio mėnesį perseidų žvaigždžių lietaus metu bus puikus matomumas visiškai tamsiame ir giedrame danguje.

Drakonidų lietus — 2021 metų spalio 8 dieną

Taip pat drakonidai yra žinomi kaip jakobinidai ir siejami su 21P / Jacobini-Zinner kometa. Meteorų lietaus spindulys yra Slibino žvaigždyne ir yra šiaurinėje dangaus dalyje.

Štai kodėl drakonidų lietus geriausiai matomas Šiaurės pusrutulyje. Skirtingai nuo daugelio meteorų lietaus, drakonidai geriausiai matomi vakare nei po vidurnakčio ir prieš saulėtekį.

Kaip pastebi mokslininkai, meteorų skaičius per valandą paprastai būna gana mažas. Nors drakonidams lyjant taip būna labai retai, galimi "sprogimai", kuriuos, kaip ir sy lyridais, sunku nuspėti. Tokių "sprogimų" metu krentančių žvaigždžių skaičius gali siekti kelis šimtus per valandą.

2021 metais geriausia stebėti drakonidų kritimą spalio 8 dieną, nakties metu ir ankstyvą vakarą. Be to, spalio 7 ir 9 dienomis galima pamatyti krentančias žvaigždes, tačiau daug rečiau. Mėnulio fazė šiuo metu bus tarp jauno mėnulio ir pirmojo ketvirčio, ​​todėl greičiausiai stebėjimams tai labai netrukdys.

Orionidų lietus — 2021 metų spalio 21 dieną

Spalio mėnesį Žemės gyventojai taps orionidų lietaus, kuris siejamas su Halio kometa ir vyksta antroje mėnesio pusėje, liudininkais. Srautas — Oriono žvaigždyne.

Deja, 2021 metais Mėnulis bus netoli pilnaties, todėl Žemės palydovas trukdys stebėti šį lietų. Tačiau net ir esant palankioms stebėjimo sąlygoms, srauto intensyvumas nėra itin didelis — nuo 10 iki 20 dangaus kūnų per valandą.

Didžioji dalis šių kūnų pasirodo po vidurnakčio, jie geriausiai matomi priešaušrio valandomis. Meteorai juda greitai, tačiau danguje palieka pėdsakus.

Periodiškai orionidų lietaus metu danguje matomi labai ryškūs meteorai, kurie netgi gali persmelkti mėnulio šviesą.

2021 metais galite pabandyti stebėti žvaigždžių kritimą likus valandai ar dviem iki spalio 21-osios aušros.

Leonidų lietus — 2021 metų lapkričio 17 dieną

2021 metų rudenį bus galima stebėti leonidus, tačiau ir čia greičiausiai stebėjimą trukdys Mėnulis, kuris bus beveik pilnas. Meteorų lietus siejamas su 55P / Tempelio-Tutlio kometa, spindulys — Liūto žvaigždyne.

Būtent leonidų lietaus metu įvyko viena garsiausių "meteorų audrų" šiuolaikinėje istorijoje.

1966 metų lapkričio 17 dieną meteorų dažnis buvo tūkstančiai per minutę 15 minučių intervalais. Tą naktį žvaigždės, nors ir trumpam, krito kaip lietus. Kaip sakė kai kurie to unikalaus reiškinio liudininkai, jie norėjo slėptis po žeme, nes kai kuriais momentais atrodė, kad mūsų planeta tiesiogine prasme veržiasi per kosmosą, link meteorų srauto. Krintančios žvaigždės skrido iš vieno dangaus taško ir atrodė tarsi spinduliai.

Manoma, kad tokios "leonidų audros" yra cikliškos ir gali kartotis kas 33–34 metus. 

Įprastais metais meteorų skaičius per valandą yra 10–15 vienetų. Kaip ir daugelio kitų meteorų, leonidų lietaus pikas dažniausiai būna vidurnaktį, o daugumą krentančių žvaigždžių galima pamatyti prieš pat saulėtekį visuose Žemės taškuose.

Tikimasi, kad 2021 metais leonidų lietaus pikas įvyks nuo vėlyvo lapkričio 16 dienos vakaro iki lapkričio 17 dienos aušros. Tačiau visą naktį danguje bus matoma pilnatis, kuri išnyks tik prieš pat aušrą.

Geminidų lietus — 2021 metų gruodžio 14 dieną

Geminidų spindulys yra Dvynių žvaigždyne, šalia antros ryškiausios žvaigždės Kastoro.

Geminidų lietus Šiaurės pusrutulio gyventojams laikomas vienu įspūdingiausių, nors kai kurių Pietų pusrutulio regionų gyventojai jį taip pat gali pamatyti. Kalbant apie dažnį ir ryškumą, geminidų metu krentančios žvaigždės gali konkuruoti su perseidais.

Palankiomis sąlygomis — tamsiame be debesų ir be mėnulio danguje — per valandą galima pamatyti iki 50 krentančių žvaigždžių.

Kaip pastebi ekspertai, geriausias laikas stebėti geminidus bus pora valandų po vidurnakčio.

2021 metais geminidų lietaus pikas įvyks nuo gruodžio 13-osios vakaro iki gruodžio 14-osios saulėtekio, kai ryškiausi geminidų meteorai galės net persmelkti Mėnulį.

Tegai:
meteoritas, astrologas
Briedis kelyje

Vasarį aplinkosaugininkai gavo daugiau nei 1,5 tūkst. gyventojų pranešimų

(atnaujinta 17:04 2021.03.05)
Tik per praėjusį mėnesį dėl įvykių su laukiniais gyvūnais buvo pranešta daugiau kaip 900 kartų, iš kurių apie 500 buvo apie su transporto priemone susidūrusius laukinius gyvūnus

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnyba šių metų vasarį gavo 1 595 gyventojų pranešimus, praneša departamento spaudos tarnyba.

Vilniaus regiono žmonės lapkritį į PPT kreipėsi 358 kartus, Kauno – 281, Klaipėdos – 297, Alytaus – 114, Marijampolės – 63, Panevėžio – 125, Šiaulių – 218, Utenos – 139.

Didžiąją dalį gautų pranešimų sudaro pranešimai apie įvykius dėl sužeistų, automobilio užmuštų ar sužalotų laukinių gyvūnų, dėl laukinių gyvūnų, esančių nebūdingoje jiems aplinkoje, atklydusių į gyvenamąsias vietoves. Taip pat dėl laukinių gyvūnų, galinčių kelti pavojų žmonėms, jų sveikatai ar turtui.

Vasarį gauta 911 pranešimų dėl įvykių su laukiniais gyvūnais, iš kurių 499 buvo apie su transporto priemone susidūrusius laukinius gyvūnus. Palyginimui, 2020 metų vasarį buvo gauta 566 pranešimų dėl įvykių su laukiniais gyvūnais, iš kurių 411 pranešimų buvo apie laukinių gyvūnų susidūrimus su transporto priemone.

Be įvykių su laukiniais gyvūnais, daugiausia pranešimų apie galimus gamtosauginius pažeidimus gauta dėl atliekų deginimo (124), tai sudaro 20 proc. visų gautų pranešimų. 

Apie medžioklės pažeidimus šį vasarį pranešta 80 kartų (13 proc.), atliekų netvarkymą – 52 (9 proc.), atliekų deginimą – 124 (20 proc.),  žvejybos pažeidimus – 65 (11 proc.), vandens taršą – 26 (4 proc.), taršą nuotekomis – 75 (12 proc.), oro taršą – 77 (13 proc.).

Tegai:
aplinkosaugininkai, gyvūnai
Dar šia tema
Aplinkosaugininkai aptiko galimą taršos šaltinį Salantų miestelyje
Pasienietė

Suklastotą vairuotojo pažymėjimą pasieniečiams pateikęs baltarusis suimtas mėnesiui

(atnaujinta 14:22 2021.03.05)
Pasieniečiams prie vairo sėdėjęs užsienietis pateikė tvarkingus automobilio dokumentus, tačiau jo turėtas baltarusiškas vairuotojo pažymėjimas sukėlė įtarimų

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Kalvarijos pasieniečiai sulaikė baltarusį, kuris patikros metu pateikė, įtariama, suklastotą savo šalies vairuotojo pažymėjimą. Apie tai pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Ketvirtadienį VSAT pareigūnai ties Lazdijų rajono Akmenių kaimu patikrinti sustabdė iš Lenkijos ką tik įvažiavusį automobilį "Honda Accord". Serbiškais numeriais pažymėtą transporto priemonę vairavo 40-metis Baltarusijos pilietis, turintis Serbijos vizą. Taip pat kartu kaip keleivis vyko Serbijos pilietis.

Pasieniečiams prie vairo sėdėjęs užsienietis pateikė tvarkingus automobilio dokumentus, tačiau jo turėtas baltarusiškas vairuotojo pažymėjimas sukėlė įtarimų. Pirminiais duomenimis, tai — klastotė.

VSAT pareigūnai vairuotoją sulaikė ir uždarė į areštinę.

Dėl disponavimo suklastotu dokumentu ar jo panaudojimo Varėnos pasienio rinktinėje pradėtas ikiteisminis tyrimas. Už šį nusikaltimą baltarusiui gresia areštas arba laisvės atėmimas iki 4 metų. Vėliau baltarusis suimtas mėnesiui ir patalpintas į Kauno tardymo izoliatorių.

Automobilis "Honda Accord" perduotas tvarkingus dokumentus turėjusiam Serbijos piliečiui. Jam leista tęsti kelionę.

Dar šia tema
Neries upėje rasta 2 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių
Vilniaus rajone girta automobilio vairuotoja nuvažiavo į griovį ir apsivertė
Pasieniečiai sulaikė Vokietijoje ieškomą moterį
Vakcina nuo koronaviruso

Naujos koronaviruso padermės sumažino vakcinų veiksmingumą

(atnaujinta 12:16 2021.03.05)
Ekspertai apžvelgė SARS-CoV-2 variantus, kilusius iš Pietų Afrikos, JK ir Brazilijos. Šios padermės neišvengiamai dominuos pasaulyje, todėl dabartiniai koronavirusiniai vaistai ir vakcinos bus mažiau veiksmingos

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Vašingtono universiteto medicinos mokyklos Sent Luise mokslininkai įrodė, kad trys naujos greitai plintančios SARS-CoV-2 koronaviruso padermės yra atsparios antikūnams prieš pradinę viruso formą, atsirandantiems skiepijant arba pasveikus nuo COVID-19. Tyrėjų straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Nature Medicine".

Ekspertai apžvelgė SARS-CoV-2 variantus, kilusius iš Pietų Afrikos, JK ir Brazilijos. Šios padermės neišvengiamai dominuos pasaulyje, todėl dabartiniai koronavirusiniai vaistai ir vakcinos bus mažiau veiksmingos, sako mokslininkai. Nors kai kurie žmonės sukuria pakankamai antikūnų, kad būtų apsaugoti nuo šių atmainų, susilpnėjęs imunitetas yra rizikos faktorius vyresnio amžiaus žmonėms.

Vakcinos nukreiptos į koronaviruso S-baltymą, kuris užtikrina viruso gebėjimą užfiksuoti ląsteles ir patekti. Beveik metus pandemijos metu koronaviruso mutacijos nepaveikė šios molekulės, tačiau naujose padermėse buvo rasta reikšmingų pokyčių, kurie galėjo sumažinti vaistų ir vakcinų, atpažįstančių S baltymą, veiksmingumą.

Tyrėjai ištyrė antikūnų kiekį žmonių, kurie pasveiko po SARS-CoV-2 infekcijos ar buvo paskiepyti Pfizer vakcina, kraujyje. Jie taip pat ištyrė antikūnus pelių, žiurkėnų ir beždžionių kraujyje, vakcinuotus eksperimentine COVID-19 vakcina, sukurta Vašingtono universiteto medicinos mokykloje, kurią galima suleisti per nosį. Paaiškėjo, kad įprasto antikūnų lygio pakako neutralizuoti padermę iš JK, tačiau kitiems dviem koronaviruso variantams reikėjo 3,5–10 kartų daugiau antikūnų.

Nors mokslininkai negali pasakyti, kaip naujos galimybės paveiks pandemiją, mokslininkai tikisi, kad vakcinos nepraras efektyvumo ir koronavirusas nesukels atsparumo vaistams.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje