BioNTech & Pfizer vakcina

Lietuva atnaujino susitarimą dėl papildomų "BioNTech & Pfizer" vakcinų įsigijimo

(atnaujinta 12:50 2021.02.12)
Atnaujintas susitarimas leis Lietuvai įsigyti ne tik šiuo metu gaminamų, bet ir būsimų kompanijos vakcinų, kurios būtų pritaikytos naujoms koronaviruso mutacijoms

VILNIUS, vasario 12 — Sputnik. Penktadienį ministrų kabinetas pritarė atnaujintam susitarimui dėl papildomų 1,24 mln. dozių "BioNTech & Pfizer" vakcinų nuo COVID-19 įsigijimo.

Sausio mėnesį Vyriausybė jau buvo sutarusi įsigyti papildomų "BioNTech & Pfizer" vakcinos dozių pagal išankstinę pirkimo sutartį. Atnaujinti sprendimą prireikė po vasario 8-ąją Europos Komisijos sudarytos nuolatinio pirkimo sutarties.

Kaip pažymėjo SAM vadovas, atnaujinimu sutariama ir dėl to, jog Lietuva galės įsigyti ne tik šiuo metu gaminamų, bet ir būsimų kompanijos vakcinų, kurios būtų pritaikytos naujoms koronaviruso mutacijoms.

"Yra viena naujovė, kurią turime žinoti, kad tuo metu, kai buvo Europos Komisijos daromos išankstinės pirkimo sutartys, tai dar mažai kas žinojo, mažai kas kalbėjo apie galimas mutacijas. Šiuo atveju, į sutartis yra įvedamas papildomas elementas, kad šalys narės turės teisę persiderėti vakcinų tiekimą tokiu atveju, jei Europos vaistų agentūra ir gamintojai pradėtų turėti atnaujintas vakcinas, pritaikytas mutacijoms", — teigė ministras.

Šią savaitę Lietuvą pasiekė jau aštuntoji "BioNTech & Pfizer" vakcinos nuo COVID-19 siunta — 22 tūkst. 230 dozių. Iš viso iš šios kompanijos ketinama įsigyti beveik 3,1 mln. vakcinos dozių. Be to, šiandien į šalį buvo pristatyta trečioji "Modernos" kompanijos vakcinos siunta su 6 tūkst. vakcinos dozių.

Paaiškėjo, kada galėtų prasidėti "Sputnik V" tiekimas ES >>

Iš viso Lietuva yra apsisprendusi pirkti koronaviruso vakcinas iš septynių kompanijų. Bendras planuojamų įsigyti vakcinų kiekis — apie 9,5 mln. Šio vakcinų kiekio turėtų užtekti paskiepyti daugiau nei 70 proc. šalies gyventojų. Pasak specialistų, tokia paskieptų gyventojų dalis užtikrintų kolektyvinį imunitetą nuo koronaviruso.

Kol kas Europos vaistų agentūra (EVA) yra patvirtinusi tris vakcinas "BioNTech & Pfizer", ir "Moderna" bei "AstraZeneca", visos jos naudojamos Lietuvoje. 

Tegai:
vakcina, Lietuva
Dar šia tema
Sveikatos apsaugos ministras masinės vakcinacijos terminą pavadino "negalimu"
ES pasakojo apie masinės vakcinacijos nesėkmes
Į Lietuvą atkeliavo аntroji "AstraZeneca" vakcinos siunta
Pradėta Tokijaus olimpinėms žaidynėms rengiamų sportininkų vakcinacija
Klaipėdos uostas

Klaipėdos uosto direkcija stiprina akvatorijos taršos prevencijos priemones

(atnaujinta 17:09 2021.03.04)
Iš viso įvairios uosto vietos yra sumontuota 11 naftos tinkamų įrenginių, kurie šiuo metu yra perkeliami į problemines vietas

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Norint nustatyti galimus teršalų, išsiliejančių uosto akvatorijoje, židinius, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija naftos taršos aptikimo daviklius perkelia į potencialiai problemiškiausias vietas, praneša uosto spaudos tarnyba.

Pažymima, kad toks sprendimas jau duoda rezultatų — suveikus davikliui, pavyko užfiksuoti teršėją.

Pabrėžiama, kad suveikus prie Smiltelės upės žiočių sumontuotam naftos taršos aptikimo davikliui, Uosto direkcijos inspektorius nuvyko į įvykio vietą. Šioje vietoje buvo vykdoma bunkeravimo operacija ir aptikta, jog jos metu į akvatoriją prie krantinės pateko nežymus kiekis teršalų.

Pažymima, kad apie incidentą informuoti Aplinkos apsaugos departamento Jūros aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai.

"Net keletas litrų naftos produktų, patekusių į akvatoriją, gali pridaryti daug bėdos, nes teršalai akimirksniu pasklinda. Stiprindami taršos prevenciją, perkeliame naftos taršos aptikimo daviklius į galimai problemiškiausias vietas, kad galėtume dar operatyviau reaguoti ir nustatyti teršalų židinius. Akivaizdu, kad šis sprendimas pasiteisina — teršėjai bus užfiksuoti, tikimės, jog taip pavyks užkardyti teršalų patekimą į akvatoriją", — sakė Algis Latakas, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius.

Iš viso įvairios uosto vietos yra sumontuota 11 naftos tinkamų įrenginių, kurie šiuo metu yra perkeliami į problemines vietas.

"Daviklių tinklas išdėstomas ne tik uosto pusėje, bet keletas jų bus įrengta ir keliuose Smiltynės pusės taškuose. Tai leis užfiksuoti teršalus, patenkančius į uosto akvatoriją iš Kuršių marių. Taip pat naftos aptikimo daviklis yra sumontuotas ir prie Dangės žiočių, siekiant, kad tarša nepatektų į akvatoriją iš upės. Šie davikliai gali užfiksuoti benzino, dyzelino, tepalų, naftos dėmes. Joms priartėjus prie detektoriaus, šis sureaguoja — perduoda signalą į Uosto direkcijos dispečerinę", —  teigiama pranešime.

Tuo pačiu, nustačius taršą, Uosto direkcijos dispečeris nedelsdamas informuoja visas atsakingas tarnybas: Jūrų gelbėjimo koordinacinį centrą, aplinkosaugos ir kitas institucijas.

Tegai:
aplinkos tarša, oro tarša, Klaipėdos uostas
Kaziuko mugė

Vilniaus Kaziuko mugė keliasi į internetą

(atnaujinta 16:05 2021.03.04)
Autorinių darbų kūrėjai bei talentingi gamintojai ištisus metus galės pristatyti savo dirbinius sprekybineje platformoje internete

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Šiais metais tradicinė Kaziuko mugė vyks ne sostinės senamiesčio gatvėse, o internete, ir truks ištisus metus, ketvirtadienį praneša Vilniaus savivaldybė.

Kaip pažymėjo Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė, saugiai suorganizuoti šimtus tūkstančių žmonių pritraukiančią šventę neįmanoma.

"Akivaizdu, kad kovą planuota Kaziuko mugė Vilniuje tikrai neįvyks. Sausį svarstėme galimybę perkelti renginį į balandį, tačiau matydami situaciją ir visų pirma galvodami apie žmonių saugumą, nusprendėme šiais metais Vilniaus senamiestyje mugės neorganizuoti. Kad ir kokie būtų karantino ribojimų sušvelninimai balandžio – gegužės mėnesiais, galimybė saugiai suorganizuoti šimtus tūkstančių žmonių pritraukiančią šventę yra praktiškai neįmanoma", – sakė Tamošiūnaitė.

Amatininkai ir ne maisto gaminių kūrėjai savo e-parduotuvės atidarė platformoje craftson.lt. Mugė prasidės kovo 4-ąją.

Kaip teigia vienas iš šio projekto iniciatorių Renaldas Gražys, Craftson.lt – vieta, kur autorinių darbų kūrėjai bei talentingi gamintojai savo dirbinius, kupinus rankų šilumos, širdies ir gerų emocijų, galės pristatyti ištisus metus. 

"Ko gero, daugeliui tradicinės Kaziuko mugės dalyvių, kuriančių tradicinius, rankų darbo gaminius yra didelis iššūkis susikurti ir administruoti savo e-parduotuvę, o lankytojui – atrasti šiuos talentus. Tikiu, kad ši platforma padės sujungti kūrybiškumą ir meistrystę, tradiciją ir šių dienų galimybes lengvai, o svarbiausia saugiai įsigyti kažką originalaus, gražaus ir ypatingo", – teigė Gražys.

Mugės dalyviams skirtoje elektroninėje parduotuvėje kiekvienas nekeldamas kojos iš namų galės ne tik pasigrožėti menininkų darbais, bet ir juos įsigyti saugiai bei patogiai. 

Kaziuko mugės ištakos siekia XVII amžių ir manoma, kad šimtmečius gyvuojantis kasmetis renginys nevyko tik Antrojo pasaulinio karo metais.