Vasario 15-oji

Kokia šiandien diena: vasario 15-osios šventės

(atnaujinta 09:06 2021.02.15)
Vasario 15 yra 46-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 319 dienų

Saulė teka 07:41 val., leidžiasi 17:24 val., dienos ilgumas 09:43 val.

Mėnulis (pilnatis) teka 00:38 val., leidžiasi 10:27 val.

Vardadienį švenčia Alina, Faustinas, Girdenis, Jordanas, Jovitas, Jurgina (Jurgita), Vytis, Zygfridas.

Tarptautinė vėžiu sergančių vaikų diena

Tarptautinė vėžiu sergančių vaikų diena minima nuo 2002 metų.

Ją minėtina diena paskelbė Tarptautinė tėvų, kurių vaikai serga vėžiu, organizacijų konfederacija (ICCCPO) 2001 metais rugsėjį Liuksemburge. ICCCPO įsteigta 1994 metais Ispanijoje.

Organizacijos tikslas — surinkti lėšų gydyti neturtingų tėvų vaikams. Pasaulyje per metus užregistruojama daugiau kaip 10 mln. naujų vėžinių susirgimų. Manoma, kad iki 2020 metų jų padaugės bent 50 proc. Kasmet nuo vėžio miršta apie 6 mln. gyventojų.

Vasario 15-oji Lietuvos istorijoje

1373 metais pirmą kartą paminėtas Utenos miestas.

1386 metais Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila pasikrikštijo Krokuvoje.

1836 metais gimė kunigas ir poetas Klemensas Kairys. Mirė 1864 m.

1996 metais buvusiam JAV prezidentui Ronaldui Reiganui Los Andžele buvo įteiktas Vilniaus garbės piliečio liudijimas ir medalis.

2000 metais prasidėjo oficialios derybos dėl Lietuvos narystės Europos Sąjungoje.

2011 metais Kaune įkurta kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus.

Vasario 15-oji pasaulio istorijoje

1564 metais gimė astronomas bei matematikas, sukonstravęs pirmąjį teleskopą ir pradėjęs stebėti dangų, Galilėjo Galilėjus.

1710 metais gimė Prancūzijos karalius (1715–1774) Liudvikas XV, šalies monarchu tapęs vos penkerių metų amžiaus.

1763 metais Prūsija ir Austrija pasirašė taikos sutartį.

1857 metais mirė rusų kompozitorius Michailas Glinka.

1942 metais II pasauliniame kare Singapūras pasidavė Japonijai.

1944 metais beveik 1000 britų karo aviacijos lėktuvų bombardavo Berlyną Vokietijoje.

1957 metais Indijoje gimė mažiausias žmogus pasaulyje Gulas Mohamedas. Jo ūgis buvo 57 cm, o svoris — 17 kg. Mirė 1997 metais.

1989 metais po dešimtmetį trukusios karinės intervencijos paskutinis sovietų kareivis paliko Afganistaną.

1990 metais Didžioji Britanija ir Argentina atkūrė diplomatinius santykius, nutrūkusius 1982-ais dėl užsitęsusio Folklendo salų karinio konflikto.

1991 metais Pietų Afrikos vyriausybė paskelbė apie politinių kalinių paleidimą, o Afrikos Nacionalinis Kongresas (ANK) sutiko nutraukti ginkluotą kovą prieš aparteidą.

1993 metais pirmuoju Slovakijos prezidentu išrinktas Michalas Kovačius.

2011 metais JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) zondas pradėjo siųsti pirmąsias nuotraukas, kurios turėjo būti padarytos zondui prasilenkiant su kometa "Tempel 1" ir kurios turėtų atskleisti, kaip pasikeitė kometos paviršius nuo 2005 metų, kai ji praskriejo pro Saulę.

2013 metais meteorito sprogimas virš centrinio Rusijos regiono sukėlė akinantį žybsnį ir smūginę bangą, kuri išdaužė daugelio namų langus ir sužalojo apie 1200 žmonių.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (232)
Smurtas prieš moterį, archyvinė nuotrauka

Policija gavo pranešimą apie paauglės išprievartavimą

(atnaujinta 13:17 2021.03.06)
Pranešama, kad nusikaltimas įvyko praėjusių metų rudenį Lazdynų mikrorajone. Tuo metu aukai buvo apie 16 metų

VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. Vilniuje buvo išžaginta nepilnametė, praneša Policijos departamento spaudos tarnyba.

Penktadienį vakare policija gavo pranešimą apie galimą nusikaltimą, įvykusį praėjusį rudenį Lazdynų mikrorajone.

Teisėsaugos duomenimis, nepilnametę (g. 2005 m.) išžagino nepilnametis (g. 2003 m.).

Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 149 str. 3 d.

Tegai:
policija
Dar šia tema
Telšių rajone dingęs berniukas rastas negyvas upelyje
Vilniaus apskrities VPK areštinėje rastas miręs suimtasis
Vilniaus rajone Lietuvos kariuomenės karys partrenkė dviratininkę
Seimo pastatas, archyvinė nuotrauka

Šiugždinienė: partijų susitarimą dėl švietimo tikimasi patvirtinti per pavasario sesiją

(atnaujinta 13:02 2021.03.06)
Susitarimas dėl švietimo galėtų apimti esminius principus, nusakančius kokybišką švietimo sistemą, ir pagrindinius įsipareigojimus sutartiems principams įgyvendinti

VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. Politinių partijų susitarimą dėl švietimo tikimasi patvirtinti per pavasario sesiją, sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, praneša Vyriausybės spaudos tarnyba.

Penktadienį ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė inicijavo pirmąjį susitikimą su politinių partijų frakcijų Seime paskirtais atstovais, skirtą Nacionaliniams susitarimui dėl švietimo.

Anot premjerės, sutarta, kad susitarimą ruoš delegatai iš pozicinių ir opozicinių partijų, Lietuvos švietimo tarybos bei savivaldos, kuriai valstybė yra priskyrusi daug funkcijų švietime, atstovai.

"Būsimame dokumente matau daug vertės – tai pagrindas tęstinumui, kuris suteiktų būtiną stabilumą ir užtikrintų kryptingumą sprendžiant esminius švietimo sistemos iššūkius", – sakė premjerė.

Pasak švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės, susitarimas galėtų apimti esminius principus, nusakančius kokybišką švietimo sistemą, ir pagrindinius įsipareigojimus sutartiems principams įgyvendinti.

"Labai svarbu, kad sutartume dėl vienodo starto visiems vaikams galimybių, nepriklausomai nuo šeimų socialinės padėties ar gyvenamos vietos. Tikiuosi, kad iki Seimo pavasario sesijos pabaigose pasieksime sutarimą", – teigia Šiugždinienė.

Ministrė paskirta moderuoti kas dvi savaites vyksiančius susitikimus dėl nacionalinio susitarimo.

Pirmasis susitikimas buvo skirtas nuspręsti, kaip bus dirbama. Apsispręsta, kad susitarimo teisinis statusas turėtų būti Seimo nutarimas. 

Susitarta, kad dokumentas turėtų būti trumpas, apimti esminius taškus pagal švietimo lygmenis. Toliau darbo grupė susitiks kas antrą penktadienį ir jau diskutuos dėl konkrečių susitarimo punktų, pradedant nuo ikimokyklinio ugdymo.

Tegai:
švietimas
Dar šia tema
Lietuvos Seime priminta, kaip alkoholis veikia sergamumą COVID-19
"Simboliškai": Seimo pirmininkė papasakojo apie savo darbo vizitą į Latviją
Elektros perdavimo linijos, archyvinė nuotrauka

Ukrainoje paskelbta atskyrimo nuo Rusijos ir Baltarusijos energetikos sistemų data

(atnaujinta 14:46 2021.03.06)
Tuo pačiu metu laikinai einantis Ukrainos energetikos ministerijos vadovo pareigas Jurijus Vitrenko pripažino, kad šalis turi problemų su elektros energijos tiekimu iš Europos 

VILNIUS, kovo 6 - Sputnik. Ukrainos energetikos sistema atsiskirs nuo Rusijos ir Baltarusijos energetinių sistemų 2022 metais, per nuotolinį susitikimą su Lietuvos energetikos ministru Dainiumi Kreiviu pareiškė laikinai einantis energetikos ministro pareigas Jurijus Vitrenko, pranešė RIA Novosti

Sausio pabaigoje Vitrenko pažymėjo, kad jis pasisako už pagrįstus elektros importo iš Rusijos ir Baltarusijos apribojimus. Jis taip pat pasisakė už atjungimą nuo Rusijos ir Baltarusijos energetikos sistemu, teigdamas, kad Kijevas turi prisijungti prie Europos energetikos sistemos.

"Sinchronizacijos procesas išeina į finišo tiesiąją – 2022 metais Ukrainos energetinė sistema atsiskirs nuo Rusijos ir Baltarusijos energetinių sistemų ir pereis į izoliuotą darbo režimą. Po to, 2023 metais įvyks sinchronizacija su ENTSO-E", — Vitrenko cituoja Ukrainos ministrų kabineto spaudos tarnyba.

Pažymima, kad sinchronizavimas su ENTSO-E taip pat leis demonopolizuoti elektros energijos rinką Ukrainoje ir padės įvesti veiksmingas skaidrias Europos taisykles ir procedūras.

Vitrenko išdėstė daugybę uždavinių, leidžiančių pagreitinti sinchronizavimą, įskaitant energetikos infrastruktūros modernizavimą.

"Mes suprantame, kad Ukraina turi problemų su elektros energijos tiekimu iš Europos esant didžiausiai apkrovai. Todėl mes svarstome galimybę plėstis, kurti naujus gamybos pajėgumus, kurie patenkintų mūsų poreikius", - sakė Vitrenko.

Lietuvos pasitraukimas iš BRELL

Lietuva, Latvija ir Estija yra BRELL energijos žiedo dalis kartu su Baltarusija ir Rusija. Baltijos šalys nusprendė atjungti ir sinchronizuoti su Europos elektros sistema per Lenkiją — per "LitPol Link" ir "Harmony Link" jūrų kabelį. Tai planuojama įgyvendinti iki 2025 metų.

Lietuvoje noras pasitraukti iš BRELL paaiškinamas noru pasiekti "energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos". Tačiau, pasak daugelio ekspertų, atsijungimo nuo BRELL procesas Baltijos šalims bus nepaprastai brangus išteklių ir pinigų prasme, o ateityje taip pat pakenks vartotojų kišenėms, kurioms neišvengiamai kils tarifai.

Tuo tarpu Maskva tikisi, kad net ir Baltijos šalims palikus BRELL, elektros tiekimas respublikoms bus tęsiamas.

Energetikos ekspertas Borisas Marcnkevičius interviu Sputnik Lietuva paragino oficialųjį Vilnių, išeinant iš BRELL, prisiminti ir nubrėžti paraleles su situacija, kuri dabar susiklostė Teksase.

Tegai:
Baltarusija, Rusija, Ukraina
Dar šia tema
Ukraina pasirengė paleisti "Nord Stream-2"
Kartu prieš Maskvą: ką ES žada Moldovai, Gruzijai ir Ukrainai