Vilnius

Ekspertas: emigrantų Lietuvos laukia nepalankios sąlygos tėvynėje

(atnaujinta 19:33 2021.02.15)
Lietuvos ekonomika praras savo poziciją dėl išorinių veiksnių — blogėjančių gyvenimo sąlygų kitose Europos šalyse — įtakos, mano ekspertas Vasilijus Koltašovas

VILNIUS, vasario 15 — Sputnik. ES įvedus "lokdauną", gali pablogėti ten dirbančių lietuvių gyvenimo sąlygos ir tai gali priversti juos grįžti į Lietuvą, interviu Sputnik Lietuva pasakė Naujosios visuomenės instituto Politinių ir ekonominių tyrimų centro vadovas Vasilijus Koltašovas.

Užimtumo tarnybos atliktos apklausos duomenimis, 79,9 proc. Lietuvos emigrantų yra patenkinti gyvenimo kokybe užsienyje, 38,1 proc. nurodė, kad yra labai patenkinti, ir tik 3,1 proc. buvo nepatenkinti.

Tačiau 40,5 proc. apklausos dalyvių teigė norintys grįžti į Lietuvą. Tuo tarpu 28,1 proc. teigė dažnai apie tai galvojantys, o 12,4 proc. teigė, kad labai nori grįžti. 21,6 proc. buvo sunku atsakyti į klausimą, o 37,9 proc. teigė negalvojantys apie grįžimą.

Paklausus apie nenoro grįžti priežastis, dažniausiai buvo minimos prastos sąlygos Lietuvoje (23,6 proc.). Antroje vietoje — užsienyje sukurta šeima, rūpinimas vaikais (19,5 proc.). Trečioje vietoje — maži atlyginimai Lietuvoje ir prastos karjeros galimybės (17,1 proc.).

Ekspertas Vasilijus Koltašovas teigia, kad Lietuvos emigrantai verčiau sugrįš namo spaudžiami blogėjančių gyvenimo sąlygų kitose šalyse.

"Europos Sąjunga pati sausio mėnesį turėjo vykdyti "lokdauną", tai yra, faktiškai pripažinti, kad galima pristabdyti ekonomiką. Apskritai anksčiau jokiomis sąlygomis ekonomika nebuvo stabdoma. Tai precedento neturintis įvykis šiame amžiuje, kaip minimumas šiame amžiuje. O čia išeina, kad daugeliu atžvilgių ekonomika yra pristabdoma. Ir kaip tada žmonės galės grįžti? Greičiau jie bus "išstumiami" iš kitų ekonomikų — iš Vokietijos, Britanijos, Prancūzijos ir kitų šalių ekonomikos, kur konservatyvios nuotaikos yra pakankamai stiprios. Todėl britai ir balsavo už išėjimą iš ES, kad užsieniečiai išvyktų", — paaiškino ekspertas.

Pasak Koltašovo, dar neaišku, kokia ES ekonomika bus pavasarį. Tai gali labai paveikti Lietuvos piliečių nuotaiką.

"Situacija, kai norėtųsi palankaus sugrįžimo į Lietuvą kaip į ekonomiką, atrodo abejotina, greičiausiai to nebus. O sugrįžimas į nepalankias sąlygas, kai gyvenimo sąlygos pablogėja kitose šalyse, kur migrantai iš Lietuva dirbo, gali būti. Matavimai buvo atlikti prieš paskutinį "lokdauną". O kaip atrodys Europos ekonominis kraštovaizdis, mikrostruktūrinis kraštovaizdis, atsižvelgiant į šio "lokdauno" rezultatus? Kokia forma jie pasirodys pavasarį, kokia bus ekonomika, kas nutiks su darbo vietomis ir dinamika? Tai klausimas, kuris šiandien yra atviras, ir tai gali labai paveikti Lietuvos piliečių, dirbančių ES, nuotaiką. Jie gali pastebėti, kad sąlygos pablogėjo. Anksčiau jie buvo patenkinti aplinkybėmis. Tačiau tie, kurie neįsitvirtino vietinėse rinkose, nepirko ten būsto, nebegavo patogesnio statuso, jie gali atsidurti labai pažeidžiamoje padėtyje. <...> Kainos kils ir gyvenimo komfortas bus prarandamas, mažės. Gal greitai, gal lėtai, bet akivaizdu, kad palankios aplinkos laikotarpis čia, tikriausiai, jau praėjo", — pareiškė ekspertas.

Tegai:
ekonomika, emigrantai, Lietuva
Muitinė, archyvinė nuotrauka

Muitininkai vilkiku gabentame silkių krovinyje rado kontrabandinių rūkalų

(atnaujinta 19:35 2021.02.27)
Patikrinimo metu nustatyta, kad šaldytos žuvies tėra vos 10 tonų — likusią krovinio dalį sudarė cigarečių kontrabanda

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Kybartų kelio posto muitininkai silkių krovinyje rado kontrabandinių cigarečių, pranešė Muitinės kriminalinė tarnyba savo Facebook paskyroje.

Muitininkai šį antradienį rentgenu patikrino vilkiku iš Kaliningrado srities gabentą 23,6 tonos silkių krovinį.

Patikrinimo metu nustatyta, kad šaldytos žuvies tėra vos 10 tonų — likusią krovinio dalį sudarė cigarečių kontrabanda.

Iš viso rastos 843 dėžės, tai yra 421 500 pakelių, įvairių rūšių nelegalių rūkalų, kurių vertė su mokesčiais sudaro apie 1,5 mln. eurų.

Tegai:
cigarečių kontrabanda, Kaliningrado sritis, Muitinė
Dar šia tema
Klaipėdos muitininkai sulaikė ratlankių klastotes: žala viršijo 2 milijonus eurų
Muitininkai sulaikė statybiniais blokeliais užmaskuotą didelę cigarečių kontrabandą
Rusas bandė nelegaliai įvežti į Lietuvą daugiau tūkstančio pakuočių vaistų
Kuršių marios

Ugniagesiai išgelbėjo Kuršių mariose įlūžusį žveją

(atnaujinta 16:02 2021.02.27)
Vasario mėnesį ugniagesiams gelbėtojams pavyko išgelbėti keturis įlūžusius žmones. Per šį mėnesį buvo atlikta 19 gelbėjimo darbų vandenyje

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Ketvirtadienį Klaipėdos rajone, Kuršių mariose įlūžo žmogus. Jo pagalbos šauksmą išgirdę žvejai, iškvietė ugniagesius. Apie tai pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD).

Incidentas įvyko Priekulės seniūnijoje, ties Kairių kaimu. Gelbėti nelaimėlio atskubėjo keturi Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesiai.

Kuršių marių ledu jiems pusantro kilometro teko bėgti ir stumti 2 gelbėjimo roges. Išsilaikyti virš vandens 40 minučių vyrui padėjo smaigai.

Ugniagesiai rankomis iš vandens ištraukė įlūžusi vyrą ir įkėlė jį į gelbėjimo roges. Jis buvo saugiai nugabentas į krantą ir perduotas medikams. Vyras buvo sąmoningas, bet sušalęs.

"Šiuo metu upių ledas jau nėra saugus. Vakar atlikome jo stebėseną Šventojoje. Daug kur upėje ledą semia vanduo, jis jau gerokai aptirpęs. Nors šiemet gelbėti įlūžusių upėje dar neteko, bet esu matęs žmogų žygiuojantį upe. Gaila, kad daugelis nesuvokia, kad toks vaikščiojimas pražūtingas, nes upėje įlūžusio beveik neįmanoma išgelbėti. Įlūžus gan greitai atsiduriama po ledu. Pėdos ant upių ledo rodo, kad žmonės visiškai nebrangina savo gyvybės", — teigia Ukmergės priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Dainius Vyšniauskas.  

Nors ežerus vis dar kausto ledas, bet ir juose jau galima įlūžti, perspėja ugniagesiai.

"Daugelis ežerų dar yra padengta storu ledu, bet ten, kur įteka ar išteka vanduo, tos vietos jau gali būti pavojingos. Be to, ežeruose dabar gausu prigręžiotų žvejybai vietų. Palijus lietui, jos didėja, todėl reiktų elgtis labai saugiai", — sako Zarasų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Eugenijus Andrejevas.  

Vasario mėnesį ugniagesiams gelbėtojams pavyko išgelbėti keturis įlūžusius žmones. Per šį mėnesį buvo atlikta 19 gelbėjimo darbų vandenyje. Jų metu ištrauktas vienas skenduolis. 

Tegai:
Kuršių marios, ugniagesia
Dar šia tema
Ugniagesių kursantų rengimui papildomai skirta 3 milijonai eurų
Lietuvos gyventojai įspėjami dėl šiomis dienomis sustiprėsiančio vėjo