Studentai

Seimo narė apkaltino valdančiuosius dėl aukštojo mokslo studijų brangimo

(atnaujinta 19:00 2021.02.15)
Burokienės teigimu, trumparegiška galvoti tik apie vienos kadencijos laikotarpį ir naikinti viską, ką "valstiečiai" buvo įgyvendinę, juk šiuo atveju kalbama apie investiciją į ateitį — jaunimą

VILNIUS, vasario 16 — Sputnik. Lietuvos Seimo narė Guoda Burokienė apgailestauja, jog "valstiečių" Vyriausybės siekis užtikrinti, kad kokybiškas mokslas būtų prieinamas kuo daugiau jaunuolių, naujosios valdžios buvo nubrauktas vienu įsakymu.

"Lietuvoje brangsta aukštojo mokslo studijos. Žinia mokyklas netrukus baigsiantiems moksleiviams ir jų tėvams — lyg perkūnas iš giedro dangaus. Ir dar tokiu laikotarpiu, kai dėl pandemijos buvo sustabdyti verslai, žmonės gyvena iš santaupų, o kai kas tik iš valstybės paramos", — sakoma jos pareiškime, paskelbtame "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" tinklalapyje.

Ji pateikė duomenis, kad, pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministrės pasirašytą įsakymą, norminių studijų kainų bazinis dydis universitetuose auga nuo 1363,31 iki 1375,55 euro, kolegijose — nuo 1193,45 iki 1275,33 euro. Universitetų studijų kainų grupės susilygins su kolegijų, pridūrė ji.

"Kartojasi prieš rinkimus girdėtas pažadas — naikinsime viską, ką "valstiečiai" buvo įgyvendinę. Trumparegiška galvoti tik apie vienos kadencijos laikotarpį. Juk kalbame apie investiciją į ateitį — jaunimą. Nejau aukštasis mokslas bus pasiekiamas tik turtingiausiems?" — nerimauja deputatė.

Burokienė pabrėžė, jog buvusi Vyriausybė ne užkrovė naštą ant studentų ir jų tėvų pečių, o prisiėmė įsipareigojimus sau — didino valstybės finansuojamų vietų skaičių, Europos Sąjungos (ES) fondų lėšomis kompensavo studijų kainą, didino valstybės finansavimą aukštosioms mokykloms.

Studentų padėčiai pagerinti 2020 m. prasidėjusiais mokslo metais už studijas nemokantiems studentams į aukštąsias mokyklas iš valstybės biudžeto buvo skirta nuo 200 iki 1 800 eurų daugiau nei 2019 metais. 2020 metais priimant naujus studentus, aukštosioms mokykloms didėjo valstybės lėšų dalis, skiriama dėstytojų atlyginimams ir studentų skatinimui. Valstybės skiriama lėšų suma vienai studijų vietai kolegijose 2020 metais priimant studentus turėjo didėti ne mažiau kaip 13,7 proc., universitetuose — 10,4 proc.

Be to, Burokienės teigimu, "valstiečių" Vyriausybės sprendimu, nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. norminių studijų kainos dedamoji, skirta dėstytojų darbo užmokesčiui, universitetuose turėjo didėti nuo 7,4 iki 8,7 pareiginės algos bazinio dydžio, o kolegijose — nuo 6,31 iki 7,77 pareiginės algos bazinio dydžio.

Ji pabrėžė, kad "valstiečių" Vyriausybės tikslas buvo didinti skiriamą bendrojo vidaus produkto dalį švietimui ir sukurti sistemą, kuri užtikrintų nemokamą bakalaurinį išsilavinimą.

Burokienės manymu, jaunimo išsilavinimas privalo būti valstybės prioritetas. Ir vargas šaliai, jei šio prioriteto jos sąraše nėra.

Tegai:
aukštasis mokslas, Seimas
Temos:
Švietimas Lietuvoje (174)
Kelias

Vairuotojai įspėjami: eismo sąlygas sunkina snygis, pustymas ir plikledis

(atnaujinta 09:06 2021.03.08)
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną vietomis snygis. Daug kur plikledis. Aukščiausia oro temperatūra svyruos nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Šį rytą sudėtingos sąlygos daugelyje šalies rajonų dėl snygio ir pustymo. Apie tai praneša Automobilių kelių direkcija.

Panevėžio, Kėdainių, Pasvalio ir Kauno rajonuose magistraliniuose keliuose vietomis yra prispausto arba pažliugusio sniego, provėžų. Marijampolės rajone plikledis.

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Daugelyje šalies rajonų pagrindinių kelių dangos yra provėžotos, padengtos puraus arba prispauso sniego sluoksniu, vietomis iki 10 cm. Keliuose dirba kelių priežiūros mechanizmai, tačiau vairuotojų prašome būti atidžius, neskubėti ir laikytis saugaus atstumo.

Utenos, Kupiškio ir Kelmės rajonuose pagrindinių kelių dangos daugiausia drėgnos, tik yra slidžių ruožų mažesnio eismo intensyvumo rajoniniuose keliuose.

Didžiojoje šalies dalyje snygis ir pustymas, tik šiaurės vakariniuose rajonuose bei Šiaulių, Kauno, Panevėžio, Vilniaus, Tauragės ir Šilalės rajonuose be žymesnių kritulių. Oro temperatūra svyruoja nuo 1 iki 6 laipsnių šalčio.

Dienos metu eismo sąlygas sunkins snygis ir plikledis. 

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną vietomis snygis. Daug kur plikledis. Aukščiausia oro temperatūra svyruos nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos.

Tegai:
orai, Automobilių kelių direkcija
Dar šia tema
Sinoptikai įvardijo, koks buvo vasaris: vidutinė oro temperatūra siekė -5,7 °C
Sniego dangos neliko beveik visoje Lietuvoje
Prekybos centras Maxima

"Maxima" parduotuvės Lietuvoje pereina į pavasarinį darbo laiką

(atnaujinta 18:42 2021.03.07)
Prekybos tinklas pastebėjo, kad prasidėjus pavasariui klientai dažniau apsiperka vakare, ir pakeitė parduotuvių darbo laiką

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Lietuvoje nuo kovo 8 dienos ilginamas kai kurių "Maxima" parduotuvių darbo laikas, praneša prekybos tinklo spaudos tarnyba.

prekybos centre Vilniuje
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Maximos" komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė pažymėjo, kad darbo grafikas koreguojamas atsižvelgiant į pirkėjų poreikius, kad šviesėjant pavasario vakarams žmonės patogiai ir neskubėdami galėtų apsipirkti vėlesnėmis valandomis, kai pirkėjų srautai sumažėja.

Visą parą prieš karantiną Vilniuje ir Kaune veikusios "Maxima" parduotuvės darbo naktimis neatnaujins, tačiau dirbs iki vidurnakčio. 

Nuo kovo 8 dienos Kaune esanti "Maxima XX" parduotuvė (Jonavos g. 60) dirbs nuo 8:00 iki 24:00. Tai bus ilgiausiai Kaune dirbanti "Maxima" parduotuvė. 

"Maxima" parduotuvės, kurių darbo laikas pasikeitė:

 • Aukštadvaris — Vilniaus g. 15 — nuo 8:00 iki 21:00
 • Ignalina — Laisves pr. 63 — nuo 07:00 iki 21:00
 • Jurbarkas — Dariaus ir Gireno g. 66 — nuo 8:00 iki 21:00
 • Kaunas — Jonavos g. 60 — nuo 8:00 iki 00:00
 • Kupiškis — Vytauto g. 3 — nuo 07:00 iki 20:00
 • Marijampolė — Bažnyčios  g. 38 — nuo 8:00 iki 22:00
 • Molėtai — Amatų g. 3 — nuo 8:00 iki 21:00
 • Priekulė — Žirgų g. 41 — nuo 8:00 iki 22:00
 • Šilutė — Šojaus g. 2 — nuo 8:00 iki 21:00
 • Ukmergė — Anykščių g. 6-1 — nuo 07:00 iki 21:00
 • Vilnius — Beržų g. 2E — nuo 8:00 iki 22:00
 • Vilnius — Lakūnų g. 24A-2 — nuo 9:00 iki 21:00
 • Zarasai — Savanorių g. 18 — nuo 07:00 iki 21:00.

Susipažinti su "Maxima" parduotuvių darbo laikais galima tinklo tinklalapyje "Parduotuvių adresai ir darbo laikas".

Prekybos tinklas taip pat priminė, kad šv. Velykų sekmadienį, balandžio 4 d., parduotuvės nedirbs.

Anksčiau ekonomistai pažymėjo, kad pasikeitus apsipirkimo įpročiams, susijusiems su koronaviruso pandemija, parduotuvių tinklas "Maxima" gali išlaikyti savo dalį rinkoje 2021 metais dėl sumažėjusio pelningumo.

Tegai:
Lietuva, Maxima LT