Vasario 18-oji

Kokia šiandien diena: vasario 18-osios šventės

(atnaujinta 18:33 2021.02.17)
Vasario 18-oji yra 49-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 316 dienų

Šiandien saulė teka 07:35, leidžiasi 17:31, dienos ilgis 09 val. 56 min.

Mėnulis (delčia) teka 04:32 val., leidžiasi 11:59 val.

Savo vardadienį šiandien švenčia Bernadeta, Gendrė, Gendrimas, Karigaila, Lengvenis, Simeonas.

Vasario 18-oji Lietuvos istorijoje

1336 metais didvyriškai gindamiesi nuo kryžiuočių ir nenorėdami gyvi pasiduoti susidegino Pilėnų gyventojai.

1386 metais Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila vedė Lenkijos sosto įpėdinę Jadvygą.

1613 metais vasario antroje pusėje mirė Mikalojus Daukša, vienas lietuvių raštijos kūrėjų; gimė tarp 1527–1538 m.

1780 metais mirė Lietuvių grožinės literatūros pradininkas, epinės poemos "Metai" autorius Kristijonas Donelaitis. Gimė 1714 m.

1912 metais gimė literatūrologas, teatrologas Antanas Vengris.

1927 metais gimė literatūros tyrinėtojas, vertėjas, filologas, filologijos mokslų hab. daktaras, profesorius Henrikas Zabulis.

1951 metais gimė poetė Nijolė Augustinavičiūtė.

Vasario 18-oji pasaulio istorijoje

1546 metais mirė reformatorių lyderis Martinas Liuteris.

1564 metais mirė italų dailininkas, skulptorius ir architektas Mikelandželas Buanarotis.

1885 metais išleista Marko Tveno knyga "Hekelberio Fino nuotykiai".

1930 metais naudodamas 33 cm skersmens teleskopą, 24-erių metų astronomas-mėgėjas amerikietis Klaidas Tombas, atrado Pluto planetą.

1960 metais Argentina, Brazilija, Čilė, Meksika, Paragvajus, Peru ir Urugvajus sutarė įkurti Lotynų Amerikos laisvosios prekybos asociaciją.

1967 metais mirė JAV atominės bombos kūrėjas Robertas Openhaimeris.

1999 metais Vakarų diplomatai su šeimomis, siekdami išvengti galimų NATO bombardavimų, pradėjo evakuotis iš Jugoslavijos sostinės Belgrado.

2008 metais būdamas 85 metų mirė prancūzų rašytojas Alenas Robas-Grijė, vienas 6-ajame dešimtmetyje atsiradusio "naujojo romano" pradininkų.

2008 metais eidama 67-uosius metus nuo sunkios ligos mirė visame pasaulyje žinoma Rusijos balerina Natalija Besmertnova.

2013 metais būdamas 89 metų mirė vokiečių vaikų rašytojas Otfrydas Proisleris, parašęs tokias knygas kaip "Plėšikas Hocenplocas" ir "Raganiukė".

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (230)
Klaipėdos uostas

Klaipėdos uosto direkcija stiprina akvatorijos taršos prevencijos priemones

(atnaujinta 17:09 2021.03.04)
Iš viso įvairios uosto vietos yra sumontuota 11 naftos tinkamų įrenginių, kurie šiuo metu yra perkeliami į problemines vietas

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Norint nustatyti galimus teršalų, išsiliejančių uosto akvatorijoje, židinius, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija naftos taršos aptikimo daviklius perkelia į potencialiai problemiškiausias vietas, praneša uosto spaudos tarnyba.

Pažymima, kad toks sprendimas jau duoda rezultatų — suveikus davikliui, pavyko užfiksuoti teršėją.

Pabrėžiama, kad suveikus prie Smiltelės upės žiočių sumontuotam naftos taršos aptikimo davikliui, Uosto direkcijos inspektorius nuvyko į įvykio vietą. Šioje vietoje buvo vykdoma bunkeravimo operacija ir aptikta, jog jos metu į akvatoriją prie krantinės pateko nežymus kiekis teršalų.

Pažymima, kad apie incidentą informuoti Aplinkos apsaugos departamento Jūros aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai.

"Net keletas litrų naftos produktų, patekusių į akvatoriją, gali pridaryti daug bėdos, nes teršalai akimirksniu pasklinda. Stiprindami taršos prevenciją, perkeliame naftos taršos aptikimo daviklius į galimai problemiškiausias vietas, kad galėtume dar operatyviau reaguoti ir nustatyti teršalų židinius. Akivaizdu, kad šis sprendimas pasiteisina — teršėjai bus užfiksuoti, tikimės, jog taip pavyks užkardyti teršalų patekimą į akvatoriją", — sakė Algis Latakas, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius.

Iš viso įvairios uosto vietos yra sumontuota 11 naftos tinkamų įrenginių, kurie šiuo metu yra perkeliami į problemines vietas.

"Daviklių tinklas išdėstomas ne tik uosto pusėje, bet keletas jų bus įrengta ir keliuose Smiltynės pusės taškuose. Tai leis užfiksuoti teršalus, patenkančius į uosto akvatoriją iš Kuršių marių. Taip pat naftos aptikimo daviklis yra sumontuotas ir prie Dangės žiočių, siekiant, kad tarša nepatektų į akvatoriją iš upės. Šie davikliai gali užfiksuoti benzino, dyzelino, tepalų, naftos dėmes. Joms priartėjus prie detektoriaus, šis sureaguoja — perduoda signalą į Uosto direkcijos dispečerinę", —  teigiama pranešime.

Tuo pačiu, nustačius taršą, Uosto direkcijos dispečeris nedelsdamas informuoja visas atsakingas tarnybas: Jūrų gelbėjimo koordinacinį centrą, aplinkosaugos ir kitas institucijas.

Tegai:
aplinkos tarša, oro tarša, Klaipėdos uostas
Kaziuko mugė

Vilniaus Kaziuko mugė keliasi į internetą

(atnaujinta 16:05 2021.03.04)
Autorinių darbų kūrėjai bei talentingi gamintojai ištisus metus galės pristatyti savo dirbinius sprekybineje platformoje internete

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Šiais metais tradicinė Kaziuko mugė vyks ne sostinės senamiesčio gatvėse, o internete, ir truks ištisus metus, ketvirtadienį praneša Vilniaus savivaldybė.

Kaip pažymėjo Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė, saugiai suorganizuoti šimtus tūkstančių žmonių pritraukiančią šventę neįmanoma.

"Akivaizdu, kad kovą planuota Kaziuko mugė Vilniuje tikrai neįvyks. Sausį svarstėme galimybę perkelti renginį į balandį, tačiau matydami situaciją ir visų pirma galvodami apie žmonių saugumą, nusprendėme šiais metais Vilniaus senamiestyje mugės neorganizuoti. Kad ir kokie būtų karantino ribojimų sušvelninimai balandžio – gegužės mėnesiais, galimybė saugiai suorganizuoti šimtus tūkstančių žmonių pritraukiančią šventę yra praktiškai neįmanoma", – sakė Tamošiūnaitė.

Amatininkai ir ne maisto gaminių kūrėjai savo e-parduotuvės atidarė platformoje craftson.lt. Mugė prasidės kovo 4-ąją.

Kaip teigia vienas iš šio projekto iniciatorių Renaldas Gražys, Craftson.lt – vieta, kur autorinių darbų kūrėjai bei talentingi gamintojai savo dirbinius, kupinus rankų šilumos, širdies ir gerų emocijų, galės pristatyti ištisus metus. 

"Ko gero, daugeliui tradicinės Kaziuko mugės dalyvių, kuriančių tradicinius, rankų darbo gaminius yra didelis iššūkis susikurti ir administruoti savo e-parduotuvę, o lankytojui – atrasti šiuos talentus. Tikiu, kad ši platforma padės sujungti kūrybiškumą ir meistrystę, tradiciją ir šių dienų galimybes lengvai, o svarbiausia saugiai įsigyti kažką originalaus, gražaus ir ypatingo", – teigė Gražys.

Mugės dalyviams skirtoje elektroninėje parduotuvėje kiekvienas nekeldamas kojos iš namų galės ne tik pasigrožėti menininkų darbais, bet ir juos įsigyti saugiai bei patogiai. 

Kaziuko mugės ištakos siekia XVII amžių ir manoma, kad šimtmečius gyvuojantis kasmetis renginys nevyko tik Antrojo pasaulinio karo metais.