Vasario 22-oji

Kokia šiandien diena: vasario 22-osios šventės

(atnaujinta 10:03 2021.02.22)
Šią dieną gimė pirmasis JAV prezidentas Džordžas Vašingtonas, lenkų kompozitorius Frederikas Šopenas ir vokiečių filosofas Artūras Šopenhaueris

Vasario 22-oji yra 53-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 312 dienų.

Šiandien saulė teka 07:28, leidžiasi 17:38, dienos ilgumas 10 val. 10 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Darginė, Darginas, Darvainas, Darvyda, Darvydas, Darvydė, Darvilas, Darvilė, Elvas, Elvinas, Elvys, Gintautė, Margarita.

Vasario 22-ąją minima Nusikaltimų aukų rėmimo diena.

1990 metų vasario 22 dieną Anglijoje buvo paskelbta nusikaltimų aukų chartija. Šią dieną visame pasaulyje skatinama paremti tuos, kurie nukentėję.

O katalikų Bažnyčia vasario 22 dieną švenčia šv. Petro Sosto šventę, pagerbdama ir paminėdama pirmąjį popiežių ir visus jo įpėdinius.

Popiežius (iš lot. papa — "tėvas", lenk. "papiež") — Romos vyskupas, apaštalo šv. Petro įpėdinis. Šios šventės mintį 2006 m. katechezėje atskleidė popiežius Benediktas XVI.

Šv. Petro Sosto šventė. Tai labai sena, Romoje nuo ketvirtojo amžiaus pabaigos paliudyta, tradicija, kuria Dievui dėkojama už misiją, patikėtą apaštalui Petrui ir jo įpėdiniams. 

Ši diena Lietuvos istorijoje

1387 metais Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila patvirtino raštą, kuriuo skelbiamas prievartinis katalikybės palaikymas, draudžiamos katalikų santuokos su stačiatikiais.

1511 metais įkurta Šilutė (Šilokarčema).

1866 metais gimė kunigas ir rašytojas Kazimieras Pakalniškis. Mirė 1933 metais.

1891 metais gimė dailininkas Vilius Jomantas. Mirė 1960 metais.

1906 metais Filadelfijoje sušauktas pirmasis Amerikos lietuvių seimas.

1907 metais gimė prozininkas, rašytojas, mokytojas Motiejus Lukšys. Mirė 1996 metais.

1941 metais Valstybinis dainų ir šokių ansamblis "Lietuva" surengė pirmąjį koncertą. Pirmasis meno vadovas — kompozitorius ir dirigentas Jonas Švedas.

1945 metais mirė profesorius, universiteto rektorius, Lietuvos konstitucinės teisės mokslo kūrėjas Mykolas Romeris. Gimė 1880 metais.

1947 metais gimė verslininkas bei vienas garsiausių Lietuvos lenktynininkų Stasys Brundza.

2001 metais Vilniaus arkivyskupui metropolitui Audriui Juozui Bačkiui Vatikane įteiktas kardinolo žiedas.

Ši diena pasaulio istorijoje

1512 metais mirė italų jūrininkas ir geografas, kurio vardu pavadinta Amerika, Amerigas Vespučis. Gimė 1454 metais.

1732 metais gimė pirmasis JAV prezidentas (1789–1797 m.) Džordžas Vašingtonas. Mirė 1799 metais.

1788 metais gimė vokiečių filosofas Artūras Šopenhaueris.

1810 metais gimė lenkų kompozitorius Frederikas Šopenas.

1942 metais mirė austrų rašytojas, dramaturgas, biografas Stefanas Cveigas. Gimė 1881 metais.

1962 metais gimė garsus Australijos gamtininkas, laukinės gamtos žinovas Styvas Irvinas. Mirė 2006 metais.

1980 metais Izraelyje įvestas naujas piniginis vienetas — šekelis vietoj iki šiol buvusio svaro.

1997 metais Anglijoje gimė pirmasis klonuotas žinduolis — avytė Doli.

2013 metais būdamas 89 metų mirė garsus vokiečių dirigentas Volfgangas Zavališas.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (225)
Kuršių marios

Ugniagesiai išgelbėjo Kuršių mariose įlūžusį žveją

(atnaujinta 16:02 2021.02.27)
Vasario mėnesį ugniagesiams gelbėtojams pavyko išgelbėti keturis įlūžusius žmones. Per šį mėnesį buvo atlikta 19 gelbėjimo darbų vandenyje

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Ketvirtadienį Klaipėdos rajone, Kuršių mariose įlūžo žmogus. Jo pagalbos šauksmą išgirdę žvejai, iškvietė ugniagesius. Apie tai pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD).

Incidentas įvyko Priekulės seniūnijoje, ties Kairių kaimu. Gelbėti nelaimėlio atskubėjo keturi Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesiai.

Kuršių marių ledu jiems pusantro kilometro teko bėgti ir stumti 2 gelbėjimo roges. Išsilaikyti virš vandens 40 minučių vyrui padėjo smaigai.

Ugniagesiai rankomis iš vandens ištraukė įlūžusi vyrą ir įkėlė jį į gelbėjimo roges. Jis buvo saugiai nugabentas į krantą ir perduotas medikams. Vyras buvo sąmoningas, bet sušalęs.

"Šiuo metu upių ledas jau nėra saugus. Vakar atlikome jo stebėseną Šventojoje. Daug kur upėje ledą semia vanduo, jis jau gerokai aptirpęs. Nors šiemet gelbėti įlūžusių upėje dar neteko, bet esu matęs žmogų žygiuojantį upe. Gaila, kad daugelis nesuvokia, kad toks vaikščiojimas pražūtingas, nes upėje įlūžusio beveik neįmanoma išgelbėti. Įlūžus gan greitai atsiduriama po ledu. Pėdos ant upių ledo rodo, kad žmonės visiškai nebrangina savo gyvybės", — teigia Ukmergės priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Dainius Vyšniauskas.  

Nors ežerus vis dar kausto ledas, bet ir juose jau galima įlūžti, perspėja ugniagesiai.

"Daugelis ežerų dar yra padengta storu ledu, bet ten, kur įteka ar išteka vanduo, tos vietos jau gali būti pavojingos. Be to, ežeruose dabar gausu prigręžiotų žvejybai vietų. Palijus lietui, jos didėja, todėl reiktų elgtis labai saugiai", — sako Zarasų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Eugenijus Andrejevas.  

Vasario mėnesį ugniagesiams gelbėtojams pavyko išgelbėti keturis įlūžusius žmones. Per šį mėnesį buvo atlikta 19 gelbėjimo darbų vandenyje. Jų metu ištrauktas vienas skenduolis. 

Tegai:
Kuršių marios, ugniagesia
Dar šia tema
Ugniagesių kursantų rengimui papildomai skirta 3 milijonai eurų
Lietuvos gyventojai įspėjami dėl šiomis dienomis sustiprėsiančio vėjo
Vilnius

Užsieniečiai apie COVID-19 tyrimo rezultatus bus informuojami trumpąja žinute

(atnaujinta 16:16 2021.02.27)
Pabrėžiama, kad atšaukiama viena iš Karštosios koronaviruso linijos 1808 funkcijų — gydytojų konsultacinė linija

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Nuo šiol užsieniečiams informacija apie koronaviruso ligos tyrimų rezultatus bus siunčiama trumpąja žinute, praneša Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba.

Taip pat pabrėžiama, kad atšaukiama viena iš Karštosios koronaviruso linijos 1808 funkcijų — gydytojų konsultacinė linija.

Į Lietuvą atvykę užsieniečiai, kurie registruojasi mobiliame koronaviruso patikros punkte atlikti COVID-19 tyrimus, informaciją apie tyrimo rezultatus gaus trumpąja žinute. Joje bus pateikta informacija, kad tyrimo rezultatą galima sužinoti prisijungus prie pateiktos nuorodos, apsaugotos slaptažodžiu.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Iki šiol Karštosios linijos 1808 gydytojų konsultacinė linija, be užsieniečių informavimo apie  teigiamą tyrimo dėl COVID-19 rezultatą, galėdavo teikti ir konsultaciją, o esant poreikiui sujungti su greitosios medicinos pagalbos dispečerine. Įvertinus, kad konsultacijas pacientams teikia šeimos gydytojai ir tokių skambučių nebesulaukiama, nuo kovo 1 dienos gydytojų konsultacinė linija yra atšaukiama.

Kaip ir iki šiol Karštosios koronaviruso linijos 1808 specialistai registruos skambinančiuosius, apklaus ir įvertins jų sveikatos būklę bei registruos žmones į mobilius punktus arba karščiavimo klinikas tyrimams atlikti.

Su Lietuvoje gyvenančiais piliečiais, kuriems nustatytas teigiamas COVID-19 tyrimo rezultatas, susisiekia ir juos konsultuoja šeimos gydytojai arba slaugytojai. Jie suteikia visą reikiamą informaciją apie izoliavimosi reikalavimus, įvertina paciento sveikatos būklę, paskiria gydymo planą, jei reikia, išduoda elektroninį nedarbingumo pažymėjimą.

Tegai:
karantinas, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvoje per parą nustatyti 626 nauji koronaviruso atvejai
Estijoje transportuojant sugadintos vakcinos nuo COVID-19