Vakcina nuo COVID-19 Sputnik V

Lietuvos politikas palygino Vilniaus ir Austrijos požiūrį į Rusijos vakciną

(atnaujinta 18:30 2021.02.27)
Žemaitaičio komentaras atsirado po to, kai paaiškėjo apie Vienos susidomėjimą "Sputnik V" vakcina

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Partijos "Laisvė ir teisingumas" pirmininkas Remigijus Žemaitaitis nustebo, kodėl, kol Lietuvos valdžia dalina vakcinas nuo COVID-19, Austrija su Rusija aptaria tiekimo į respubliką ir bendros vakcinos "Sputnik V" gamybos klausimą.

"Kol mūsų užsienio ministras [Gabrielius Landsbergis] vakciną nuo Covido-19 dalina į dešinę ir kairę, kai Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė viešai atsisako bent jau kalbėti apie Rusišką vakciną, Austrijos Ministras Pirmininkas [Sebastianas Kurzas] nieko nelaukdamas jau derybas pradeda!" — savo Facebook paskyroje rašė politikas.

Anksčiau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Austrijos ministras pirmininkas Sebastianas Kurcas telefonu aptarė tiekimo į respubliką ir bendros koronaviruso vakcinos "Sputnik V" gamybos klausimą. Kaip pranešta, derybos vyko Vienos iniciatyva. 

Be to, dar vasario viduryje Kurcas paskelbė, kad yra asmeniškai pasirengęs pasiskiepyti nuo koronaviruso Rusijos ar Kinijos vakcina, jei ji būtų registruota Europos Sąjungoje. Kaip tuo metu pabrėžė Austrijos ministrų kabineto vadovas, skiepijimo nuo COVID-19 klausimas yra susijęs su vaisto veiksmingumu, jo saugumu ir prieinamumu, o ne "geopolitinėmis kovomis".

Tuo tarpu Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielus Landsbergis šią savaitę lankydamasis Moldovoje pažadėjo artimiausiu metu Kišiniovui skirti vakcinos nuo koronaviruso partiją. Kartu vizito Kijeve metu Landsbergis sakė, kad Vilnius Ukrainai suteiks vakciną, kai pačioje Lietuvoje bus perteklius.

Lietuvos valdžios pareiškimai apie "Sputnik V"

Tuo tarpu Lietuvos valdžia aktyviai priešinasi Rusijos vakcinoms nuo COVID-19.

Anksčiau Šimonytė ne kartą pareiškė, kad Lietuva neketina pirkti rusiško vaisto. Be to, ji pabrėžė, kad Vilnius nepirks "Sputnik V", net jei vakciną registruos Europos vaistų agentūra (EVA). Tuo tarpu net ir Lietuvos prezidento administracija nebuvo tokia kategoriška ir pasiūlė laukti EVA sprendimo.

Be to, Lietuvos vyriausybės vertinimą aštriai pakomentavo Lietuvos žurnalistas Vitas Tomkus. Jis pasmerkė Lietuvos valdžią už tai, kad politika laikoma aukščiau žmonių gyvenimo, ir pavadino tai "fašistine diktatūra".

Rusija taip pat pasmerkė Lietuvos vyriausybės vadovės pareiškimą. Valstybės Dūmos Tarptautinių reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis pavadino jį "rusofobiškais kliedesiais", o Rusijos ambasada Lietuvoje pabrėžė, kad tarptautiniu mastu pripažinti vakcinos rodikliai viską pasako, nepaisant klaidingos informacijos bangos ir šališkų pareiškimų.

Rugpjūčio mėnesį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną "Sputnik V" nuo COVID-19, kurią sukūrė Gamalėjaus centras kartu su Rusijos tiesioginių investicijų fondu.

Vaistas yra paremtas žmogaus adenovirusinių vektorių platforma ir apima dviejų komponentų įvedimą trijų savaičių intervalu. Pagrindinis privalumas yra efektyvumas ir ilgalaikių neigiamų pasekmių nebuvimas.

Vasario 2 dieną "The Lancet" paskelbė vakcinos "Sputnik V" trečiojo klinikinių tyrimų etapo rezultatus. Ekspertai nustatė, kad vaisto veiksmingumas siekia 91,6 proc.

Tegai:
Sputnik V, vakcina, koronavirusas, Rusija, Remigijus Žemaitaitis, Lietuva
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1788)
Dar šia tema
Lietuvoje per parą nustatyti 626 nauji koronaviruso atvejai
Estijoje transportuojant sugadintos vakcinos nuo COVID-19
Atnaujintą COVID-19 paveiktų šalių sąrašą papildė JAV
Prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos sulaikyti Šri Lankos gyventojai

Išdavė signalizacija: prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos sulaikyti užsieniečiai

(atnaujinta 21:35 2021.04.12)
Trims jaunuoliams už pažeidimus gresia daugiau nei 900 eurų bauda ir deportavimas į gimtinę

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Šri Lankos gyventojai buvo aptikti puskilometrio atstumu nuo Baltarusijos valstybinės sienos, praneša Baltarusijos pasienio komiteto spaudos tarnyba.

Užsieniečius išdavė apsaugos signalizacija. Smurgainio pasieniečiai nedelsiant išvyko pagal aliarmą, o tarnybinis šuo buvo paleistas sekti pėdsakus. Netrukus Baltarusijos pasieniečiai sulaikė tris jaunuolius. Dokumentų tie neturėjo.

Vaikinai sugebėjo paaiškinti, kad jie yra Šri Lankos piliečiai ir ketina patekti į ES šalis ieškodami geresnio gyvenimo.

Vyksta tyrimas. Už bandymą neteisėtai kirsti sieną užsieniečiams bus skirta bauda iki 2900 Baltarusijos rublių (daugiau nei 900 eurų). Taip pat bus keliamas jų deportavimo į gimtinę klausimas.

Šis atvejis su Šri Lankos piliečiais nėra pirmas nuo mėnesio pradžios. Taigi balandžio 1 dieną netoli Baltarusijos ir Lietuvos pasienio kontrolės punkto "Benyakoniys" automobilyje buvo sulaikyti vyras ir trys merginos. Jie taip pat neturėjo oficialių dokumentų. Dabar svarstomas jų išsiuntimo klausimas.

O Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje balandžio pradžioje buvo sulaikyti 21 metų Etiopijos pilietė ir 31 metų Eritrėjoоу gimusi moteris, kurios vyko į ES. Jos taip pat bus grąžintos į gimtinę.

Tegai:
neteisėti migrantai, Lietuva, Baltarusija, pasieniečiai
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje
Dar šia tema
Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje pradės dirbti dar trys kontrolės punktai
Italą vežęs tadžikas pasieniečiams pateikė, įtariama, suklastotą dokumentą
oro tarša, archyvinė nuotrauka

Vilniuje dėl judėjimo apribojimų oras pernai buvo švaresnis

(atnaujinta 21:35 2021.04.12)
Pernai vidutinė metinė kietųjų dalelių koncentracija sostinėje neviršijo ribinės vertės, tačiau didesnis užterštumas šiais teršalais buvo šaltuoju sezonu

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Dėl karantino metu taikytų judėjimo apribojimų vilniečiai 2020 metais kvėpavo švaresniu oru negu 2019-aisiais, rodo Aplinkos apsaugos agentūros oro kokybės tyrimų duomenys.

Vilniuje pastaraisiais metais daugiausia rūpesčių kelia oro tarša smulkiosiomis kietosiomis dalelėmis. Tačiau pernai vidutinė metinė kietųjų dalelių (KD10 — mažesnių nei 10 mikronų ir KD2,5 — iki 2,5 mikronų) koncentracija sostinėje neviršijo ribinės vertės.

Didesnis užterštumas šiais teršalais, kaip ir paprastai, buvo šaltuoju sezonu, kai būstui šildyti naudojamas kietasis kuras.

Šiltuoju metų laiku daugiausia įtakos prastai oro kokybei turėjo transporto išmetami teršalai ir nuo neapželdintų, dulkėtų paviršių, statybviečių, kelio remonto darbų vietų keliamos dulkės.

Pernai, kaip ir kasmet, pasitaikė dienų, kai oro užterštumas padidėdavo ir dėl teršalų pernašų iš kitų valstybių.

Azoto dioksido, anglies monoksido, ozono, policiklinių aromatinių angliavandenilių, daugelio sunkiųjų metalų vidutinė metinė koncentracija irgi neviršijo nustatytų normų.

Sostinės oro užterštumą tiria keturios automatinės oro kokybės tyrimų stotys: dvi prie intensyvaus eismo gatvių — Žirmūnuose ir Savanorių prospekte, kitos dvi — Senamiestyje ir Lazdynuose.

Vidutinė metinė transporto taršą atspindinčio azoto dioksido koncentracija Žirmūnuose, palyginti su 2019 metais, sumažėjo 19 proc., Senamiestyje ir Savanorių prospekte — 17–22 proc., Lazdynuose šio teršalo koncentracija nepakito.

Vidutinė metinė sieros dioksido koncentracija padidėjo Senamiestyje ir Lazdynuose.

Anglies monoksido koncentracija Senamiestyje buvo didesnė, o kitose stotyse mažesnė nei 2019 m. Vidutinė metinė sunkiųjų metalų (nikelio, arseno, kadmio, švino) koncentracija sumažėjo arba nepakito. Sveikatai labiau kenkiančių policiklinių aromatinių angliavandenilių, išskyrus benzo(a)pireną, koncentracija buvo mažesnė nei 2019 metais.

Vilniaus miesto oro kokybę 2020-aisiais vertinant iš daugiau kaip 10 metų perspektyvos, stebima sieros dioksido, smulkiųjų kietųjų dalelių koncentracijos didėjimo tendencija.

Senamiestyje didėja ir didesnio diametro kietųjų dalelių koncentracija, o transporto taršai atspindėti skirtoje Žirmūnų tyrimų stotyje išmatuojama vis didesnė benzo(a)pireno ir kitų policiklinių aromatinių angliavandenilių, nikelio koncentracija.

Tegai:
oras, Vilnius
Dar šia tema
Nuo pirmadienio — pokyčiai Vilniaus viešajame transporte
Vilniaus oro uoste nufilmuota atnaujinta operacijų valdymo sistema