Vilnius

Lietuvos vyriausybė švelnina karantino ribojimus

(atnaujinta 16:13 2021.03.03)
Nutarta atverti kai kurias kultūros erdves, atnaujinti vairavimo egzaminus, kai kuriais atvejais leisti dviejų namų ūkių kontaktus

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtiems siūlymams dėl karantino priemonių švelninimo. Apie tai pranešta Ministrų kabineto posėdyje.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, šiuo metu epidemiologinė situacija Lietuvoje yra tokia, kad skaičiai pastaruoju metu nežymiai svyruoja, bet iš esmės nesikeičia nei į vieną, nei į kitą pusę. 

"Dar norėtume atkreipti dėmesį, kad turime labai nevienodą situaciją šalies savivaldybėse, turime 9 savivaldybes, kuriose teigiamų atvejų skaičius yra daugiau nei 500 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų", — sakė sveikatos apsaugos ministras.

Pasak Dulkio, 11-oje savivaldybių šis rodiklis neviršija 100 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, o likusiose sergamumo rodikliai svyruoja nuo 100 iki 500 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.

Taip pat Dulkys teigė, kad dabartinė situacija yra kitokia ir tuo požiūriu, kad Vyriausybės sprendimai užsuktas sekoskaitos tyrimų procesas jau duoda pirmuosius rezultatus, tačiau ne tokius, kokių buvo galima norėti.

"Lietuvoje jau pradedama matyti viruso mutacijų, šiuo metu jų yra nustatyta Vilniuje, Kaune, Kėdainiuose, Marijampolėje, Vilkaviškyje. Plinta britiškoji mutacija", — teigė ministras.

Pasak Dulkio, siekiant užkirsti kelią atvežtiniams infekcijos atvejams, ypač dėl galimų koronaviruso atmainų bei siekiant užtikrinti saugias tarptautines keliones, nustatyta pareiga visiems bet kurios rūšies transportu atvykstantiems ar grįžtantiems į Lietuvą žmonėms turėti ne seniau nei 72 valandas iki kelionės neigiamą koronaviruso tyrimą.

"Visiems vežėjams siūlome nustatyti pareigą užtikrinti, kad į transporto priemones nepatektų keleiviai neturintys tokio tyrimo ir gauto neigiamo atsakymo. Tam, kad vežėjai galėtų pasiruošti šių nuostatų įgyvendinimui, įsigaliojimą siūlome šiems dalykams nustatyti nuo kovo 10 dienos", — sakė Dulkys.

Tokie reikalavimai netaikomi ekipažų ir įgulų nariams, kurie vykdo keleivių vežimus tarptautinio susisiekimo maršrutais visų rūšių transporto priemonėmis, tranzitu per Lietuvą vykstantiems asmenims, asmenims, turintiems asmens sveikatos priežiūros įstaigos dokumentą patvirtinantį, kad asmuo persirgo koronaviruso liga.

Taip pat buvo nutarta, kad viešose uždarose vietose ir transporto priemonėse, išskyrus miesto, tarpmiestinio ir priemiestinio reguliaraus susisiekimo keleivinio transporto priemones ar transporto priemones, kuriomis vykstama į darbo vietą ar iš jos, leidžiama būti ne didesnėmis nei 2 asmenų arba vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narių grupėmis.

"Viešose atvirose vietose asmenys gali būti ne didesnėmis nei 5 asmenų arba dviejų šeimos ir (ar) dviejų namų ūkio narių grupėmis. Laidotuvėse gali dalyvauti ne daugiau nei 10 asmenų, išskyrus šeimos ir (ar) namų ūkio narius ir ritualines paslaugas teikiančius asmenis", — rašoma Vyriausybei pateiktuose siūlymuose.

Taip pat nurodoma, kad daugiau nei vieno namų ar vienos šeimos kontaktai — draudžiami, išskyrus dviejų namų ūkių artimus kontaktus, jeigu viename iš jų yra ne daugiau kaip vienas suaugęs asmuo arba ne daugiau kaip vienas suaugęs asmuo ir jo nepilnamečiai vaikai arba nuolatinės priežiūros ir slaugos reikalaujantis asmuo.

Bendrauti dviem namų ūkiams leidžiama atvirose erdvėse bei neatidėliotinais atvejais, kai reikia suteikti pagalbą, prižiūrėti sergančius ar negalinčius savimi pasirūpinti asmenis.

Leidžiama rengti asmenines šventes viešose ir privačiose erdvėse, jei jose dalyvauja daugiau nei viena šeima ir (ar) vienas namų ūkis, išskyrus šventes atvirose erdvėse, kai dalyvauja ne daugiau nei dvi šeimos ir (ar) du namų ūkiai.

Sporto, laisvalaikio ir pramogų paslaugas atvirose erdvėse, vienu metu galima teikti ne daugiau kaip 5 asmenims, išskyrus dviejų šeimų ir (ar) dviejų namų ūkių narius, ir užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas.

Dokumente rašoma, kad draudžiamas kultūros įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas, išskyrus atvejus, kai užtikrinamos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygos ir kai fiziškai aptarnaujami lankytojai bibliotekose.

Be to, leista lankyti pažintinius ir mokomuosius takus, muziejus, galerijas, ekspozicines erdves, zoologijos ir botanikos sodus, esančius atvirose erdvėse ar ne didesnėms nei 5 žmonių grupėms, kurias sudaro dviejų namų ūkių nariai.

Vyriausybė taip pat pritarė, kad būtų leidžiama lankyti renginius, kurių metu neišlipama iš automobilio ir automobilyje yra ne daugiau nei 2 asmenys, išskyrus vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narius, ir užtikrinamos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitos būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygos.

Karantinas galioja iki kovo 31 dienos imtinai, judėjimo tarp savivaldybių apribojimai pratęsti iki kovo 15 dienos.

Tegai:
koronavirusas, karantinas, vyriausybė
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1788)
Dar šia tema
Ketvirtadalis Estijos gyventojų neketina skiepytis nuo koronaviruso
Slovakijos prezidentė sukritikavo sprendimą naudoti "Sputnik V"
Italija pasiūlė sureguliuoti tiesioginius ryšius su Rusija dėl "Sputnik V"
Prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos sulaikyti Šri Lankos gyventojai

Išdavė signalizacija: prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos sulaikyti užsieniečiai

(atnaujinta 21:35 2021.04.12)
Trims jaunuoliams už pažeidimus gresia daugiau nei 900 eurų bauda ir deportavimas į gimtinę

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Šri Lankos gyventojai buvo aptikti puskilometrio atstumu nuo Baltarusijos valstybinės sienos, praneša Baltarusijos pasienio komiteto spaudos tarnyba.

Užsieniečius išdavė apsaugos signalizacija. Smurgainio pasieniečiai nedelsiant išvyko pagal aliarmą, o tarnybinis šuo buvo paleistas sekti pėdsakus. Netrukus Baltarusijos pasieniečiai sulaikė tris jaunuolius. Dokumentų tie neturėjo.

Vaikinai sugebėjo paaiškinti, kad jie yra Šri Lankos piliečiai ir ketina patekti į ES šalis ieškodami geresnio gyvenimo.

Vyksta tyrimas. Už bandymą neteisėtai kirsti sieną užsieniečiams bus skirta bauda iki 2900 Baltarusijos rublių (daugiau nei 900 eurų). Taip pat bus keliamas jų deportavimo į gimtinę klausimas.

Šis atvejis su Šri Lankos piliečiais nėra pirmas nuo mėnesio pradžios. Taigi balandžio 1 dieną netoli Baltarusijos ir Lietuvos pasienio kontrolės punkto "Benyakoniys" automobilyje buvo sulaikyti vyras ir trys merginos. Jie taip pat neturėjo oficialių dokumentų. Dabar svarstomas jų išsiuntimo klausimas.

O Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje balandžio pradžioje buvo sulaikyti 21 metų Etiopijos pilietė ir 31 metų Eritrėjoоу gimusi moteris, kurios vyko į ES. Jos taip pat bus grąžintos į gimtinę.

Tegai:
neteisėti migrantai, Lietuva, Baltarusija, pasieniečiai
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje
Dar šia tema
Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje pradės dirbti dar trys kontrolės punktai
Italą vežęs tadžikas pasieniečiams pateikė, įtariama, suklastotą dokumentą
oro tarša, archyvinė nuotrauka

Vilniuje dėl judėjimo apribojimų oras pernai buvo švaresnis

(atnaujinta 21:35 2021.04.12)
Pernai vidutinė metinė kietųjų dalelių koncentracija sostinėje neviršijo ribinės vertės, tačiau didesnis užterštumas šiais teršalais buvo šaltuoju sezonu

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Dėl karantino metu taikytų judėjimo apribojimų vilniečiai 2020 metais kvėpavo švaresniu oru negu 2019-aisiais, rodo Aplinkos apsaugos agentūros oro kokybės tyrimų duomenys.

Vilniuje pastaraisiais metais daugiausia rūpesčių kelia oro tarša smulkiosiomis kietosiomis dalelėmis. Tačiau pernai vidutinė metinė kietųjų dalelių (KD10 — mažesnių nei 10 mikronų ir KD2,5 — iki 2,5 mikronų) koncentracija sostinėje neviršijo ribinės vertės.

Didesnis užterštumas šiais teršalais, kaip ir paprastai, buvo šaltuoju sezonu, kai būstui šildyti naudojamas kietasis kuras.

Šiltuoju metų laiku daugiausia įtakos prastai oro kokybei turėjo transporto išmetami teršalai ir nuo neapželdintų, dulkėtų paviršių, statybviečių, kelio remonto darbų vietų keliamos dulkės.

Pernai, kaip ir kasmet, pasitaikė dienų, kai oro užterštumas padidėdavo ir dėl teršalų pernašų iš kitų valstybių.

Azoto dioksido, anglies monoksido, ozono, policiklinių aromatinių angliavandenilių, daugelio sunkiųjų metalų vidutinė metinė koncentracija irgi neviršijo nustatytų normų.

Sostinės oro užterštumą tiria keturios automatinės oro kokybės tyrimų stotys: dvi prie intensyvaus eismo gatvių — Žirmūnuose ir Savanorių prospekte, kitos dvi — Senamiestyje ir Lazdynuose.

Vidutinė metinė transporto taršą atspindinčio azoto dioksido koncentracija Žirmūnuose, palyginti su 2019 metais, sumažėjo 19 proc., Senamiestyje ir Savanorių prospekte — 17–22 proc., Lazdynuose šio teršalo koncentracija nepakito.

Vidutinė metinė sieros dioksido koncentracija padidėjo Senamiestyje ir Lazdynuose.

Anglies monoksido koncentracija Senamiestyje buvo didesnė, o kitose stotyse mažesnė nei 2019 m. Vidutinė metinė sunkiųjų metalų (nikelio, arseno, kadmio, švino) koncentracija sumažėjo arba nepakito. Sveikatai labiau kenkiančių policiklinių aromatinių angliavandenilių, išskyrus benzo(a)pireną, koncentracija buvo mažesnė nei 2019 metais.

Vilniaus miesto oro kokybę 2020-aisiais vertinant iš daugiau kaip 10 metų perspektyvos, stebima sieros dioksido, smulkiųjų kietųjų dalelių koncentracijos didėjimo tendencija.

Senamiestyje didėja ir didesnio diametro kietųjų dalelių koncentracija, o transporto taršai atspindėti skirtoje Žirmūnų tyrimų stotyje išmatuojama vis didesnė benzo(a)pireno ir kitų policiklinių aromatinių angliavandenilių, nikelio koncentracija.

Tegai:
oras, Vilnius
Dar šia tema
Nuo pirmadienio — pokyčiai Vilniaus viešajame transporte
Vilniaus oro uoste nufilmuota atnaujinta operacijų valdymo sistema