Vilnius

Istorikas: Lietuva gali ieškoti "rusiško pėdsako" knygoje apie Noreiką

(atnaujinta 18:23 2021.03.11)
Istoriko Armeno Gaspariano manymu, Vilnius į knygos publikaciją reaguos taip pat, kaip įprastai

VILNIUS, kovo 11 — Sputnik. Lietuva stebina užsispyrimu, nenorėdama pripažinti, kad šalies "didvyriai" buvo nacių bendrininkai, interviu Sputnik Lietuva sakė žurnalistas ir publicistas Armenas Gasparianas.

Anksčiau Vilniaus taryba pritarė sprendimui partizanų vado Juozo Lukšos-Daumanto vardu pavadinti skverą tarp Apkasų, Minties ir Tuskulėnų gatvių Žirmūnuose.

Taip pat JAV po 20 metų tyrimų buvo išleista amerikiečių žurnalistės Silvijos Foti knyga "Nacio anūkė: kaip aš sužinojau, kad mano senelis buvo karo nusikaltėlis". Jos tyrimas atskleidė tai, kad Lietuvos valdžia slepia Noreikos vaidmenį Holokauste.

"Akivaizdu, kad visoms tarptautinėms organizacijoms jį [Daumantą] pozicionuoja kaip kovotoją prieš komunizmą, kuris priešinosi "okupacijai" ir taip toliau. Schema akivaizdi. Kitas klausimas tas, kad Daumantas buvo vienas žinomiausių Holokausto tragedijos dalyvių. Jo kaltė yra žinoma kiekvienam asmeniui, nagrinėjančiam šią temą. Visi dokumentai yra paskelbti jau seniai, tačiau akivaizdu, kad tik ne lietuvių kalba, nes tada kovotojo už laisvę, kuris nepagailėjo savęs kovoje su totalitarizmu, aureolė  išnyks", — sakė jis.

Gasparianas teigė, kad mažai tikėtina, jog Foti knyga kada nors bus išleista Lietuvoje.

"Jie arba nutylės pačios šios knygos egzistavimą, arba pasakys, kad Foti yra klasikinė Rusijos propagandos auka. Blogiausiu atveju jie bandys rasti kažkokį rusišką pėdsaką šios knygos publikacijoje. Mes susidūrėme su tuo daug kartų, čia nėra nieko naujo", — pridūrė publicistas.

Foti knygoje pasakojama apie žurnalistės senelį Joną Noreiką, kuris, jos teigimu, buvo nacių bendrininkas. Šiuolaikinėje Lietuvoje jis laikomas "nacionaliniu didvyriu", nors jis buvo susijęs su žydų bendruomenės naikinimu Lietuvoje.

2021 metų rugpjūčio 10 dieną Lietuvoje bus minimos 100-osios Lukšos-Daumanto gimimo metinės. Jo gimimo dieną Veiveriuose, šalia jo gimtinės, bus surengtas iškilmingas minėjimas. Lietuvoje Lukša laikomas "vienu žymiausių laisvės kovotojų ir vadų antrosios sovietų okupacijos metu". Tvirtinama, kad jis į "pasipriešinimo kovas" įsijungė nuo pat Lietuvos "okupacijos" pražios. Per "pirmąją sovietų okupaciją" priklausė "Lietuvos aktyvistų frontui", Vokietijai okupavus Lietuvą dalyvavo pogrindinėje veikloje prieš vokiečius. Grįžus sovietams, priklausė pogrindžio Lietuvos išlaisvinimo tarybai, vėliau buvo "Lietuvos partizanų sąjūdžio" organizacinio skyriaus viršininku. 1946 metais išėjo partizanauti. 1951 metų rugsėjo 4 dieną dvigubo agento išduotas žuvo miške į pietus nuo Kauno, ties Pabartupio kaimu.

Holokaustas Lietuvoje

Lietuvoje per Antrąjį pasaulinį karą praktiškai sunaikinta vietinė žydų bendruomenė, kuri buvo laikoma viena didžiausių Europoje. Žuvo apie 220 tūkstančių žmonių.

Su naciais bendradarbiavę lietuviai dalyvavo žydų tautos naikinime. Tačiau Lietuvoje kai kurie nacių kolaborantai yra laikomi "nacionaliniais didvyriais", o Lietuvos valdžia jų nusikaltimų nepripažįsta.

Vienas iš labiausiai tai atskleidžiančių epizodų yra situacija su Šaulių apygardos vadu Jonu Noreika, kuris 1941 metais buvo Lietuvos aktyvistų fronto narys. Jo įsakymu šiame regione gyvenantys žydai buvo perkelti į getą, o jų turtas buvo atimtas. Vėliau ten buvo nužudyti tūkstančiai žmonių. Tačiau Vilniuje, ant Mokslų akademijos bibliotekos pastato, yra šiam asmeniui skirta atminimo lenta.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius liepė ją pašalinti, nes yra įrodymų, kad Noreika dalyvavo kuriant žydų getą. Tačiau nacionalistiški aktyvistai sukūrė naują lentą ir ją sutvarkė be leidimo.

Tegai:
Armenas Gasparianas, knyga, Lietuva, Jonas Noreika
Dar šia tema
Rimta kova dėl Seimo vietos. Kaip ir kam Jonas Noreika-Generolas Vėtra padės rinkimuose
"Kaip tai įvyko?" Vanagaitė pristatė naują knygą apie Holokaustą Lietuvoje
Vakcina nuo koronaviruso

Lietuvoje per praėjusią parą nustatyti 1 226 nauji koronaviruso atvejai

(atnaujinta 09:54 2021.05.11)
Iš viso nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyti 259 862 užsikrėtimo atvejai. Statistiškai pasveiko 234 223 asmenys

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1 226 nauji koronaviruso atvejai, praneša Statistikos departamentas.

Per pastarąją dieną, nuo antradienio ryto, koronavirusas pasiglemžė 5 žmones. Du mirė sulaukę 80–89 metų, vienas — 70–79 ir 60–69 metų, o vienas — 20–29 metų.

Iš viso nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyti 259 862 užsikrėtimo atvejai. Statistiškai pasveiko 234 223 asmenys. 

Šiuo metu bendras saviizoliacijoje esančių asmenų skaičius yra 52 101.

Per praėjusią parą pirma skiepo doze vakcinuota 14 671 asmenys, antrą skiepo dozę gavo 3 960. Iš viso Lietuvoje dviem skiepo dozėmis vakcinuoti 388 716 asmenys. Iš viso panaudota 1 181 387 vakcinos.

Antrasis karantinas Lietuvoje galioja nuo lapkričio pradžios. Pastarosiomis savaitėmis valdžia ėmė palaipsniui švelninti apribojimus, pavyzdžiui, atidarė prekybos centrus, kino teatrus, kai kurias maitinimo įstaigas ir leido rengti renginius.

Tegai:
Lietuva, vakcinacija, vakcina, koronavirusas
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Mergina fotografuojasi pučiant stipriam vėjui

Sinoptikai Lietuvos gyventojams žada stiprų vėją ir lietų

(atnaujinta 08:13 2021.05.11)
Nepaisant to, kad oro temperatūra bus gana aukšta, lietuviams teks apsirengti šiltesniais drabužiais

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Sinoptikai savaitės pradžioje lietuviams žadėjo šiltus, bet vėjuotus orus, praneša Hidrometeorologijos tarnyba.

Antradienio popietę pietryčių vėjas pūs nuo 9 iki 14 metrų per sekundę, gūsiai sieks iki 16 metrų per sekundę. Oro temperatūra dieną yra nuo 20 iki 25 laipsnių, Kuršių nerijoje — 17-19 laipsnių.

Trečiadienį pietryčių vėjas naktį svyruos nuo 7 iki 12 metrų per sekundę, o dieną — nuo 9 iki 14 metrų per sekundę. Oro temperatūra naktį yra nuo aštuonių iki 13 laipsnių šilumos, dieną 20-25 laipsnių šilumos.

Ketvirtadienio naktį kai kuriose vietovėse palis smarkus lietus. Naktį vėjas yra pietryčių, rytų, nuo 7 iki 12 metrų per sekundę, dieną jis keisis nuo 5 iki 10 metrų per sekundę, kartais 12-14 metrų per sekundę. Oro temperatūra naktį nuo 6 iki 11 laipsnių, dieną 12-17 laipsnių.

Penktadienį bus gausus, tačiau protarpiais lietus. Pietryčių, pietų vėjas, nuo septynių iki 12 metrų per sekundę. Oro temperatūra naktį nuo šešių iki 11 laipsnių, dieną 14–19 laipsnių.

Gegužės orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Gegužės orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
orai, Lietuva
Transformatorių pastotė

"Litgrid" rekonstruoja pastotę beveik 900 tūkstančių eurų

(atnaujinta 09:08 2021.05.11)
Pabrėžiama, kad atliekant statybos darbus, bus atnaujinta skirstomoji įranga, pakeista transformatoriaus grandinė

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius "Litgrid" pasirašė Salotės transformatorių pastotės Vilniuje projektavimo ir rekonstravimo sutartį, praneša bendrovės spaudos tarnyba.

Sutartis su rangovu buvo pasirašyta balandžio 21 dieną. Viešųjų pirkimų konkursą laimėjo "APS grupė".

Planuojama, kad rekonstrukcijos metu bus atnaujinta 110 kW galios pastotės skirstykla Bitėnų gatvėje. Transformatoriaus grandinė bus pakeista. Rekonstrukcija padidins elektros perdavimo patikimumą rytinėje Lietuvos dalyje ir sumažins tinklo eksploatavimo išlaidas.

Projekto kaina — 889 tūkstančiai eurų. Jis įgyvendinamas padedant "Litgrid".

Rekonstrukciją planuojama baigti 2023 metais.

Tegai:
ekonomika, Litgrid