Darbuotojas

Darbe jaučiatės įstrigę: kada keisti karjeros kryptį, o kada užteks atostogų

(atnaujinta 17:28 2021.03.14)
Karjeros keitimas yra reikšmingas pokytis, todėl prieš jam ryžtantis verta išbandyti būdus savo savijautai profesinėje srityje pagerinti

VILNIUS, kovo 14 — Sputnik. Visų pirma, jaučiant vis stipresnį nepasitenkinimą darbu ir nuolat besisukant mintims apie karjeros pokytį, nereikėtų savęs kaltinti nesėkme ar imti graužtis dėl neteisingai pasirinkto karjeros kelio, rašo "Swedbank" spaudos tarnyba.

Atmetę emocijas ir pažvelgę atgal, greičiausiai įvardintume nemažai profesinio gyvenimo akimirkų, kurios mums suteikė galimybę patobulėti ir tapti geresniu savo srities specialistu, ir dėl to reikėtų pasidžiaugti. 

Karjeros ekspertai teigia, kad su panašiomis abejonėmis dėl darbo susiduria nemaža dalis žmonių. Prieš keletą metų Finikso universiteto (JAV) atliktas tyrimas parodė, kad maždaug 3 iš 5 dirbančių suaugusiųjų, sulaukę 30-ties, nori pakeisti savo karjeros kryptį. 

Karjeros keitimas yra reikšmingas pokytis, todėl prieš jam ryžtantis verta išbandyti būdus savo savijautai profesinėje srityje pagerinti.

Išsisėmėte ar pervargote?

Darbo ar karjeros keitimas, kaip geriausia išeitis, gali atrodyti tais atvejais, kai esate smarkiai pervargę, o gal net perdegę ir susiduriate su stresu ar sunkumais darbe. Pavyzdžiui, jei esate linkę į perfekcionizmą, net vienas ne taip gerai pavykęs projektas ir po jo sekusios kelios smulkesnės klaidos gali priversti galvoti, kad esate ne savo rogėse. 

Jei prie tokios situacijos prisideda nuolatinis nuovargis, galime imti nuoširdžiai manyti, kad, norint atsitiesti, reikalingas šviežias startas kitoje darbovietėje. Tačiau nors naujas darbas ir kita aplinka iš tiesų gali suteikti daugiau pasitikėjimo savimi, pirmiausia verta tiesiog gerai pailsėti. To gali pakakti, kad situacija profesiniame pasaulyje prašviesėtų.

Vis dėlto jei mūsų nepasitenkinimą darbu sukelia ne laikinos aplinkybės ar nuovargis, o vis pasikartojantis jausmas, kad išsisėmėme ir darbo užduotys nebeįkvepia, gali tekti priimti reikšmingesnį sprendimą.

3 keliai karjerai pakeisti

Natūralu, jei ilgesnį laikotarpį dirbdant toje pačioje organizacijoje bei pozicijoje susiduriate su rutina — ilgainiui pradedate matyti vis daugiau savo darbo vietos trūkumų ir vis mažiau privalumų. Jei šalia to jus supa ne itin maloni, nemotyvuojanti aplinka, jaučiate trintį su kolegomis, tokiu atveju situaciją pagerinti gali darbovietės pakeitimas. 

Naujas startas kitoje įmonėje leis įdarbinti stipriausias savo profesines savybes, talentus ir įgūdžius, tuo pat metu įkvėpiant ir padėdant iš naujo atrasti geriausias jūsų kompetencijas. 

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Tačiau jei jaučiate, kad jums labai patinka organizacija, kurioje dirbate, bet savo profesinėje veikloje esate visiškai išsisėmę, nebematote galimybių augti, tada verta pagalvoti apie karjeros pokyčius įmonės viduje.

Vadovai žino apie jūsų kompetencijas, asmenines savybes, jūsų įdirbį, todėl, vertindami jūsų lojalumą ir norėdami jus išlaikyti, tikėtina, bus linkę įvertinti jūsų potencialą bei bendromis pastangomis surasti jums kitą karjeros kryptį toje pačioje organizacijoje. 

Na, o jei galimybių arba noro keisti darbo poziciją įmonės viduje nėra, lieka paskutinis kelias — keisti ir darbovietę, ir poziciją. Tai gali skambėti kaip nemažas iššūkis, tačiau kartais sprendimas, kokia kryptimi pasukti keičiant profesiją ateina natūraliai, nes, tikėtina, rinksites giminingą sritį, kurioje turite žinių, o galbūt ir patirties. 

Jei nuojauta nepadiktuoja aiškaus sprendimo, pirmiausia reiktų pradėti nuo savo kompetencijų, įgūdžių, žinių ir interesų įvertinimo. Tai padės nustatyti galimas dabartinės profesijos alternatyvas nuo giminingų iki tolimesnių ar net visiškai nesusijusių. 

Nauja kryptis aiški — kaip ja eiti

Kai jau žinosite, kokia kryptimi galite pasukti savo karjeros maršrutą, metas pradėti kuo nuodugniau domėtis nauja sritimi. Tam pasitarnaus įvairūs kursai bei mokymai, profesinė literatūra, domėjimasis rinka, jos dalyvių patirtys ir atsiliepimai. O vėliau ateis metas ir darbo pasiūlymams.

Svarbu nusiteikti, kad pokyčiams gali prireikti laiko: net ir kitos tų pačių kompetencijų reikalaujančios pozicijos paieška neretai užtrunka ilgiau, nei planuota, tad srities keitimas gali pareikalauti dar daugiau laiko ir kantrybės.

Svarbu nepasiduoti mąstymo spąstams, kurie verčia prisirišti prie anksčiau įdėtų pastangų ir suponuoja, kad po tiek laiko dabartiniame karjeros kelyje pakeisti kursą būtų laiko švaistymas. Jei esate pribrendę ir tvirtai pasiryžę keisti sritį ir įdėsite pakankamai pastangų, pokyčiai apdovanos naujais jaudinančiais iššūkiais, patirtimis ir laimėjimais. 

Galiausiai, senatvės sulaukę žmonės dažniausiai labiausiai gailisi dėl tų dalykų, kurių jie taip ir neišdrįso išbandyti ar padaryti, o ne dėl tų, kuriuos išbandė. Ieškant naujų karjeros krypčių šią tiesą irgi verta atsiminti, kaip ir suprasti, kad karjera yra nuolatinė kelionė — ji neturi galutinio taško. Tai, ką darote šiuo metu, nėra amžina, todėl nuolatinis mokymasis, smalsavimas, domėjimasis turėtų būti visų mūsų kasdienybės dalis. 

Tegai:
darbas, Swedbank
Dar šia tema
Lietuva daugiau pardavė į užsienį nei importavo
Toliau dirbti išėję į pensiją ketina kas antras Lietuvos gyventojas, rodo tyrimas
Specialistai patarė, kaip pradėti taupyti nuosavam būstui
Praeiviai Vilniuje, archyvinė nuotrauka

Paaiškėjo, kaip bus galima gauti Galimybių pasą

(atnaujinta 17:48 2021.05.11)
Galimybių pasas bus įvestas gegužės 24 dieną, šiuo metu baigiami paskutiniai techniniai darbai

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Galimybių pasą bus galima gauti apsilankius specialiai sukurtame interneto puslapyje ir atlikus vos du veiksmus – suvedus asmens autentifikavimo duomenis ir išsisaugojus gautą QR kodą, aiškina Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

Galimybių pasą galės gauti trys grupės žmonių: pasiskiepiję nuo koronaviruso, persirgę COVID-19 arba gavę neigiamą COVID-19 testo rezultatą.

Norint gauti galimybių pasą, interneto puslapyje reikės per elektroninius valdžios vartus suvesti asmens autentifikavimo duomenis ir išsisaugoti suteiktą QR kodą telefone ar kompiuteryje. Jokių papildomų išrašų įrodymų nereikės – šis kodas, kuris ir yra Galimybių pasas, bus išmaniajame įrenginyje, jį taip pat bus galima išsisaugoti pdf formatu ar išsispausdinti.

Jokių techninių galimybių naudotis elektroninėmis autentifikavimo priemonėmis neturintys gyventojai Galimybių pasą galės nemokamai gauti Registrų centro klientų aptarnavimo padaliniuose,  pateikę asmens dokumentą. Tokių padalinių Lietuvoje yra 50, jų sąrašą galima rasti čia.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Galimybių pasui patikrinti ypatingos įrangos nereikės – jame esantį kodą bus galima nuskaityti telefonu ar planšete. Nuskaičius gautą QR kodą tikrintojas ekrane matys žalią arba raudoną spalvą (jeigu Galimybių pasas galioja, – žalią, jeigu ne, – raudoną).  Prireikus žmogaus tapatybę galima bus patikrinti paprašius asmens dokumento. Galimybių pase bus pateikiama minimaliai jautrių duomenų – tik tie, kurie reikalingi žmogaus tapatybei nustatyti: vardas, pavardė ir gimimo data.

Galimybių pasui kuriami du atskiri interneto puslapiai — lietuvių ir anglų kalbomis. Vienas jų – gyventojams, norintiems gauti "Galimybių pasą", o kitas – asmenims, kurie tikrins šio dokumento galiojimą ir originalumą.  Abiejų tinklalapių adresai bus paskelbti iki galimybių paso starto.

Galimybių pasu Lietuvos gyventojai galės pradėti naudotis gegužės 24 dieną. Planuojama, kad jis leis verslams laisviau dribti, o žmonėms plačiau naudotis paslaugomis. 

Šiuo metu baigiami techniniai galimybių paso sukūrimo darbai. Iki jo starto visuomenei bus pristatytos visos detalės, kaip konkrečiai šis sprendimas veiks.

Lietuvoje galioja antrasis karantinas. Nors kai kurie apribojimai sušvelninti, dauguma jų galioja iki vasaros pradžios.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje nustatyta apie 260 tūkstančiųkoronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 4 tūkst. žmonių.

Tegai:
Lietuva, koronavirusas
Dar šia tema
Nausėda papasakojo, kokios vakcinos turėtų būti ES "žaliajame pase"
Naujas dokumentas apie COVID-19: ką reikia žinoti apie Galimybių pasą Lietuvoje
Armonaitė: Lietuva galėtų gaminti vakcinas nuo koronaviruso
Respublikinė Šiaulių ligoninė

Lietuvoje atleista darbo nusižudė jauna anesteziologė

(atnaujinta 17:54 2021.05.11)
Pasak Sveikatos reikalų komiteto narės, prie tokio sprendimo jauną gydytoją galėjo privesti mobingas

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Praėjusios savaitės pabaigoje nusižudė jauna Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbusi gydytoja anesteziologė. Teisėsaugos institucijos tiria jos mirties aplinkybes.

Anksčiau Lietuvos žiniasklaida pranešė, kad praėjusį ketvirtadienį gydytoja buvo atleista už rimtą nusižengimą. Tikslios atleidimo priežasties ligoninė neįvardijo. Gydymo įstaigos vadovybė išreiškė užuojautą moters šeimai ir artimiesiems.

Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė savo Facebook pranešė, kad gydytojos kolegės kalbėjo apie mobingą.

"Šiandien sužinau, kad iš gyvenimo pasitraukė jauna gydytoja. Kolegos kalba apie mobingą. Nuolatinį, sistemingą. Oficiali versija bus dokumentų klastojimas", — sakė ji.

Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad kreipėsi į gydymo įstaigą dėl faktinių aplinkybių ir papildomos informacijos, galimai susijusios su įvykiu, pateikimo. Jos vertinimui bus sudaroma komisija, sprendžianti dėl ligoninės aplinkos saugumo ir darbuotojų psichologinės gerovės užtikrinimo.

"Neabejojama, kad SAM ir kitų institucijų vykdomi veiksmai dėl situacijos aplinkybių ištyrimo leis objektyviai įvertinti šį rezonansinį įvykį ir pateikti išvadas", — rašoma ministerijos pranešime.

Sveikatos apsaugos ministerija paragino žiniasklaidą ir visuomenę susilaikyti nuo įvykių vertinimo ir elgtis etiškai, kad nepakenktų ligoninės personalo emocinei sveikatai.

"Šis įvykis — sukrečianti patirtis. Jos akistatoje būtina priminti, kad pastebėjus savižudybės ženklus laiku, žmogui galima padėti, jį išklausant ir nukreipiant profesionalios pagalbos", — pažymėjo ministerija.

Tegai:
savižudybė, gydytojai, Šiauliai
Dar šia tema
Rusija paprašė ombudsmenės Lietuvoje padėti Meliui
Etikos sargai pradėjo tyrimą dėl Majausko pareiškimų 
Teismas nustatė, kad Veryga kurį laiką nelegaliai ėjo operacijų vadovo pareigas
ES vėliava

Politologas atskleidė ES lūkesčius dėl Rusijos

(atnaujinta 15:07 2021.05.11)
Tuo pačiu metu, pažymėjo politologas, ES valstybės narės, kurios atstovauja "senajai Europai", nepasitiki Čekijos Respublikos ir Bulgarijos kaltinimais Rusijai ir nelaiko diplomatinių konfliktų gera priežastimi pakeisti bendrą Europos Sąjungos politiką

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Europos Sąjunga nenori sustiprinti santykių su Rusija kilus diplomatiniams skandalams su Čekija ir Bulgarija, tačiau ji nepakeis savo politikos — sąjunga mano, kad Maskva turėtų ištaisyti savo poziciją. Tai interviu laikraščiui "Vzgliad“ sakė Rusijos tarptautinių reikalų tarybos (RIAC) generalinis direktorius Andrejus Kortunovas.

Briuselis mano, kad "kamuolys yra Rusijos aikštės pusėje", todėl tikisi abipusių Maskvos žingsnių, paaiškino politologas, atskleisdamas Europos Sąjungos lūkesčius Rusijos atžvilgiu. Pasak Kortunovo, ES tikisi, kad Rusija pakoreguos savo politinę liniją ir grįš į rimtą "prasmingą" dialogą.

"Turiu omenyje lankstesnę Kremliaus liniją Ukrainos kryptimi, taip pat Rusijos atsisakymą nuo to, kas suvokiama kaip kišimasis į Europos šalių vidaus reikalus — paramą radikalių partijų populistinėms teisėms pagrindinėse Europos šalyse. Galbūt tikimasi, kad Rusija darys pažangą ir vykdydama regioninius konfliktus Sirijoje ir Libijoje", — sakė jis.

Tuo pačiu metu, pažymėjo politologas, ES valstybės narės, kurios atstovauja "senajai Europai", nepasitiki Čekijos Respublikos ir Bulgarijos kaltinimais Rusijai ir nelaiko diplomatinių konfliktų gera priežastimi pakeisti bendrą Europos Sąjungos politiką. Kaip pavyzdį Kortunovas pateikė čekų raginimus išsiųsti Rusijos diplomatus, į kuriuos daugumoje ES šalių liko neatsakyta.

"Tai suteikia vilties, kad dialogas tęsis, ypač todėl, kad Portugalija šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungai. Apskritai ji tradiciškai turi simpatinį požiūrį į Rusiją", — pabrėžė jis.

Gegužės 10 dieną Europos diplomatijos vadovas Žozepas Borelis paskelbė apie visų ES valstybių narių nenorą stiprinti santykių su Rusija. Savo pareiškime jis išreiškė paramą Čekijai ir Bulgarijai, tačiau pažymėjo, kad aljansui nereikia toliau didinti įtampos su Rusija.

Anksčiau Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Masas sakė, kad Briuselis yra pasirengęs dialogui su Maskva. Tą pačią nuomonę išsakė Slovakijos užsienio ir Europos reikalų ministras Ivanas Korčokas. Jo teigimu, Europos Sąjunga turi sustabdyti "neigiamą spiralę" plėtojant santykius su Rusija.

Tegai:
Rusija, ES