Belorus sanatorija

"Tiesa yra mūsų pusėje": "Belorus" sanatorija pasirengusi bylinėtis su Lietuva EŽTT

(atnaujinta 13:23 2021.03.16)
Anksčiau respublikos Užsienio reikalų ministerija rekomendavo įstaigos darbuotojams ieškoti kito darbo, nes ES neatšauks sankcijų Minskui

VILNIUS, kovo 16 — Sputnik. Druskininkuose esanti "Belorus" sanatorija yra pasirengusi prireikus ieškoti teisingumo teismuose, įskaitant Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT). Apie tai interviu "Rubaltic.ru" pasakė įstaigos vyriausiasis gydytojas Ilja Epifanovas.

Anksčiau Lietuvos užsienio reikalų ministerija rekomendavo sanatorijos darbuotojams ieškoti kito darbo, nes ES neatšauks sankcijų Minskui ir atitinkamai įstaigos banko sąskaitos liks užblokuotos.

Epifanovas priminė, kad Lietuvos Seimas priėmė du įstatymus. Vienas iš jų numato, kad įmonė, kuriai taikomos sankcijos, negauna subsidijų prastovos dėl pandemijos metu, o antruoju įstatymu nustatomos vienkartinės išmokos darbuotojams, norintiems savo noru nutraukti darbą tokiose įmonėse. Tie, kas nepanorėjo jokios pagalbos, jokios pagalbos negaus.

Vyriausiasis sanatorijos gydytojas mano, kad šis požiūris yra "dviveidiškumo viršūnė".

"Nori pagalbos — išeik iš darbo, o neišeisi — velniai rautų, išgyvenk, kaip žinai. Ir mes kalbame apie teisinę Lietuvos valstybę, kuri yra visateisė Europos Sąjungos narė. Argi Europoje praktikuojamas toks požiūris į savo piliečius? Gal aš kažko nesuprantu? Bet kokiu atveju, nuo šių įstatymų priėmimo momento praėjo daugiau nei mėnuo, ir nuo to laiko niekas neišėjo iš sanatorijos "Belorus". Nė vienas žmogus!" — pasakė Epifanovas.

Įstaigos vadovas pažymėjo, kad valstybė žadėjo išmokėti maždaug dviejų tūkstančių eurų dydžio kompensaciją, tačiau visi šie patikinimai, jo nuomone, yra "pigus PR". Remiantis sanatorijos darbuotojų skaičiavimais, geriausiu atveju "grynosios" išmokos vienam asmeniui sieks 800–850 eurų.

Epifanovas pažymėjo, kad sanatorija yra valstybės nuosavybė, ir šiemet jai sukaks 75 metai. Įstaiga dirbo nepriklausomai nuo to, kaip per tą laiką klostėsi Baltarusijos ir Lietuvos santykiai. Pasak vyriausiojo gydytojo, ji turėtų veikti ir toliau.

"Aš nuoširdžiai tikiu, kad mes susidūrėme su laikinais sunkumais. Kaimyninės šalys neturėtų ir negali būti priešės amžinai. Vis tiek reikia vesti dialogą, ieškoti būdų, kaip išeiti iš krizės. Nes net blogiausia taika yra daug geriau nei karas", — pasakė jis, pabrėždamas, kad sanatorija atlieka didžiulį vaidmenį stiprinant draugystę tarp šalių.

Be to, kaip pareiškė Epifanovas, ši įstaiga yra gera pagalba Lietuvos ekonomikai. Čia dirba beveik 400 žmonių. Be to, sanatorija suteikia darbą ir kitiems žmonėms.

"Mes paruošiame beveik 2,5 tonos maisto per dieną. Įsivaizduokite, kiek produktų reikia nusipirkti. Ir visi šie produktai yra lietuviški. Dar vienas faktas: per mėnesį mes skalbiame daugiau nei 7,5 tonos skalbinių. Tai yra, mes duodame darbą tiems žmonėms, kurie teikia šią paslaugą. Praėję metai buvo kriziniai, tačiau į sanatorijos plėtrą buvo investuota daugiau nei du milijonai eurų. Pas mus dirbo statybų organizacija, kuri kitu atveju būtų stovėjusi be darbo. Tokių pavyzdžių yra daug. Sunaikinti sanatoriją — reiškia pradėti grandininę reakciją", — pasakė jis.

Pasak sanatorijos vadovo, įstaiga Baltarusijai "nemoka nė cento", o visi uždirbti pinigai skiriami "Belorus" plėtrai ir tokiu būdu nusėda Lietuvoje.

Epifanovas pareiškė, kad jį slegia Lietuvos užsienio reikalų ministerijos nenoras pradėti dialogą, nors, pagal įstatymą, URM turi teisę duoti leidimą mokėti atlyginimus ir atlikti mokėjimus įmonei, kuriai taikomos sankcijos.

"Kaip bebūtų, sanatorija dirbs ir toliau. Neabejoju tuo. Jei reikės — ieškosime teisingumo teismuose, pasieksime Europos Žmogaus Teisių Teismą. Kadangi tiesa yra mūsų pusėje", — padarė išvadą jis.

Padėtis su "Belorus" sanatorija

Atvejis su "Belorus" sanatorija yra pirmas Lietuvos istorijoje, kai šalyje veikiančiai įmonei taikomos tarptautinės sankcijos.

Anksčiau "Swedbank" įšaldė "Belorus" sanatorijos Druskininkuose sąskaitas dėl trečiojo ES sankcijų paketo Baltarusijos valdžios institucijoms įsigaliojimo, tad darbuotojai liko be atlyginimų. Daugelis jų prarado vienintelį pajamų šaltinį.

Lietuvos Seimas nusprendė, kad šalies įmonėms, kurioms taikomos ES sankcijos, nemokamos prastovų subsidijos. Tačiau iš darbo išeinantys organizacijos darbuotojai gali gauti vienkartinę tikslinę išmoką. Užimtumo tarnyba taip pat paskelbė nutraukusi valstybės finansinę paramą, teikiamą karantino ir ekstremalių situacijų laikotarpiu "Belorus" sanatorijai.

Įstaigos darbuotojai surengė keletą protestų ir kreipėsi į teismą.

Anksčiau Druskininkų meras Ričardas Malinauskas pateikė ištrauką iš oficialaus Teisingumo ministerijos ir Baltarusijos valstybinio turto komiteto laiško apie tai, kad "Belorus" sanatorijos steigėjas Lietuvoje nėra ta institucija, kuriai taikomos sankcijos.

Tegai:
Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT), Sanatorija "Belorus"
Temos:
Situacija aplink "Belorus" sanatoriją Druskininkuose (36)
Traktorius lauke, archyvinė nuotrauka

Švenčionių rajone po savadarbėmis akėčiomis rastas miręs vyras

(atnaujinta 17:34 2021.04.17)
Nelaimė įvyko Kločiūnų kaime, žuvo 1962 metais gimęs vyras. Policijos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Švenčionių rajone penktadienį po savadarbėmis akėčiomis rastas miręs vyras.

Incidentas įvyko Švenčionių rajono Kločiūnų kaime. 

Policijos departamento duomenimis, apie 14 val. 38 min. Švenčionių rajone, Kločiūnų kaime, dirbamos žemės lauke, po savadarbio traktoriaus padargu (akėčiomis) rastas 1962 metais gimęs negyvas vyras.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tegai:
policija, traktorius
Dar šia tema
Valant ledą ant Lampėdžio ežero įlūžo ir paniro į dugną traktorius
Lietuvos kariai

Lietuvos kariai skundžiasi dėl "dezinformacijos" augimo

(atnaujinta 16:20 2021.04.17)
Lietuvos kariuomenės atstovų teigimu, kovo mėnesį išaugo įtampos tarp Lietuvos ir Rusijos temos vystymas

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Kovo mėnesį Lietuvos kariuomenė užfiksavo 449 "priešiškos" informacinės veiklos atvejų, arba 15 proc. daugiau nei vasarį, informuoja Strateginės komunikacijos departamentas.

Kaip teigiama, labiausiai eskaluotos "priešiškoje" informacinėje aplinkoje šios temos: Lietuvos-Rusijos santykiai, Lietuvos-Baltarusijos santykiai, NATO-Rusijos santykiai, Lietuvos narystė NATO ir sąjungininkų pajėgų stiprinimas regione.

Lietuvos kariškių teigimu, Lietuvos–Rusijos santykių tematika buvo aktyviai eskaluojama visą mėnesį, akcentuojant nepasitenkinimą tiek Lietuvos užsienio, tiek vidaus politikos procesais. 

Gynybos temoje taip pat pastebimas neigiamos komunikacijos atvejų augimas – 21,16 procentų. 

"Pavyzdžiui, NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenberdo pasisakymai agresyvios Rusijos atžvilgiu, kovo 23-24 d. Briuselyje vykusio NATO šalių užsienio reikalų ministrų susitikimas, dalyvaujant ir JAV valstybės sekretoriui Antony Blinken’ui, iššaukė negatyvią Rusijos oficialių pareigūnų reakciją", – teigiama pranešime.

Skelbiama, kad kovo mėnesį išliko dėmesys Lietuvos–Baltarusijos santykių temai, dominavo Lietuvos, kaip nedraugiškos Baltarusijos atžvilgiu, provokuojančios valstybės naratyvų formavimas. 

Taip pat augo dėmesys energetikos ir ekonomikos tematikai. Stebimų naujienų sraute dominavo su energetika susijusios temos, kuriose akcentuoti Lietuvos energetinį savarankiškumą užtikrinančiais projektais ir šalies energetinio saugumo tęstine politika.

Nuo pat protestų Baltarusijoje pradžios Lietuva reguliariai kišosi į kaimyninės šalies reikalus, atvirai palaikydama Baltarusijos opoziciją ir ragindama surengti naujus rinkimus. Lietuvos politikai mano, kad neva buvę prezidento lenktynių rezultatai yra "suklastoti". Be to, Baltijos valstybės įvedė asmenines sankcijas kai kuriems Baltarusijos pareigūnams, įskaitant prezidentą Lukašenką.

Maskva ne kartą ragino Lietuvą nesikišti į situaciją kaimyninėje šalyje ir suteikti Baltarusijos žmonėms galimybę ją išspręsti patiems.

NATO nuolat didina kontingentų skaičių šalia Rusijos sienų. Baltijos šalys aktyviai sudaro didelio masto gynybos sutartis su JAV, paaiškindamos tai "Rusijos grėsme", nors Maskva ne kartą neigė šiuos kaltinimus.

Tegai:
dezinformacija, Lietuva
Dar šia tema
Lietuvos kariai dalyvauja mokymuose Baltijos jūroje
Lietuvos kariai išlydėti į tarptautinę operaciją Malyje
Rusijos URM įvertino Baideno pareiškimą dėl karių išvedimo iš Afganistano terminus
JAV pasitraukia iš Afganistano. Kodėl Amerikai teks aiškintis su Talibanu Afganistane?
Lietuvos kariai per 25 sekundes paruošė oro gynybos kompleksą mūšiui — video
Vašingtonas

NI prognozuoja "milijonų amerikiečių" žūtį per susidūrimą su Rusija

(atnaujinta 18:38 2021.04.17)
Analitiko teigimu, klaidinga ar neteisinga JAV ir Rusijos ketinimų interpretacija "gali sukelti katastrofą"

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Vašingtonas susidurs su "didele strategine nesėkme", jei tiesiogiai susidurs su Maskva dėl padėties pietryčių Ukrainoje, rašė "Wikistrat" analitikas Gregas Lawsonas straipsnyje "The National interest".

Jo nuomone, klaidinga ar neteisinga JAV ir Rusijos ketinimų interpretacija "gali sukelti katastrofą".

"Rusija yra didžiulė atominė valstybė. Dabar ji yra vienintelė atominė valstybė, galinti per trumpą laiką nužudyti dešimtis milijonų amerikiečių. Tai reikia suvokti... Tai nėra perdėta", — sakė jis.

Straipsnio autorius mano, kad JAV gali pradėti atvirą konfrontaciją su Rusija, kai tai "gyvybiškai svarbu šaliai". Tačiau, analitiko teigimu, padėtis pietryčių Ukrainoje neatitinka šio reikalavimo. Be to, dėl konflikto su Maskva Vašingtonas ir jo sąjungininkai gali būti "pažeidžiami Pekino".

"Stodami į konfrontaciją su Rusija dėl Ukrainos, mes esame pažeidžiami Kinijos agresijos. Nardymas į Europą suteiks Kinijai puikią galimybę pasinaudoti mūsų išsiblaškymu", — sako autorius.

Jis taip pat vadina strateginės klaidos Ukrainos narystės NATO klausimo išsaugojimą, nes, pasak jo, tai sukėlė daug problemų santykiuose tarp Vakarų ir Rusijos.

Anksčiau Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis sakė, kad pokalbyje su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu jis aptarė padėties pablogėjimą šalies rytuose ir teigė, kad NATO yra vienintelis būdas užbaigti konfliktą Donbase. Jis išreiškė nuomonę, kad veiksmų plano dėl narystės aljanse pateikimas Ukrainai "bus tikras signalas Rusijai".

Zelenskis taip pat informavo Stoltenbergą apie Rusijos kariuomenės "traukimą" prie Ukrainos sienų ir jų pasirengimo puolamiems veiksmams didinimą. Ukrainos lyderis paragino NATO narius daugiau dėmesio skirti saugumo klausimams Juodojoje jūroje ir sustiprinti karinį buvimą Juodosios jūros regione.

Pokalbyje su RIA Novosti aljanso atstovas sakė, kad NATO vykdo "atvirų durų" politiką naujų narių priėmimo atžvilgiu, tačiau tikisi, kad Ukraina imsis vidaus reformų ir plėtos savo gynybą pagal standartus. aljanso. Be to, agentūros pašnekovas pabrėžė, kad "NATO tvirtai palaiko Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą“. Be to, Šiaurės Atlanto aljansas yra susirūpinęs dėl "besitęsiančios Rusijos destabilizacijos Rytų Ukrainoje, įskaitant jos pastaruosius karinius veiksmus ir besitęsiančius paliaubų pažeidimus".

Rusija ne kartą pareiškė, kad nėra vidinio Ukrainos konflikto šalis, ir yra suinteresuota Kijeve įveikti politinę ir ekonominę krizę. Prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas taip pat pažymėjo, kad Rusija, nebūdama konflikto šalis, negali užtikrinti visapusiškos paliaubų Rytų Ukrainoje, tačiau naudojasi savo įtaka susitarimams įgyvendinti. Peskovas atkreipė dėmesį į tai, kad Rusija perkelia karius savo suverenioje teritorijoje ir savo nuožiūra.

Tegai:
konfliktas, NATO, Ukraina, Rusija, JAV