Vakcina AstraZeneca (COVID-19)

Lietuva nusprendė laikinai sustabdyti vakcinaciją su "AstraZeneca"

(atnaujinta 21:25 2021.03.16)
Pabrėžiama, kad šį ketvirtadienį Europos vaistų agentūra (EVA) paskelbs savo išvadas dėl vakcinų saugumo

VILNIUS, kovo 16 — Sputnik. Lietuva laikinai sustabdo "AstraZeneca" vakcinos vartojimą prieš COVID-19, sakė šalies Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Arūnas Dulkys.

Ministras teigė gavęs Valstybinės vaistų kontrolės agentūros (VVKT) rekomendaciją, kad vakcinacijos nuo koronaviruso gydymas "AstraZeneca" turėtų būti sustabdytas tol, kol Europos vaistų agentūra (EVA) pateiks galutines išvadas dėl vakcinos saugumo.

"Atsižvelgsime į tarnybos rekomendaciją. Noriu akcentuoti, kad tiek, kiek žinome oficialiai, tiek EVA, tiek PSO teigia, kad šiandien dar nėra pagrįstų įrodymų, kad vakcina gali sukelti kraujo krešulių atsiradimą", — spaudos konferencijoje sakė Dulkys.

EVA turėtų paskelbti savo sprendimą ketvirtadienį.

Savo ruožtu VVKT vadovas Gytis Andrulionis teigė, kad šis sprendimas buvo priimtas gavus kelis pranešimus apie tromboembolijos atvejus.

"Vieną seriją esame sustabdę, kol paaiškės maksimalūs duomenys apie vakcinos saugumą ir kol įsitikinsime, kad ji yra tikrai saugi ir galima naudoti be jokių abejonių. O dabar būsime 17-a valstybė, kuri yra priėmusi tą sprendimą. Per pastarąsias keletą dienų gavome tris pranešimus apie sunkias įtariamas netikėtas, nepageidaujamas reakcijas, susijusias su tromboembolijos reiškiniais, pasireiškusiais Lietuvoje "AstraZeneca" vakcinuotiems žmonėms." — teigia VVKT vadovas Gytis Andrulionis.

Pats Dulkys anksčiau buvo pažadėjęs, kad pasitaikius progai yra pasirengęs pasiskiepyti "AstraZeneca".

Savo ruožtu Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytojas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius anksčiau teigė, kad būtina tęsti skiepijimą "AstraZeneca" vakcina šalyje, nepaisant to, kad ji, tikėtina, kai kuriems pacientams sukėlė trombozę ir plaučių emboliją.

Situacija su "AstraZeneca" vakcinos šalutiniu poveikiu

Anksčiau paaiškėjo, kad per pastarąją savaitę Estijoje buvo užregistruota per 480 nepageidaujamų reakcijų į "AstraZeneca" vakciną atvejų. Taip pat buvo užregistruoti du ypač sunkūs atvejai, tačiau kol kas tiesioginis ryšys su vakcina nėra aiškus.

Anksčiau Ispanija, Vokietija, Prancūzija ir Italija nutraukė vakcinaciją su "AstraZeneca". Valdžia priėmė tokį sprendimą po pranešimų apie suprastėjusią vakciną gaunančių asmenų sveikatą.

Kita vertus, bendrovė paskelbė apie vakcinos saugumą. "AstraZeneca" paaiškino, kad išsamus daugiau kaip 17 milijonų žmonių, paskiepytų ES ir JK sukurtu preparatu, sveikatos būklės tyrimas neparodė duomenų apie padidėjusią plaučių embolijos ir giliųjų venų trombozės riziką.

Tačiau dar devynios Europos šalys nutraukė arba laikinai apribojo skiepijimą "AstraZeneca" dėl ja paskiepytiems pacientams kilusios trombozės. Danija, Islandija ir Norvegija nutraukė visus šios vakcinos tiekimus.

Tegai:
vakcinacija, vakcina, koronavirusas, Arūnas Dulkys
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1830)
Vyriausybės pastatas, archyvinė nuotrauka

Vaidotas Zemlys-Balevičius traukiasi koronaviruso ekspertų tarybos

(atnaujinta 14:47 2021.04.17)
Kaip pažymėjo matematikos mokslų daktaras Vaidotas Zemlys-Balevičius, pagrindinė pasitraukimo priežastis — laiko trūkumas

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Iš Nepriklausomos ekspertų tarybos prie Vyriausybės ir Prezidento sveikatos ekspertų tarybos traukiasi matematikos mokslų daktaras Vaidotas Zemlys-Balevičius. 

Apie tai jis pranešė šeštadienį savo puslapyje Facebook.

"Apie pasitraukimą galvojau jau kurį laiką. Pagrindinė priežastis - laiko trūkumas. Aktyvus dalyvavimas tarybų veikloje vis dėlto atima nemažai laiko.  Tą laiką aš rasdavau šeimos ir tiesioginio darbo sąskaita, atėjo laikas grąžinti skolas", — parašė jis.

Pasak Zemlio-Balevičiaus, ekspertų tarybos parodė kad Lietuvoje galima diskutuoti pateikiant mokslu pagrįstus argumentus. Svarbiausias tarybų darbo rezultatas yra pateikti dokumentai, kurių skelbimas viešai yra naujovė Lietuvoje, pažymėjo jis.

"Epidemijos valdymo sprendimai yra neišvengiamas kompromisas tarp įvairių nesuderinamų prioritetų, to ką reikėtų daryti ir svarbiausia tarp to kas yra įmanoma padaryti su turimais resursais. Niekada nepritariau visiems LRV sprendimams, buvo padaryta nemažai klaidų, bet nemanau kad su turimais valstybinių institucijų resursais ir kompetencijomis buvo galima padaryti reikšmingai geriau", — pažymėjo ekspertas.

Iš prie Vyriausybės sudarytos ekspertų tarybos COVID-19 klausimais prieš kurį laiką pasitraukė gydytojas Vytautas Kasiulevičius, Santaros klinikų atstovas Laimonas Griškevičius, Molėtų ligoninės direktorius Vaidotas Grigas ir kiti ekspertai.

Antrasis karantinas respublikoje įvestas nuo lapkričio pradžios. Šalies valdžia jį pratęsė iki vasaros pradžios. Tuo tarpu buvo nuspręsta sušvelninti kai kuriuos apribojimus, numatant išimtis asmenims, turintiems imunitetą COVID-19. Tarp jų persirgę COVID-19, kai diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR testu arba antigeno testu, taip pat žmonės, kurie gavo vakciną nuo COVID-19, užregistruotą EVA.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje iš viso nustatyta daugiau nei 232 tūkst. koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 3,7 tūkstančio žmonių.

Tegai:
koronavirusas
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1830)
Dar šia tema
Kitą savaitę bus galima aplankyti globos įstaigose gyvenančius artimuosius
Estijoje plinta "Pietų Afrikos" koronaviruso padermė
Lietuvoje nustatyta apie 1200 naujų koronaviruso atvejų, mirė 12 žmonių
Kauno vakcinavimo centras stabdo skiepijimą, nes nebeturi vakcinų
vakcinavimas

Kauno vakcinavimo centras stabdo skiepijimą, nes nebeturi vakcinų

(atnaujinta 14:13 2021.04.17)
Kitą savaitę Kauną turėtų pasiekti per 8 tūkst. "Pfizer-BioNTech"  vakcinos dozių. Skiepijimas jomis prasidės nuo antradienio

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Vakcinavimo centras Kaune antrą kartą stabdo gyventojų skiepijima nuo COVID-19, šeštadienį pranešė savivaldybė.

Kaip ir praėjusią savaitę, visa miestui skirta vakcinų siunta pilnai išnaudota vos per 5 dienas.

Po savaitgalio Kauną turėtų pasiekti per 8 tūkst. "Pfizer-BioNTech" ("Comirnaty") skiepų nuo COVID-19. Jais pirmiausia vėl bus skiepijami 65 metų ir vyresni gyventojai. 

Vien per šią savaitę Kauno mieste paskiepyta apie 5 tūkst. garbaus amžiaus žmonių. Kaip pranešė Lietuvos statistikos departamentas, jau savaitės viduryje Kaune buvo paskiepyta daugiau kaip 60 proc. (virš 37 tūkst.) prioritetinės 65+ amžiaus grupės gyventojų. Vis dėlto dar apie 22 tūkst. vyresniųjų kauniečių tokia galimybe nepasinaudojo. 

"Praėjusio savaitgalio sprendimas pasiteisino, tad ir šiomis dienomis dar kartą išskyrėme registraciją vien gyventojams virš 65 metų amžiaus. Stengiamės veikti nuosekliai, nebėgdami įvykiams už akių ir nešokinėdami per prioritetines grupes. Matome, kad garbaus amžiaus kauniečiai skiepus vertina atsakingai, suprasdami, jog tai vienintelis būdas išvengti rimtų sveikatos problemų", – teigė Kauno savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas Paulius Keras.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje iš viso nustatyta daugiau nei 232 tūkst. koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 3,7 tūkstančio žmonių.

Antrasis karantinas respublikoje įvestas nuo lapkričio pradžios. Šalies valdžia jį pratęsė iki vasaros pradžios. Tuo tarpu buvo nuspręsta sušvelninti kai kuriuos apribojimus, numatant išimtis asmenims, turintiems imunitetą COVID-19. Tarp jų persirgę COVID-19, kai diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR testu arba antigeno testu, taip pat žmonės, kurie gavo vakciną nuo COVID-19, užregistruotą EVA.

Tegai:
skiepijimas, Pfizer/BioNTech, Kaunas
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1830)
Dar šia tema
Merkel pasiskiepijo "AstraZeneca" vakcina
Argentinos prezidentas po ligos aukštai įvertino "Sputnik V" vakciną
Vilniuje vakcinacijai kviečiami registruotis vyresni nei 55 metų gyventojai
"Sputnik V" yra veiksmingas ir gyvūnų vakcinacijai, pareiškė Gincburgas