Бабушка и внуки

Kaip gyventi daugiau nei šimtą metų. Įvardyti išskirtinio ilgaamžiškumo veiksniai

(atnaujinta 09:13 2021.03.21)
Nors ilgaaimžiškumas paveldimas iš tėvų, sveika gyvensena ir aplinka yra svarbiau nei genetika, pažymi mokslininkai

Tarptautinėje ilgaamžiškumo duomenų bazėje, kurioje yra informacija iš 15 šalių, išvardyti 138 žmonės, perkopę 110 metų ribą. Dabar pasaulyje pastebimas šimto metų ir vyresnių žmonių skaičiaus augimas. RIA Novosti autorė tatjana Pičugina aiškinosi, ką jie turi bendro ir kokia yra tokio ilgo gyvenimo paslaptis.

Optimistiškai nusiteikę neturtingi Kosta Rikos ilgaamžiai

Yra nuomonė, kad ilgaamžiškumas — tai turtingųjų ar atsiskyrėlių, praktikuojančių asketizmą, dalia. Visa tai paneigia maža prastos ekonomikos Centrinės Amerikos šalis — Kosta Rika. Tarp gyventojų šimtamečių skaičius sparčiai auga, valstybė pagal savo vidutinę gyvenimo trukmę — 80,2 metų — užima antrą vietą savo pasaulio dalyje po Kanados ir Čilės, rašo tyrėjai iš Nacionalinės geriatrijos ir gerontologijos ligoninės.

2017 metais Kosta Rika turėjo 623 šimtamečius. Dauguma jų — iš San Chosė provincijos. Tačiau ypatingai išsiskiria Nikojos pusiasalis: jis yra įtrauktas į vieną iš penkių mėlynų diržų — zonų su anomalia ilgaamžių koncentracija.

Pusiasalyje yra 43 ilgaamžiai, ketvirtadalis — moterys. Vidutinis amžius — 102 metai. Viskas žemiau skurdo ribos, išmokos ir pensijos iš viso neviršija 135 JAV dolerių. Skaityti ir rašyti moka tik 58,8 proc. Du dabar yra slaugos namuose. Tik 12 žmonių gerai maitinasi, kiti pusbadžiauja.

Daugumai Nicoja yra jų tėvynė. Jie čia praleido visą laiką, o tai reiškia, kad jų aplinkos sąlygos, valgymo įpročiai, užsiėmimas ir apskritai egzistavimas yra vienodi. Trisdešimt ilgaamžių viskuo patenkinti, tik vienam pasireiškė depresijos simptomai.

Kas vienija šimtamečius

Mokslininkai iš Jungtinių Valstijų kartu su gerontologais ištyrė socialinius, psichologinius ir kultūrinius veiksnius, būdingus įvairių šalių ilgamečiams. Tarp bruožų, padedančių įveikti šimtmečio ribą, jie įvardija išmintį, atsparumą likimo smūgiams ir optimizmą.

Pagyvenęs senjoras, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Валерий Мельников

Kūrinio autoriai taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad daug šimtmečių gyvena regionuose, kur stipri tradicinė kultūra. Penkios "mėlynos zonos" — tai Loma Linda Kalifornijoje, Nikoja Kosta Rikoje, Sardinija Italijoje, Ikaria Graikijoje ir Okinava Japonijoje. Jie buvo pavadinti mėlynomis pagal pieštuko spalvą, kuriuo demografai apvedė Sardiniją, kai suprato, kad jos gyventojai 100 metų sulaukia dešimt kartų dažniau nei JAV.

Keturios iš penkių zonų yra geografiškai izoliuotos. Ten labai stiprios šeimos ir bendruomenės tradicijos, žmonės paprastai yra fiziškai aktyvūs, nesėdi vietoje, dieta grindžiasi augaliniu maistu, o gyvenimo būdas leidžia nuimti stresą.

Sardinijoje vyrai daugiausia yra piemenys ir per dieną praeina daugiau nei aštuonis kilometrus uolingais šlaitais. Nenuostabu, kad sala pirmauja pagal stipriosios lyties atstovų šimtametį skaičių.

Atskirai stovi Loma Linda JAV. Mieste yra daug septintosios dienos adventistų judėjimo sekėjų, jie laikosi griežto gyvenimo būdo, laikosi dietos, yra linkę į vegetarizmą, dirba fizinį darbą ir sportuoja, o šeštadieniais ilsisi.

Šimtamečiai turi daug įpročių. Jie nuolat kažką tvarko namie, vaikšto, ruošia maistą, skaito, rašo atsiminimus. Daugelis yra religingi, tiki "kažkuo, kas mums nežinoma". Pavyzdžiui, Tao Porčon Linč, 101 metų joginė, kalba apie visų gyvų būtybių atsinaujinimą. Jie meldžiasi, medituoja, praktikuoja rytietiškas praktikas, apsilieja šaltu vandeniu, pasikliauja liaudies žiniomis, įskaitant ajurvedą ir tradicinę kinų mediciną. Jie užsiima menu, žaidžia žaidimus, savanoriauja bibliotekose ir padeda kaimynams. Daugelis turi aktyvų požiūrį į gyvenimą ir aiškius tikslus. Japonijoje tam yra net terminas — "ikigai".

Beby bumas ir gimimo mėnuo

Visame pasaulyje pastebimas sprogus šimtamečių skaičiaus augimas. Tai pademonstravo Monrealio universiteto mokslininkai, pateikę Kanados Kvebeko provincijos pavyzdį. Jei iki 1930-ųjų, pagal surašymus, kiekvienais metais jų skaičius buvo maždaug vienodas, tai po 1970-ųjų prasidėjo augimas. 2016 metais jų buvo 1 757, ir visi jie — beveik vien moterys.

XXI amžiuje sparčiai padaugėjo ne tik šimtamečių, bet ir pusšimtmečių bei superilgamečių — tų, kuriems sukako 105 ir 110 metų. Darbo autoriai mano, kad tai sukėlė didelės tam tikru laikotarpiu gimusių asmenų imtys, migracija ir tai, kad pasitraukimo iš gyvenimo amžius nuolat didėja.

Britanijos Nacionalinio statistikos biuro duomenimis, 2019 metais 6alyje buvo daugiau kaip 600 tūkst. 90 metų ir vyresnių žmonių. Moterų dvigubai daugiau nei vyrų (kol kas lytis — vienas iš pagrindinių ilgaamžiškumo veiksnių). Iš viso 13 300 šimtamečių, tai yra 11 procentų daugiau nei praėjusiais metais. Velsas yra lyderis pagal šimtamečių skaičių.

Neatšaukdami kitų veiksnių, britų ekspertai sprogstantį šimtamečių skaičiaus augimą sieja su beby bumu po Pirmojo pasaulinio karo. 1919 ir 1920 metų viduryje gimė daug daugiau žmonių nei ankstesniais metais.

Leonidas ir Natalija Gavrilovai iš Čikagos universiteto NORC statistikos centro apskaičiavo sezoną, kuriuo dažniausiai gimsta šimtamečiai. Jie išanalizavo 1574 patikrintų JAV šimtmečių duomenis, kurie gimė 1880–1895 metais, ie pamatė: pikas — gimę nuo rugsėjo iki lapkritį, smukimas — kovą, gegužę ir liepą. Jokios astrologijos čia nėra: epidemiologai gimimo mėnesį laiko vienu iš aplinkos komponentų, veikiančių nėštumo ir kūdikystės metu — saulės kiekis, oro temperatūra ir jautrumas infekcijoms.

Kitame darbe tyrėjai išvardija išskirtinio ilgaamžiškumo veiksnius. Svarbiausias iš jų — paveldimas. Jei tėvai gyveno ilgą laiką, tai, labai tikėtina, toks likimas paruoštas vaikams. Nors, pažymi mokslininkai, sveika gyvensena ir aplinka yra svarbiau nei genetika. Priešingu atveju sunku paaiškinti, kodėl abu sutuoktiniai dažnai tampa šimtamečiais.

Dar vienas veiksnys — amžius, kai moteris pagimdė vaiką. Kuo jaunesnė mama, tuo daugiau šimtamečių tarp vaikų. Vyrams svarbus užsiėmimas. Tam, kas 1930-aisiais metais buvo ūkininkas, ilgaamžiškumo tikimybė padidėja 1,67 karto.

Tegai:
ilgaamžis
Medicininė kaukė ir pirštinės

SAM kreipiasi į prokuratūrą: medikai negavo beveik milijoną apsaugos priemonių

(atnaujinta 11:38 2021.04.22)
Nustatyta, kad apsaugos priemonės iš Kinijos  pasiekė Lietuvą, tačiau šalyje kažkur pradingo

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministerija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl apsaugos priemonių už beveik 912 tūkst. eurų trūkumo. Apie tai praneša ministerijos spaudos tarnyba.

Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) atliko 2020 metų pavasarį ekstremaliosios situacijos metu įsigytų asmens apsaugos priemonių vertinimą. Įvertinus už tiekimo grandinę atsakingų institucijų pateiktus dokumentus, buvo nustatytas asmens apsaugos priemonių trūkumas. 

Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, tenka pripažinti ir apgailestauti, kad pagal sociologinių tyrimų duomenis sveikatos apsaugos sistema vis dar yra viena iš labiausiai korupcijos paveiktų viešojo sektoriaus sričių.

"Teisėsaugos institucijų atliekamų tyrimų mastas indikuoja, jog sveikatos apsaugos sistema nėra atspari korupcijos atžvilgiu. Nors tiriamų veiksmų pobūdis ir įžūlumas liūdina, tačiau suteikia dar daugiau motyvacijos skirti jėgas kovai su šia mūsų sistemos yda", – sako ministras.

Praeitų metų kovo mėnesį ESSC sudarė sutartį su tiekėju Harbin Shangyang Trading Co., Ltd. dėl asmeninių apsaugos priemonių įsigijimo už daugiau nei 24,6 mln. eurų. 

Krovinių pristatymą į Lietuvą visų rūšių transportu organizavo Susisiekimo ministerija. Operacijų vadovo sprendimu, jai buvo pavesta pagal pateiktus sąrašus paskirstyti asmens apsaugos priemones gydymo ir kitoms įstaigoms, kurios buvo įpareigotos pateikti ESSC priėmimo-perdavimo aktus apie gautas ir suskaičiuotas prekes.

Gavus šiuos aktus, buvo pastebėtas ženklus prekių kiekio neatitikimas sutartyje su tiekėju ir sąskaitose nurodytu prekių kiekiu. Nustatyti faktiškai gautų prekių kiekio ESSC neturėjo galimybės, nes prekės buvo atgabentos, saugomos ir skirstomos iš AB Lietuvos paštas Logistikos centro. ESSC buvo pristatyti tik prekių likučiai.

Suskaičiavus šiuos likučius bei įstaigų gautas prekes, nustatyta, kad trūksta 844 245 vnt. prekių – apsauginių akinių, medicininių kepurių, medicininių kaukių, vienkartinių chalatų ir vienkartinių pirštinių – už 911 896,40 eurų.

Tiekėjas informavo ESSC, kad buvo pristatytos visos prekės bei pateikė sąskaitas, pakavimo sąrašus ir Kinijos muitinės eksporto deklaracijos formas, kurios patvirtino visų prekių pristatymą į Lietuvą.

Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM)
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Į Lietuvą pristatyta vienuoliktoji "AstraZeneca" vakcinų siunta
Lietuvoje pradedama vakcinacija "Jenssen" preparatu nuo COVID-19
Vyriausybė įvardijo, kokie numatomi karantino pakeitimai
SAM: kaupinių metodu tiriami pradinukai galės grįžti į klases netestuojant visos šeimos
Seimo posėdis, archyvinė nuotrauka

Seimas parengs Konstitucijos pataisą dėl tiesioginių merų rinkimų

(atnaujinta 09:41 2021.04.22)
Pasak seimo pirmininkės, parlamentinių frakcijų vadovai susitarė susitikti kitą savaitę ir parengti siūlymus Konstitucijos pakeitimui

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Visų Seimo frakcijų vadovai vieningai mano, kad tiesioginiai merų rinkimai turėtų būti įteisinti Konstitucijoje, ir patys parengs atitinkamas pataisas, praneša “Ekspress-nedelia” su nuorodą į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen. 

Apie tai šalys susitarė parlamentinių frakcijų seniūnų ir Mišrios Seimo narių grupės vadovo susitikime.

"Visų frakcijų seniūnai, atstovai pritarė, kad Seime turėtume keisti Konstituciją ir įteisinti tiesioginius merų rinkimus", – po  žurnalistams sakė parlamento vadovė.

Ji taip pat pridūrė, kad kitą savaitę vėl vyks susitikimas tokiu pačiu formatu ir parengti siūlymus Konstitucijos pakeitimui. Seimo pirmininkė tikisi iki birželio jau turėti parengtą Konstitucijos pataisą, o galutinai ją priimti tikimasi kitų metų pradžioje.

Anksčiau Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad tiesioginiai merų rinkimai, kurie buvo įvesti 2015 metais, prieštarauja respublikos Konstitucijai. Savivaldybių vadovai jau buvo tiesiogiai renkami du kartus. Prieš tai juos rinko savivaldybių tarybos.

Konstitucinio Teismo nutarimas įsigalios 2023 metų gegužės 3 dieną, tai yra, pasibaigus šiuo metu išrinktų merų kadencijai.

Norint Seime priimti Konstitucijos pataisą, už ją du kartus turi balsuoti ne mažiau kaip 94 parlamentarai iš 141. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė nei trijų mėnesių pertrauka.

Tegai:
Konstitucija, Seimas
Dar šia tema
Seimui pristatyta Bubnio kandidatūra į LGGRTC vadovo pareigas
"Alko apokalipsė" Lietuvoje atšaukiama, sakė Seimo pirmininkė
Seimo komitetas nepritarė siūlymui Sausio 13-ąją paskelbti nedarbo diena
Sputnik V

Rusijos URM pranešė, kada PSO gali patvirtinti "Sputnik V"

(atnaujinta 12:22 2021.04.22)
Pranešime teigiama, kad darbas su PSO vyksta kartu su Rusijos vakcinos gamybos padidėjimu, o per mėnesį pajėgumai leis pagaminti dešimtis milijonų "Sputnik V" dozių

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Rusijos vakcina nuo COVID-19 "Sputnik V" gali būti patvirtinta Pasaulio sveikatos organizacijos per kelias savaites po gegužę numatytos PSO misijos pabaigos, žurnalistams ketvirtadienį sakė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Versšininas po susitikimo Ženevoje su PSO generaliniu direktoriumi Tedros Adhanom Ghebreyesu, rašo RIA Novosti autorė Elizabeta Isakova.

"Mes kalbėjome su juo apie tokio sprendimo galimybę iškart po dviejų misijų, kurių viena jau yra Rusijoje, darbo pabaigos, o antroji atvyks gegužę. Atitinkamai, jei visa tai bus padaryta greitai, manau, kad galime kalbėti apie terminus, kurie matuojami ne mėnesiais, o savaitėmis", — sakė jis.

Pasak Veršinino, po šių vizitų ir pasikeitimo nuomonėmis bei duomenimis su specialistais, kurie PSO atstovams pateikia visą reikalingą informaciją, gausime "Sputnik V" vakcinos įtraukimą į vakcinų, kurias organizacija patvirtino naudoti ekstremaliose situacijose, sąrašą.

"Tai, žinoma, bus rimtas mūsų vakcinos teisingumo, reikalingumo ir veiksmingumo patvirtinimas. Jūs žinote, kad mes jau esame sudarę sutartis su daugiau nei 60 šalių ir su dešimtimis kitų šalių susitarėme dėl vietinės mūsų vakcinos gamybos. Manau, kad atlikus tokią specifikaciją su PSO, mūsų vakcinos poreikis bus labai reikšmingas pasaulyje", — pabrėžė Rusijos Federacijos užsienio reikalų viceministras.

 Medicinos darbuotojas laiko ampulę su vakcina Sputnik V
© Sputnik / Владислав Воднев

Jis pridūrė, kad darbas su PSO vyksta kartu su Rusijos vakcinos gamybos padidėjimu ir jau per mėnesį pajėgumai leis pagaminti dešimtis milijonų "Sputnik V" dozių.

Koronaviruso "Sputnik V" vakcinos veiksmingumas, remiantis 3,8 milijono paskiepytų rusų duomenų analize, buvo 97,6%, o tai yra daugiau nei anksčiau paskelbti medicinos žurnalo "The Lancet" (91,6%), Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF) ir Gamalėjaus centro duomenys .

Tegai:
Sputnik V, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Rusija
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje