Vyras prie kompiuterio

Per pandemiją darbo netekę dešimtys vyresnių asmenų ryžosi pakeisti veiklą

(atnaujinta 00:43 2021.03.27)
Daugiau nei pusšimtis savarankiškai dirbančių Lietuvos gyventojų, karantino laikotarpiu priverstų sustabdyti įprastus darbus, pasinaudojo valstybės rėmimo priemone ir radikaliai pakeitė savo užimtumą

VILNIUS, kovo 26 — Sputnik. Per keičiančių savo veiklą savarankiškai dirbančių Lietuvos gyventojų, pasinaudojusių savarankiško užimtumo rėmimo priemone SUR2, buvo ir vyresni nei 60-ies metų žmonės, praneša Užimtumo tarnyba.

Anot Užimtumo tarnybos, didžiąją dalį projektų pernai teikė asmenys iki 39 metų, tačiau net 56 vyresni nei 60-ies metų žmonės ryžosi atnaujinti savo veiklą kitoje srityje. Aktyvesni buvo vyrai — naujos veiklos ėmėsi 35 anksčiau savarankiškai dirbę asmenys.

Užimtumo tarnyba papasakojo, kuo panorėjo užsiimti šie žmonės, karantino laikotarpiu priversti sustabdyti įprastus darbus. Pažymima, jog prisitaikant prie rinkos šių asmenų veiklos diapazonas — platus. Gėlųjų vandenų žvejyba keičiama į taksi veiklą,  krovininio kelių transportas — į tekstilės pluoštų paruošimą ir verpimą, restoranų ir pagaminto valgio teikimas — į guminių gaminių gamybą, lagaminų, rankinių ir panašių reikmenų, balno reikmenų ir pakinktų gamyba — į kultūrinį švietimą. Arba: draudimo agentų ir brokerių veikla — į žemės ūkio mašinų ir įrenginių nuomą ir išperkamąją nuomą, reklamos agentūrų veikla arba meninė kūryba — į dirbtinės bižuterijos ir panašių dirbinių gamybą, kitas vaisių ir daržovių perdirbimas ir konservavimas — į automobilių ir lengvųjų variklinių transporto priemonių nuomą, duonos, bandelių, konditerijos gaminių ir cukraus saldumynų mažmeninė prekyba specializuotose parduotuvėse — į statybos ir inžinerinių statybos darbų mašinų bei įrenginių nuomą ir išperkamąją nuomą, kiti gamtos mokslų ir inžinerijos moksliniai tyrimai ir taikomoji veikla — į elektros įrangos remontą.

Vyriausias pagal amžių, pasinaudojęs SUR2 priemone — 81 metų vyras, nusprendęs mažmeninę prekybą keisti į paprastąjį pastatų valymą. Tarp vyriausiųjų — dar du asmenys, kuriems sutarties pasirašymo dieną buvo 78 metai. Jų keičiama veikla: iš fotografavimo — į kraštovaizdžio tvarkymą,  iš akmens tašymo, pjaustymo ir apdalinimo — į statybvietės paruošimą.

Pagal savivaldybes,aktyviausiai šia Užimtumo tarnybos priemone pasinaudojo vyresnio amžiaus kauniečiai, Vilniaus mieste ir rajone tokių buvo 11, Klaipėdoje — 7.

Keičiantiems veiklą 60+ asmenims išmokos subsidijos siekė 362,2 tūkst. eurų, vidutinė išmokėta suma — 6,4 tūkst. eurų, didžiausia išmokėta suma — 6,9 tūkst. eurų ir mažiausia — 2,4 tūkst. eurų. Iš viso savarankiškai dirbančių asmenų, gavusių išmoką, skirtą ekonominei veiklai keisti 2020 metais  buvo 1 602, panaudotos lėšos 10,3 mln eurų.

Šiuo metu Užimtumo tarnyboje registruoti 60+ darbo neturintys asmenys pagal savarankiško užimtumo rėmimo priemonę turi galimybę sau įsisteigti darbo vietą. Pernai tai padarė 5 vyresni nei 60 metų vyrai. Jiems išmokėta subsidijų suma — 87,5 tūkst. 60+ darbo vietos įsisteigimui gavo vidutiniškai 17,5 tūkst. eurų subsidiją. Turintys negalią asmenys savo lėšų darbo vietai įsteigti neskyrė. Kiti prie darbo vietos įsisteigimo prisidėjo savo lėšomis — vidutiniškai 2,3 tūkst. eurų.

Kovo 1 d. Užimtumo tarnybos klientų aptarnavimo skyriuose buvo registruota 104,3 tūkst. vyresnių kaip 50 metų asmenų, iš jų — 30,8 tūkst. vyresni nei 60 metų. 2020 m. sausio 1 d. buvo 28,8 tūkst. 60+ asmenų neturinčių darbo, o 2019 m. sausio 1 d. — 15,2 tūkst.

Tegai:
karantinas, Lietuva, Užimtumo tarnyba
Vyresnio amžiaus poros rankos, archyvinė nuotrauka

Kitą savaitę bus galima aplankyti globos įstaigose gyvenančius artimuosius

(atnaujinta 12:21 2021.04.17)
Aplankyti savo artimuosius globos įstaigose galės nuo COVID-19 pasiskiepiję arba persirgę gyventojai

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Po truputį laisvėjant karantino sąlygoms, nuo balandžio 22 d. bus leidžiama aplankyti savo artimuosius, gyvenančius socialinės globos įstaigose, grupinio gyvenimo namuose  – senjorus ir žmones su negalia, praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. 

Aplankyti savo artimuosius galės tie šalies gyventojai, kurie yra pasiskiepiję arba nuo jų persirgimo koronavirusu yra praėję ne daugiau kaip 180 dienų.  

"Įgyvendinus sėkmingą gyventojų bei darbuotojų vakcinavimo procesą ir įgavus bendruomeninį imunitetą, globos įstaigų gyventojai – vyresnio amžiaus žmonės ir neįgalieji – netrukus galės susitikti su artimaisiais, kurie pasiskiepiję arba persirgę koronavirusu. Tačiau tai nereiškia, jog galime prarasti budrumą. Visi laisvinimai, ypač susiję su didžiausioje rizikoje esančiais žmonėmis, turi būti labai pamatuoti, nekeliantys jiems pavojaus. Būtina neužsimiršti ir toliau laikytis visų saugumo priemonių", – pabrėžia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Bus galima lankyti ir artimuosius, gyvenančius grupinio gyvenimo namuose, bendruomeniniuose vaikų globos namuose, šeimynose.

Šiuo metu socialinės globos įstaigose COVID-19 serga 4 globotiniai ir 11 darbuotojų. Socialinių paslaugų priežiūros departamento duomenimis, imunitetą koronavirusui jau turi virš 90 proc. globos įstaigų gyventojų ir apie 83 proc. darbuotojų.

Antrasis karantinas respublikoje įvestas nuo lapkričio pradžios. Šalies valdžia jį pratęsė iki vasaros pradžios. Tuo tarpu buvo nuspręsta sušvelninti kai kuriuos apribojimus, numatant išimtis asmenims, turintiems imunitetą COVID-19. Tarp jų persirgę COVID-19, kai diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR testu arba antigeno testu, taip pat žmonės, kurie gavo vakciną nuo COVID-19, užregistruotą EVA.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje iš viso nustatyta daugiau nei 232 tūkst. koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 3,7 tūkstančio žmonių.

Tegai:
COVID-19
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvoje nustatyta apie 1200 naujų koronaviruso atvejų, mirė 12 žmonių
Bent vieną skiepo dozę gavo daugiau nei pusė vyresniųjų Lietuvos gyventojų
Tyrimas: vis daugiau Lietuvos gyventojų renkasi sveiką gyvenimo būdą
Karantinas Lietuvoje pratęstas iki vasaros pradžios: ką reikia žinoti apie apribojimus
Lietuvos pasienis, archyvinė nuotrauka

Kontrolės punktas Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje atidarytas muitinės operacijoms

(atnaujinta 12:25 2021.04.17)
Čia kirsti sieną galės tušti sunkvežimiai ir lengvieji automobiliai, neatsižvelgiant į jų registracijos valstybę

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Pasienio kontrolės punktas "Vidžiai" ("Tverečius") pradėjo vykdyti muitinės operacijas, praneša Baltarusijos muitinės spaudos tarnyba.

Darbai prasidėjo šeštadienį 9:00 val. Pažymima, kad tai tapo įmanoma gavus iš Lietuvos pusės raštą apie pasirengimą atlikti muitinės operacijas "Tverečiuas" kontrolės punkte ir pasiekus susitarimus su Lietuvos muitinės tarnyba.

Per "Vidžių" punktą sieną galės kirsti  lengvieji  automobiliai ir tuščios krovininės transporto priemonės, neatsižvelgiant į jų registracijos valstybę.

Baltarusijos valstybinio muitinės komiteto duomenimis, kovo pabaigoje Lietuvos URM buvo išsiųsta nota dėl galimybės įforminti tuščius sunkvežimius Vidžių (Tverečiaus) patikrinimo punkte, siekiant sumažinti apkrovą kituose punktuose.

Jau kelias savaites prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos kyla problemų dėl eilių, kuriose įstrigo sunkvežimiai. Priežastis buvo elektroninių muitinės sistemų gedimas ir atnaujinimas Lietuvos pusėje. Sistemų modernizavimas jau baigtas.

Tegai:
Lietuva, Baltarusija
Dar šia tema
Gyvenimas be BRELL: ką paskatino bandomasis Baltijos šalių rusiškos elektros atsisakymas?
"NATO rankų darbas": kas prasidėjo prie Rusijos sienų

Internete paskelbtas erdvėlaivio "Sojuz MS-17" ir įgulos nusileidimo vaizdo įrašas

(atnaujinta 13:05 2021.04.17)
Kaip pažymi "Roskosmos", visos nusileidimo iš Žemės orbitos operacijos vyko įprastu režimu, įgula jaučiasi gerai

Erdvėlaivis "Sojuz MS-17" iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) pristatė Rusijos kosmonautus Sergejų Ryžikovą ir Sergejų Kudą-Sverčkovą bei NASA astronautę Ketlin Rubins. Erdvėlaivis nusileido Kazachstane.

Internete paskelbtas erdvėlaivio nusileidimo vaizdo įrašas.

"Visos nusileidimo iš Žemės orbitos operacijos vyko įprastu režimu, įgula jaučiasi gerai", - sakoma "Roskosmos" pranešime.

Po jų grįžimo į Žemę, TKS liko septyni žmonės. 64 ekspedicijos TKS  įgula į orbitą pateko prieš 184 dienas.

Tegai:
kosmosas, Žemė, erdvėlaivis, internetas