Kompiuteris

Sukčiai gyventojų ir verslo pernai išviliojo daugiau kaip 1,8 mln. eurų

(atnaujinta 09:04 2021.03.28)
Greitas reagavimas į sukčių atakas padeda užkirsti kelią nuostoliams ir prisideda prie šios nusikalstamos veikos išaiškinimo

VILNIUS, kovo 28 — Sputnik. Per praėjusius metus "Swedbank" užfiksavo beveik ketvirtadaliu daugiau sukčiavimo atvejų nei 2019 metais, o bendra gyventojų ir įmonių prarasta suma išaugo iki daugiau nei 1,8 mln. eurų, praneša banko spaudos tarnyba. 

"Per praėjusius metus pastebimai išaugo gyventojų patirti nuostoliai susiviliojus netikrais pasiūlymais investuoti, taip pat padaugėjo romantinio sukčiavimo atvejų. Suaktyvėjusių sukčių atakų neišvengė ir verslo įmonės — dėl sukčiavimo patirti verslo nuostoliai pernai išaugo virš 60 proc.", — sako "Swedbank" Saugumo patikros ir atakų imitavimo tarnybos vadovė Erika Skersytė. 

Iš viso per praėjusius metus "Swedbank" užfiksavo beveik 800 sukčiavimo atvejų. Gyventojai dėl to prarado 1,5 mln. eurų, o verslas — daugiau kaip 300 tūkst. eurų. 

Pasak Skersytės, realus sukčiavimo mastas iš tiesų gali būti ir didesnis — dalis nukentėjusiųjų, ypač gyventojų ne visada praneša apie sukčių atakas. 

"Patyrus sukčių atakas esminis veiksnys yra laikas — nedelsiant identifikavus sukčiavimo atvejus ir spėjus sustabdyti pavedimus bankui galima užkirsti kelią arba sumažinti galimus nuostolius. Per praėjusius metus tokiu būdu sukčių aukoms pavyko sugrąžinti daugiau nei 800 tūkst. eurų", — komentuoja saugumo ekspertė. 

Dažniausias jaukas — netikri pasiūlymai investuoti

Gyventojai dažniausiai buvo linkę susivilioti netikrais investicijų pasiūlymais — ant šio sukčių kabliuko pernai užkibo beveik 200 žmonių. 

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Kaip pastebi Skersytė, nors tokio sukčiavimo atvejų pernai buvo 22 proc. mažiau nei 2019 metais, tačiau gyventojų patirti nuostoliai visgi gerokai išaugo, nes sukčiams pavyko išvilioti didesnes sumas.

"Įtikinamai skambantys melagingi pasiūlymai iš investicijų uždirbti įspūdingas sumas, neretai interneto reklamoje panaudojant žinomų žmonių tapatybę, gyventojams padarė didžiausių nuostolių. Praėjusiais metais bendra gyventojų dėl fiktyvaus investavimo patirtos žalos suma sudarė daugiau nei 655 tūkst.", — atskleidžia "Swedbank" atstovė. 

Pasak saugumo ekspertės, neretai stebina tai, kad į sukčių pinkles papuolę gyventojai ignoruoja banko saugumo ekspertų raginimus nutraukti tokią "investavimo" veiklą. Net ir žinodami, kad kiekvienas naujas pinigų pervedimas keliauja sukčiams, gyventojai būna įtikėję, kad netrukus galės atsiimti savo investicijų grąžą, tačiau, deja, bet taip niekada nenutinka. 

Mažiau sukčių skambučių, daugiau — trumpųjų žinučių

Skersytė atkreipia dėmesį, kad nuo praėjusių metų pradžios gyventojai patiria mažiau nuostolių dėl tiesioginių skambučių iš sukčių, tačiau dažniau — dėl apgaulingų trumpųjų žinučių. 

"Sukčiavimo atvejų, kai gyventojams yra siunčiamos trumposios žinutės, skaičius išaugo 9 kartus. Dėl šio sukčiavimo būdo gyventojai pernai prarado virš 100 tūkst. eurų, nors ankstesniais metais nuostolių beveik nebuvo užfiksuota. Tai parodo sukčių lankstumą ir siekį nuolat keisti savo sukčiavimo taktikas", — sakė "Swedbank" saugumo ekspertė. 

Tuo metu nukentėjusiųjų nuo klasikinio sukčių ginklo — skambučių telefonu, skaičius sumažėjo dešimtadaliu. Dėl šio sukčiavimo būdo gyventojų patirti nuostoliai sumažėjo 17 proc., lyginant su ankstesniais metais, 

Augo romantinis sukčiavimas 

Romantiškų ryšių paieškoms persikėlus į internetą, šis pokytis taip pat turėjo įtakos didesniems gyventojų nuostoliams.

"Swedbank" duomenimis, romantinio sukčiavimo atvejų pernai nustatyta beveik 4 kartus daugiau negu 2019 metais.

Naudojant šį sukčiavimo būdą, iš gyventojų iš viso išviliota daugiau kaip 130 tūkst. eurų. 

"Vadinamųjų romantinių sukčių taktikos pernelyg nekinta — suviliotoms aukoms sukčiai sako norintys pasimatyti, tačiau neturintys pakankamai pinigų bilietams. Aukos taip pat apgaunamos jas įtikinant, kad joms buvo išsiųsta brangi dovana, kuri, neva, įstrigo muitinėje, todėl norint ją atgauti esą būtina sumokėti pinigų. Į romantinių sukčių, su kuriais niekada gyvai nebuvo susitikę, pinkles pakliūva ir moterys, ir vyrai", — komentuoja Skersytė. 

Patyrus sukčių ataką arba supratus, kad savo asmeninius bankininkystės duomenis suteikėte pašaliniams žmonėms, būtina nedelsiant informuoti banką ir pranešti policijai. 

Tegai:
apklausa, internetinis sukčiavimas, telefoninis sukčiavimas, sukčiavimas, sukčius, Swedbank
Vaistai

SAM: kompensuojamųjų vaistų sąrašas papildytas naujais vaistais

(atnaujinta 15:40 2021.04.22)
Pažymima, kad šiais sprendimais siekiama pagerinti medicinos pagalbos priemonių prieinamumą pacientams, kuriems slaugai ir gydymui reikalingos medicinos pagalbos priemonės  

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Praplėstas Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašas naujais kompensuojamaisiais vaistais, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Pažymima, kad nuo balandžio 22 dienos pacientams bus prieinama daugiau kompensuojamųjų vaistų, o nuo liepos 1 dienos pagerintas medicinos pagalbos priemonių prieinamumas. 

"Nauji kompensuojamieji vaistai tapo prieinami didesniam pacientų ratui, kuriems nustatytas plaučių ar kasos vėžys, nestabili krūtinės angina, skydliaukės karcinoma, psoriazė ir inkstų ląstelių karcinoma", — teigiama pranešime.  

Tuo pačiu šie vaistai, išskyrus vaistus, skirtus skydliaukės karcinomai ir psoriazės gydymui, bus pilnai prieinami pacientams nuo šių metų balandžio 22 dienos, įsigaliojus Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno pakeitimui. 

Pabrėžiama, kad kainyno pakeitime, kuris įsigalioja balandžio 22 dienos, yra įrašytos levonorgestrelio spiralės (Fleree 13,5 mg vartojimo į gimdos ertmę sistema). Šis vaistinis preparatas galės būti skiriamas tik pilnametėms merginoms (18–20 metų amžiaus), kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos. 

"Nuo liepos 1 d. priimtas sprendimas padidinti kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių — sauskelnių kiekį iki 60 vnt. per mėnesį asmenims, esant sunkiam šlapimo nelaikymo laipsniui. Iki šiol buvo kompensuojama 45 vnt. sauskelnių per mėnesį", — teigiama SAM pranešime.

Teigiama, kad bus kompensuojamos insulino pompų keičiamosios dalys vyresniems nei 24 metų amžiaus pacientams. Šiuo metu jos kompensuojamos tik asmenims iki 24 metų amžiaus, o šiais sprendimais siekiama pagerinti medicinos pagalbos priemonių prieinamumą pacientams, kuriems slaugai ir gydymui reikalingos medicinos pagalbos priemonės.

Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), vaistai
Balandžio 23-oji

Kokia šiandien diena: balandžio 23-osios šventės

(atnaujinta 16:25 2021.04.22)
Šią dieną 1922 metais įvyko pirmosios oficialios krepšinio rungtynės Lietuvoje. Ši diena laikoma Lietuvos krepšinio gimimo diena

Balandžio 23-oji yra 113-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 252 dienos.

Šiandien saulė teka 06:01, leidžiasi 20:35, dienos ilgumas 14 val. 34 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Adalbertas, Jurgis, Daugaudas, Vygailė, Jurgita, Jurga.

Pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena

Pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena švenčiama visame pasaulyje Jungtinių Tautų organizacijos sprendimu.

Šia švente siekiama pabrėžti knygos vertę ir apginti autorių teises.

Anglų kalbos diena

Jungtinių tautų organizacija (JTO) paskelbė balandžio 23 dieną — Anglų kalbos diena. Ši data pasirinkta garsaus anglų poeto V. Šekspyro garbei, nes tai jo gimimo diena. Anglų kalba neretai vadinama "pasaulio kalba", nes ji, labiau nei kitos kalbos, paplitusi po pasaulį

Ši diena Lietuvos istorijoje

1871 metais gimė skulptorius, knygnešys Antanas Raudonis. Mirė 1931 m.

1910 metais gimė Henrikas Radauskas, poetas, vertėjas. Mirė 1970 m. Vašingtone (JAV).

1922 metais įvyko pirmosios oficialios krepšinio rungtynės Lietuvoje. Ši diena laikoma Lietuvos krepšinio gimimo diena.

1942 metais gimė poetė Janina Martišienė. Mirė 1993 m.

1967 metais gimė prozininkas Vladas Butleris. Mirė 1945 m.

1991 metais įkurtas Žemaitijos nacionalinis parkas. Jo administracinis centras – Plateliai.

2004 metais eidamas 74-uosius metus, netikėtai mirė kompozitorius, pianistas, pedagogas Vytautas Mikalauskas.

2010 metais eidamas 88-uosius metus, mirė prozininkas Anielius Markevičius. Gimė 1927 m. Lenkijoje.

Ši diena pasaulio istorijoje

1564 metais gimė anglų poetas bei dramaturgas Viljamas Šekspyras. Mirė 1616 m.

1616 metais mirė anglų poetas bei dramaturgas Viljamas Šekspyras. Gimė 1564 m.

1661 metais Anglijos karaliumi tapo Karolis II.

1728 metais gaisras smarkiai nuniokojo Kopenhagą (Danija).

1891 metais gimė rusų kompozitorius, pianistas Sergejus Prokofjevas. Mirė 1953 m.

1938 metais Čekoslovakijos Sudetų krašto vokiečiai ėmė reikalauti autonomijos.

1989 metais Gazos sektoriuje kilus neramumams, Izraelio kareiviai nukovė 22 palestiniečius.

1990 metais Kinijos premjeras Li Pengas atvyko į Maskvą: tai buvo pirmasis Kinijos valdžios atstovo vizitas į Maskvą per pastaruosius 26 metus.

1999 metais NATO valstybių narių vadovai nusprendė sugriežtinti ekonomines sankcijas Jugoslavijai, paskelbdami naftos produktų embargą Belgradui.

2007 metais nuo širdies smūgio netikėtai mirė buvęs Rusijos prezidentas (1991—1999 metais) Borisas Jelcinas. Gimė 1931 m. vasario 1 d. Butkos kaime, Sverdlovsko (dabar Jekaterinburgas) regione.

2013 metais Prancūzijos parlamentas patvirtino įstatymo projektą, kuriuo legalizuojamos gėjų santuokos, bei jiems leidžiamas įvaikinimas.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai