Mitingas Vilniuje prieš karantininius apribojimus

"Karantininis kontraktas" tarp gyventojų ir valdžios pasibaigė, pasakė gydytojas

(atnaujinta 10:26 2021.03.30)
Lietuvos Vyriausybė turi pasiūlyti ką nors priimtino visiems, tačiau sunku siūlyti ką nors kita, išskyrus asmeninę atsakomybę, mano Kasiulevičius

VILNIUS, kovo 30 — Sputnik. Ankstesnės Lietuvos Vyriausybės požiūris į pandemiją neatrodė patikimas, tačiau nuo jos pasitraukimo niekas globaliai nepasikeitė, pareiškė buvęs Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytojas Vytautas Kasiulevičius Facebook.

"Save visada laikiau griežto karantino šalininku... 2020 metais tai priėmiau, kaip neišvengiamybę, nes valdžios požiūris į pandemijos valdymą švelniai tariant neatrodė patikimas", — parašė jis.

Pasak Kasiulevičiaus, dabar, palikęs Santaros klinikas, jis nėra buvusio premjero Sauliaus Skvernelio šeimos gydytojas ir gali laisviau kalbėti apie pirmuosius valstybės asmenis, jis turi pasakyti, kad nepaisant visų krūvos tarnybų, privalančių nuolat teikti milžinišką srautą patikimos informacijos ir apibendrintų rekomendacijų COVID-19 tema, nebuvo nė vienos, kurios veikloje ir patarimuose būtum pamatęs sistemiškumo požymių, o Vyriausybės vadovas kartu su ministrais vis tiek turėjo priimti sprendimus. Be to, kaip pažymėjo Kasiulevičius, Vyriausybės vadovas kartu su ministrais turėjo priimti sprendimus remdamasis tokiais nesistemingais duomenimis.

"Pasitraukus valstiečiams kažkas pasikeitė, bet sistemos esmė liko ta pati. Suformavus ekspertų grupę prie Vyriausybės analitinis srautas liko minimalus. Tiksliau jo visai nebūtų buvę, jeigu ne Aistis Šimaitis [vyriausybės kanceliarijos analitikas] Palantir  (programinė įranga, skirta rinkti ir analizuoti duomenis apie COVID-19 — Sputnik) bazės dėka bene vienintelis ekspertams ir visuomenei teikiantis tikrai analitinę informaciją", — pasakė Kasiulevičius.

Buvęs gydytojas taip pat pažymėjo, kad karantinas buvo neišvengiamas 2020 metų pavasarį ir vėliau žiemą, tačiau anksčiau jis tikėjo, kad balandis taps apribojimų pabaiga, bet dabar jis mato, kad neįvertino atmainų gebėjimo išlikti pavasario saulės atokaitoje.

COVID-19 testas
© Sputnik / Алексей Сухоруков

Pasak Kasiulevičiaus, Lietuva turėtų atkreipti dėmesį ir į kitas šalis. Pavyzdžiui, Slovakijoje pavyko išvengti tokio paties pandemijos proveržio. Visų pirma, jie investavo daug pinigų į masinio testavimo programą greitaisiais antigeno testais, dėl kurių jie turi didžiulę duomenų apimtį, padedančią jiems kovoti su koronavirusu.

Asmeninė atsakomybė

Gydytojas pažymėjo, kad ribojimai veikia ribotą laiką, vėliau žmonės tiesiog jų nustoja laikytis. Kasiulevičius pažymėjo, kad užtenka pažvelgti į pilną jaunimo Vilniaus senamiestį. Jo nuomone, "karantininis kontraktas" su tauta baigėsi, o šiuo metu pasiūlyti ką nors visiems priimtino, išskyrus asmeninę atsakomybę, yra sunku.

"Jeigu kiekvienas Lietuvos žmogus google translate pagalba išsiverstų ir atmintinai išmoktų viruso plitimo nuo sergančio iki sveiko asmens schemą, kurią pridedu, būtų daugiau naudos už bet kokius ribojimus. Nors logikos mokymasis yra skausmingas procesas ir susieti priežastį su pasekme pavyksta tikrai ne visiems, ypač kai netiki pačios priežasties egzistavimu, vis tiek verta išbandyti", — paragino buvęs Santaros klinikų gydytojas.

Kasiulevičius taip pat paragino nustoti smerkti vienas kitą ir pradėti kalbėtis dėl kompromisų.

"Tikiuosi, kad Lietuva niekada nebetaps autoritarinės imperijos pakraščiu, kur ribojimus galima įvesti neribotam laikui, o visus tam besipriešinančius bausti, kaip visuomenės priešus", — pasakė jis.

Gydytojo teigimu, būtina atrasti jėgų tartis ir nustatyti aiškias susitarimų vykdymo datas.

Anksčiau Kasiulevičius pasitraukė iš Santaros klinikų dėl to, kad jo žmona gruodį be eilės gavo vakciną. Klinika pranešė, kad klaida buvo padaryta dėl "įtemptų darbo sąlygų". Kadangi užduotis buvo panaudoti visas vakcinos dozes, profesoriaus žmona, kuri padėjo vakcinacijos brigadai, buvo paskiepyta kartu su darbuotojais.

Lietuvoje per visą pandemijos laiką buvo nustatyta daugiau kaip 215 tūkstančių koronaviruso atvejų, tarp jų daugiau nei 3,5 tūkstančio baigėsi mirtimi.

Vyriausybė nusprendė pratęsti karantiną iki balandžio pabaigos. Ji taip pat grąžino judėjimo tarp savivaldybių apribojimus Velykų laikotarpiui — nuo kovo 27 iki balandžio 6 dienos imtinai.

Tegai:
karantinas, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1838)
automobiliai aikštelėje, archyvinė nuotrauka

FNTT papasakojo apie šešėlinės prekybos automobiliais JAV ir ES mastą

(atnaujinta 10:41 2021.04.20)
Šiuo metu atliekamuose ikiteisminiuose tyrimuose dėl prekybos automobiliais skaičiuojama žala valstybei siekia beveik 7,5 mln. eurų

VILNIUS, balandžio 20 — Sputnik. Šešėlinės prekybos naudotais automobiliais iš Jungtinių Amerikos Valstijų mastas Lietuvoje per praėjusius metus išaugo kelis kartus, o pogrindiniai prekeiviai pernai valstybei nesumokėjo beveik puspenkto milijono eurų mokesčių, praneša Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba. 

Kaip pasakoja FNTT direktorius Antoni Mikulskis, šiuo metu atliekama 19 ikiteisminių tyrimų dėl prekybos automobiliais, juose nustatyta per 7,4 mln. eurų žala valstybės biudžetui.

"Dažniausiai tyrimai vykdomi dėl valstybei nesumokėtų mokesčių, neapskaitytų pajamų ar suklastotų dokumentų, kuriuose nėra duomenų apie tikruosius automobilio pardavėjus. Apgaunami ir valstybė, ir pirkėjas, kuris, įsigijęs nekokybišką automobilį, tampa situacijos įkaitu — pardavėjas dingo, automobilis netinkamas eksploatavimui, o pinigų susigrąžinti neįmanoma", — sako Mikulskis.

Pasak FNTT direktoriaus, šiuo metu tyrimai atliekami dėl 4,5 tūkst. automobilių, kurie buvo įvežti iš JAV ar ES. 

Kaip aiškina FNTT, dažniausiai automobiliai iš JAV į Lietuvą patenka per lengvatinio apmokestinimo zonose esančias įmones, kurias valdo nusikalstamų schemų organizatoriai. Klastojant dokumentus sudaromos netikros pirkimo-pardavimo sutartys, į pardavimų grandines įtraukiami trečiųjų šalių gyventojai, kurie automobilius tariamai parduoda Lietuvos piliečiams. Suklastotuose dokumentuose nurodoma, kad automobilis pirktas iš užsienio piliečio, todėl pridėtinės vertės mokestis (PVM) gudriai paslepiamas. 

Tokie sandoriai dažnai vyksta grynaisiais pinigais, todėl perpardavinėtojai, neretai dirbantys nelegaliai be jokių oficialių dokumentų, jų neapskaito ir nemoka mokesčių valstybei. 

Nauja apskaitos sistema — nuo gegužės 1 dienos

Nuo gegužės 1 dienos pradės veikti nauja apskaitos sistema, kuri palengvins automobilių rinkos kontroliavimą, bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai. 

Kiekviena Lietuvoje esanti transporto priemonė turės turėti unikalų savininko deklaravimo kodą (SDK). Automobilį parduoti ar registruoti bus galima tik turint šį kodą. Ši priemonė turi užtikrinti transporto priemonių pirkimo–pardavimo sandorių saugumą, skaidrumą bei atsekamumą.

Anot FNTT pareigūnų, automobilių prekybos sektoriuje ikiteisminiai tyrimai atliekami ir dėl mokesčių vengimo panaudojant PVM maržos schemas, pajamų neapskaitymo, apskaitos dokumentų klastojimo bei apgaulingo tvarkymo, apskaitos dokumentuose nurodant žymiai mažesnes automobilių pardavimo vertes.

Tegai:
ES, JAV, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT)
Dar šia tema
FNTT tyrime dėl galimo sukčiavimo atliko kratas Biržų mieste ir rajone
Policija nufilmavo automobilių pardavėjų, kurie nuslėpė milijoninius mokesčius, paiešką
Sukčiavimu įtariama asmenų grupė gavo 2 mln. eurų paramą nukentėjusiems nuo COVID-19
Grupė Kaune veikiančių asmenų įtariami dokumentų klastojimu bei kreditiniu sukčiavimu
Vilnius

Lietuviai perspėjami apie paskiepytus "tyliuosius COVID-19 nešiotojus"

(atnaujinta 10:37 2021.04.20)
Koronavirusas gali daugintis kvėpavimo takuose, nors pats nešiotojas nejaus jokių simptomų dėl vakcinos

VILNIUS, balandžio 20 — Sputnik. Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija priminė, kad paskiepyti žmonės vis tiek gali būti koronaviruso nešiotojai ir užkrėsti kitus.

Vakcinos nuo COVID-19 apsaugo nuo simptomų, sunkios ligos eigos bei mirties, tačiau paskiepyti žmonės gali užsikrėsti ir patys, nejausdami jokių infekcijos požymių, kurį laiką būti tyliais viruso nešiotojais ir platinti virusą kitiems asmenims.

Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad vakcina padeda imuninei sistemai atpažinti koronavirusą ir jį sunaikinti. Tačiau vakcina gali nesukelti pakankamai efektyvaus gleivinių imuninio atsako. Dėl to, virusui patekus į kvėpavimo takus, jis kurį laiką gali juose daugintis bei būti platinamas ir kelti pavojų aplinkiniams. 

Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas, biomedicinos mokslų daktaras Marius Strioga pabrėžė, kad paskiepytiems žmonėms išlieka tikimybė užsikrėsti COVID-19 ir trumpą laiką platinti virusą.

"Todėl net ir paskiepytiems žmonėms, ypač bendraujant su didesnės rizikos neskiepytais asmenimis, reikia laikytis apsaugos priemonių, dėvėti veido kaukes", — paragino jis.

Gydytojo teigimu, vakcinacijos efektą visuomenė pajus tuomet, kai bus paskiepyta didžioji dalis gyventojų. Strioga paaiškino, kad kai bus vakcinuota didžioji dalis visuomenės ir įgytas platesnis imunitetas, išliekanti rizika užsikrėsti besimptome forma ir trumpai platinti virusą turės vis mažesnį poveikį visuomenei.

"Tačiau šiai dienai, kai vakcinuota mažiau nei penktadalis gyventojų, net ir vakcinuoti žmonės turėtų laikytis visų atsargumo priemonių, kad galimai neužkrėstų tų, kurie yra imlūs ir neturi imuninės apsaugos", — perspėjo gydytojas.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad pilnai paskiepytiems asmenims yra taikomos testavimosi ir izoliacijos išimtys atvykstant iš užsienio, taip pat Nacionalinio visuomenės sveikatos centro sprendimu gali būti netaikoma izoliacija po didelės rizikos sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga.

Vis dėlto, paskiepytiems asmenims galioja visi kiti karantino reikalavimai, tarp jų ir dėl kaukių dėvėjimo, atstumo laikymosi, rankų higienos ir kt.

Naujausiais duomenimis, per visą pandemijos laikotarpį Lietuvoje buvo užfiksuota daugiau nei 235,3 tūkstančio COVID-19 atvejų, nuo infekcijos mirė 3 785 žmonės.

Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), vakcina, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1838)