vilkikų eilė

Lietuvos-Baltarusijos pasienyje mažėja vilkikų eilė

(atnaujinta 18:27 2021.03.31)
Eilėse Lietuvos-Baltarusijos pasienyje vis dar yra įstrigusių vairuotojų, kurie jau savaitę čia turi išgyventi nežmoniškomis sąlygomis

VILNIUS, kovo 31 — Sputnik. Lietuvos-Baltarusijos pasienyje įstrigusių vilkikų eilė toliau lėtai mažėja, informuoja Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija "Linava".

Lietuvos nacionalinis muziejus
© Sputnik / Владислав Адамовский

Pasienyje vilkikų eilės pradėjo mažėti, bet gana lėtai, nuo praėjusio sekmadienio, kai šeštadienį Muitinės departamentas atkūrė elektroninę tranzito deklaravimo sistemą.

Šiuo metu Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje yra 1 540 eilėse įstrigusių vilkikų, iš kurių 1 000 — Baltarusijos, o 540 — Lietuvos pusėje. Per parą bendras įstrigusių vilkikų skaičius sumažėjo 290, vakar iš viso eilėje driekėsi 1 944 sunkvežimiai. 

Per pastarąją parą įstrigusių vilkikų Lietuvos pusėje išaugo nuo 310 iki 540, nors Baltarusijos pusėje sumažėjo nuo 1 520 iki 1 000.

"Linavos" prezidento Romo Austinsko teigimu, naujausi duomenys kelia nerimą — vėl pastebima išaugusi eilė Lietuvos pasienyje.

"Toks pokytis, įvykęs per parą, neramina. Tai galima paaiškinti tuo, kad kai neveikė IT sistemos, Lietuvos vežėjai nebesiuntė naujų krovinių, nenorėdami, kad vairuotojai stovėtų kilometrinėse eilėse. Dabar, kai IT sistemos atstatytos, vežėjai skuba kuo greičiau pakrauti krovinius, juos išsiųsti, kad tik patirtų kuo mažesnius nuostolius dėl sutartyse su užsakovais numatytų netesybų, finansinių baudų", — sako Austinskas.

Asociacijos viceprezidentas Vytas Bučinskas tvirtina, kad eilėse vis dar yra įstrigusių vairuotojų, kurie jau savaitę čia turi išgyventi nežmoniškomis sąlygomis, be poilsio, miego, normalaus maisto, negalėdami deramai atlikti net gamtinių reikalų, kas gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai.

"Baltarusijos pusėje eilė mažėja lėtai, ne taip kaip tikėtasi, bet mažėja, o tai teikia vilties. Norėtųsi, kad jos mažėtų kur kas greičiau, nes nuo to labiausiai kenčia vairuotojai, sėdintys prie vilkikų vairo. Akivaizdu, kad turėtų būti nukreipta kur kas daugiau žmonių į pagalbą tvarkant kelionės dokumentus tiek elektroniniu, tiek rankiniu būdu. Tai leistų procedūroms ir vilkikams greičiau judėti. Visi jau yra pervargę, pikti, o tai gali turėti skaudžias pasekmes sveikatai", — sako Bučinskas.

Spūstys dėl elektroninių muitinės sistemų rekonstrukcijos Lietuvoje susidarė praėjusią savaitę. Anksčiau buvo paskelbta, kad darbai baigti, tačiau nuo pirmadienio eilės vidutiniškai sumažėjo tik 200–300 sunkvežimių. Savaitgaliais ir pirmadieniais pasienyje stovėjo apie 2 000 sunkvežimių.

Lietuvos vežėjai buvo priversti nebesiųsti sunkvežimių su kroviniais ir taip pažeidinėti sutartis su užsakovais, kuriose numatyti konkretūs krovinių pristatymo terminai. Dėl to jiems gresia ne tik nuostoliai, bet ir baudos, priklausomai nuo sutartyse numatytų sąlygų. Viena diena prastovos vilkikui kainuoja 300 eurų. Šiuo metu vertinamos teisinės galimybės kreiptis dėl patirtų nuostolių kompensavimo į atsakingas institucijas.

Dar šia tema
Rusijos ir Lietuvos pasienyje esančiame patikros punkte sumažėjo pralaidumas
Remontas baigėsi, o eilės — ne. Lietuvos pasienyje tęsiasi kolapsas
Lietuva atkūrė sistemas pasienyje, tačiau eilės beveik nesumažėjo
Lietuvos-Baltarusijos pasienyje vilkikų eilė mažėja lėtai — įstrigę 1 944 vilkikai
Padėtis įtempta: Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje daugiau nei 1,2 tūkst sunkvežimių
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda

Nausėda paragino sekti Izraelio pavyzdžiu kovoje su COVID-19

(atnaujinta 20:50 2021.04.14)
Izraelio vyriausybė jau planuoja naujų vakcinų įsigijimą, jei kiltų epidemiologinė pandemijos banga ateinantį pusmetį

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Izraelis vakcinacijos nuo COVID-19 klausimais rodo pavyzdį Lietuvai ir visam pasauliui, po telefoninio pokalbio su Izraelio Prezidentu Reuvenu Rivlinu sakė prezidentas Gitanas Nausėda.

Valstybės vadovas pasidžiaugė, kad Izraeliui pavyko vakcinuoti didžiąją dalį šalies gyventojų ir sėkmingai suvaldyti pandemiją.

"Izraelis rodo sektiną pavyzdį visam pasauliui, kuriuo norėtų pasinaudoti ir Lietuva, siekdama atverti ekonomiką ir sugrįžti prie įprasto gyvenimo", — šalies vadovą cituoja spaudos tarnyba..

Taip pat pranešama, kad Izraelio vyriausybė jau planuoja naujų vakcinų įsigijimą, jei kiltų epidemiologinė pandemijos banga ateinantį pusmetį. 

Taip pat pokalbio metu Nausėda pasveikino Izraelio vadovą su šalies Nepriklausomybės diena, palinkėjo sklandaus naujos vyriausybės formavimo ir pakvietė apsilankyti Lietuvoje.

Izraelyje daugiau nei penki milijonai žmonių yra visiškai paskiepyti nuo COVID-19, tai yra daugiau nei 50 procentų gyventojų.

Plečiant vakcinacijos kampaniją, Izraelis pradėjo palaipsniui palengvinti atvykimo į šalį apribojimus. Taip pat panaikinta daugybė apribojimų šalies viduje. Tačiau nešioti kaukes vis tiek būtina, o į daugelį viešų vietų gali patekti tik tie, kurie yra paskiepyti.

Lietuvoje pirmąją vakcinos dozę gavo daugiau nei 508 tūkstančiai žmonių, daugiau nei 193 tūkstančiai žmonių yra visiškai paskiepyti.

Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 229 260 žmonių, nuo ligos mirė 3 718 žmonių.

Tegai:
COVID-19, Gitanas Nausėda
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Tuščia klasė

Šią savaitę į mokyklų klases grįžo daugiau kaip 71 tūkst. pradinukų

(atnaujinta 20:25 2021.04.14)
Pradinukai į mokyklas gali grįžti tik tada, jei mokykla nusprendžia rinktis saugaus grįžimo būdą

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Šią savaitę į klases grįžo daugiau kaip 71 tūkst. pradinukų, praneša Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Ministerijos duomenimis, tai 8 tūkstančiais daugiau negu ėjo į mokyklas kovo pabaigoje.

Iš visų grįžtančiųjų į mokyklas pradinukų 9 tūkst. mokinių lanko mokyklas, kurios yra pasirinkusios saugaus grįžimo į mokyklas modelį ir vaikai tikrinasi kaupinių būdu.

"Epidemiologinė situacija dalyje savivaldybių lieka įtempta, todėl jose nėra saugu atverti mokyklas netaikant papildomų saugiklių. Periodiškas tikrinimas leidžia laiku nustatyti susirgimo atvejus ir sustabdyti lengvai užkrečiamos ligos plitimą bendruomenėje", — sako švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius.

11 savivaldybių pradinukai į mokyklas gali grįžti tik tada, jei mokykla nusprendžia rinktis saugaus grįžimo būdą. Jei mokyklos bendruomenė nesutinka, ugdymas toliau tęsiamas nuotoliniu būdu arba tie, kurie nenori testuotis, toliau ugdomi nuotoliniu būdu. Jeigu visa klasė nesutinka testuotis, tuomet vyksta nuotolinis ugdymas.

Saugaus grįžimo modelį taiko ir 4 savivaldybės (13 mokyklų), nors ir neprivalo to daryti, nes sergamumas tose savivaldybėse yra mažesnis. Tuo tarpu kovo pabaigoje tokių savivaldybių buvo 3.

Tegai:
mokyklos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija
Dar šia tema
Daugiau nei 1 200: Lietuvoje daugėja naujų COVID-19 atvejų
Lietuvos valdžia neplanuoja keisti "AstraZeneca" vakcinacijos tvarkos
Įvardytos savivaldybės, kuriose vyresni gyventojai vakcinuojami lėčiausiai
Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen

Seimo pirmininkė iškėlė kandidatą į Genocido centro vadovo postą

(atnaujinta 21:06 2021.04.14)
Praėjusių metų vasarą Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovu buvo paskirtas Adas Jakubauskas, tačiau Seimas nusprendė jį atleisti

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen įregistravo Seimo nutarimo projektą, kuriuo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) vadovu siūlo skirti istoriką dr. Arūną Bubnį. 

Jis šiuo metu eina LGGRTC Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktoriaus pareigas.

"Siekiau, kad naujasis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovas turėtų stiprų palaikymą tiek pačiame centre, tiek istorikų bendruomenėje. Dr. Arūnas Bubnys tikrai atitinka šiuos reikalavimus ir puikiai išmano Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro veiklą. Po išsamių konsultacijų Seime manau, kad jis galės suvienyti centro darbuotojus, užtikrinti centro tyrimų nešališkumą ir tinkamai eiti centro direktoriaus pareigas", – teigė parlamento vadovė.

Seimas prieš porą savaičių iš Genocido centro direktoriaus pareigų atleido nuo perai metų liepos šias pareigas ėjusį Adą Jakubauską.

Kaip pareiškė Seimo Pirmininkė, dėl centro generaliniam direktoriui Jakubauskui dėl susiklosčiusios konfliktinės situacijos nepavyksta užtikrinti sklandaus centro darbo.

Siekiant išspręsti situaciją su centru Seime, buvo sukurta darbo grupė. Jos išvadose teigiama, kad Jakubauskas nesugebėjo užtikrinti sklandžios įstaigos veiklos, kilo pasipriešinimas, o viešai aptarta situacija centre pakirto įstaigos dalykinę reputaciją.

Jakubauskas praėjusių metų vasarą buvo paskirtas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovu. Šiose pareigose jis pakeitė Teresę Birutę Burauskaitę, vadovavusią įstaigai nuo 2009 metų.

Tegai:
Viktorija Čmilytė-Nielsen, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRTC), Seimas
Dar šia tema
"Konstitucija — ne skuduras": protesto akcija prie Seimo
Lietuvos gyventojų genocido centras atsisakė skelbti Holokausto dalyvių sąrašą
Lietuvoje dėl Noreikos prasidėjo "atminties karas", rašo Amerikos žiniasklaida