Vilnius

Nuo koronaviruso nukentėję šalies gyventojai sulaukė 350 mln. eurų paramos

(atnaujinta 12:33 2021.04.01)
Trečiadienį Vyriausybė pritarė siūlymui prastovose esančių darbuotojų darbo užmokesčio subsidijoms ir išmokoms savarankiškai dirbantiems asmenims iš valstybės rezervo papildomai skirti dar 114 mln. eurų

VILNIUS, balandžio 1 — Sputnik. Pandemijai tebesitęsiant, o šalyje galiojant karantino ribojimams, valstybės parama pasinaudoti gali darbuotojai, darbdaviai, dirbantys savarankiškai, šeimos, auginančios vaikus, ir darbo netekę žmonės, rašo socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Šiemet nuo COVID-19 nukentėję šalies gyventojai sulaukė 350 mln. eurų paramos. Trečiadienį Vyriausybė pritarė siūlymui prastovose esančių darbuotojų darbo užmokesčio subsidijoms ir išmokoms savarankiškai dirbantiems asmenims iš valstybės rezervo papildomai skirti dar 114 mln. eurų.

Parama prastovose esantiems darbuotojams. Tęsiantis karantinui, darbdaviai darbuotojams gali skelbti prastovas, jeigu negali suteikti darbo. Šiuo metu prastovas paskelbusių įmonių skaičius kiek viršija 10 tūkst. Nuo metų pradžios prastovų subsidijos išmokėtos daugiau nei 20 tūkst. darbdavių, tam skirta daugiau nei 120 mln. eurų.  

Prastovos metu iš darbuotojų negali būti reikalaujama atlikti darbo funkcijų ir jiems mokamas ne mažesnis nei minimalus darbo užmokestis, tačiau tik tuo atveju, jei darbo sutartimi sulygta visa darbo laiko norma. Tai reiškia, kad prastovose esantis darbuotojas "į rankas" turi gauti ne mažiau kaip 467 eurus.

Nuo šių metų pradžios veikia naujas subsidijų už prastovose esančius darbuotojus mokėjimo modelis. Kompensuojama 100 proc. atlyginimo, siekiančio 963 eurus "ant popieriaus".

Parama dirbantiems savarankiškai. Savarankiškai dirbantys asmenys, kurių veikla karantino metu yra ribojama, šiemet ir toliau gauna 260 eurų dydžio išmoką. Beveik 65 000 savarankiškai dirbančių asmenų gauna fiksuoto dydžio išmoką, jų sąskaitas nuo metų pradžios pasiekė 54 mln. eurų.

Savarankiškai dirbantys asmenys gali gauti paramą, jeigu savarankiška veikla registruota bent 3 mėnesius per 12 mėnesių ir nebuvo išregistruota iki karantino ir ekstremalios situacijos paskelbimo dienos, o gaunamas darbo užmokestis pagal darbo sutartį neviršija 642 eurų "ant popieriaus".

Darbo paieškos išmoka. 212 eurų siekiančią darbo paieškos išmoką už sausio ir vasario mėnesius gavo per 40 000 darbo netekusių žmonių, jiems išmokėta beveik 17 mln. eurų. 

Į darbo paieškos išmoką gali pretenduoti asmenys, kurie neteko darbo ne anksčiau kaip 3 mėn. iki ekstremalios situacijos ar karantino paskelbimo. Norint gauti darbo paieškos išmoką, reikia registruotis Užimtumo tarnyboje ir gauti bedarbio statusą.

Ligos išmokos. Šalies gyventojai gali gauti ligos išmokas nesergančio šeimos nario priežiūrai. Šiuo metu galiojantį nedarbingumo pažymėjimą šeimos nario priežiūrai turi apie 13 tūkst. asmenų. Tai yra perpus mažiau nei šių metų sausį ir keturis ar net penkis kartus mažiau nei pirmojo karantino metu.  

Iš viso per 2021 metus ligos išmokoms, susijusioms su COVID 19, išmokėta virš 36 mln. eurų, per pirmąjį karantiną ligos išmokoms prireikė beveik 126 mln. eurų. 

Nuo pandemijos nuketėjusiems gyventojams šiais metais buvo skirta per 370 mln. eurų. Šiemet šalies gyventojams išmokėta per 350 mln. eurų, iš jų — 155 mln. eurų išmokėta už pernai gruodį.

Tegai:
karantinas, koronavirusas, išmokos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija
Dar šia tema
Vykstant į Lenkiją privaloma turėti neigiamą COVID-19 testo rezultatą
"Litexpo" patalpose įsikurs dar vienas vakcinacijos centras Vilniuje
Šimonytė papasakojo, kokiame etape yra Imuniteto pasų sukūrimas Lietuvoje
Koncentracijos stovykla, archyvinė nuotrauka

Rusijoje papasakojo, kaip Vokietijos koncentracijos stovykla nepalaužė sovietų karių

(atnaujinta 09:56 2021.04.18)
Rusijos karinis departamentas savo tinklalapyje paskelbė specialų skyrių "Nusikalstama užmaršumas: ką lenkai ištrina iš istorijos", kuriame paskelbė archyvinius dokumentus, įrodančius, kad nugriauto memorialo kritusiems vietoje vietoje yra masinė sovietų karių kapavietė

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. Sunkios sąlygos, kuriomis sovietų karo belaisviai buvo laikomi nacių koncentracijos stovykloje netoli Lenkijos miesto Tščankos, nepalaužė kalinių moralės — sumušę lagerio sargybą, jie prisijungė prie juos išvadavusių Raudonosios armijos dalinių, paskelbti archyviniai dokumentai. Apie tai pasakoja Rusijos gynybos ministerija.

Rusijos karinis departamentas savo tinklalapyje paskelbė specialų skyrių "Nusikalstama užmaršumas: ką lenkai ištrina iš istorijos", kuriame paskelbė archyvinius dokumentus, įrodančius, kad nugriauto memorialo kritusiems vietoje vietoje yra masinė sovietų karių kapavietė. Raudonosios armijos kariai Lenkijos mieste Tščankoje. Archyviniai dokumentai, įtraukti į daugialypės terpės skyriaus ekspoziciją, buvo išslaptinti ir paskelbti vykdant federalinį projektą "Be senaties termino", įgyvendintą Rusijos Federacijos prezidento nurodymu Tščankos apygardos komendanto kapitono Grišakovo ataskaita, kurioje aprašytos trys sovietų kariuomenės čia atrastos nacių koncentracijos stovyklos: "viena — tarybiniams piliečiams, viena — skirta karo belaisviams Rusijos kariams ir karininkams, kitas — kitų valstybių karo belaisviams".

Civilių gyventojų stovykloje iki 1,3 tūkstančio žmonių, įskaitant moteris ir vaikus, buvo laikomi drėgnose ir šaltose medinėse kareivinėse. Kareivinės buvo iš lentų, jose buvo šalta ir drėgna. Kalinių maistas "buvo tik daržovės: morkos, kopūstai, burokėliai". "Sriuba buvo verdama kartą per savaitę. Maisto kokybė buvo prasta. Duona buvo duodama po 200 gramų suaugusiam ir 100 gramų vienam vaikui", — sakoma pranešime.

Kalinius, ypač vaikus, kankino įvairios ligos — skarlatinos, difterijos ir trachomos  epidemijos.

Sovietų karo belaisvių stovykloje buvo iki 100 žmonių, įsikūrusių už spygliuotų vielų 200 x 200 metrų plote penkiose mažose kareivinėse. Tačiau paimtų į nelaisvę karių ir Raudonosios armijos karininkų dvasia nebuvo palaužta: kaip liudija pranešimas, "kai mūsų tankai įžengė į miestą, karo belaisviai nužudė sargybinius ir pateko į aktyvius dalinius".

Užsienio karo belaisviai buvo laikomi skirtingomis sąlygomis. Ataskaitoje teigiama, kad ši stovykla "nebuvo aptverta spygliuota viela", kaliniai buvo apgyvendinti viename dideliame name su grotomis ant langų. Šioje stovyklavietėje "buvo 44 prancūzai ir 6 belgai, kurie galėjo laisvai vaikščioti po miestą be apsaugos, kai kurie iš jų dirbo privačiose batsiuvių dirbtuvėse ir krautuvėse".

Tegai:
koncentracijos stovykla, Rusija
Dar šia tema
Rusijoje rasta koncentracijos stovyklos, kur sargyboje dirbo estai, kalinių žudymo vieta
Vaikų koncentracijos stovyklos kūrėjai išvengė teismo, pareiškė istorikas
Vokietijoje kaltinama 95-erių buvusi koncentracijos stovyklos komendanto sekretorė
Koronaviruso tyrimai

Lietuvoje per parą nustatyti 726 nauji koronaviruso atvejai, mirė 6 žmonės

(atnaujinta 10:09 2021.04.18)
Statistikos departamento duomenimis, pastarųjų 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 501,2 atvejo

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. Per pastarąją parą Lietuvoje nustatyti 726 nauji koronaviruso atvejai, praneša Statistikos departamentas.

Iš viso per visą pandemijos laikotarpį buvusių/esamų atvejų skaičius Lietuvoje yra 233 631, 211 411 žmonių pasveiko.

Bendras saviizoliacijoje esančių asmenų skaičius yra 70 409.

Per pastarąją parą užfiksuotos 6 mirtys nuo COVID-19. Mirusiųjų amžius buvo nuo 50 iki 89 metų. Bendras mirčių nuo COVID-19 skaičius šalyje siekia 3 760.

Pastarųjų 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 501,2  atvejo. Teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per pastarąsias septynias dienas siekia 6,2 procento. Šie du rodikliai svarbūs priimant sprendimus dėl karantino laisvinimo scenarijų Lietuvoje.

Per praėjusią parą pirma skiepo doze vakcinuoti 1452 žmonės, antra skiepo doze — 181. Iš viso 209 572 žmonės šalyje vakcinuoti dviem skiepo dozėmis. Dar 353 891 šiuo metu laukia antros skiepo dozės. Iš viso panaudotos 773 035 vakcinos.

Ketvirtadienį Vyriausybė pratęsė karantiną iki gegužės 31 dienos. Kartu ministrų kabinetas nutarė sušvelninti karantino režimą, numatydamas bendravimo išimtis imunitetą nuo COVID-19 turintiems asmenims.

Tegai:
Lietuva, koronavirusas
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Šimonytė pareiškė, kad informacijos apie COVID-19 reikia ir rusų kalba
Aistra aplink vakcinos pasus. Ar Rusija sugebės likti nuošalyje?
PSO perspėjo apie artėjantį COVID-19 plitimo piką

TSRS lengvųjų automobilių parkas

(atnaujinta 18:42 2021.04.16)
1991 metais, prieš TSRS žlugimą, Sąjungoje buvo 16,9 mln. lengvųjų automobilių. 1 000 gyventojų teko 59 automobiliai.
TSRS lengvųjų automobilių parkas
© Sputnik

1991 metais Rusijos TFSR 1 000 žmonių teko 60 lengvųjų automobilių, t. y. tada kas septynioliktas gyventojas turėjo automobilį.

Mažiausią parką tuomet turėjo Moldova — 170 tūkstančių automobilių. Didžiausias gyventojų motorizacijos laipsnis pastebėtas Estijoje, 1 000 žmonių ten teko 138 automobiliai.

Tegai:
Lietuva, TSRS, automobiliai, automobilis