Mergina levandų lauke

Mokslininkai išsiaiškino, kokie žmonės laikomi gražiausiais

(atnaujinta 13:45 2021.04.03)
Prieš dvejus metus mokslininkai DNR apibūdino vadinamuosius patrauklumo genus tų, į kuriuos specialiosios apklausos dalyviai atkreipė dėmesį. Tai yra genomo dalys, susijusios su odos pigmentacija ir plaukų spalva

 VILNIUS, balandžio 3 — Sputnik. Tačiau visai įmanoma, kad anksčiau būtų buvę pasirinkti žmonės su labai skirtingu genų rinkiniu. Juk grožio standartai keičiasi ir dažnai tai lemia gyvenimo sąlygos, rašo RIA Npvosti autorė Alfija Jenikejeva.

Bado laikais mylimi apkūnūs žmonės

Praėjusių metų pabaigoje tarptautinė tyrėjų grupė išsiaiškino, kad paleolito Veneros — mažos akmeninės figūrėlės nuo 14 iki 38 tūkstančių metų — nėra motinos deivės ir vaisingumo simbolis, kaip manyta anksčiau, bet atspindėjo senovės žmonių sampratą apie grožį ir idealią moters figūrą.

Ilgą laiką statulėles tyrinėję mokslininkai iš JAV ir Jungtinių Arabų Emyratų pastebėjo, kad apkūnias ar nėščias moteris jie vaizduoja per daug realistiškai, kad tai būtų tik simboliai. Mokslininkai padarė tokias išvadas, analizuodami figūrų antropometrinius duomenis — liemens ir klubų bei pečių santykį.

Tikėtina, kad esant dideliam stresui dėl maisto — pirmoji paleolito Venera atsirado staiga atvėsus klimatui šiuolaikinės Europos teritorijai — antsvorį turintys žmonės buvo laikomi sveikesniais ir todėl patraukliais. Juk būtent jie lengviau išgyveno badą, su kuriuo nuolat susidurdavo priešistoriniai medžiotojai-rinkėjai.

Šią hipotezę patvirtina tai, kad  apkūniausios figūrėlės buvo rastos arčiausiai ledynų, kur maisto buvo mažiau ir jis buvo gauntais laikais nutukimas tarp šiaurinių tautų buvo tik sveikintinas. Apkūnios moterys lengviau išnešiodavo vaiką. Taigi figūrėlės galėtų būti tam tikras fetišas ar amuletas, apsaugojęs nėštumo, gimdymo ir maitinimo krūtimi metu.

Sočiais laikais mylimi liekni

Kita vertus, nutukimas, yra sveikatos problemų ženklas. Nenuostabu, kad amerikiečių mokslininkai, bandydami įvardyti "patrauklumo genus", nustatė neigiamą genetinę moterų grožio ir kūno masės indekso koreliaciją. Kitaip tariant, savanoriai, žiūrėdami į nežinomybės vaizdus, ​​atrodė, kad lieknos merginos yra patrauklesnės.

Iš viso eksperimento metu 12 dalyvių — šeši vyrai ir šešios moterys — iš paveikslėlių įvertino daugiau nei keturių tūkstančių žmonių fizinį patrauklumą. Tuomet mokslininkai iš nuotraukų išanalizavo žmonių genomus ir palygino išvadas su tuo, kokie gražūs jie buvo tyrimo dalyvių požiūriu.

Tarp moterų traukos genų buvo priskirti tie, kurie yra atsakingi už odos pigmentaciją, juosmens ir klubo apimties santykį ir pirmųjų mėnesinių amžių. Vyrų rinkinyje buvo genų, susijusių su plaukų spalva.

Grožis priklauso nuo stebinčiojo hormonų

Tačiau grožio standartai tarp moterų keičiasi pakankamai greitai, pažymi britų tyrėjai. Dažnai tai priklauso nuo lytinių hormonų lygio, kuris svyruoja priklausomai nuo mėnesinių ciklo fazių. Taigi ovuliacijos metu dailiosios lyties atstovės mieliau renkasi partnerius, turinčius labai vyriškų bruožų — didelį smakrą, stambų žandikaulį ir plačią kaktą.

Tačiau kiti tyrimai nepatvirtina šių išvadų. Glazgo universiteto mokslininkų atlikto eksperimento metu dalyviai vyriškus veidus taip pat laikė patrauklesniais, tačiau tai nebuvo susiję su jų hormonų lygiu.

Didžiosios Britanijos mokslininkų eksperimento metu moterims buvo parodyti du vyrų veidai. Pirmasis buvo automatiškai sugeneruotas iš penkiasdešimties baltų vyrų nuotraukų. Antram veidui sukurti, be vyrų atvaizdų, buvo naudojami ir moterų atvaizdai. Todėl eksperimentiniai veidai skyrėsi vyriškų bruožų raiškos laipsniu.

Todėl dalyviai dažniausiai teikė pirmenybę asmenims, turintiems ryškesnį vyriškumą. Tačiau vyriškų veido bruožų patrauklumas moterų akyse nepriklausė nuo seilėse esančio estrogeno lygio.

Nulemia aplinka

Idėjų apie fizinį grožį pasikeitimas priklauso ne nuo hormonų, o nuo išorinių veiksnių, įskaitant aplinkinius žmones, sako mokslininkai iš Sidnėjaus universiteto (Australija).

Savo eksperimente moterys įvertino 60 vyrų patrauklumą iš nuotraukos. Kiekvienas užtruko ekrane tik trečdalį sekundės, ir per šį laiką dalyvė nusprendė, ar jai patinka žmogus, ar ne.

Paaiškėjo, kad tyrime dalyvavusios moterys paveikslėlyje esantį vyrą laikė patraukliu, jei joks patiko ir ankstesnė nuotrauka. Ir atvirkščiai, jei vaizdas neatrodė labai patrauklus, jos labiau linkę kitą nuotrauką vertinti neigiamai. Kitaip tariant, dalyvių grožio suvokimas iš tikrųjų keitėsi kas tris sekundes.

Meilė pikta: kas daro įtaką seksualinio partnerio pasirinkimui

Pasak tyrimo autorių, taip yra dėl to, kaip smegenys apdoroja naują informaciją. Suvokdamos vaizdus, ​​jos supaprastina savo užduotį ir remiasi ankstesne patirtimi. Juk fiziniai daiktų parametrai, kaip taisyklė, nepasikeičia per naktį. Puodelis lieka puodeliu net ir mums nusisukus.

Panašus mechanizmas veikia žiūrint profilius pažinčių svetainėse. Kai žmogus greitai varto skirtingų vartotojų nuotraukas, jo smegenys paprasčiausiai neturi laiko analizuoti naujo vaizdo ir kitą veidą suvokia taip pat, kaip ir ankstesnį.

Lankstus grožis

Ilgą laiką buvo tikima, kad grožio samprata su nedidelėmis variacijomis turėtų būti daugmaž vienoda visais laikais ir bet kurioje visuomenėje. Evoliuciniu požiūriu logiška, kad turėtų būti atrenkami tam tikri išoriniai bruožai, rodantys sveikatą, gerą fizinę formą ir gebėjimą gimdyti palikuonis. Tai yra kokybiško partnerio požymiai, o tai reiškia, kad jis turi būti seksualiai patrauklus.

Šis paaiškinimas veikė tol, kol britų tyrėjai išanalizavo grožio suvokimą skirtingose ​​kultūrose. Jie paprašė 12 tautybių atstovų (iš skirtingų ekonominio išsivystymo lygio šalių) išsirinkti patikusių žmonių nuotraukas ir įvertinti jų vizualinį patrauklumą.

Dėl to paaiškėjo, kad moteriškumas ir vyriškumas yra svarbūs tik labiausiai urbanizuotuose regionuose, kuriems būdingas mažas sergamumo, vaisingumo ir žmogžudysčių rodikliai. O mažose ir izoliuotose bendruomenėse dailiosios lyties atstovės labiau mėgsta vyrus, kurie atrodo labiau "moteriški".

Be to, visuomenėje, kurioje bado grėsmė yra didelė, antsvoris laikomas patrauklesniu, o grupėse, linkusiose į ligas, simetriškų veido bruožų žmonės yra gražiausi. Šis bruožas dažnai siejamas su fizine sveikata.
Visi šie duomenys, teigia mokslininkai, rodo, kad patrauklumas yra lanksti sąvoka. Iš tiesų, norint išgyventi ir daugintis, svarbiau pasirinkti ne patį sveikiausią, o tinkamiausią partnerį tam tikromis gyvenimo sąlygomis.

Tegai:
grožis, žmogus
Policijos pareigūnai

Šiuo metu Lietuvoje vakcinuota beveik 40 procentų pareigūnų

(atnaujinta 11:42 2021.04.19)
Pareigūnai skiepijami savivaldybėse, atsižvelgus į prioritetinių grupių sąrašą. Nuo balandžio 8 dienos įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro patvirtinta tvarka, kuomet leidžiama skiepyti didelėmis organizuotomis grupėmis

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Jau dvi savaites pareigūnai skiepijami vakcinomis nuo COVID-19 infekcijos, rašo Vidaus reikalų ministerijos spaudos tarnyba.

Pabrėžiama, jog šiuo metu paskiepyta 5 910, arba 39,4 proc. pareigūnų.

"Šiuo metu turime paskiepytų beveik 40 procentų pareigūnų. Be abejo norime, kad pareigūnams imunitetas susiformuotų kuo greičiau ir jie galėtų jaustis saugesni saugodami mūsų visuomenę. Aktyviai bendradarbiaujame su savivaldybėmis ir siekiame, kad paskiepytų pareigūnų dalis didėtų kiekvieną savaitę", — sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Pirmadienio duomenimis, Policijos departamente šiuo metu pirmuoju skiepu vakcinuotų pareigūnų yra 3 145. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente paskiepyta 1 223 ugniagesių, Viešojo saugumo tarnyboje paskiepyta 114 pareigūnų. Valstybės sienos apsaugos tarnyboje paskiepyta 1 650 asmenų, iš jų 1345 pareigūnai, o Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyboje paskiepyti 83 pareigūnai.

Pareigūnai skiepijami savivaldybėse, atsižvelgus į prioritetinių grupių sąrašą. Nuo balandžio 8 dienos įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro patvirtinta tvarka, kuomet leidžiama skiepyti didelėmis organizuotomis grupėmis. Statutinių tarnybų vadovai regionuose gali kreiptis į savivaldybių vakcinavimo koordinatorius ir suderinti tolimesnio vakcinavimo organizavimą sudarytoms grupėms.

Tegai:
koronavirusas, vakcinacija, policija, Lietuva
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Dar šia tema
Šimonytė pareiškė, kad informacijos apie COVID-19 reikia ir rusų kalba
Vaidotas Zemlys-Balevičius traukiasi iš Sveikatos ekspertų tarybos
Į Lietuvą pristatyta septintoji vakcinos nuo COVID-19 "Moderna" partija
Protesto akcijos Baltarusijoje

Atvykti į šalį dėl humanitarinių priežasčių leista 805 Baltarusijos piliečiams

(atnaujinta 11:08 2021.04.19)
Pabrėžiama, kad iš jų 376 Baltarusijos pilietis jau yra Lietuvoje, o prieglobsčio pasiprašė 133 asmenys

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Vidaus reikalų ministro įsakymu yra išduoti 805 leidimai Baltarusijos piliečiams atvykti į Lietuvos Respubliką ypatingais humanitariniais tikslais, teigiama ministerijos pranešime.

Pabrėžiama, jog iš jų  — 376 Baltarusijos piliečiai jau yra Lietuvoje, o prieglobsčio pasiprašė 133 asmenys.

Pažymima, kad toks vidaus reikalų ministro leidimas išduodamas gavus Užsienio reikalų ministerijos motyvuotą siūlymą dėl užsieniečio atvykimo į Lietuvą dėl ypatingų humanitarinių priežasčių. Tokie leidimai išduodami nukentėjusiems nuo režimo ir represijų ar persekiojamiems Baltarusijos piliečiams, aktyviems opozicijos atstovams.

Lietuva nuo rugpjūčio 11 d. taiko išimtį ir išduoda leidimus atvykti humanitariniais pagrindais piliečiams iš Baltarusijos. Jiems yra privaloma karantininė izoliacija.

Tegai:
humanitarinė pagalba, Baltarusija, Vidaus reikalų ministerija (VRM), Lietuva
Temos:
Situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų
Dar šia tema
VRM: vis mažiau atvykstančiųjų iš Lenkijos neturėjo QR kodų
Nuo gegužės parduoti ir registruoti automobilį bus galima tik turint specialų kodą
FSB atskleidė Baltarusijoje planuojamo perversmo detales
Rusijos ir ES vėliavos

Borelis papasakojo apie įtampos augimą santykiuose su Rusija

(atnaujinta 11:43 2021.04.19)
Europos diplomatijos vadovas taip pat atkreipė dėmesį į susiklosčiusią pavojingą situaciją pasienyje su Ukraina

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Rusijos ir Europos Sąjungos santykiai negerėja, įtampa ir toliau auga, sakė ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Žozepas Borelis, praneša RIA Novosti.

"Santykiai su Rusija negerėja, priešingai, įtampa auga įvairiomis kryptimis", — prieš ES užsienio reikalų ministrų vaizdo konferenciją vaizdo žinutėje sakė jis.

Visų pirma jis sakė, kad ES ir toliau reiškia susirūpinimą dėl Aleksejaus Navalno sveikatos būklės. "Gavome laišką iš jo komandos. Mums labai rūpi jo sveikatos būklė", — sakė jis.

Jis taip pat priminė, kad Rusijos valdžia "yra atsakinga už Aleksejaus Navalno sveikatos būklę".

Europos diplomatijos vadovas taip pat atkreipė dėmesį į pavojingą situaciją pasienyje su Ukraina. "Kalbant apie padėtį Ukrainos pasienyje, Rusijos pajėgų dislokavimą. Situacija išlieka labai pavojinga, mes raginame Rusiją išvesti savo karius nuo Ukrainos sienos", — pabrėžė jis.

Jis priminė, kad jų Ukrainos kolega Dmitrijus Kuleba pirmadienį taip pat kalbės su ES užsienio reikalų ministrais vaizdo nuoroda.

Be to, susitikime bus aptarti Čekijos Respublikos kaltinimai Rusijai dėl 2014 metų sprogimų ir diplomatų išsiuntimo.

Vakarų valstybės neseniai išreiškė susirūpinimą dėl tariamo Rusijos "agresyvių veiksmų" sustiprinimo Ukrainoje. Vašingtonas paskelbė apie "Rusijos agresijos" eskalavimą ir Rusijos kariuomenės judėjimą Kryme ir prie rytinės Ukrainos sienos. Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas sakė, kad Rusija juda kariuomenę savo teritorijoje ir savo nuožiūra. Anot jo, tai niekam negresia ir neturėtų niekam nerimauti. Maskva ne kartą pareiškė, kad nėra vidinio Ukrainos konflikto šalis, ir yra suinteresuota Kijeve įveikti politinę ir ekonominę krizę.

Čekijos ministras pirmininkas Andrejus Babišas šeštadienio vakarą pareiškė, kad valdžia įtaria Rusijos specialiąsias tarnybas dėl dalyvavimo sprogime šaudmenų sandėlyje Vrbeticoje 2014 metais. Savo ruožtu ministro pirmininko pirmasis pavaduotojas ir užsienio reikalų ministras Janas Hamacekas pareiškė, kad iš šalies bus išsiųsti 18 Rusijos diplomatų, kurie privalo palikti šalį per 48 valandas. Sekmadienį Rusija paskelbė apie atsakomąsias priemones prieš diplomatų išsiuntimą iš Prahos. Į Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministeriją iškviestas Čekijos Respublikos ambasadorius Vitezslavas Pivonka buvo informuotas, kad 20 ambasados ​​darbuotojų paskelbta persona non grata, kurie per 24 valandas turi palikti Rusijos Federacijos teritoriją.

Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad pareiškimai apie Rusijos specialiųjų tarnybų dalyvavimą sprogime Čekijos Vrbeticoje yra absurdiški, nepagrįsti ir nenuoseklūs. Ministerija taip pat išreiškė griežtą protestą Čekijos valdžiai ir pažadėjo, kad Maskva atsikirs.

Tegai:
santykiai, ES, Rusija