Balandžio 8-oji

Kokia šiandien diena: balandžio 8-osios šventės

(atnaujinta 12:39 2021.04.08)
Šią dieną pirmąkart moteriai buvo įvykdyta mirties bausmė elektros kėdėje, įvyko Popiežiaus Jono Pauliaus II laidotuvės

Balandžio 8-oji yra 98-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 267 dienos.

Šiandien saulė teka 06:37, leidžiasi 20:06, dienos ilgumas 13 val. 29 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Alma, Dionizas, Girtautas, Girtautė, Julija, Skirgailė, Valteris.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1989 metais atkurta Lietuvos agronomų sąjunga.

1896 metais gimė vertėja ir rašytoja Julija Jablonskytė-Petkevičienė. Mirė 1987 metais.

1942 metais gimė literatūros tyrinėtoja Irena Slavinskaitė.

1966 metais gimė poetas, prozininkas Tomas Arūnas Rudokas.

2010 metais būdama 89-erių metų amžiaus mirė viena iš vyriausių Lietuvos tapytojų Janina Pleškūnienė. Gimė 1920 metais.

2011 metais Kanados "Naujojo pasaulio teatras" (Theatre du Nouveau Monde) atšaukė savo pasiūlymą įdarbinti prancūzų rokerį Bertraną Kanta, teistą Lietuvoje dėl žmogžudystės.

2014 metais eidama 80-uosius metus mirė ilgametė Vilniaus jaunimo teatro aktorė, scenos veteranė Irena Tamošiūnaitė.

Ši diena pasaulio istorijoje

217 metais buvo nužudytas Romos imperatorius Markas Aurelijus Antonijus.

1742 metais Dubline pirmą kartą atlikta Džordžo Frydriko Hendelio oratorija "Mesijas" (The Messiah);

1832 metais Juodojo vanago karas: Apie 300 pėstininkų iš JAV šeštojo būrio, pajudėjo iš Džefersono barakų, Sent Liuise, į mūšį su Amerikos čiabuviais.

1893 metais pirmą kartą įvyko koledžo krepšinio rungtynės Beaver Falls'e, Pensilvanijos valstija, kur Ženevos koledžo "Covenanters" nugalėjo New Brighton’o, Pensilvanijos valstija YMCA.

1899 metais pirmąkart moteriai (Martha Place) įvykdyta mirties bausmė elektros kėdėje.

1904 metais Prancūzija ir Anglija pasirašė Antantės sutartį.

1904 metais Longacre Square, Manhetene, pervadintas pagal laikraštį "The New York Times" į Times Square.

1913 metais Pekine darbą pradėjo pirmasis Kinijos parlamentas.

1921 metais gimė žymus italų operos tenoras Frankas Korelis. Mirė 2003 metais.

1938 metais gimė tarptautinis diplomatas, generalinis Jungtinių tautų sekretorius Kofis Ananas.

1942 metais prasidėjo Antrasis pasaulinis karas: Sankt Perterburgo apgultis — Sovietų pajėgos atidarė labai reikalingą geležinkelį į Sankt Peterburgą.

1945 metais Flossenbürg'o koncentracijos stovykloje pakartas pastorius ir teologas Dytrichas Bonhoferis.

1966 metais Leonidas Brežnevas išrinktas SSKP CK Generaliniu Sekretoriumi.

1971 metais šešių svarų meteoritas pataikė į Roberto ir Vandos Donahue namą Wethersfield'e, Konektikuto valstija.

1973 metais mirė vienas įtakingiausių XX amžiaus dailininkų ispanas Pablas Pikasas.

1975 metais Frenkas Robinsonas, pirmas afroamerikietis, pradėjęs eiti menedžerio pareigas "Cleveland Indians" klube aukščiausioje beisbolo lygoje.

1990 metais įvyko serialo "Twin Peaks" premjera.

1994 metais Kurto Cobain'o, Nirvana vokalisto, kūnas rastas jo namuose Vašingtono valstijoje.

1997 metai Microsoft išleido Internet Explorer 4.0.

2004 metais žymus Japonijos ekonomistas ir Waseda’os universiteto profesorius Kazuhide Uekusa buvo sulaikytas, kai ant eskalatoriaus Shinagawa’os traukinių stotyje veidrodėliu žiūrinėjo po merginos sijonuю

2005 metais įvyko Popiežiaus Jono Pauliaus II laidotuvės.

2006 metais trečiajai kadencijai Baltarusijoje inauguruojamas prezidentas Aleksandras Lukašenka.

2013 metais būdama 87 metų mirė pirmoji britų ministrė pirmininkė moteris, "Geležinė ledi", kuri padėjo užbaigti Šaltąjį karą ir kurios ekonominės reformos suskaldė šalį, Margaret Tečer.

2014 metais Microsoft nutraukė Windows XP sistemos palaikymą.

Tegai:
kalendorius, šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (274)
Ligoninės lova

Pasiskiepijęs "Pfizer" vakcina Estijoje mirė pagyvenęs žmogus

(atnaujinta 19:52 2021.04.19)
Mirusiojo šeimos gydytojas abejoja, ar jo mirtis susijusi būtent su vakcina. Tačiau manoma, kad "dehidracija atsirandanti dėl skiepijimo, gali prisidėti prie širdies nepakankamumo ir širdies priepuolio"

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Estijoje praėjusią savaitę buvo užregistruotas mirtinas atvejis, kai žmogus buvo paskiepytas nuo koronaviruso Pfizer / BioNtech Comirnaty vakcina. Mirė 86 metų vyras, praneša Estijos vaistų agentūra.

Gavęs antrą vakcinos dozę, vyras mirė šeštą dieną po vakcinacijos.

"Naktį po vakcinacijos jam pasireiškė skonio jautrumo sutrikimas, pablogėjo rijimas, padidėjo prakaitavimas, vėmimas antrą dieną, kraujospūdžio kritimas ir alpimas trečią dieną. Ligoninėje pacientui buvo diagnozuotas širdies priepuolis, kurio rezultatas buvo staigi mirtis", — sakoma agentūros svetainėje.

Mirusiojo šeimos gydytojas abejoja, ar jo mirtis susijusi būtent su vakcina. Tačiau agentūra mano, kad "dehidracija (atsirandanti dėl skiepijimo - Sputnik) gali prisidėti prie širdies nepakankamumo ir širdies priepuolio".

Vos per praėjusią savaitę departamentas gavo 31 pranešimą apie šalutinį poveikį po Pfizer / BioNtech vakcinacijos. Iš jų du atvejai buvo klasifikuojami kaip sunkūs.

Anksčiau Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid sakė, kad šalis pradės naudoti Rusijos vakciną nuo koronaviruso "Sputnik V" po to, kai ją patvirtins Europos vaistų agentūra (EVA).

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje iš viso nustatyta daugiau nei 234 tūkst. koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 3,7 tūkstančio žmonių.

Iš viso 209 600 žmonės šalyje vakcinuoti dviem skiepo dozėmis. Dar 354 124 šiuo metu laukia antros skiepo dozės. Iš viso panaudotos 773 324 vakcinos. Iš viso Lietuva jau vakcinavo daugiau kaip 50 proc. vyresniųjų (65+ m. amžiaus) gyventojų.

Ketvirtadienį Vyriausybė pratęsė karantiną iki gegužės 31 dienos. Kartu ministrų kabinetas nutarė sušvelninti karantino režimą, numatydamas bendravimo išimtis imunitetą nuo COVID-19 turintiems asmenims.

Tegai:
mirtis, vakcina
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Praeiviai  Vilniuje

Lietuvos politikas EK patarimą padidinti pensinį amžių pavadino "tragikomišku"

(atnaujinta 19:10 2021.04.19)
Pasak Lingės, reikia dėti visas pastangas, kad Lietuvos žmonės kuo ilgiau išliktų aktyvūs, darbingi ir nepriklausomi, nes yra problemų socialinėje srityje

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Europos Komisija rekomenduoja Lietuvai iki 2040 metų pensinį amžių padidinti iki 72 metų, Facebook rašė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovas Mindaugas Linge.

Pasak jo, Europos Komisijos parengė žaliąją knygą dėl senėjimo. Ji rekomenduoja Lietuvai pakelti pensinio amžiaus ribą, kad būtų išlaikytas pastovus šalies senėjimo indeksas.

"Nesunku nujausti, kad ši prognozė mūsų vyresnio amžiaus žmonių nepradžiugintų, - rašė jis.

Linge pažymėjo, kad pagal 2015 metų apklausą vyrai Lietuvoje norėtų dirbti iki 61 metų, o moterys - iki 59 metų. Dabartinis pensinis amžius yra 64 metai vyrams ir 63 metai moterims.

"Dar tragikomiškiau ši prognozė atrodo tikėtinos gyvenimo trukmės kontekste žiūrint iš šios dienos taško. Lietuvoje vidutinė tikėtina vyrų gyvenimo trukmė - 71,5 m. (moterų 81 m.)", — sakė jis.

Pasak Lingės, iki šios dienos amžiaus pratęsimo klausimas nėra svarstomas, tačiau tendencija išlieka akivaizdi - reikėtų dėti visas pastangas, kad Lietuvos žmonės kuo ilgiau išliktų aktyvūs, darbingi ir savarankiški.

Politikas pažymėjo, kad Lietuvoje tik šeši procentai vyresnių nei 65 metų moterų savo sveikatą apibūdina kaip gerą, o ES vidurkis - 36 proc. Ligos prevencija, ankstyva diagnozė ir sveikos gyvensenos įpročiai yra efektyviausia priemonė užtikrinti sveiką senatvę, sako Lingė.

Be to, nepaisant indeksavimo ir pensijų didinimo, vyresnio amžiaus žmonių skurdo problema tebėra aktuali. Tyrimo duomenimis, beveik 70 procentų vienišų gyventojų, vyresnių nei 65 metų, negali sau leisti papildomų išlaidų. Pasak Lingės, būtina padidinti viešųjų finansų dalį socialinėje apsaugoje, nes Lietuva šioje srityje smarkiai atsilieka nuo ES vidurkio.

Politikas taip pat pažymėjo, kad perkvalifikavimo ir kitose užimtumo programose turėtų būti skiriamas didelis dėmesys vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems artėja pensinis amžius.

Pensininkai laikomi viena pažeidžiamiausių grupių Lietuvoje. 2019 metais šalis pateko tarp penkių ES šalių pagal pensininkų skurdo riziką. Vyresnių nei 65 metų žmonių, kuriems gresia skurdas, dalis buvo 18,7 proc.

Kiek metų Europos žmonės gyvena pensijoje?
© Sputnik
Kiek metų Europos žmonės gyvena pensijoje?
Tegai:
pensininkai
Riešutai

Įvardyta saugi riešutų dienos norma

(atnaujinta 10:35 2021.04.19)
Mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Per dieną žmogus turėtų suvartoti ne daugiau kaip 60 gramų riešutų, apie tai AiF pasakojo Federalinės mitybos ir biotechnologijos tyrimų centro mitybos specialistė, medicinos mokslų kandidatė Natalija Denisova.

Kaip paaiškino ekspertas, norma yra 30-50 gramų riešutų, o daugiau nei 60 gramų — "papildomos kalorijos". "Šimtas gramų riešutų yra 500–600 kilokalorijų, o tai gali iššaukti nemalonius virškinimo trakto sutrikimus", — perspėjo ji.

Anot jos, per dieną rekomenduojama suvartoti pavyzdžiui, migdolus ar lazdyno riešutus — 10–12 vnt., kedro riešutus — valgomąjį šaukštą.

Kaip pažymėjo ji, riešutai, nepaisant to, kad yra riebalų, sugeba sumažinti "blogojo" cholesterolio kiekį. Taigi mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką.

Tuo pačiu metu omega-3, kuris laikomas naudingiausiu širdžiai ir kraujagyslėms, kiekio lyderis yra graikinis riešutas.

Tegai:
sveikata, lazdyno riešutai
Temos:
Medicina ir sveikata