Panerių memorialas Holokausto ir didvyriškumo atminties dieną

Lietuvoje Holokausto ir didvyriškumo atminties dieną pagerbtas aukų atminimas

(atnaujinta 23:29 2021.04.08)
Antrojo pasaulinio karo metu vietinė žydų bendruomenė, kuri tuo metu buvo laikoma viena didžiausių Europoje, buvo praktiškai sunaikinta Lietuvoje

VILNIUS, balandžio 8 — Sputnik. Balandžio 8-ąją, minint Holokausto ir didvyriškumo atminties dieną, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Panerių memoriale pagerbė Holokausto aukas, rašoma ministerijos pranešime.

Ministras pažymėjo, kad per Holokaustą buvo sunaikintas didžiulis Lietuvos kultūros ir tapatybės sluoksnis, tačiau svarbiausia yra kiekviena prarasta gyvybė, todėl atmintis turi būti puoselėjama ir perduodama ateities kartoms.

Глава МИД Литвы Габриэлюс Ландсбергис на Панеряйском кладбище в День памяти катастрофы и героизма
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Panerių memoriale Holokausto ir didvyriškumo atminties dieną

Ceremoniją organizavo Izraelio ambasada Lietuvoje, joje dalyvavo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, valstybės institucijų atstovai, Izraelio, JAV ir Vokietijos ambasadoriai Lietuvoje, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Holokaustą išgyvenę bendruomenės nariai.

Ši diena pradėta minėti 1953 metais, siekiant supažindinti visuomenę su Holokausto istorija, kovoti su antisemitizmu ir užtikrinti, kad tokia tragedija daugiau niekada nepasikartotų. Nacistinės Vokietijos režimas ir jo vietiniai kolaborantai Europoje nužudė 6 milijonus žydų bei 5 milijonus kitų tautybių žmonių, tarp jų — apie 200 tūkstančių Lietuvos žydų.

Šiais metais minimos 80-osios Holokausto pradžios Lietuvoje metinės.

Венки от членов Сейма Литвы, возложенные в честь Дня памяти катастрофы и героизма на Панеряйском кладбище
Lietuvos Seimo narių vainikai Panerių memoriale.

Kaip priminė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, vien Paneriuose žuvo apie šimtą tūkstančių žmonių, kurių didžioji dauguma buvo žydai.

"Toks nešališkas suskaičiavimas, pasvėrimas, įvertinimas yra atminties politikos pagrindas. Nes veiksminga, į ateitį orientuota atminties politika apima ir mokslinių tyrimų, dokumentavimo bei švietimo skatinimą, ir pastangas įamžinti bei pagerbti, ir moralinę atsakomybę už išlikusias, vis dar veikiančias traumas", — sakė Seimo pirmininkė.

Спикер Сейма Литвы Виктория Чмилите-Нильсен на Панеряйском кладбище в День памяти катастрофы и героизма
Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkė Viktoria Čmilytė-Nielsen.

"Turime ir kitą, ne mažiau svarbią pareigą — pamatyti žmones, turinčius sielą. Žmones, išsaugojusius žmogiškumą, nebijojusius rizikuoti mirties akivaizdoje. Tų žmonių istorijos yra sklidinos atjautos, pasišventimo ir dramatizmo. Jų darbai šiandien ne priešina, o sutelkia. Holokausto studijų centras "Yad Vashem" už žydų gelbėjimą Pasaulio tautų teisuoliais yra pripažinęs apie 900 Lietuvos žmonių. Tikiu, jų buvo kur kas daugiau. Neabejotina, tos pastangos išsaugoti ir išgelbėti žmogiškumą nusipelno įamžinimo, kuris nuolat primintų užrašą Pasaulio teisuolių diplome — "Kas išgelbėjo vieną žmogų, tarsi būtų išgelbėjęs visą pasaulį", — teigė Lietuvos Seimo vadovė.

Глава Еврейской общины Литвы (ЕОЛ) Фаина Куклянскина на Панеряйском кладбище в День памяти катастрофы и героизма
Žydų bendruomenės nariai Panerių kapinėse.

Holokausto dieną Knesetas nustatė 1951 metais. Pagal žydų kalendorių jis švenčiamas Nisano mėnesio 27 dieną. Pagal Grigaliaus kalendorių jis patenka tarp balandžio 7 ir gegužės 7 dienos. Ši diena skirta ne tik Holokausto aukoms, bet ir tiems žydams, kurie priešinosi. Šią dieną prisimenami koncentracijos stovyklų kaliniai, Vilniaus geto pogrindis, sukilimas Sobibore ir kiti žydų didvyriškumo karo metu pavyzdžiai.

Глава Еврейской общины Литвы (ЕОЛ) Фаина Куклянскина на Панеряйском кладбище в День памяти катастрофы и героизма
Глава Еврейской общины Литвы (ЕОЛ) Фаина Куклянскина на Панеряйском кладбище в День памяти катастрофы и героизма

Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metu vietinė žydų bendruomenė, kuri tuo metu buvo laikoma viena didžiausių Europoje, buvo praktiškai sunaikinta. Žuvo apie 220 tūkstančių žmonių. Su naciais bendradarbiavę lietuviai dalyvavo žydų tautos naikinime.

Nepaisant šio istorinio fakto, Lietuvos valdžia siekia perrašyti istoriją ir pagerbti nacių kolaborantus, vadindama juos "nacionaliniais didvyriais". Be to, Lietuvos politikai dažnai kaltina TSRS dėl "dvigubo genocido" ir "okupacijos".

Rusija ne kartą ragino Lietuvą siekti istorinio objektyvumo.

Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
© Sputnik
Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
Tegai:
Holokausto aukos
Katė medyje

Ugniagesiai gelbėtojai išgelbėjo katę medžio, kuri ten prabuvo dvi paras

(atnaujinta 17:26 2021.04.22)
Kaip teigia veterinarai, katės tiesiog nemėgsta lipti atbulomis, o kitaip nulipti nepavyksta. Taip pat, pripratusioms gyventi ir miegoti namuose ant sofų jų šeimininkai paprastai nukerpa nagus, o nulipti turint trumpus nagus yra sunku

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Alytaus rajono Pivašiūnų ugniagesiai gelbėtojai miestelyje iš medžio išgelbėjo katinėlį iš medžio, kuris ten prabuvo dvi paras. Apie tai pranešama Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Facebook paskyroje.

Pabrėžiama, kad jis buvo įlipęs į pušį ir sėdėjo 10 metrų aukštyje, o šeimininkai, pastebėję, kad dingo katinas, po kiek laiko išgirdo jo kniaukimą medyje.

"Negalėdami murklio išvilioti iš medžio, pagalbos jie paprašė ugniagesių. Nors tokiame aukštyje stovint ant kopėčių atlikti gelbėjimo darbus nėra paprasta, ugniagesiai sakė, jog kažkam padėti visada malonu", — teigiama pranešime.

Tuo pačiu pažymima, kad per kelias dienas šalies ugniagesiams gelbėtojams teko net 3 kartus važiuoti iškelti katinų iš medžių.

"Kas ten juos užveja? Pasak gyvūnų globėjų, dažniausiai juos išgąsdina netoliese pasirodęs šuo, į kiemą įvažiavęs automobilis ar juos besigainiojantys vaikai. Ar tikrai katės nemoka išlipti iš medžio?", — teigiama pranešime.

Kaip teigia veterinarai, katės tiesiog nemėgsta lipti atbulomis, o kitaip nulipti nepavyksta. Taip pat, pripratusioms gyventi ir miegoti namuose ant sofų jų šeimininkai paprastai nukerpa nagus, o nulipti turint trumpus nagus yra sunku.

Tegai:
ugniagesiai, medis, katė
Vėjas ir lietus

Sinoptikai: Lietuvoje vyraus vėsūs ir vėjuoti orai

(atnaujinta 16:18 2021.04.22)
Pranešime teigiama, kad ši savaitė respublikoje bus šaltesnė nei praėjusi, kai kur galimi gausesni krituliai

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Artimiausiomis dienomis Lietuvoje vyraus vėsūs, vėjuoti orai su trumpalaikiais krituliais. Apie tai pranešė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Penktadienio vakarą protarpiais lynos. Vėjas pūs vakarų, jo greitis nuo 12 iki 14 metrų per sekundę, gūsiai 15-20 metrų per sekundę. Temperatūra svyruos nuo -1 iki +4. Dienos metu daug kur iškris trumpalaikiai krituliai. Vėjas yra vakarų, šiaurės vakarų, greitis nuo 8 iki 13 metrų per sekundę, vietomis gūsiai 15-18 metrų per sekundę. Oro temperatūra bus nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.

Šeštadienio naktį vietomis, daug kur po pietų, trumpai palis, daugiausia silpnai. Vėjas bus vakarų, šiaurės vakarų, greitis nuo 8 iki 13 metrų per sekundę, vietomis gūsiais 15-17 metrų per sekundę. Oro temperatūra naktį svyruos nuo -3 iki +2, o dieną nuo +5 iki +10.

Sekmadienio naktį vietomis iškris negausus sniegas, po pietų daug kur numatomi trumpalaikiai krituliai. Vėjas bus vakarų, šiaurės vakarų, greitis nuo 8 iki 13 metrų per sekundę, gūsiai iki 16 metrų per sekundę. Naktį oro temperatūra svyruos nuo -2 iki +3, o dieną nuo +4 iki +9.

Balandžio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Balandžio orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
Lietuva, orai