Balandžio 10-oji

Kokia šiandien diena: balandžio 10-osios šventės

(atnaujinta 20:06 2021.04.10)
Šią dieną "Titanikas" išplaukė iš Sautamptono uosto Anglijoje, prasidėjo Genujos konferencija, skirta aptarti Europos atstatymą po I Pasaulinio karo

Balandžio 10-oji yra 100-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 265 dienos.

Šiandien saulė teka 06:32, leidžiasi 20:10, dienos ilgumas 13 val. 38 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Apolonijus, Mintautas, Agna, Margarita.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1869 metais gimė kompozitorius, žymiausias to laikmečio vargonininkas, choro dirigentas Juozas Naujalis. Mirė 1934 m.

1899 metais gimė kunigas, eseistas, publicistas Nikodemas Švogžlys-Milžinas. Mirė 1985 m.

1911 metais nuo plaučių uždegimo mirė garsus Lietuvos kompozitorius, dailininkas bei kultūros veikėjas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Gimė 1975 m.

1921 metais gimė dailininkas Povilas Baranauskas.

1952 metais gimė poetė Angelė Jankauskytė.

2011 metais Lietuvoje paminėtos genialaus Lietuvos muzikos ir dailės kūrėjo M. K. Čiurlionio 100-osios mirties metinės.

Ši diena pasaulio istorijoje

1790 metais įkurta JAV patentų sistema.

1809 metais Austrija paskelbė karą Prancūzijai, austrų kariuomenė įžengė į Bavariją.

1814 metais Tulūzos mūšyje Napoleoną sumušė britai ir ispanai.

1825 metais Havajuose buvo atidarytas pirmasis viešbutis.

1849 metais Volteris Hantas užpatentavo žiogelį. Teises į šį išradimą jis pardavė už 100 JAV dolerių.

1866 metais įsteigta Amerikos Prievartos prieš gyvūnus prevencijos bendrija (ASPCA).

1912 metais "Titanikas" išplaukė iš Sautamptono uosto Anglijoje.

1916 metais profesionalių golfo žaidėjų asociacija surengė pirmąjį čempionatą.

1922 metais prasidėjo Genujos konferencija, skirta aptarti Europos atstatymą po I Pasaulinio karo.

1930 metais pagaminta pirmoji sintetinė guma.

1938 metais Vokietija aneksavo Austriją. 99,75 proc. austrų referendume balsavo už susijungimą su Vokietija.

1941 metais II Pasauliniame kare JAV kariai okupavo Grenlandiją ir užkirto kelią nacių infiltracijai.

1944 metais Rusijos armija atkovojo Odesą iš vokiečių.

1972 metais JAV ir TSSR prisijungė prie kitų 70 valstybių ir pasirašė sutartį, draudžiantį biologinį karą.

1980 metais Ispanija ir Didžioji Britanija atidarė sieną tarp Gibraltaro ir Ispanijos. Siena buvo uždaryta nuo 1969 metų.

2019 metais astronomai paskelbė pirmąją juodosios skylės nuotrauką, kurioje matoma ryškiai oranžinės dujų ir plazmos aureolė, o jos centre – juodas branduolys. Ši juodoji skylė užfiksuota galaktikoje M87, nuo kurios Žemė nutolusi maždaug 50 mln. šviesmečių atstumu.

2019 metais mokslininkai paskelbė atradę iki šiol nežinotą pirmykščių žmonių rūšį – homo luzonensis. Manoma, kad ši rūšis gyveno prieš 50–67 tūkstančius metų.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (294)
Amerikos kariuomenės išsilaipinimas Normandijoje, archyvinė nuotrauka

Amerikos istorikas išvardijo penkis mitus apie Antrąjį pasaulinį karą

(atnaujinta 17:48 2021.05.09)
Didžiausias mitas, kuriam istorikas skyrė didžiąją dalį savo karjeros, yra tai, kad 32-asis JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas žinojo apie išpuolį prieš Perl Harboro uostą ir vistiek leido jam įvykti

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Vyresnysis Nacionalinio Antrojo pasaulinio karo muziejaus istorikas Robas Sitino papasakojo "Time" apie populiarius, jo požiūriu, mitus apie Antrąjį pasaulinį karą.

Sitino pareiškė, kad daug laiko praleido siekdamas įrodyti, kad JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas iš anksto nežinojo apie Perl Harborą. Istorikas mano, kad panašios prielaidos yra "beprotiška sąmokslo teorija", ir nėra dokumento, kuris galėtų tai patvirtinti.

Kitas klydimas, pasak Sitino, yra pareiškimai, kuriuos Ervinas Romelis buvo geriausias vokiečių generolas. Istorikas mano, kad karininkas buvo blogai žinojo administravimą ir jam visiškai nerūpėjo logistika.

"Jo paskutinė užduotis buvo bandymas užkirsti kelią išsilaipinimui Normandijoje, Vakarų sąjungininkų invazijai birželio šeštąją ir jam nepavyko šimtu procentų", — paaiškino jis.

Dar vienas populiarus, pasak amerikiečių eksperto, mitas tas, kad visa Vokietijos pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare kaltė sumesta ant Adolfo Hitlerio pečių. Sitino sako, kad "norėtų apkaltinti Hitlerį viskuo", tačiau, pasak istoriko, vienas asmuo negali būti atsakingas už kiekvieną blogą Vokietijos kariuomenės priimtą sprendimą.

"Aukščiausiojo lygio Vokietijos pareigūnams, generolams, tenka didelė atsakomybė už karo pradžią, už karo vykdymą ir dėl to, kad karas tęsėsi tol, kol neliko jokių šansų laimėti", — sakė jis.

Be to, Sitino išsklaidė, jo požiūriu, klaidingą pareiškimą, kad Japonija galėtų laimėti karą, jei Japonijos orlaiviai sugebėtų per išpuolį prieš Pearl Harbor sunakintiAmerikos naftos saugyklas. Pasak istoriko, toks Japonijos kariuomenės veiksmas geriausiu atveju tik atitrauktų pergalę kelis mėnesius.

Be to, specialistas išreiškė nuomonę, kad karo metu nebuvo lemtingų momentų, kurie galėtų smarkiai pakeisti istorijos eigą.

Tegai:
Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Moteris namo rūsyje rado slaptą bombų slėptuvę nuo Antrojo pasaulinio karo
"Prikaldavo kuolais prie žemės": paskelbti unikalūs dokumentai apie nacių žiaurumus
Rusijos vėliava, archyvinė nuotrauka

Rusijos ambasada Lietuvoje prisijungė prie "Nemirtingojo pulko" akcijos

(atnaujinta 16:54 2021.05.09)
Taip pat Pergalės dieną diplomatinės atstovybės darbuotojai padėjo vainikus prie sovietų karių kapų

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksejus Isakovas ir diplomatinės misijos darbuotojai paminėjo Pergalės dieną.

Jie dalyvavo tarptautinėse akcijose "Nemirtingasis pulkas" ir "Atminties sodas". Ambasada nuotraukas paskelbė socialiniuose tinkluose.

Taip pat gegužės 9 dieną Vilniuje, Antakalnio karių kapinėse, vyko akcija žuvusiems Didžiajame Tėvynės kare kariams atminti. Ambasados ​​darbuotojai, taip pat veteranai, Afganistano karo kariai, sovietų karių palikuonys padėjo vainikus prie memorialo ir kitų laidojimų vietų.

Anksčiau Isakovas pasveikino veteranus ir tautiečius minint 76-ąsias Pergalės Didžiajame Tėvynės kare metines. Jis teigė, kad niekada nebus pamiršta, jog "mūsų šalis patyrė didžiausias aukas tais baisiais metais, vaidindama lemiamą vaidmenį nugalint nacizmą, sužlugdant planus užkariauti visą pasaulį, išvaduoti ne tik mūsų Tėvynę, bet ir Europą".

Pergalės diena Rusijoje minima gegužės 9 dieną. Šią dieną šalies miestuose vyksta tradiciniai šventiniai renginiai: paradai, procesijos, gėlių padėjimas prie memorialų, koncertai. Didžioji dalis švenčių baigiasi fejerverkais. Daugelyje šalių šią dieną taip pat vyksta atminimo renginiai.

Lietuva kartu su Europa Pergalės dieną oficialiai gegužės 8 dieną, toks sprendimas motyvuojamas tuo, kad būtent šią dieną buvo pasirašytas Nacių Vokietijos besąlygiško pasidavimo aktas.

"Nemirtingojo pulko" akcija šiais metais vykdoma internete.

Tegai:
Rusijos ambasada Lietuvoje, Rusijos ambasada, Vilnius, Nemirtingasis pulkas
Parduotuvė

Europoje pripažintas pavojingu populiarus maisto dažiklis

(atnaujinta 10:17 2021.05.09)
Šis maisto dažiklis yra titano dioksidas, jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Europos maisto saugos agentūra (EFSA) nebelaiko paplitusio dirbtinio dažiklio E-171 saugiu maisto priedu. Api tai teigiama agentūros pranešime spaudai.

E-171 yra titano dioksidas. Jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką. Be to, titano dioksidas naudojamas lakų ir dažų, keramikos, stiklo, gumos, popieriaus ir plastiko, kosmetikos, vaistų ir higienos produktų gamybai.

"Atsižvelgusi į visus turimus mokslinius tyrimus ir duomenis, ekspertų grupė padarė išvadą, kad titano dioksidas nebegali būti laikomas saugiu kaip maisto papildas. Svarbiausiu veiksniu šiose išvadose tapo tai, kad mes negalėjome atmesti būgštavimus apie genotoksiškumą (medžiagos gebėjimą pažeisti DNR — Sputnik) po titano dioksido dalelių suvartojimo. Praryjant titano dioksido dalelių įsavinimas yra mažas, tačiau jis gali kauptis organizme", — pasakė pagrindinis ekspertas Madžedas Junesas.

EFSA taip pat pažymėjo, kad nebegali nustatyti leistinos E-171 dienos normos.

Anksčiau Prancūzijoje buvo uždrausta parduoti produktus su titano dioksidu. Europos Komisija ir valstybės narės ketina peržiūrėti EMST išvadas ir priimti sprendimą dėl rekomendacijų vartotojams ir taisyklių.

Tegai:
sveikata, Europa, maistas