Vakcinacija nuo COVID-19

Vyriausybė neviltyje dėl vakcinacijos, pareiškė Paluckas

(atnaujinta 12:00 2021.04.14)
Seimo narys pažymėjo, kad dėl nesugebėjimo tinkamai organizuoti vakcinaciją valdžios įsakymu gyventojams siuntinėjamos trumposios žinutės su raginimu pasiskiepyti, o tai dar labiau gąsdina gyventojus

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Seimo narys socialdemokratas Gintautas Paluckas Vyriausybę ragina atsisakyti "prioritetinių grupių sąrašo", pagal kurį lig šiol buvo vakcinuojami gyventojai.

Jo nuomone, kiekviena savivaldybė galėtų sudaryti bendrą vakcinuojamųjų eilę, nes dešimtys tūkstančių vakcinų yra nepanaudojama.

Paluckas teigia, kad "prioritetinių grupių sąrašas" šiame vakcinacijos etape "nebėra aktualus".

"Pirminis planas — paskiepyti rizikos grupes — savo jau atgyveno. Tos grupės, kurios iš tikro prioritetinės ir svarbios — mokytojai, slaugytojai, gydytojai, socialiniai darbuotojai — jau yra paskiepyti. O po to visas tas sąrašas "aplipo" įvairiausiais prioritetais. Tarkime, aukštųjų mokyklų dėstytojai. Tuo metu pareigūnai liko užribyje ir piketuoja", — pažymėjo Seimo narys.

Taip pat jis pabrėžė, kad, nepaisant, pavyzdžiui, pareigūnų protesto, turimų vakcinos kiekių Lietuva lig šiol nepanaudoja.

"Stalčiuose kaupiasi ir neišnaudojama vakcina. Minimi skaičiai — 20–30 tūkst. vienetų. Tačiau 20 tūkst. — tai beveik du Utenos miestai. Ir, vertinant didėsiančius vakcinų kiekius, panašu, stalčiuose jos užsiliks dar daugiau. Vyriausybė, matydama tokius skaičius, yra neviltyje, todėl visiems gyventojams į mobiliuosius telefonus siuntinėja pranešimus, kas kviečiami skiepytis — elgiamasi, tarsi būtų stichinė nelaimė ir gąsdinami žmones", — vertina Paluckas.

Pasak jo, vakcinacijos procesas būtų efektyvesnis, jei už vakcinuojamųjų eilę būtų atsakingos savivaldybės.

Palucko nuomone, kiekviena savivaldybė turėtų susidaryti vieną bendrą eilę, reikia nustoti "žaisti" su keliolika prioritetų, juos koreguoti ar įvedinėti naujus.

"Nes bus taip, kaip šį savaitgalį Vilniuje, kad prioritetas buvo skiepyti vyresnius nei 65 m. asmenis, ir liko beveik 9 tūkst. vakcinų. Tai liudija tik viena — vakcinacijos procesas organizuojamas neefektyviai", — nurodo Paluckas.

Praėjusią savaitę Vilniaus pareigūnai surengė mitingą dėl to, kad jų neįtraukia į prioritetinių grupių sąrašą. Jų palaikyti išėjo vidaus reikalų ministerijos vadovė Agnė Bilotaitė, anksčiau bandžiusi derėtis su savivaldybėmis dėl pareigūnų skiepijimo. Dabar pradėta aktyvi pareigūnų vakcinacija.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 17,6 proc. Lietuvos gyventojų jau paskiepyti pirmąja vakcinų doze, o dviem — 6,8 proc.

Lietuvoje antrasis karantinas pratęstas iki balandžio pabaigos. Nuo praėjusios savaitės koronaviruso atvejų po staigaus šuolio praktiškai nesumažėjo. Valdžia panaikino judėjimo tarp savivaldybių apribojimus, tačiau prekybos centrai, kaip žadėta anksčiau, nebuvo atidaryti.

Respublikoje nustatyta daugiau kaip 227,8 tūkst. koronaviruso atvejų, mirė daugiau kaip 3,7 tūkst.

Tegai:
vakcinacija, koronavirusas, Vyriausybė, Lietuva
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga (421)
Dar šia tema
Vilniaus miesto klinikinė ligoninė pranešė apie apsaugos priemonių trūkumą
Lietuva nori atidėti revakcinaciją antrąja "Pfizer" doze
Lietuva gavo dešimtąją vakcinos nuo COVID-19 "Vaxzevria" siuntą
Amber Grid

Dėl šaltos žiemos augo "Amber Grid" pajamos

(atnaujinta 14:50 2021.05.08)
Į Lietuvą per pirmąjį šių metų ketvirtį buvo patiekta 8,8 teravatvalandės (TWh) dujų, arba 25 proc. daugiau, nei pernai

VILNIUS, gegužės 8 — Sputnik. Dujų perdavimo sistemos operatoriaus "Amber Grid" pajamos pirmąjį šių metų ketvirtį augo iki 19,2 mln. eurų ir buvo 41 proc. didesnės nei tuo pačiu laikotarpiu pernai, kai pajamos už dujų perdavimo paslaugas siekė 13,6 mln. eurų, praneša bendrovės spaudos tarnyba.

Pajamų, o taip pat pelningumo lygiui, didžiausią įtaką turėjo dėl šaltos žiemos reikšmingai išaugusi dujų paklausa ir dėl to didesnis dujų suvartojimas šilumos ir elektros gamybos sektoriuose.  

Į Lietuvą per pirmąjį šių metų ketvirtį buvo patiekta 8,8 teravatvalandės (TWh) dujų, neskaitant dujų transportavimo į Karaliaučiaus sritį. Tai - 25 proc. daugiau, palyginti su 2020 m. sausio-kovo mėn., kai į Lietuvą buvo transportuota 7,1 TWh dujų. Per šį laiką Lietuvos poreikiams buvo suvartota 8,7 TWh dujų arba 28 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu, kai buvo suvartota 6,8 TWh dujų. 

2021 metų sausio-kovo mėn. iš Klaipėdos SGD terminalo buvo patiekta 44 proc., o vamzdynais iš Latvijos ir Baltarusijos – 56 proc. viso įleisto dujų kiekio. 

"Pirmą ketvirtį trečdaliu didesnė dujų paklausa turėjo teigiamą įtaką įmonės pajamoms ir pelningumui. Nusistovėjus ilgiau trukusiems šalčiams, energijos poreikiai išaugo iki tokio lygio, kad įprastai naudojamą biokurą šiemet šilumos tinklai reikšmingai papildė gamtinėmis dujomis ir užsakinėjo jų dvigubai daugiau. Tai rodo dujų, kaip energijos ištekliaus svarbą, o laiku padarytos investicijos į tinklo patikimumą pasiteisino, nes sistema sėkmingai veikė perduodant didelius dujų srautus", – sako "Amber Grid" generalinis direktorius Nemunas Biknius. 

"Amber Grid" pirmojo ketvirčio EBITDA (pelnas iki mokesčių, palūkanų, nusidėvėjimo ir amortizacijos) siekė 12,4 mln. eurų, palyginti su 6 mln. eurų pernai. Grynasis pelnas buvo 9,1 mln. eurų, palyginti su 3,6 mln. eurų grynojo pelno, uždirbto pernai tuo pačiu metu. Įmonės veikla yra reguliuojama, todėl didesnis uždirbtas pelnas yra grąžinamas per dujų perdavimo tarifą ateinančiais laikotarpiais.

Tegai:
Amber Grid
Dar šia tema
Pirmąjį metų ketvirtį dujų paklausa Lietuvoje išaugo trečdaliu
Lietuva ir Lenkija nori sujungti dujų perdavimo sistemas
Ekspertas: Lietuva ir Lenkija bando "apgauti viena kitą" su dujotiekiu
Atminimo ordinas ant Didžiojo Tėvynės karo veterano atlapo

Lietuvoje gyvenantys Didžiojo Tėvynės karo dalyviai ir invalidai gavo išmokas

(atnaujinta 08:39 2021.05.08)
Pagal Rusijos prezidento dekretą išmokas gavo 32,8 tūkst. Antrojo pasaulinio karo dalyvių ir invalidų. Rusijoje Pergalės diena švenčiama gegužės 9 dieną

VILNIUS, gegužės 8 — Sputnik. Kasmetinę išmoką Pergalės dienai gavo 32,8 tūkst. Didžiojo Tėvynės karo dalyvių ir neįgaliųjų, pranešė Rusijos pensijų fondo spaudos tarnyba.

"Rusijos pensijų fondas baigė kasmetį mokėjimą Didžiojo Tėvynės karo veteranams Pergalės dienai. Lėšas, kurios pagal prezidento dekretą siekia dešimt tūkstančių rublių (daugiau nei 111 eurų), gavo 32,8 tūkst. Antrojo pasaulinio karo dalyvių ir neįgalių žmonių, gyvenančių Rusijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje", - teigiama pranešime.

Pažymima, kad pinigai visiems veteranams buvo pristatyti balandžio mėnesį, kartu su kitais išmokomis: pensija (vidutinis Didžiojo Tėvynės karo dalyvių pensijos dydis - 468 eurai, Antrojo pasaulinio karo invalido - 363 eurai), mėnesine įšmoka (78 eurai) ir materialine parama (11 eurų).

Pergalės diena Rusijoje minima gegužės 9 dieną. Šią dieną šalies miestuose vyksta tradiciniai šventiniai renginiai: paradai, eisenos, prie memorialų dedamos gėlės, rengiami koncertai. Dauguma renginių baigiasi fejerverkais. Daugelyje šalių šią dieną taip pat vyksta atminimo renginiai.

Tačiau Lietuva oficialiai švenčia Pergalės prieš fašizmą dieną gegužės 8 dieną, valdžia savo sprendimą motyvuoja tuo, kad būtent šią dieną buvo pasirašytas nacistinės Vokietijos besąlyginės kapituliacijos aktas.

Interviu Sputnik Lietuva politologas, Maskvos valstybinio pedagoginio universiteto Istorijos ir politikos instituto direktoriaus pavaduotojas Vladimiras Šapovalovas pabrėžė, kad Europos šalyse, tarp jų ir Baltijos, atmintis apie Antrąjį pasaulinį karą yra "išgraužta".

Tegai:
Didysis Tėvynės karas, Lietuva
Dar šia tema
Netoli Kaliningrado rastas bendras sovietų karių kapas
Ekspertas: Lietuva pasinaudojo galimybe be gėdos uždaryti "Misiją Sibiras"
Naktinė Pergalės dienos parado repeticija Raudonojoje aikštėje — video