Galvos skausmas

Mokslininkai atrado medžiagų alkoholikų kepenims atstatyti

(atnaujinta 01:19 2021.04.20)
Alkoholio vartojimas yra pagrindinis ligų naštos rizikos veiksnys visame pasaulyje, dėl kurio miršta beveik 10 % 15–49 metų žmonių

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. Natūralios medžiagos terpenai, esantys Sibiro kėnio kamiene ir šaknyse, pasižymi stipriausiomis hepatoprotekcinėmis savybėmis ir sugeba apsaugoti bei atkurti kepenų ląsteles po tokio neigiamo poveikio kaip apsinuodijimas alkoholiu, teigia Rusijos ekspertai iš Kazanės mokslinio centro Arbuzovo organinės chemijos instituto Rusijos mokslų akademija ir mokslo-gamybos įmonė "Initium-Pharm".

Terpenai yra plati vadinamųjų antrinių metabolitų klasė, randama įvairiose žolelėse, gėlėse, taip pat medžiuose, vaisių ir daržovių sėklose.

"Augalai išskiria apsaugines medžiagas — terpenus, kurie leidžia išlaikyti ląsteles stabilios būklės net esant nepalankioms įtemptoms sąlygoms. Terpenas iš tikrųjų yra augalų ląstelės streso hormonas", — "Initium-Pharm" darbuotoja medicinos mokslų kandidatė Liudmila Lacerus sakė RIA Novosti.

Anot jos, augalų ląstelės struktūra yra panaši į gyvūnų ląstelės. "Ir tai, kas apsaugo augalo ląstelę, negali paveikti žmogaus ląstelių. Todėl šią idėją panaudojome savo mokslo raidai", — pridūrė agentūros pašnekovė.

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Žmogaus organizme terpenai yra arba tarpiniai, arba pradiniai cholesterolio, skvaleno, lytinių hormonų, steroidinių hormonų, fermentų — tai yra visų medžiagų, reikalingų sveikam gyvenimui, sintezės grandys. Žmonija daugelį tūkstančių metų įvairių ligų profilaktikai ir gydymui naudoja tokius terpenus kaip mentolis, limonenas ir kamparas, tačiau mokslininkai tik dabar sužino apie terpenų hepatoprotekcines savybes.

Šio darbo autoriai tyrimams ėmėsi terpenų, kurių yra spygliuočiuose, būtent Sibiro kėnio šaknyse ir kamiene. Spygliuočiai yra labai stabilūs ilgaamžiai augalai, kai kurie iš jų gyvena 4 tūkstančius metų. Dėl terpenų, kurie apsaugo ląsteles nuo neigiamo poveikio, spygliuočiai neišmeta savo lapijos esant 60 laipsnių šalčiui ir 40 laipsnių karščiui.

Norėdami įrodyti hepatoterapines terpenų savybes, mokslininkai atliko eksperimentą, kurio metu žiurkėms mėnesį buvo suleistas etanolis, praskiestas vandeniu ir terpeno turinčiais vaistais. Mokslininkai nustatė, kad veikiant alkoholinių žiurkių terpenams, normalizuojasi biocheminiai kraujo parametrai, sumažėja kepenų ląstelių pažeidimo sunkumas ir sumažėja kepenų masės koeficientas. Tyrimo rezultatai buvo paskelbti balandžio mėn. Rusijos medicinos žurnale "Klinikinės rekomendacijos ir algoritmai praktikuojantiems gydytojams".

"Alkoholiniai kepenų pažeidimai yra tik vienas iš neigiamo poveikio modelių. Mūsų tyrimai rodo pažadą naudoti terpenus kepenims apsaugoti nuo bet kokio toksinio poveikio, pavyzdžiui, dėl valgymo sutrikimų, chemoterapijos, ilgalaikio vaistų vartojimo, virusų poveikio", — sakė Liudmila Lacerus.

Tuo pačiu metu, pasak jos, terpenai, rodantys didelį farmakologinį aktyvumą, neturi nepageidaujamo šalutinio poveikio visam kūnui ir nesukuria farmakologinės perkrovos.

"Žinoma, kaip ir bet kuriam natūraliam junginiui, yra alerginė reakcija į terpenus, mes negalime to atmesti. Tačiau terpenai nėra tokie svetimi mums. Mes visi buvome spygliuočių miškuose, mums visiems patinka spygliuočių kvapas, mes žinome, kaip gera kvėpuoti spygliuočių miško oru, ir mes net pagalvojame, kaip būtų malonu jį įdėti į mėgintuvėlį. Taigi tai, kuo kvėpuojame spygliuočių miške, dabar yra mėgintuvėlyje", — pridūrė Lacerus.

Savo ruožtu medicinos mokslų daktaras, Gastroenterologijos katedros profesorius ir Rusijos Federacijos prezidento administracijos Centrinės valstybinės medicinos akademijos akademinės tarybos mokslo sekretorius Igoris Zverkovas pažymėjo, kad Rusijos mokslininkų atrastos terpenų savybės neišnyks nepastebėtos medicinos bendruomenės.

"Terpenai yra junginių klasė, apie kurią gydytojai ir žmonės žino labai mažai. Apie vitaminus girdime, apie flavonoidus taip pat girdimi ir kad mums reikia terpenų, kad mūsų organizmas galėtų normaliai funkcionuoti, mes nesuprantame iki galo. Manau, kad ateityje terpenų naudojimas profilaktinėje medicinoje mums taps toks pat įprastas dalykas kaip ir kompleksinių vitaminų vartojimas", — RIA Novosti sakė Zverkovas.

Alkoholio vartojimas yra pagrindinis ligų naštos rizikos veiksnys visame pasaulyje, dėl kurio miršta 10 % 15–49 metų žmonių. Remiantis statistika, apie 20-30 % rusų reguliariai piktnaudžiauja alkoholiu. Alkoholio vartojimas susijęs su maždaug 70 % Rusijoje registruotų hepatito ir kepenų cirozės atvejų.

Tegai:
alkoholis, kepenys
Amber Grid

Dėl šaltos žiemos augo "Amber Grid" pajamos

(atnaujinta 14:50 2021.05.08)
Į Lietuvą per pirmąjį šių metų ketvirtį buvo patiekta 8,8 teravatvalandės (TWh) dujų, arba 25 proc. daugiau, nei pernai

VILNIUS, gegužės 8 — Sputnik. Dujų perdavimo sistemos operatoriaus "Amber Grid" pajamos pirmąjį šių metų ketvirtį augo iki 19,2 mln. eurų ir buvo 41 proc. didesnės nei tuo pačiu laikotarpiu pernai, kai pajamos už dujų perdavimo paslaugas siekė 13,6 mln. eurų, praneša bendrovės spaudos tarnyba.

Pajamų, o taip pat pelningumo lygiui, didžiausią įtaką turėjo dėl šaltos žiemos reikšmingai išaugusi dujų paklausa ir dėl to didesnis dujų suvartojimas šilumos ir elektros gamybos sektoriuose.  

Į Lietuvą per pirmąjį šių metų ketvirtį buvo patiekta 8,8 teravatvalandės (TWh) dujų, neskaitant dujų transportavimo į Karaliaučiaus sritį. Tai - 25 proc. daugiau, palyginti su 2020 m. sausio-kovo mėn., kai į Lietuvą buvo transportuota 7,1 TWh dujų. Per šį laiką Lietuvos poreikiams buvo suvartota 8,7 TWh dujų arba 28 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu, kai buvo suvartota 6,8 TWh dujų. 

2021 metų sausio-kovo mėn. iš Klaipėdos SGD terminalo buvo patiekta 44 proc., o vamzdynais iš Latvijos ir Baltarusijos – 56 proc. viso įleisto dujų kiekio. 

"Pirmą ketvirtį trečdaliu didesnė dujų paklausa turėjo teigiamą įtaką įmonės pajamoms ir pelningumui. Nusistovėjus ilgiau trukusiems šalčiams, energijos poreikiai išaugo iki tokio lygio, kad įprastai naudojamą biokurą šiemet šilumos tinklai reikšmingai papildė gamtinėmis dujomis ir užsakinėjo jų dvigubai daugiau. Tai rodo dujų, kaip energijos ištekliaus svarbą, o laiku padarytos investicijos į tinklo patikimumą pasiteisino, nes sistema sėkmingai veikė perduodant didelius dujų srautus", – sako "Amber Grid" generalinis direktorius Nemunas Biknius. 

"Amber Grid" pirmojo ketvirčio EBITDA (pelnas iki mokesčių, palūkanų, nusidėvėjimo ir amortizacijos) siekė 12,4 mln. eurų, palyginti su 6 mln. eurų pernai. Grynasis pelnas buvo 9,1 mln. eurų, palyginti su 3,6 mln. eurų grynojo pelno, uždirbto pernai tuo pačiu metu. Įmonės veikla yra reguliuojama, todėl didesnis uždirbtas pelnas yra grąžinamas per dujų perdavimo tarifą ateinančiais laikotarpiais.

Tegai:
Amber Grid
Dar šia tema
Pirmąjį metų ketvirtį dujų paklausa Lietuvoje išaugo trečdaliu
Lietuva ir Lenkija nori sujungti dujų perdavimo sistemas
Ekspertas: Lietuva ir Lenkija bando "apgauti viena kitą" su dujotiekiu
Atminimo ordinas ant Didžiojo Tėvynės karo veterano atlapo

Lietuvoje gyvenantys Didžiojo Tėvynės karo dalyviai ir invalidai gavo išmokas

(atnaujinta 08:39 2021.05.08)
Pagal Rusijos prezidento dekretą išmokas gavo 32,8 tūkst. Antrojo pasaulinio karo dalyvių ir invalidų. Rusijoje Pergalės diena švenčiama gegužės 9 dieną

VILNIUS, gegužės 8 — Sputnik. Kasmetinę išmoką Pergalės dienai gavo 32,8 tūkst. Didžiojo Tėvynės karo dalyvių ir neįgaliųjų, pranešė Rusijos pensijų fondo spaudos tarnyba.

"Rusijos pensijų fondas baigė kasmetį mokėjimą Didžiojo Tėvynės karo veteranams Pergalės dienai. Lėšas, kurios pagal prezidento dekretą siekia dešimt tūkstančių rublių (daugiau nei 111 eurų), gavo 32,8 tūkst. Antrojo pasaulinio karo dalyvių ir neįgalių žmonių, gyvenančių Rusijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje", - teigiama pranešime.

Pažymima, kad pinigai visiems veteranams buvo pristatyti balandžio mėnesį, kartu su kitais išmokomis: pensija (vidutinis Didžiojo Tėvynės karo dalyvių pensijos dydis - 468 eurai, Antrojo pasaulinio karo invalido - 363 eurai), mėnesine įšmoka (78 eurai) ir materialine parama (11 eurų).

Pergalės diena Rusijoje minima gegužės 9 dieną. Šią dieną šalies miestuose vyksta tradiciniai šventiniai renginiai: paradai, eisenos, prie memorialų dedamos gėlės, rengiami koncertai. Dauguma renginių baigiasi fejerverkais. Daugelyje šalių šią dieną taip pat vyksta atminimo renginiai.

Tačiau Lietuva oficialiai švenčia Pergalės prieš fašizmą dieną gegužės 8 dieną, valdžia savo sprendimą motyvuoja tuo, kad būtent šią dieną buvo pasirašytas nacistinės Vokietijos besąlyginės kapituliacijos aktas.

Interviu Sputnik Lietuva politologas, Maskvos valstybinio pedagoginio universiteto Istorijos ir politikos instituto direktoriaus pavaduotojas Vladimiras Šapovalovas pabrėžė, kad Europos šalyse, tarp jų ir Baltijos, atmintis apie Antrąjį pasaulinį karą yra "išgraužta".

Tegai:
Didysis Tėvynės karas, Lietuva
Dar šia tema
Netoli Kaliningrado rastas bendras sovietų karių kapas
Ekspertas: Lietuva pasinaudojo galimybe be gėdos uždaryti "Misiją Sibiras"
Naktinė Pergalės dienos parado repeticija Raudonojoje aikštėje — video