Moteris, užsiimanti joga Londone

Kaip kompensuoti vitamino D trūkumą be vaistų

(atnaujinta 15:29 2021.04.26)
Šiaurinių platumų, ypač miesto gyventojams, labai trūksta vitamino D, ypač žiemą

Vitamino D trūkumas sukelia kaulų trapumą, medžiagų apykaitos sutrikimus ir psichoemocinį nestabilumą, dažnai lydi sunkią COVID-19 formą. Kaip natūraliu būdu kompensuoti "saulės vitamino" trūkumą, aiškina Tatiana Pičugina straipsnyje RIA Novosti.

Dumbliai gamina vitaminą D

Prieš milijardus metų vandenyje esantys vienaląsčiai organizmai energijai gaminti pradėjo naudoti saulės šviesą. Be to, kai kurie grybų, mielių ir fitoplanktono tipai sintetina ne tik gliukozę, bet ir vitaminą D2. Jų ląstelėse yra daug ergosterolio, kuris, veikiamas saulės spindulių, sudaro nestabilų junginį — vitamino D2 pirmtaką (provitaminą). Savo ruožtu jis pereina į stabilų D2 arba susiskaido į neaktyvius produktus. Nėra visiškai aišku, kam reikalingos tokios sudėtingos transformacijos. Bostono universiteto medicinos centro mokslininkai teigia, kad ergosterolis absorbuoja ultravioletinius spindulius, apsaugodamas baltymus, DNR ir RNR nuo pažeidimų.

Galbūt provitamino D2 kiekis ir jo fotoproduktai vienaląsčiui signalizavo, kad jis pakankamai laiko buvo saulėje ir atėjo laikas grįžti į dugną. Be to, šios medžiagos palengvina kalcio jonų prasiskverbimą per ląstelės membraną.

Gyvūnų organizme sintezuojasi kita vitamino forma — D3 . Tai atsitinka gyvose epidermio ląstelėse, kurios sudaro viršutinį odos sluoksnį. Jų fosfolipidinėje membranoje yra saugomas junginys 7-dehidrocholesterolis, kuris, veikiamas ultravioletinių spindulių, virsta provitaminu, o paskui — stabiliu D3.

Atliekant laboratorinį eksperimentą, provitamino pavertimas stabilia forma užtruko kelias dienas, tačiau driežo ir žmogaus odoje, tikriausiai dalyvaujant kai kuriems fermentams, procesas vyksta daug greičiau.

Stabilus D3 lengviau prasiskverbia per ląstelės membraną į tarpląstelinę erdvę, o iš ten į dermą — apatinį odos sluoksnį, besiribojantį su raumenimis. Kraujo ląstelėse jis prisijungia prie DBP baltymo ir per kapiliarus keliauja į kepenis ir inkstus. Ten su vitaminu D3 vyksta daugybė cheminių virsmų, kad jis galėtų atlikti savo pagrindinį vaidmenį — adsorbuoti kalcį ir fosforą iš virškinamojo trakto. Šie elementai yra būtini kaulų augimui. Vitaminas D3 dalyvauja ląstelių dalijimesi, imuniteto stiprinime ir insulino gamyboje.

Odoje provitaminas D3 visiškai paverčiamas stabilia forma per aštuonias valandas. Tačiau patekimui į dermą reikia daugiau laiko. Kadangi procesas yra ilgas, atrodo, kad organizmui nėra svarbu, kaip gaunamas vitaminas — iš odos, su maistu ar su maisto priedais. Tačiau paaiškėjo, kad kūne sintetintas D3 yra du ar tris kartus stabilesnis. Be to, jis jungiasi prie DBP baltymo, priešingai nei gaunamas tabletės pavidalu. Gali būti, kad stabilios formos sintezės metu susidarę tarpiniai junginiai turi teigiamą poveikį sveikatai.

Įdegio grįžimas

Geriausia, žinoma, gauti vitaminą natūraliu būdu. Harvardo medicinos mokyklos duomenimis, vos 10–15 minučių saulėje (o tamsiaodžiams žmonėms — iki pusvalandžio) su atviromis rankomis ir kojomis kelis kartus per savaitę praktiškai pašalina vitamino D trūkumą. Tačiau gali sutrukdyti keli veiksniai.

Pirmiausia, Žemės ozono sluoksnis sugeria beveik visą saulės ultravioletinę spinduliuotę — tik vienas procentas pasiekia paviršių. Kuo ilgesnis spindulių kelias per atmosferą, tuo mažiau juose yra reikiamos energijos fotonų. Dėl šios priežasties šiauriniuose regionuose gyvenantys žmonės negauna vitamino D iš odos nuo keturių iki šešių mėnesių.

Iki 10 ryto ir po 15 valandos, net vasaros metu, ultravioletinių spindulių sumažėja ir vitamino D gaminasi nedaug. Pridėkime čia smogą miestuose — jis nepraleidžia saulės šviesos. Svarbų vaidmenį atlieka ir aukštis: lygumose yra mažiau ultravioletinių spindulių nei kalnuose.

Ilgai būnant saulėje "perdozuoti" vitamino D3 neįmanoma. Jis nėra sintetinamas nuolat. Kai 15 procentų 7-dehidrocholesterolio atsargų ląstelėse yra išeikvota, provitaminas ir jo fotoproduktai suskaidomi į junginius, kurie neturi įtakos kalcio absorbcijai. Tačiau dažnas saulės kremų naudojimas prisideda prie deficito — produktai, kurių apsaugos koeficientas yra 30 ar daugiau, beveik visiškai sugeria ultravioletinius spindulius. Kaip ir langų stiklai.

Šiaurinių regionų gyventojams pagrindinis vitamino D šaltinis yra maistas. Tai yra riebios žuvys, upėtakiai ir tunai, ruonių ir banginių taukai bei baltieji grybai. Tačiau mityba suteikia tik 20 procentų reikalingos normos. O sergant Krono liga ir celiakija (glitimo netoleravimas) iš esmės neįmanoma gauti pakankamai vitamino iš maisto. Kai kurios inkstų ir kepenų ligos taip pat sukelia jo trūkumą. Tokiais atvejais gydytojas skiria gydymą.

Ką reikia žinoti apie vitaminus
© Sputnik
Ką reikia žinoti apie vitaminus
Tegai:
vitaminai
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai (69)
Dar šia tema
Nustatytas vitamino B2 trūkumo pavojus
Įvardyti penki požymiai, rodantys, kad rudenį trūksta vitaminų
Įvardytas vitaminas, kurio trūkumas gali sukelti vėžio vystymąsi
Amerikos kariuomenės išsilaipinimas Normandijoje, archyvinė nuotrauka

Amerikos istorikas išvardijo penkis mitus apie Antrąjį pasaulinį karą

(atnaujinta 17:48 2021.05.09)
Didžiausias mitas, kuriam istorikas skyrė didžiąją dalį savo karjeros, yra tai, kad 32-asis JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas žinojo apie išpuolį prieš Perl Harboro uostą ir vistiek leido jam įvykti

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Vyresnysis Nacionalinio Antrojo pasaulinio karo muziejaus istorikas Robas Sitino papasakojo "Time" apie populiarius, jo požiūriu, mitus apie Antrąjį pasaulinį karą.

Sitino pareiškė, kad daug laiko praleido siekdamas įrodyti, kad JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas iš anksto nežinojo apie Perl Harborą. Istorikas mano, kad panašios prielaidos yra "beprotiška sąmokslo teorija", ir nėra dokumento, kuris galėtų tai patvirtinti.

Kitas klydimas, pasak Sitino, yra pareiškimai, kuriuos Ervinas Romelis buvo geriausias vokiečių generolas. Istorikas mano, kad karininkas buvo blogai žinojo administravimą ir jam visiškai nerūpėjo logistika.

"Jo paskutinė užduotis buvo bandymas užkirsti kelią išsilaipinimui Normandijoje, Vakarų sąjungininkų invazijai birželio šeštąją ir jam nepavyko šimtu procentų", — paaiškino jis.

Dar vienas populiarus, pasak amerikiečių eksperto, mitas tas, kad visa Vokietijos pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare kaltė sumesta ant Adolfo Hitlerio pečių. Sitino sako, kad "norėtų apkaltinti Hitlerį viskuo", tačiau, pasak istoriko, vienas asmuo negali būti atsakingas už kiekvieną blogą Vokietijos kariuomenės priimtą sprendimą.

"Aukščiausiojo lygio Vokietijos pareigūnams, generolams, tenka didelė atsakomybė už karo pradžią, už karo vykdymą ir dėl to, kad karas tęsėsi tol, kol neliko jokių šansų laimėti", — sakė jis.

Be to, Sitino išsklaidė, jo požiūriu, klaidingą pareiškimą, kad Japonija galėtų laimėti karą, jei Japonijos orlaiviai sugebėtų per išpuolį prieš Pearl Harbor sunakintiAmerikos naftos saugyklas. Pasak istoriko, toks Japonijos kariuomenės veiksmas geriausiu atveju tik atitrauktų pergalę kelis mėnesius.

Be to, specialistas išreiškė nuomonę, kad karo metu nebuvo lemtingų momentų, kurie galėtų smarkiai pakeisti istorijos eigą.

Tegai:
Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Moteris namo rūsyje rado slaptą bombų slėptuvę nuo Antrojo pasaulinio karo
"Prikaldavo kuolais prie žemės": paskelbti unikalūs dokumentai apie nacių žiaurumus
Rusijos vėliava, archyvinė nuotrauka

Rusijos ambasada Lietuvoje prisijungė prie "Nemirtingojo pulko" akcijos

(atnaujinta 16:54 2021.05.09)
Taip pat Pergalės dieną diplomatinės atstovybės darbuotojai padėjo vainikus prie sovietų karių kapų

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksejus Isakovas ir diplomatinės misijos darbuotojai paminėjo Pergalės dieną.

Jie dalyvavo tarptautinėse akcijose "Nemirtingasis pulkas" ir "Atminties sodas". Ambasada nuotraukas paskelbė socialiniuose tinkluose.

Taip pat gegužės 9 dieną Vilniuje, Antakalnio karių kapinėse, vyko akcija žuvusiems Didžiajame Tėvynės kare kariams atminti. Ambasados ​​darbuotojai, taip pat veteranai, Afganistano karo kariai, sovietų karių palikuonys padėjo vainikus prie memorialo ir kitų laidojimų vietų.

Anksčiau Isakovas pasveikino veteranus ir tautiečius minint 76-ąsias Pergalės Didžiajame Tėvynės kare metines. Jis teigė, kad niekada nebus pamiršta, jog "mūsų šalis patyrė didžiausias aukas tais baisiais metais, vaidindama lemiamą vaidmenį nugalint nacizmą, sužlugdant planus užkariauti visą pasaulį, išvaduoti ne tik mūsų Tėvynę, bet ir Europą".

Pergalės diena Rusijoje minima gegužės 9 dieną. Šią dieną šalies miestuose vyksta tradiciniai šventiniai renginiai: paradai, procesijos, gėlių padėjimas prie memorialų, koncertai. Didžioji dalis švenčių baigiasi fejerverkais. Daugelyje šalių šią dieną taip pat vyksta atminimo renginiai.

Lietuva kartu su Europa Pergalės dieną oficialiai gegužės 8 dieną, toks sprendimas motyvuojamas tuo, kad būtent šią dieną buvo pasirašytas Nacių Vokietijos besąlygiško pasidavimo aktas.

"Nemirtingojo pulko" akcija šiais metais vykdoma internete.

Tegai:
Rusijos ambasada Lietuvoje, Rusijos ambasada, Vilnius, Nemirtingasis pulkas
Parduotuvė

Europoje pripažintas pavojingu populiarus maisto dažiklis

(atnaujinta 10:17 2021.05.09)
Šis maisto dažiklis yra titano dioksidas, jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Europos maisto saugos agentūra (EFSA) nebelaiko paplitusio dirbtinio dažiklio E-171 saugiu maisto priedu. Api tai teigiama agentūros pranešime spaudai.

E-171 yra titano dioksidas. Jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką. Be to, titano dioksidas naudojamas lakų ir dažų, keramikos, stiklo, gumos, popieriaus ir plastiko, kosmetikos, vaistų ir higienos produktų gamybai.

"Atsižvelgusi į visus turimus mokslinius tyrimus ir duomenis, ekspertų grupė padarė išvadą, kad titano dioksidas nebegali būti laikomas saugiu kaip maisto papildas. Svarbiausiu veiksniu šiose išvadose tapo tai, kad mes negalėjome atmesti būgštavimus apie genotoksiškumą (medžiagos gebėjimą pažeisti DNR — Sputnik) po titano dioksido dalelių suvartojimo. Praryjant titano dioksido dalelių įsavinimas yra mažas, tačiau jis gali kauptis organizme", — pasakė pagrindinis ekspertas Madžedas Junesas.

EFSA taip pat pažymėjo, kad nebegali nustatyti leistinos E-171 dienos normos.

Anksčiau Prancūzijoje buvo uždrausta parduoti produktus su titano dioksidu. Europos Komisija ir valstybės narės ketina peržiūrėti EMST išvadas ir priimti sprendimą dėl rekomendacijų vartotojams ir taisyklių.

Tegai:
sveikata, Europa, maistas