Moksliniai tyrimai

Mokslininkai įvertino paveldimų mutacijų skaičių Černobylio aukų vaikams

(atnaujinta 17:11 2021.04.26)
JAV Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai ištyrė 130 vaikų, gimusių Černobylio nelaimių likvidatorių šeimose, ir atžalų, kurios buvo paveiktos, genomus

VILNIUS, balandžio 25 — Sputnik. Mokslininkai, tyrę vaikų, kurių tėvai 1986 metais patyrė Černobylio avariją, spinduliuotę, naudodami genomo sekos nustatymo metodą, lytines ląsteles, nerado jose per daug naujai susidariusių mutacijų.

Iš tyrimo autoriai daro išvadą, kad jonizuojančiosios spinduliuotės padaryta DNR žala nėra paveldima. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale "Science".

Yra žinoma, kad jonizuojančiosios spinduliuotės poveikis padidina DNR mutagenezę, dėl kurios žmonėms, patyrusiems radiaciją, išsivysto vėžys ir kitos ligos, susijusios su DNR grandinės įtrūkiais.

Norėdami ištirti, ar šie genetiniai pokyčiai yra paveldimi, JAV, Ukrainos, Rusijos ir Japonijos mokslininkai, vadovaujami Meredith'os Yeager iš JAV Nacionalinio vėžio instituto, ištyrė 130 vaikų, gimusių Černobylio nelaimių likvidatorių šeimose, ir atžalų, kurios buvo paveiktos, genomus po švitinimo. Visi vaikai buvo pradėti ir gimę po avarijos 1987–2002 metais.

Mokslininkų užduotis buvo išsiaiškinti, ar naujų mutacijų skaičius šių vaikų gemalo linijos ląstelėse viršija tą patį rodiklį vidutiniškai populiacijai. Skirtingai nuo somatinių ląstelių, mutacijos ir kiti genetiniai pokyčiai lytinėse ląstelėse yra paveldimi.

Nepaisant to, kad radiacinės nelaimės, tokios kaip Černobylio atominėje elektrinėje ar Fukušimos atominėje elektrinėje, įvyksta periodiškai, iki šiol nebuvo atlikta sisteminių tyrimų, įvertinančių radiacijos poveikio, perduodamo iš kartos į kartą, riziką.

"Tai vienas pirmųjų tyrimų, kuriame sistemingai įvertinamas žmogaus mutacijų dažnio pokytis reaguojant į žmogaus sukeltą nelaimę, kurią lydi atsitiktinis poveikis", — rašo straipsnio autoriai.

Beveik visi paveldimi genetiniai pokyčiai yra bent vieno iš tėvų gemalo DNR. Tačiau nedaug perduotų variantų yra unikalūs. Jie atsiranda dėl atsitiktinių lytinių ląstelių — spermos ir kiaušinėlių — mutacijų. Būtent šios mutacijos vadinamos naujai susiformavusiomis arba de novo mutacijomis (DNM). Tai vienintelė genominių pokyčių klasė, kurios neveikia evoliucinė atranka, todėl ji labai domina mokslininkus, dirbančius paveldimų ligų srityje.

Dėl naujausių genomo sekos nustatymo metodų sukūrimo, visai neseniai tapo įmanoma ištirti visą trigubą tėvo, motinos ir vaiko genomą populiacijos lygiu, kuris yra būtinas de novo mutacijų skaičiavimui.
Šiandien mokslininkai mano, kad DNM populiacijoje yra 50–100 naujų mutacijų, tenkančių kiekvienai kartai.

Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad vaikuose, kurių tėvai buvo apšvitinti Černobylio atominėje elektrinėje, šis skaičius neviršija vidurkio ir nėra pernelyg didelių mutacijų lytinėse ląstelėse.

"Mūsų tyrimai nepatvirtina jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio iš kartos į kartą į žmogaus gemalo DNR", — daro išvadą autoriai.

Kitaip tariant, vaikų, gimusių po avarijos Černobylio atominėje elektrinėje, organizme mokslininkai nerado pastebimų genetinių anomalijų, kurios yra paveldimos.

Tegai:
mutacija
Temos:
Medicina ir sveikata (433)
Amerikos kariuomenės išsilaipinimas Normandijoje, archyvinė nuotrauka

Amerikos istorikas išvardijo penkis mitus apie Antrąjį pasaulinį karą

(atnaujinta 17:48 2021.05.09)
Didžiausias mitas, kuriam istorikas skyrė didžiąją dalį savo karjeros, yra tai, kad 32-asis JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas žinojo apie išpuolį prieš Perl Harboro uostą ir vistiek leido jam įvykti

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Vyresnysis Nacionalinio Antrojo pasaulinio karo muziejaus istorikas Robas Sitino papasakojo "Time" apie populiarius, jo požiūriu, mitus apie Antrąjį pasaulinį karą.

Sitino pareiškė, kad daug laiko praleido siekdamas įrodyti, kad JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas iš anksto nežinojo apie Perl Harborą. Istorikas mano, kad panašios prielaidos yra "beprotiška sąmokslo teorija", ir nėra dokumento, kuris galėtų tai patvirtinti.

Kitas klydimas, pasak Sitino, yra pareiškimai, kuriuos Ervinas Romelis buvo geriausias vokiečių generolas. Istorikas mano, kad karininkas buvo blogai žinojo administravimą ir jam visiškai nerūpėjo logistika.

"Jo paskutinė užduotis buvo bandymas užkirsti kelią išsilaipinimui Normandijoje, Vakarų sąjungininkų invazijai birželio šeštąją ir jam nepavyko šimtu procentų", — paaiškino jis.

Dar vienas populiarus, pasak amerikiečių eksperto, mitas tas, kad visa Vokietijos pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare kaltė sumesta ant Adolfo Hitlerio pečių. Sitino sako, kad "norėtų apkaltinti Hitlerį viskuo", tačiau, pasak istoriko, vienas asmuo negali būti atsakingas už kiekvieną blogą Vokietijos kariuomenės priimtą sprendimą.

"Aukščiausiojo lygio Vokietijos pareigūnams, generolams, tenka didelė atsakomybė už karo pradžią, už karo vykdymą ir dėl to, kad karas tęsėsi tol, kol neliko jokių šansų laimėti", — sakė jis.

Be to, Sitino išsklaidė, jo požiūriu, klaidingą pareiškimą, kad Japonija galėtų laimėti karą, jei Japonijos orlaiviai sugebėtų per išpuolį prieš Pearl Harbor sunakintiAmerikos naftos saugyklas. Pasak istoriko, toks Japonijos kariuomenės veiksmas geriausiu atveju tik atitrauktų pergalę kelis mėnesius.

Be to, specialistas išreiškė nuomonę, kad karo metu nebuvo lemtingų momentų, kurie galėtų smarkiai pakeisti istorijos eigą.

Tegai:
Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Moteris namo rūsyje rado slaptą bombų slėptuvę nuo Antrojo pasaulinio karo
"Prikaldavo kuolais prie žemės": paskelbti unikalūs dokumentai apie nacių žiaurumus
Rusijos vėliava, archyvinė nuotrauka

Rusijos ambasada Lietuvoje prisijungė prie "Nemirtingojo pulko" akcijos

(atnaujinta 16:54 2021.05.09)
Taip pat Pergalės dieną diplomatinės atstovybės darbuotojai padėjo vainikus prie sovietų karių kapų

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksejus Isakovas ir diplomatinės misijos darbuotojai paminėjo Pergalės dieną.

Jie dalyvavo tarptautinėse akcijose "Nemirtingasis pulkas" ir "Atminties sodas". Ambasada nuotraukas paskelbė socialiniuose tinkluose.

Taip pat gegužės 9 dieną Vilniuje, Antakalnio karių kapinėse, vyko akcija žuvusiems Didžiajame Tėvynės kare kariams atminti. Ambasados ​​darbuotojai, taip pat veteranai, Afganistano karo kariai, sovietų karių palikuonys padėjo vainikus prie memorialo ir kitų laidojimų vietų.

Anksčiau Isakovas pasveikino veteranus ir tautiečius minint 76-ąsias Pergalės Didžiajame Tėvynės kare metines. Jis teigė, kad niekada nebus pamiršta, jog "mūsų šalis patyrė didžiausias aukas tais baisiais metais, vaidindama lemiamą vaidmenį nugalint nacizmą, sužlugdant planus užkariauti visą pasaulį, išvaduoti ne tik mūsų Tėvynę, bet ir Europą".

Pergalės diena Rusijoje minima gegužės 9 dieną. Šią dieną šalies miestuose vyksta tradiciniai šventiniai renginiai: paradai, procesijos, gėlių padėjimas prie memorialų, koncertai. Didžioji dalis švenčių baigiasi fejerverkais. Daugelyje šalių šią dieną taip pat vyksta atminimo renginiai.

Lietuva kartu su Europa Pergalės dieną oficialiai gegužės 8 dieną, toks sprendimas motyvuojamas tuo, kad būtent šią dieną buvo pasirašytas Nacių Vokietijos besąlygiško pasidavimo aktas.

"Nemirtingojo pulko" akcija šiais metais vykdoma internete.

Tegai:
Rusijos ambasada Lietuvoje, Rusijos ambasada, Vilnius, Nemirtingasis pulkas
Parduotuvė

Europoje pripažintas pavojingu populiarus maisto dažiklis

(atnaujinta 10:17 2021.05.09)
Šis maisto dažiklis yra titano dioksidas, jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Europos maisto saugos agentūra (EFSA) nebelaiko paplitusio dirbtinio dažiklio E-171 saugiu maisto priedu. Api tai teigiama agentūros pranešime spaudai.

E-171 yra titano dioksidas. Jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką. Be to, titano dioksidas naudojamas lakų ir dažų, keramikos, stiklo, gumos, popieriaus ir plastiko, kosmetikos, vaistų ir higienos produktų gamybai.

"Atsižvelgusi į visus turimus mokslinius tyrimus ir duomenis, ekspertų grupė padarė išvadą, kad titano dioksidas nebegali būti laikomas saugiu kaip maisto papildas. Svarbiausiu veiksniu šiose išvadose tapo tai, kad mes negalėjome atmesti būgštavimus apie genotoksiškumą (medžiagos gebėjimą pažeisti DNR — Sputnik) po titano dioksido dalelių suvartojimo. Praryjant titano dioksido dalelių įsavinimas yra mažas, tačiau jis gali kauptis organizme", — pasakė pagrindinis ekspertas Madžedas Junesas.

EFSA taip pat pažymėjo, kad nebegali nustatyti leistinos E-171 dienos normos.

Anksčiau Prancūzijoje buvo uždrausta parduoti produktus su titano dioksidu. Europos Komisija ir valstybės narės ketina peržiūrėti EMST išvadas ir priimti sprendimą dėl rekomendacijų vartotojams ir taisyklių.

Tegai:
sveikata, Europa, maistas