Balandžio 29-oji

Kokia šiandien diena: balandžio 29-osios šventės

(atnaujinta 15:03 2021.04.28)
Šią dieną 1986 metais Vakarų ekspertai pareiškė, jog Černobylio AE avarija — pati didžiausia civilinė branduolinė katastrofa žmonijos istorijoje

Balandžio 29-oji yra 119-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 246 dienos.

Šiandien saulė teka 05:47, leidžiasi 20:46, dienos ilgumas 14 val. 59 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Kotryna, Tarmantas, Indrė, Augustinas, Rita.

Tarptautinė cheminio karo aukų atminimo diena

2005 metų lapkričio 11 dieną vykusioje konferencijoje balandžio 29-oji buvo paskelbta Tarptautine cheminio karo aukų atminimo diena. Ši diena pasirinkta neatsitiktinai — 1997 metų balandžio 29 dieną įsigaliojo Cheminių ginklų draudimo konvencija.

Ši diena skirta atkreipti dėmesį į cheminių ginklų grėsmę, skatinti taiką ir saugumą.

Tarptautinė šokio diena

Ši šventė švenčiama nuo 1982 metų, UNESCO sprendimu. Ji sutapatinta su prancūzų baletmeisterio Žano Žoržo Noverio gimtadieniu. Noveris (1727-1810 m.) buvo žymus choreografinio meno reformatorius ir teoretikas, "šiuolaikinio baleto tėvas".

Šokio menas išsirutuliojo iš liaudiškų apeigų — šokių, skirtų padėkoti ir pagarbinti dievams. Vėliau šokis išsiskyrė į dvi funkcijas — tapo tiesiog malonumas, pramoga ir scenos menas, skirtas išreikšti emocijas, pademonstruoti kūno plastiką ir lankstumą.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1786 metais gimė Frydrichas Gotlybas Hasenšteinas, padėjęs Liudvikui Rėzai ruošti 1816 m. Biblijos leidimą. Mirė 1830 m.

1896 metais gimė Domas Andrulis, lietuvių chorvedys, pedagogas, kompozitorius. Mirė 1973 m.

1933 metais mirė lietuvių literatūros klasikas Juozas Tumas Vaižgantas. Gimė 1869 m.

Ši diena pasaulio istorijoje

1781 metais Prancūzų laivynas sutrukdė britams okupuoti Gerosios Vilties kyšulį.

1818 metais gimė Rusijos caras Aleksandras II.

1913 metais Švedijoje gimęs Gideonas Sandbekas užpatentavo modernesnį, metalinį užtrauktuką.

1918 metais I pasaulinio karo metais prasidėjo pagrindinis vokiečių puolimas Vakarų fronte.

1931 metais TSRS parodyta bandomoji televizijos laida.

1945 metais II pasaulinio karo metais amerikiečiai išvadavo 32 tūkstančių Dachau koncentracijos stovyklos kalinių Vokietijoje.

1946 metais buvę Japonijos vadovai apkaltinti karo nusikaltimais.

1982 metais pradėta švęsti tarptautinė šokio diena, sutapatinta su prancūzų baletmeisterio Žano Žoržo Noverio gimtadieniu.

1986 metais Vakarų ekspertai pareiškė, jog Černobylio AE avarija — pati didžiausia civilinė branduolinė katastrofa žmonijos istorijoje.

1991 metais žemės drebėjimo aukomis Gruzijoje tapo mažiausiai 100 žmonių.

1998 metais paskelbtas viešas Šiaurės Korėjos vadovo Kim Čen Iro laiškas, kviečiantis vienytis su Pietų Korėja.

2008 metais eidamas 103 metus mirė Šveicarijos chemikas Albertas Hofmanas, kuris išrado žinomiausią haliucinogeninį preparatą LSD, tapusį psichodelinės hipių kultūros simboliu.

2011 metais Didžiosios Britanijos princas Viljamas ir jo ilgametė draugė Keitė Midlton Vestminterio abatijoje davė santuokos įžadus.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (295)
Vilnius, archyvinė nuotrauka

Lietuvos analitikai pasiskundė "rusofobiškos valstybės" įvaizdžio kūrimu

(atnaujinta 11:17 2021.05.10)
Pagal pateiktą ataskaitą, "neigiamų" pranešimų skaičius išaugo Rusijos diplomatų išsiuntimo fone

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Lietuvos kariuomenės Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikai balandžio mėnesį nustatė 370 neigiamos informacinės veiklos atvejų, praneša kariuomenės spaudos tarnyba.

Lyginant su šių metų kovo duomenimis, balandžio 1 – 30 d. fiksuotas išaugęs "nedraugiškų informacijos šaltinių" dėmesys su užsienio politika ir gynyba susijusioms temoms.

Kaip pažymėjo departamentas, buvo siekta kurti "Lietuvos, kaip neracionaliai besielgiančios, rusofobiškos ir agresyvią užsienio politiką vykdančios valstybės įvaizdį, kurį formavo Rusijos oficialių asmenų – politikų ir diplomatų – pareiškimai". 

"Užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui pakomentavus kad "Rusija iš esmės yra valstybė, kuri remia terorizmą ir teroristinius veiksmus", teigta, jog tokie pareiškimai demonstruoja piktavališką ketinimą, besiribojantį su įžūlia apgaule arba visišką nekompetenciją.  Taip pat priešiškos reakcijos sulaukė LR Seimo  balandžio 28 d. priimta solidarumo su Ukraina rezoliucija, smerkusi Rusijos keliamą įtampą regione ir telkiamas karines pajėgas šios valstybės pasienyje", – teigiama ataskaitoje.

Taip pat pažymima, kad aktyvią veiklą sukėlė Lietuva išsiuntimas Rusijos diplomatus ir Amerikos prieštankinių granatsvaidžių perdavimas respublikai pratyboms "Defender Europe 21".

Balandžio mėnesį paaštrėjusios temos taip pat apėmė Lietuvos ir Baltarusijos santykius, Lietuvos norą atsijungti nuo BRELL energetikos sistemos, GIPL dujotiekio projekto su Lenkija įgyvendinimą ir kt.

Lietuvos ir Rusijos santykiai galutinai pablogėjo valdant buvusiai Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei. Oficialus Vilnius buvo apkaltintas tuo, kad Maskvos demonizavimas jam tapo kone nacionaliniu prioritetu. Kaip pažymėjo buvęs Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas, dabartinis prezidentas Gitanas Nausėda laikosi vienpusiško antirusiško kurso.

Tegai:
Lietuva
Dar šia tema
Ekspertė: Lietuva kalba apie sankcijas Rusijai, kurių niekam ES nereikia
Ne visi paprasti lietuviai palaiko ATR Konstituciją
Estijos konservatorių partija išleido laikraštį rusų kalba
Lavrovas Vakarų taikomą antirusiškų sankcijų seriją pavadino neteisėta
JAV kariai, archyvinė nuotrauka

JAV desantininkai gavo traumas pratybose Estijoje

(atnaujinta 10:39 2021.05.10)
Pažymėta, kad dauguma desantininkų pradėjo pratybas iškart po dešimties valandų skrydžio iš  karinės bazės "Fort Bragg" Šiaurės Karolinoje

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. Dešimt JAV desantininkų pateko į ligoninę su nedideliais sužeidimais po nesėkmingo nusileidimo per pratybas "Swift Response" Estijoje, praneša RIA Novosti su nuoroda į "Postimees".

Šeštadienio naktį maždaug 600 JAV kariuomenės 82-osios oro desantininkų divizijos parašiutininkų nusileido Nurmsi aerodrome Järvos apskrityje. Taip pat buvo numesta įrangos ir sunkiosios technikos. Amerikos ambasados ​​Taline spaudos atašė Markas Nailoras patvirtino incidentą leidiniui. Pasak jo, tai yra įprasta oro operacijų dalis.

"Nė vienas iš sužeidimų nekelia pavojaus gyvybei, dauguma karių grįžo į tarnybas", - sakė jis "Postimees".

Estijos kariškiai pažymi, kad dauguma desantininkų pradėjo pratybas iškart po dešimties valandų skrydžio iš  karinės bazės "Fort Bragg" Šiaurės Karolinoje. Nusileidimą stebėjo į Nurmsi atvykusi Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid.

"Swift Response" pratybos Estijoje prasidėjo gegužės 5 dieną ir truks dešimt dienų. Pratybose dalyvaus apie 2500 tūkstančių Estijos, JAV ir Didžiosios Britanijos gynybos pajėgų karių.  Manevruose taip pat dalyvauja daugiau nei 20 orlaivių ir 25 sraigtasparniai.

Pratybos yra "Defender Europe" - didžiausio JAV manevro Europoje per 25 metus dalis. Pratybų geografija apima 16 Europos šalių, jose dalyvauja 28 tūkst. karių.

Tegai:
Estija, JAV
Dar šia tema
"Trūksta PKM": JAV kariuomenė susiduria su nauja problema
Amerikos istorikas išvardijo penkis mitus apie Antrąjį pasaulinį karą
"Global Times": JAV konflikte su Rusija ir Kinija laukia "absoliutus košmaras"
"Putinas įspėjo varžovus". Ką užsienio žiniasklaida rašė apie Pergalės paradą