greitieji antigeno testai

Lietuvoje pradedami naudoti EK skirti greitieji antigeno testai

(atnaujinta 14:02 2021.04.29)
Europos Komisija ES valstybėms narėms padovanos iš viso daugiau nei 20 mln. greitųjų antigenų testų už ne didesnę nei 100 mln. eurų sumą

VILNIUS, balandžio 29 — Sputnik. Artimiausiu metu į Lietuvą bus pristatyta 174 tūkst. greitųjų antigeno testų, skirtų COVID-19 ligai nustatyti. Šie testai yra Europos Komisijos paramos dalis, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

EK Europos Sąjungos valstybėms narėms, tarp jų ir Lietuvai, padovanojo greituosius antigeno testus, skirtus COVID-19 ligai nustatyti. Lietuva jau gavo per 280 tūkst. tokių testų iš EK.

Gavusi EK paramą, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija yra įsipareigojusi per 6 mėnesius nuo testų gavimo dienos EK išsiųsti ataskaitą apie sunaudotus greitųjų antigeno testų kiekius.

Testai bus skiriami profilaktiniam asmenų testavimui dėl koronaviruso atlikti. Mėginys bus paimamas iš nosiaryklės, o atsakymas gaunamas vos per 15–20 minučių.

Atliekant vaikų savanorišką profilaktinį tyrimą greitaisiais antigeno testais, išlieka galimybė juos testuoti paprastesniu būdu — NVSPL jau ankščiau įsigytais ir iki šiol naudojamais greitaisiais antigeno testais, ėminius imant iš nosies landų. 

Šiuo metu patikimiausiu COVID-19 ligos nustatymo metodu laikomas PGR tyrimas, tačiau dėl išaugusio PGR tyrimų skaičiaus, ribotų laboratorijų pajėgumų ir ilgesnio rezultatų laukimo (iki 24 val.) vis plačiau ir daugiau naudojami greitieji antigeno testai. Dabar jie sudaro daugiau 40 proc. visų atliekamų diagnostinių tyrimų.

EK sudarė susitarimą su bendrovėmis "Abbott" ir "Roche", kurio pagrindu EK įsigijo ir ES valstybėms narėms padovanos iš viso daugiau nei 20 mln. greitųjų antigenų testų už ne didesnę nei 100 mln. eurų sumą.  

Tegai:
Lietuva
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1945)
Dar šia tema
Šimonytė su EK atstovu aptarė šalies galimybes prisidėti didinant vakcinų gamybos apimtis
Vilniuje pradėta skiepyti vakcina "Johnson & Johnson"
Paaiškėjo, kiek lietuvių nori pasiskiepyti nuo COVID-19
Nuo gegužės 10 dienos į mokyklas galės grįžti visi mokiniai
Amerikos kariuomenės išsilaipinimas Normandijoje, archyvinė nuotrauka

Amerikos istorikas išvardijo penkis mitus apie Antrąjį pasaulinį karą

(atnaujinta 17:48 2021.05.09)
Didžiausias mitas, kuriam istorikas skyrė didžiąją dalį savo karjeros, yra tai, kad 32-asis JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas žinojo apie išpuolį prieš Perl Harboro uostą ir vistiek leido jam įvykti

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Vyresnysis Nacionalinio Antrojo pasaulinio karo muziejaus istorikas Robas Sitino papasakojo "Time" apie populiarius, jo požiūriu, mitus apie Antrąjį pasaulinį karą.

Sitino pareiškė, kad daug laiko praleido siekdamas įrodyti, kad JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas iš anksto nežinojo apie Perl Harborą. Istorikas mano, kad panašios prielaidos yra "beprotiška sąmokslo teorija", ir nėra dokumento, kuris galėtų tai patvirtinti.

Kitas klydimas, pasak Sitino, yra pareiškimai, kuriuos Ervinas Romelis buvo geriausias vokiečių generolas. Istorikas mano, kad karininkas buvo blogai žinojo administravimą ir jam visiškai nerūpėjo logistika.

"Jo paskutinė užduotis buvo bandymas užkirsti kelią išsilaipinimui Normandijoje, Vakarų sąjungininkų invazijai birželio šeštąją ir jam nepavyko šimtu procentų", — paaiškino jis.

Dar vienas populiarus, pasak amerikiečių eksperto, mitas tas, kad visa Vokietijos pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare kaltė sumesta ant Adolfo Hitlerio pečių. Sitino sako, kad "norėtų apkaltinti Hitlerį viskuo", tačiau, pasak istoriko, vienas asmuo negali būti atsakingas už kiekvieną blogą Vokietijos kariuomenės priimtą sprendimą.

"Aukščiausiojo lygio Vokietijos pareigūnams, generolams, tenka didelė atsakomybė už karo pradžią, už karo vykdymą ir dėl to, kad karas tęsėsi tol, kol neliko jokių šansų laimėti", — sakė jis.

Be to, Sitino išsklaidė, jo požiūriu, klaidingą pareiškimą, kad Japonija galėtų laimėti karą, jei Japonijos orlaiviai sugebėtų per išpuolį prieš Pearl Harbor sunakintiAmerikos naftos saugyklas. Pasak istoriko, toks Japonijos kariuomenės veiksmas geriausiu atveju tik atitrauktų pergalę kelis mėnesius.

Be to, specialistas išreiškė nuomonę, kad karo metu nebuvo lemtingų momentų, kurie galėtų smarkiai pakeisti istorijos eigą.

Tegai:
Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Moteris namo rūsyje rado slaptą bombų slėptuvę nuo Antrojo pasaulinio karo
"Prikaldavo kuolais prie žemės": paskelbti unikalūs dokumentai apie nacių žiaurumus
Rusijos vėliava, archyvinė nuotrauka

Rusijos ambasada Lietuvoje prisijungė prie "Nemirtingojo pulko" akcijos

(atnaujinta 16:54 2021.05.09)
Taip pat Pergalės dieną diplomatinės atstovybės darbuotojai padėjo vainikus prie sovietų karių kapų

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksejus Isakovas ir diplomatinės misijos darbuotojai paminėjo Pergalės dieną.

Jie dalyvavo tarptautinėse akcijose "Nemirtingasis pulkas" ir "Atminties sodas". Ambasada nuotraukas paskelbė socialiniuose tinkluose.

Taip pat gegužės 9 dieną Vilniuje, Antakalnio karių kapinėse, vyko akcija žuvusiems Didžiajame Tėvynės kare kariams atminti. Ambasados ​​darbuotojai, taip pat veteranai, Afganistano karo kariai, sovietų karių palikuonys padėjo vainikus prie memorialo ir kitų laidojimų vietų.

Anksčiau Isakovas pasveikino veteranus ir tautiečius minint 76-ąsias Pergalės Didžiajame Tėvynės kare metines. Jis teigė, kad niekada nebus pamiršta, jog "mūsų šalis patyrė didžiausias aukas tais baisiais metais, vaidindama lemiamą vaidmenį nugalint nacizmą, sužlugdant planus užkariauti visą pasaulį, išvaduoti ne tik mūsų Tėvynę, bet ir Europą".

Pergalės diena Rusijoje minima gegužės 9 dieną. Šią dieną šalies miestuose vyksta tradiciniai šventiniai renginiai: paradai, procesijos, gėlių padėjimas prie memorialų, koncertai. Didžioji dalis švenčių baigiasi fejerverkais. Daugelyje šalių šią dieną taip pat vyksta atminimo renginiai.

Lietuva kartu su Europa Pergalės dieną oficialiai gegužės 8 dieną, toks sprendimas motyvuojamas tuo, kad būtent šią dieną buvo pasirašytas Nacių Vokietijos besąlygiško pasidavimo aktas.

"Nemirtingojo pulko" akcija šiais metais vykdoma internete.

Tegai:
Rusijos ambasada Lietuvoje, Rusijos ambasada, Vilnius, Nemirtingasis pulkas