Buvęs sveikatos apsaugos ministras, Seimo narys Aurelijus Veryga, archyvinė nuotrauka

Veryga apie vakcinacijos tvarką: kol Vilnius baliavos, visi kiti galės sirgti ir mirti

(atnaujinta 11:31 2021.05.04)
Aurelijaus Verygos nuomone, Vilniaus valdžios sprendimas skiepyti 45+ grupės asmenis, kuomet visoje Lietuvoje dar nepaskiepyti senjorai, yra visiškas cinizmas 

VILNIUS, gegužės 3 — Sputnik. Buvęs sveikatos apsaugos ministras, Seimo narys Aurelijus Veryga neigiamai įvertino Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimo išsiųsti daugiau vakcinų į sostinę rezultatus. Jo nuomone, tai lėmė tai, kad likę Lietuvos regionai yra priversti sulėtinti skiepijimą, o tai sukels daugiau užsikrėtimo atvejų.

Katedros aikštė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Ko pasiekė Sveikatos apsaugos ministerija perskirstydama vakcinas Vilniui ir atimdama jas iš kitų miestų? Vienas iš rezultatų yra tas, kad žmonės iš kitų savivaldybių pradėjo judėti skiepytis į Vilnių, kuris yra juodojoje zonoje. Ir vis tai po to, kai visoje Lietuvoje ilgą laiką judėjimas tarp savivaldybių iš viso buvo negalimas. Tai dabar, kaip suprantu, judėjimas net skatinamas", — parašė buvęs ministras savo paskyroje Facebook

Jis taip pat paminėjo sostinės valdžios sprendimą skiepyti 45 metų ir vyresnius gyventojus. Verygos nuomone, tai daroma per anksti, atsižvelgiant į neskiepytų pensininkų skaičių šalyje.

"O visiškas cinizmas yra tai, kad Vilnius jau pradeda skiepyti 45+ grupės asmenis, kuomet visoje Lietuvoje dar nepaskiepyti senjorai. Vilnius galės baliavoti, o visi kiti galės sirgti ir mirti", — apibendrina Veryga.

Anksčiau Lietuvoje kilo skandalas dėl vakcinų perskirstymo Vilniaus regionui, nes ten pastebima sunkiausia epidemiologinė padėtis. Faktas yra tas, kad Lietuvos vyriausybė iš anksto neįspėjo savivaldybių apie tokį sprendimą.

Pablogėjusią padėtį Vilniaus regione SAM epidemiologai sieja su vadinamąja "britiškąja" koronaviruso atmaina, kurios plitimo greitis yra didesnis nei anksčiau Lietuvoje vyravusio viruso. 

Statistikos departamento duomenimis, iš viso Lietuvoje dviem skiepo dozėmis vakcinuoti 304 154 žmonės. Iš viso panaudota 995 557 vakcinos.

Nuo pandemijos pradžios respublikoje nustatyta daugiau kaip 250,3 tūkstančio koronaviruso infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 3,9 tūkstančio žmonių.

Antrasis karantinas šalyje galioja nuo lapkričio pradžios. Neseniai valdžia sušvelnino apribojimus, visų pirma, leido atidaryti prekybos centrus ir kino teatrus su tam tikrais jų darbo apribojimais, taip pat leido kai kuriuos renginius. Tačiau karantinas vis dar galioja iki vasaros pradžios.

Tegai:
Vilnius, Aurelijus Veryga
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga (424)
Dar šia tema
Vilniečiai įspėjami apie sudėtingą COVID-19 situaciją
Sunki padėtis Vilniaus regione: lovų užimtumas reanimacijos skyriuose siekia 80%
Vilnius pradeda antrąjį kilpinio eismo organizavimo etapą
Amerikos kariuomenės išsilaipinimas Normandijoje, archyvinė nuotrauka

Amerikos istorikas išvardijo penkis mitus apie Antrąjį pasaulinį karą

(atnaujinta 17:48 2021.05.09)
Didžiausias mitas, kuriam istorikas skyrė didžiąją dalį savo karjeros, yra tai, kad 32-asis JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas žinojo apie išpuolį prieš Perl Harboro uostą ir vistiek leido jam įvykti

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Vyresnysis Nacionalinio Antrojo pasaulinio karo muziejaus istorikas Robas Sitino papasakojo "Time" apie populiarius, jo požiūriu, mitus apie Antrąjį pasaulinį karą.

Sitino pareiškė, kad daug laiko praleido siekdamas įrodyti, kad JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas iš anksto nežinojo apie Perl Harborą. Istorikas mano, kad panašios prielaidos yra "beprotiška sąmokslo teorija", ir nėra dokumento, kuris galėtų tai patvirtinti.

Kitas klydimas, pasak Sitino, yra pareiškimai, kuriuos Ervinas Romelis buvo geriausias vokiečių generolas. Istorikas mano, kad karininkas buvo blogai žinojo administravimą ir jam visiškai nerūpėjo logistika.

"Jo paskutinė užduotis buvo bandymas užkirsti kelią išsilaipinimui Normandijoje, Vakarų sąjungininkų invazijai birželio šeštąją ir jam nepavyko šimtu procentų", — paaiškino jis.

Dar vienas populiarus, pasak amerikiečių eksperto, mitas tas, kad visa Vokietijos pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare kaltė sumesta ant Adolfo Hitlerio pečių. Sitino sako, kad "norėtų apkaltinti Hitlerį viskuo", tačiau, pasak istoriko, vienas asmuo negali būti atsakingas už kiekvieną blogą Vokietijos kariuomenės priimtą sprendimą.

"Aukščiausiojo lygio Vokietijos pareigūnams, generolams, tenka didelė atsakomybė už karo pradžią, už karo vykdymą ir dėl to, kad karas tęsėsi tol, kol neliko jokių šansų laimėti", — sakė jis.

Be to, Sitino išsklaidė, jo požiūriu, klaidingą pareiškimą, kad Japonija galėtų laimėti karą, jei Japonijos orlaiviai sugebėtų per išpuolį prieš Pearl Harbor sunakintiAmerikos naftos saugyklas. Pasak istoriko, toks Japonijos kariuomenės veiksmas geriausiu atveju tik atitrauktų pergalę kelis mėnesius.

Be to, specialistas išreiškė nuomonę, kad karo metu nebuvo lemtingų momentų, kurie galėtų smarkiai pakeisti istorijos eigą.

Tegai:
Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Moteris namo rūsyje rado slaptą bombų slėptuvę nuo Antrojo pasaulinio karo
"Prikaldavo kuolais prie žemės": paskelbti unikalūs dokumentai apie nacių žiaurumus
Rusijos vėliava, archyvinė nuotrauka

Rusijos ambasada Lietuvoje prisijungė prie "Nemirtingojo pulko" akcijos

(atnaujinta 16:54 2021.05.09)
Taip pat Pergalės dieną diplomatinės atstovybės darbuotojai padėjo vainikus prie sovietų karių kapų

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksejus Isakovas ir diplomatinės misijos darbuotojai paminėjo Pergalės dieną.

Jie dalyvavo tarptautinėse akcijose "Nemirtingasis pulkas" ir "Atminties sodas". Ambasada nuotraukas paskelbė socialiniuose tinkluose.

Taip pat gegužės 9 dieną Vilniuje, Antakalnio karių kapinėse, vyko akcija žuvusiems Didžiajame Tėvynės kare kariams atminti. Ambasados ​​darbuotojai, taip pat veteranai, Afganistano karo kariai, sovietų karių palikuonys padėjo vainikus prie memorialo ir kitų laidojimų vietų.

Anksčiau Isakovas pasveikino veteranus ir tautiečius minint 76-ąsias Pergalės Didžiajame Tėvynės kare metines. Jis teigė, kad niekada nebus pamiršta, jog "mūsų šalis patyrė didžiausias aukas tais baisiais metais, vaidindama lemiamą vaidmenį nugalint nacizmą, sužlugdant planus užkariauti visą pasaulį, išvaduoti ne tik mūsų Tėvynę, bet ir Europą".

Pergalės diena Rusijoje minima gegužės 9 dieną. Šią dieną šalies miestuose vyksta tradiciniai šventiniai renginiai: paradai, procesijos, gėlių padėjimas prie memorialų, koncertai. Didžioji dalis švenčių baigiasi fejerverkais. Daugelyje šalių šią dieną taip pat vyksta atminimo renginiai.

Lietuva kartu su Europa Pergalės dieną oficialiai gegužės 8 dieną, toks sprendimas motyvuojamas tuo, kad būtent šią dieną buvo pasirašytas Nacių Vokietijos besąlygiško pasidavimo aktas.

"Nemirtingojo pulko" akcija šiais metais vykdoma internete.

Tegai:
Rusijos ambasada Lietuvoje, Rusijos ambasada, Vilnius, Nemirtingasis pulkas
Parduotuvė

Europoje pripažintas pavojingu populiarus maisto dažiklis

(atnaujinta 10:17 2021.05.09)
Šis maisto dažiklis yra titano dioksidas, jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Europos maisto saugos agentūra (EFSA) nebelaiko paplitusio dirbtinio dažiklio E-171 saugiu maisto priedu. Api tai teigiama agentūros pranešime spaudai.

E-171 yra titano dioksidas. Jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką. Be to, titano dioksidas naudojamas lakų ir dažų, keramikos, stiklo, gumos, popieriaus ir plastiko, kosmetikos, vaistų ir higienos produktų gamybai.

"Atsižvelgusi į visus turimus mokslinius tyrimus ir duomenis, ekspertų grupė padarė išvadą, kad titano dioksidas nebegali būti laikomas saugiu kaip maisto papildas. Svarbiausiu veiksniu šiose išvadose tapo tai, kad mes negalėjome atmesti būgštavimus apie genotoksiškumą (medžiagos gebėjimą pažeisti DNR — Sputnik) po titano dioksido dalelių suvartojimo. Praryjant titano dioksido dalelių įsavinimas yra mažas, tačiau jis gali kauptis organizme", — pasakė pagrindinis ekspertas Madžedas Junesas.

EFSA taip pat pažymėjo, kad nebegali nustatyti leistinos E-171 dienos normos.

Anksčiau Prancūzijoje buvo uždrausta parduoti produktus su titano dioksidu. Europos Komisija ir valstybės narės ketina peržiūrėti EMST išvadas ir priimti sprendimą dėl rekomendacijų vartotojams ir taisyklių.

Tegai:
sveikata, Europa, maistas