Vilniuje atidengtas paminklas Jonui Basanavičiui

57
(atnaujinta 12:51 2018.11.25)
Iškilminga ceremonija prie Lietuvos nacionalinės filharmonijos įvyko penktadienį

Vilniuje atidengtas paminklas Lietuvos tautos atgimimo patriarchui Jonui Basanavičiui. Jis buvo įrengtas prie Lietuvos nacionalinės filharmonijos.

Iškilmingoje ceremonijoje, kuri įvyko lapkričio 23-iąją – patriarcho gimimo dieną, dalyvavo Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaite, Vilniaus meras Remigijus Šimašius, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, buvęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus ir skulptūros autorius Gediminas Piekuras.

Paminklas atidengtas, atlikus Lietuvos himną.

Skulptūra pagaminta iš bronzos, jos aukštis siekia 2,7 metro. Ji įrengta ant pusmetrio aukščio pjedestalo, ant paminklo iškalta garsi signataro mintis iš pirmojo "Aušros" numerio pratarmės, rašytos Prahoje 1883-iųjų sausį: "Kaip aušrai auštant nyksta ant žemės nakties tamsybė, o kad taip jau prašvistų Lietuvos dvasė! Toks mūsų troškavimas ir noras".

Planuojama, kad aikštė, kurioje įrengta skulptūra, bus pavadinta Basanavičiaus vardu.

Jonas Basanavičius – Lietuvos istorikas, folkloristas, publicistas, visuomeninis veikėjas, Lietuvos tautos atgimimo patriarchas. Jis buvo Vilniaus Seimo sušaukimo iniciatorius ir dalyvis (1905 metų gruodžio 4-5 dienomis) bei vienas iš memorandumo, reikalaujančio, kad Lietuvai būtų suteikta teisė į savivaldą ir demokratines reformas, autorius.

57
Tegai:
Vilnius, Lietuva, Jonas Basanavičius
Dar šia tema
Tautos patriarcho dr. Jono Basanavičiaus portretas pristatytas Šiauliuose
Panevėžio prokuroras Bulgarijoje atrado Basanavičiaus namą

Lavrovas sukritikavo Vakarus dėl koronaviruso pandemijos panaudojimo savo reikmėms

(atnaujinta 12:10 2020.05.29)
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pasmerkė Vakarų šalių požiūrį į koronaviruso pandemiją. Pasak jo, Vakarų šalys siekia pasinaudoti situacija, norėdamos nubausti nepritariančias vyriausybes

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pasmerkė Vakarų šalių požiūrį į koronaviruso pandemiją.

Kaip užsienio reikalų ministras rašė straipsnyje Kinijos laikraščiui "Global Times", jie siekia išnaudoti situaciją, kad nubaustų nepritariančias vyriausybes ir uždraustų epidemijos paveiktoms šalims gauti humanitarinę pagalbą iš Rusijos.

Kita vertus, patys Vakarai neskuba laikytis humanizmo principų kovoje su COVID-19. Kritikuodami šalis dėl jų nesilaikymo, Vakarai patys pasirinko pamiršti humanizmą, kai reikėjo panaikinti vienašališkas sankcijas. Tokio sprendimo kaina yra šimtų, o gal tūkstančių žmonių gyvybės. Daugiau apie dvigubus Vakarų šalių standartus žiūrėkite mūsų vaizdo įraše.

Tegai:
humanitarinė pagalba, COVID-19, koronavirusas, Sergejus Lavrovas, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
KAM žiniasklaidą, rašančią apie COVID-19 Rusijoje, pavadino "dezinformacijos taikiniu"
Lavrovas: Vakarams draudžiama prašyti Rusijos pagalbos
Rusijos nuolatinis atstovas prie JT ragina nepolitizuoti reakcijos į pandemiją

JAV atidėjo istorinį pilotuojamo erdvėlaivio paleidimą video

(atnaujinta 10:16 2020.05.29)
Astronautai nebuvo siunčiami į kosmosą iš JAV teritorijos nuo 2011 metų. Paprastai jie naudojasi "Baikonur" kosmodromu

Kompanijos "SpaceX" erdvėlaivio "Crew Dragon" paleidimas iš Kanaveralo kyšulio buvo atidėtas dėl blogo oro. Manoma, kad astronautų skrydis įvyks gegužės 30 dieną.

JAV beveik dešimt metų nesiuntė žmonių į kosmosą iš savo teritorijos. Paprastai astronautai naudojasi "Baikonuro" kosmodromu.

Iki to laiko, kai buvo atšauktas paleidimas, astronautai Bobas Benkenas (Bob Behnken) ir Dagas Harlis (Doug Hurley) jau buvo laive ir buvo vykdomas degalų papildymas. Jų skrydis turėjo trukti 24 valandas.

NASA direktorius Džimas Braidenstainas (Jim Bridenstine) pažymėjo, kad jiems sutrukdė orai, tačiau vis tiek pavadino šią dieną gera organizacijai ir "SpaceX" kompanijai. Jis paaiškino, kad atmosferoje buvo didelis elektros krūvis ir buvo susirūpinta, kad paleidus raketą į ją gali trenkti žaibas.

Daugkartinio naudojimo erdvėlaivį "Crew Dragon" ir jo raketą-nešėją "Falcon 9" sukūrė Elono Masko įkurta privati ​​kosminė kompanija "SpaceX" NASA užsakymu. Paleidimas turėjo būti pirmasis Jungtinių Valstijų pilotuojamas kosminis skrydis nuo 2011 metų.

Tegai:
Space X, NASA, JAV
Robertas Veitonas

Britanijoje mirė seniausias žmogus planetoje

(atnaujinta 12:46 2020.05.29)
Ilgaamžio brito mirties priežastimi tapo onkologinė liga: jis pabuvo rekordininku mažiau nei mėnesį

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Seniausias žmogus planetoje — Robertas Veitonas (Robert Weighton) — mirė Didžiojoje Britanijoje eidamas 113-uosius metus, praneša leidinys "The Sun".

Anot laikraščio, brito mirties priežastimi tapo onkologinė liga.

Veitonas gimė 1908 metų kovo 29 dieną Jorkšyro grafystėje. Jis turėjo tris vaikus, dešimt anūkų ir 25 proanūkius.

Britas balandžio pradžioje buvo pripažintas seniausiu žmogumi Žemėje: šis titulas atiteko jam mirus japonui Chitetsu Watanabe, kuris mirė vasario 23 dieną, būdamas 112 metų ir 355 dienų amžiaus.

Šiuo metu seniausia moteris pasaulyje yra japonė Kane Tanaka — šių metų sausį jai sukako 117 metų.

Tegai:
Didžioji Britanija, mirtis, ilgaamžis
Temos:
Metų netektys — 2020
Dar šia tema
Kur europiečiai gyvena ilgiausiai