Rusija pirmą kartą paleido į kosmosą humanoidinį robotą "Fiodorą"

143
(atnaujinta 16:02 2019.08.22)
Paleidimo metu robotas ištarė garsiąją Jurijaus Gagarino frazę

Rusijos robotas-humanoidas "Fiodoras" pirmą kartą į kosmosą skrido erdvėlaivyje "Sojuz MS-14". Tiesiogiai transliavo "Roscosmos".

Iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane 06:38 Maskvos laiku (sutampa su Lietuvos), ketvirtadienį, paleista "Sojuz 2.1a" raketa su robotu-humanoidu "Fiodoru".

Kai raketa buvo paruošta pakilti nuo žemės, robotas pasakė: "Važiuojam! Važiuojam!" — pakartojo garsiąją Jurijaus Gagarino, kuris prieš 58 metus atliko pirmąjį istorijoje skrydį į kosmosą, frazę.

Erdvėlaivis į orbitą pateko po 8 minučių 49 sekundžių ir pasuko į Tarptautinę kosminę stotį (ISS).

"Fiodoras" leidosi į kosminį skrydį su Rusijos vėliava, pritvirtinta prie vienos iš jo rankų. Skrydžio metu robotas taip pat pasveikino visus rusus su Rusijos valstybės vėliavos diena, savo Twitter puslapyje praneša "Roscosmos".

Kol "Fiodoras" bus stotyje, astronautai atliks roboto valdymo eksperimentą, naudodami specialų kostiumą, leidžiantį nukopijuoti operatoriaus judesius. "Sojuz MS-14" turėtų nusileisti į stoties Rusijos segmento "Paieškos" modulį rugpjūčio 24 dienos rytą.

Robotas liks orbitoje iki rugsėjo 6 dienos, po to erdvėlaivis automatiškai atsijungs nuo ISS ir skris į Žemę. Tikimasi, kad erdvėlaivis nusileis Kazachstane rugsėjo 7-osios rytą.

Po kurio laiko "Fiodoras" vėl gali būti išsiųstas į orbitą, kad galėtų patekti į atvirąjį kosmosą.

Kita vertus, "Fiodoras" negali visiškai pakeisti žmogaus kosmose, sakė Andrejus Kuritcinas, Kosmonautų mokymo centro vadovas. Anot jo, robotas orbitoje gali atlikti tik asistento funkcijas.

"Fiodoras" tapo pirmuoju humanoidiniu robotu, kuris atliko kosminį skrydį ne krovinių skyriuje, o astronauto kėdėje.

Be to, tai buvo pirmasis kosminio laivo "Sojuz MS-14" paleidimas su naująja raketa "Sojuz-2.1a".

143
Tegai:
vaizdo įrašas, skrydžiai, kosmosas, robotas, Rusija
Dar šia tema
Palangoje užsidegė keleivinis autobusas
JAV nufilmuota čiužinių "migracija"
Naujausias Rusijos bepilotis orlaivis "Altius-U" atliko savo pirmąjį skrydį
Rusijos lakūnai parodė naują aukšto pilotažo figūrą

Vilniuje paminėtas Rudens lygiadienis

(atnaujinta 18:14 2020.09.23)
Kasmet rugsėjo 22-ąją minimas rudens lygiadienis — tai diena, kurios trukmė trumpam susilygina su nakties, o po jos šiltąjį ir šviesų metų laiką keičia tamsusis periodas

Vilniaus etninės kultūros centras rugsėjo 22 dieną sušaukė vilniečius ir miesto svečius į Rudens lygiadienio šventę. Ji prasidėjo 20:00 prie Karaliaus Mindaugo tilto.

Šventės metu tradiciškai būdavo dėkojama dievams už subrandintą derlių ir pasitinkamas kitas — tamsusis — laikotarpis, priartinantis žmogų prie anapusinio pasaulio, priverčiantis atsigręžti į savo vidinį gyvenimą bei protėvių išmintį.

Šiemet, minint Tautodailės metus, lygiadienio apeiginiams momentams įprasminti buvo pasirinktas verpstės motyvas. Žiemos laikotarpiui būdingo veiksmo — verpimo — įrankis savo raštais, vaizduojančiais gamtos elementus, dangaus kūnus, Pasaulio medžio simbolius, byloja apie lietuvių glaudų ryšį su gamta, jų pasaulėvaizdį bei tikėjimą.

Tegai:
Rudens lygiadienis, Vilnius

JAV sukurs koaliciją prieš "Nord Stream-2": ar tai sustabdys statybas?

(atnaujinta 17:59 2020.09.23)
Vašingtonas sugalvojo naują būdą, kaip sustabdyti "Nord Stream-2" dujotiekio statybas

Valstybės departamento vadovas Maikas Pompėjas sakė, kad amerikiečiai ketina kurti koaliciją.

Anksčiau interviu Sputnik Lietuva Rusijos energetikos ir finansų instituto Energetikos departamento vadovas, direktorius energetikos klausimais Aleksejus Gromovas sakė, kad jei Berlynas projekto "Nord Stream-2" blokavimo klausimu būtų solidarus su Vašingtonu, jokios koalicijos nereikėtų. Tačiau, anot jo, į šį sąrašą galėtų patekti Baltijos šalys ir Lenkija, galbūt net Danija.

Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos direktorius Sergejus Naryškinas pasakė, kad pagrindinis "Navalno bylos" plėtojimo tikslas kai kurioms Vakarų šalims yra dujotiekio statybų blokavimas.

Rusijoje koalicijos įsteigimo idėja vertinama kaip bandymas surengti dar vieną karinę operaciją. Ten, kur yra koalicija su Vašingtonu, visada vyksta karas, sakė Federacijos tarybos Užsienio reikalų komiteto vadovas Konstantinas Kosačiovas.

Kodėl jis padarė tokias išvadas ir ar JAV sugebės "prastumti" Europai savo suskystintas dujas vietoje rusiško kuro — žiūrėkite mūsų vaizdo įraše.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
Rusija, Nord Stream-2, Vokietija, JAV
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Nepaisant spaudimo: ar Rusija ir Europa užbaigs "Nord Stream-2"
Rusijos Valstybės Dūma įvertino JAV idėją sukurti koaliciją prieš "Nord Stream-2"
"Nord Stream-2" tiesiantiems laivams atsisakyta suteikti draudimą
Rusijos ambasadorius papasakojo apie Lenkijos kovos su "Nord Stream-2" priežastį
Lietuvos rusų dramos teatras, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugsėjo 24-osios šventės

(atnaujinta 21:41 2020.09.23)
Nuo rugsėjo 24-osios iki metų galo lieka 98 dienos, dienos ilgis — 12 val. 07 min.

Rugsėjo 24 yra 267-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 268-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 98 dienos.

2020 metų rugsėjo 24 dieną saulė teka 07:07, leidžiasi 19:14, dienos ilgis — 12 val. 07 min.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1621 metais Chotine (Černovcų sr.) mirė Jonas Karolis Chodkevičius, žymus Lietuvos karvedys. Gimė 1560 metais.

1706 metais Alt-Ranštato sutartimi su Švedijos karaliumi Karoliu XII Augustas II buvo priverstas atsisakyti Lenkijos ir Lietuvos sosto ir nutraukti sąjungą su Rusija.

1917 metais Vilniuje įvyko pirmasis Lietuvos Tarybos posėdis, kuriam pirmininkavo Antanas Smetona.

1919 metais Didžioji Britanija de facto pripažino Lietuvos Vyriausybę ir Lietuvą.

1991 metais Lietuvos nepriklausomybę pripažino Turkmėnistanas.

Taip pat 1991 metais Taline trijų Baltijos valstybių ministrai pirmininkai pirmą kartą susitiko su didžiausių pasaulio finansinių organizacijų — Europos plėtros ir rekonstrukcijos, Pasaulio ir Šiaurės šalių investicijų bankų bei Tarptautinio valiutos fondo — vadovais.

1992 metais siekiant išsaugoti Labanoro girios ir jos ežerynų kraštovaizdį, gamtinę ekosistemą bei kultūros paveldo vertybes, rytinėje Lietuvos dalyje įsteigtas Labanoro regioninis parkas.

2009 metais eidamas 68-uosius metus mirė ilgametis Lietuvos rusų dramos teatro aktorius Vladimiras Jefremovas, sukūręs daug įstabių vaidmenų ir Lietuvos kine.

2010 metais Rokiškyje, ant Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko gimtojo namo Laisvės gatvėje, atidengta memorialinė lenta.

2011 metais, eidama 81-uosius metus, Vilniuje mirė pirmųjų lietuviškų filmų žvaigždė aktorė Irena Leonavičiūtė-Bratkauskienė.

Savo vardadienius šiandien švenčia Gedvilas, Gedvilė, Gedvinas, Gedvinė, Geraldas, Gerardas, Haroldas, Ramūnas, Ramunė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai