Astravo AE tapo Lietuvos ir Latvijos "nesantaikos obuoliu"

220
(atnaujinta 07:10 2019.09.04)
Kai kurie ekspertai mano, kad skirtingos šalių pozicijos statomos elektrinės klausimu galutinai sunaikino "Baltijos vienybę"

Lietuvos ir Latvijos ginčas dėl galimo elektros importo iš Baltarusijos atominės elektrinės įgauna pagreitį. Vilnius kritiškai vertina statomą elektrinę ir nuolat kritikuoja jos statybą sakydamas, kad projektas tariamai kelia "grėsmę" šalies nacionaliniam saugumui.

Minskas ne kartą pabrėžė, kad Astravo AE statoma laikantis tarptautinių saugos standartų, o ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims pavojus negresia.

Be to, elektrinę neseniai patikrino Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ekspertai. Jie atkreipė dėmesį į patikimą visuomenės įspėjimo apie ekstremalią situaciją sistemą radiologinių ir kitų avarijų metu, Astravo AE darbuotojų apsaugos statinius bei daugybę kitų parametrų.

Lietuva nuolat ragina kitas šalis boikotuoti elektrinės statybas, tačiau nesėkmingai. Net kaimyninės Baltijos šalys nepalaiko Vilniaus pozicijos, todėl kai kurie ekspertai mano, kad "Baltijos vienybė" žlunga.

Visų pirma, Latvijos vyriausybė nusprendė perkelti prekybą elektra prie savo pasienio. Lietuva aštriai kritikavo kaimynų sprendimą, o Lietuvos bendrovės "Litgrid" vadovas Daivis Virbickas teigė, kad jei Ryga pradės prekiauti elektra su Rusija be kitų Baltijos šalių leidimo, Lietuva gali kreiptis į Europos Komisiją, kad išspręstų ginčą.

Ekspertai ne kartą pažymėjo, kad elektros energija iš Astravo AE būtų naudinga Lietuvai, kuri Europos Sąjungos prašymu uždarė Ignalinos AE (IAE). Dabar Lietuva priversta brangiai pirkti pirkti elektros energiją. Padėtis blogėja ir dėl Baltijos šalių sprendimo pasitraukti iš BRELL energetinio žiedo (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija).

Interviu Sputnik Lietuva Politikos ekspertų ir patarėjų asociacijos valdybos narys, MGIMO Politikos teorijos katedros docentas Kirilas Koktyšas pažymėjo, kad kategoriška Lietuvos pozicija statant Baltarusijos AE blokuoja daugybę galimybių pačiai Lietuvai.

220
Tegai:
elektrinė, Baltijos šalys
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (519)
Dar šia tema
Ekspertas: ES šalys atsisako remti boikotuojančią Astravo AE Lietuvą
Vilniaus valdžia atšaukė pratybas, kurių metu turėjo būti imituota nelaimė Astravo AE
Ekspertas: Lietuva protestais prieš Astravo AE blokuoja daugybę galimybių

Kelmės rajone policininkai vijosi neblaivų ir beteisį vairuotoją video

(atnaujinta 16:34 2021.03.01)
Policijai pagavus vyrą, paaiškėjo, kad jis neturi įgijęs teisės vairuoti transporto priemones bei buvo neblaivus

Kelmės rajone teisės vairuoti neturintis bei neblaivus vyras, sėdęs prie "Ford Mondeo" automobilio vairo, bandė išvengti susitikimo su policijos pareigūnais — nepaisė policijos pareigūnų reikalavimų sustoti, tačiau jo bandymas pasprukti nepavyko.

Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas pasidalino gaudynių vaizdo įrašu.

Vasario 26 dieną Maudžiorų kaime nežymėtu policijos automobiliu patruliuojančių Telšių apskrities Kelių policijos skyriaus pareigūnų dėmesį atkreipė akivaizdžiai neblaivūs asmenys, sėdantys į automobilį "Ford Mondeo". Jam pradėjus važiuoti pareigūnai privažiavo, įjungė švyturėlius ir patikrai norėjo susistabdyti šį kita kelio puse važiavusi automobilį. Tačiau automobilio vairuotojas pamatė, jog tai pareigūnai ir akistatos su jais nusprendė išvengti, nestojo, padidino greitį ir nuvažiavo į priekį.

Pareigūnai greitai reaguodami apsisuko, įjungė specialiuosius šviesos ir garso signalus ir iš karto ėmė vytis automobilį. Važiuodami iš paskos garsiakalbiu pareigūnai išreiškė aiškų reikalavimą sustoti į dešinę kelio pusę, tačiau vairuotojas to neišgirdo — teisėtų reikalavimų nevykdė bei juos ignoravo. Minėtas automobilio vairuotojas iš Telšių rajono Gaulėnų kaimo išvažiavo į Kelmės rajone esantį Maudžiorų kaimą. Tuomet pasukęs to kaimo keliuku nuvažiavo link namo, kurio kieme ir sustojo.

Visgi kelias minutes trukusios gaudynės baigėsi. Policijos pareigūnų reikalavimo sustabdyti transporto priemonę nepaisė vyras, gimęs 1993 metais. Paklaustas, kodėl policijos pareigūnams paprašius nestojo, jis atsakė, kad išsigando ir manė, jog jam pavyks išvengti gresiančios atsakomybės. Vėliau paaiškėjo, kad jis ne tik nepaisė reikalavimo sustoti, tačiau neturi įgijęs teisės vairuoti transporto priemones bei buvo neblaivus. Jam nustatytas vidutinis — 1,59 promilės — girtumas.

Meteoras

Virš Britanijos sprogo didžiulis meteoras

(atnaujinta 16:00 2021.03.01)
Socialiniuose tinkluose paskelbta daugybė vaizdo įrašų, kuriuose užfiksuotas ryškus žybsnis, komentaruose liudininkai dalinasi įspūdžiais

VILNIUS, kovo 1 — Sputnik. Daugelis Didžiosios Britanijos gyventojų tapo neįprasto reiškinio liudininkais — danguje nuskriejo didelis meteoras, kurį pavyko nufilmuoti, rašo "The Guardian".

Tai nutiko sekmadienio, vasario 28-osios, naktį Notingamšyre. Objektas buvo matomas 7 sekundes. Iš pradžių jis švytėjo žalia spalva, o po to sprogo ryškiu žybsniu, patekęs į planetos atmosferą. Tai gali reikšti, kad meteore buvo didelė vario koncentracija, pranešė vaizdo įrašą ištyrę britų mokslininkai.

Socialiniuose tinkluose paskelbta daugybė vaizdo įrašų su komentarais.

Vienas Twitter vartotojas apie užfiksuotą reiškinį parašė: "Iš pradžių aš pagalvojau, kad tai yra ryški žvaigždė ar lėktuvas, paskui jis tapo didesnis ir greitesnis, po to dangų nušvietė didžiulis žybsnis. Fejerverkas!"

Be to, internete pasirodė visokių anekdotų šiuo klausimu. Vieni teigė, kad meteoro kritimas — tai yra kerštas už NASA erdvėlaivį "Perseverance", nusileidusį Marse. Kiti teigė, kad skubiai reikia ieškoti nukritusio kosminio objekto. Tačiau ekspertai perspėjo, kad greičiausiai meteoras visiškai sudegė patekęs į Žemės atmosferą, todėl jo ieškoti nėra prasmės.

Meteorai — tai dangaus kūnas, kuris, patekęs į Žemės atmosferą, sudega. Ugniniais kamuoliais vadinami ryškūs meteorai, kurie kartais matomi net dienos šviesoje.

Tegai:
Didžioji Britanija
Dar šia tema
Žvaigždžių lietus: nufilmuotas Perseidų meteorų lietus
Nufilmuotas degančio meteorito kritimas
Nufilmuota meteorito sprogimo virš Kamčiatkos akimirka
Šių metų astronominiai reiškiniai: supermėnulis, užtemimai, meteorų lietus
Kovo 2-oji

Kokia šiandien diena: kovo 2-osios šventės

(atnaujinta 22:40 2021.03.01)
Šią dieną gimė grupės "Bon Jovi" lyderis Džonas Bon Džovis ir pirmasis TSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas

Kovo 2-oji yra 61-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 304 dienos.

Šiandien saulė teka 07:10, leidžiasi 17:54, dienos ilgumas 10 val. 44 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Dautara, Eitara, Eitaras, Eitarė, Eitas, Eitautas, Eitautė, Eitys, Elena, Helė, Helianta, Kovas, Marcelinas, Simplicijus.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1536 metais gimė vertėjas, istorikas, vienas iš lietuvių raštijos kūrėjų Jonas Bretkūnas. Mirė 1602 metais.

1864 metais Rusijos caras Aleksandras II išleido įsaką dėl Lenkijos Karalystės valstiečių reformos. Pagal jį valstiečiai tapo savo valdomos žemės savininkais. Įsakas galiojo ir Lietuvos Užnemunės dalyje.

1899 metais gimė prozininkas, dramaturgas, vertėjas Juozas Paukštelis. Mirė 1981 metais.

1912 metais gimė poetas Česlovas Masaitis.

1931 metais gimė poetė Aldona Gustas-Gustaitė.

1939 metais Fontainbleau, Prancūzijoje, mirė poetas, filosofas, Lietuvos diplomatas Oskaras V. Milašius. Gimė 1877 metais.

1921 metais gimė kino režisierius Vytautas Mikalauskas.

1990 metais buvo įkurtas komercinis bankas AB "Vilniaus bankas".

1992 metais Lietuva kartu su kitomis devyniomis valstybėmis tapo JTO Generalinės Asamblėjos nare.

2009 metais eidamas 80-uosius metus mirė žinomas grafikas, plakatų kūrėjas Vytautas Kaušinis. Gimė 1930 metais.

Ši diena pasaulio istorijoje

1067 metais pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose paminėtas Minskas.

1498 metais portugalų tyrinėtojas ir keliautojas Vaskas da Gama (Vasco da Gama) ir jo ekipažas pasiekė Mozambiko salą per pirmąją kelionę į Indiją.

1801 metais prasidėjo karas tarp Ispanijos ir Portugalijos.

1836 metais Teksaso respublika paskelbė savo nepriklausomybę nuo Meksikos.

1855 metais mirė Rusijos caras Nikolajus I.

1868 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose savo veiklą pradėjo Ilinojaus universitetas.

1931 metais gimė pirmasis TSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas. 1990 metais apdovanotas Nobelio taikos premija už Šaltojo karo nutraukimą.

1942 metais gimė amerikiečių rašytojas Džonas Irvingas, parašęs romaną "Pasaulis pagal Garpą".

1949 metais kapitonas Džeimsas Galageris (James Gallagher) pirmą kartą lėktuvu nenutūpdamas apskriejo aplink pasaulį.

1951 metais įvyko pirmosios visų NBA žvaigždžių rungtynės.

1956 metais Prancūzija pripažino Maroko nepriklausomybę.

1962 metais gimė grupės "Bon Jovi" lyderis Džonas Bon Džovis.

1998 metais "Titanikas" (1998 filmas) tapo pirmuoju kino filmu, uždirbusiu 1 mlrd. JAV dolerių.

Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai