Lietuva prieš Astravo AE: kodėl Vilnius ieško sąjungininkų boikotui

1178
(atnaujinta 07:04 2019.11.07)
Kol kas atsakymą dėl savo pozicijos pripažinimo ir pritarimo Lietuvai pateikė tik Norvegijos ministrė pirmininkė ir keletas ne itin svarbių politinių veikėjų

Kalbant apie Baltarusijos AE statybą, Lietuva įsigijo naują sąjungininkę — Norvegijos ministrę pirmininkę Erną Solberg.

Solberg pažymėjo, kad energijos tiekimas ir energija yra "bendro saugumo aspektai", todėl Norvegija pripažįsta Lietuvos poziciją dėl Astravo AE.

Anksčiau Lietuva nesugebėjo susitarti su Latvija ir Estija dėl energijos pirkimo iš Astravo AE boikoto.

Be to, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda bandė susitarti su Suomija dėl bendrų veiksmų, susijusių su Baltarusijos atominės elektrinės sauga. Kokia Suomijos lyderio Saulio Niinisto nuomonė dėl šios "partitūros", nėra žinoma.

Lietuvos valdžia nuo pat statybų pradžios aršiai kritikavo Minską dėl pasirinktos atominės elektrinės vietos — 50 kilometrų nuo Vilniaus. Tačiau jie taip pat nebuvo patenkinti tuo, kad projektas buvo įgyvendinamas padedant Rusijos įmonei "Rosatom".

Iš esmės Lietuvos vyriausybė teigia, kad Astravo AE tariamai kelia grėsmę Baltarusijos ir Lietuvos gyventojams. Šiuo atžvilgiu Lietuvoje vis dažniau vykdomos pratybos, kurių metu sudaromas "radiologinės grėsmės" scenarijus dėl Astravo AE sprogimo.

Tačiau Minskas ne kartą pabrėžė, kad atominė jėgainė statoma laikantis saugos standartų, ir nurodė konkrečius faktus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra jokio pavojaus.

1178
Tegai:
vaizdo įrašas, Norvegija, Astravo AE, Lietuva
Dar šia tema
SAM paskelbė jodo, kurio prireiks Astravo AE avarijos atveju, pirkimo konkursą
Nausėda atskleidė JAV karinių pajėgų dislokavimo Lietuvoje tikslą