"Nužudė" dėl ES: kuo pavirto Ignalinos AE po uždarymo

(atnaujinta 10:11 2020.01.24)
Elektros gamybą elektrinėje buvo nutraukta 2009 metais. Kaip dabar atrodo objektas, žiūrėkite vaizdo įraše

Ignalinos AE kadaise buvo galingiausia atominė elektrinė TSRS ir pasaulyje. Ji tenkino daugiau nei pusę Lietuvos elektros poreikio, taip pat padėjo vystyti jau nepriklausomos Lietuvos Respublikos ekonomiką po Tarybų Sąjungos žlugimo.

Ignalinos AE
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Tačiau iš politinių ambicijų, susijusių su stojimu į ES, valdžia nusprendė uždaryti elektrinę. Elektrinės uždarymas buvo būtina Briuselio sąlyga, ir valdžia jai pritarė, nors dauguma piliečių ir ekspertų buvo prieš.

Pirmasis elektrinės blokas uždarytas 2004 metų gruodžio 31 dieną, antrasis po penkerių metų — 2009 metais.

Uždarusi elektrinę respublika susidūrė iš karto su keliomis problemomis: energijos trūkumas, staigus elektros kainų šuolis, sumažėjęs ekonomikos konkurencingumas.

Be to, nukentėjo ir Ignalinos AE miestas palydovas — Visaginas, iš kurio aktyviai išvažiuoja gyventojai dėl darbo trūkumo.

Dabar atominėje elektrinėje vyksta išmontavimo darbai, tačiau kada tiksliai jie bus pabaigti — nežinoma. Iš pradžių planuota, kad 2030 metais, tačiau dabar terminai atidėti iki 2038 metų. Lėšų uždarymui skiria ES, tačiau jų trūksta.

Tegai:
vaizdo įrašas, Ignalinos atominė elektrinė (IAE), Lietuva
Temos:
Ignalinos atominės elektrinės uždarymas (61)
Dar šia tema
Smūgis į nugarą: Suomija atima iš Lietuvos ES pinigus
Atnaujintas Ignalinos atominės elektrinės uždarymo planas
Ignalinos AE papasakojo, kiek lankytojų atvyko po "Černobylio"
Ignalinos AE pasakojo, kaip išmontuojama objekto įranga

Lietuvos policija parodė, kodėl negalima dalintis asmeniniais duomenimis internete

(atnaujinta 07:51 2020.06.01)
Lietuvos teisėsaugos institucijos sukūrė trumpą animacinį vaizdo įrašą, kuriame parodyta, kaip lengva internete sutikti sukčių

Lietuvos policija paskelbė vaizdo įrašą apie tai, kaip lengva būti apgautam internete. Vaizdo įrašas skelbiamas Facebook.

Policija pažymėjo, kad naudojantis internetu viskas atrodo labai paprasta ir aišku.

"Tačiau tu niekuomet nežinai, kas slepiasi kitoje ekrano pusėje ir maigo klaviatūrą. Pasižiūrėk šį video ir įsitikinsi, kaip paprasta apsigauti", — priminė teisėsaugos pareigūnai.

Vaizdo įraše pateikiama situacija, kaip apgavikas, apsimesdamas mergina, paprašo jaunuolio atsiųsti asmeninę informaciją apie save, nuotraukas, o paskui siūlo susitikti. Teisėsaugos institucijos pažymi, kad tokio "pasimatymo" rezultatas gali būti bet kas — nuo šantažo iki apiplėšimo.

"Internete ne viskas yra taip, kaip atrodo", — priminė policija.

Tegai:
saugumas, internetas, sukčiautojai, policija
Dar šia tema
"Orlen Lietuva" neatlygintinai skyrė SAM 1 mln. asmens apsaugos priemonių — video
Kaip atrodo atnaujintas Žirmūnų paplūdimys — video

"SpaceX" paskelbė vaizdo įrašą apie "Crew Dragon" paleidimą į TKS

(atnaujinta 07:24 2020.06.01)
Manoma, kad Jungtinių Amerikos Valstijų astronautai kosminėje stotyje praleis nuo trijų iki keturių mėnesių

Kosminė raketa "Falcon 9" su dviem NASA astronautais, esančiais kosminiame laive "Crew Dragon", paleista į Tarptautinę kosminę stotį (TKS). Tiesioginė transliacija vyko "SpaceX" svetainėje.

Pirmasis "SpaceX" sukurtas pilotuojamas skrydis erdvėlaiviu "Crew Dragon" prasidėjo šeštadienį, 22:22 Lietuvos laiku.

Paleidimas turėjo įvykti gegužės 27 dieną, tačiau dėl oro sąlygų jis buvo atšauktas likus 20 minučių iki starto.

NASA astronautai Robertas Luisas Benkenas (Robert Louis Behnken) ir Daglas Harlis (Douglas Hurley) turėtų atvykti į TKS sekmadienį ir ten praleisti nuo trijų iki keturių mėnesių.

Pažymima, kad tai yra pirmasis Jungtinių Valstijų pilotuojamas skrydis nuo 2011 metų ir pirmasis privačios bendrovės rengiamas skrydis į kosmosą su žmonėmis erdvėlaivyje.

Rusijos valstybinės korporacijos "Roscosmos" vykdomasis direktorius Sergejus Krikaliovas paskelbė Twitter vaizdo žinutę, kurioje pasveikino savo kolegas iš Amerikos ir pažymėjo, kad jei misija bus sėkminga, ji gali suteikti papildomų galimybių, kurios būtų naudingos tarptautinei programai.

Federacijos Tarybos Informacijos politikos komisijos pirmininkas Aleksejus Puškovas savo "Telegram" kanale pažymėjo, kad nebūtina perdėti "Crew Dragon" paleidimo svarbos. Anot jo, galima pasveikinti "SpaceX" vadovą Eloną Maską, tačiau TKS nėra Marsas, nuo kurio įmonė vis dar yra "be galo toli".

Baigusios "Space Shuttle" programą, 2011 metais Jungtinės Amerikos Valstijos nutraukė savarankiškus pilotuojamus skrydžius. Naujų pilotuojamų erdvėlaivių statyba pagal sutartį su NASA ėmė domėtis "SpaceX" ir "Boeing", kurios atitinkamai sukūrė "Crew Dragon" ir "Starliner".

"Crew Dragon" atliko sėkmingą bandomąjį nepilotuojamą skrydį į TKS 2019 metų kovo mėnesį. Pirmasis "Starliner" nepilotuojamas bandymas nepavyko, erdvėlaivis grįžo į Žemę neprisijungęs prie TKS.

Tegai:
Space X, Tarptautinė kosmine stotis (TKS), kosmosas, Elonas Maskas
Dar šia tema
"Orlen Lietuva" neatlygintinai skyrė SAM 1 mln. asmens apsaugos priemonių — video
Kaip atrodo atnaujintas Žirmūnų paplūdimys — video
Kamennyj Log, archyvinė nuotrauka

Baltarusijos į Lietuvą negali patekti beveik 600 sunkvežimių

Remiantis Baltarusijos valstybės sienos komiteto duomenimis, labiausiai perkrautas patikrinimo punktas — Kamennyj Log

VILNIUS, birželio 1 – Sputnik. Pirmadienį prie pasienio kontrolės punktų Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje susidarė didelė sunkvežimių eilė. Tai rodo Baltarusijos valstybės sienos komiteto duomenys.

Pirmadienio ryto duomenimis, daugiau kaip 570 sunkvežimių negali įvažiuoti į Lietuvą. Labiausiai perkrautas patikrinimo punktas — Kamennyj Log, kur eilėje laukia daugiau nei 300 automobilių.

Beniakonių kontrolės punkte stovi 130 sunkvežimių, o Privalkoje — daugiau nei 140 automobilių.

Pasienyje su Latvija ir Ukraina eilių nėra.

Padėtis Baltarusijos ir ES pasienyje tapo sudėtingesnė po to, kai Europos šalys dėl koronaviruso pandemijos įvedė karantiną ir uždarė išorės sienos.

Respublikoje galioja karantino režimas iki birželio 16 dienos, tačiau valdžia sušvelnino kai kurias jo laikymosi sąlygas. Sekmadienio duomenimis, respublikoje patvirtinti 1675 koronaviruso atvejai, 1236 žmonės pasveiko, 70 pacientų mirė.

Tegai:
Lietuva, Baltarusija
Dar šia tema
Per vieną iš Lietuvos pasienio punktų apribotas sunkiasvorių sunkvežimių judėjimas
Pasienyje su Lietuva Rusijos muitininkai sunkvežimyje su žuvimi rado gintaro