Buvęs Ignalinos AE direktorius: ES noras uždaryti atominę elektrinę buvo nenugalimas

(atnaujinta 18:22 2020.01.22)
Lietuvos valdžia ir ekspertai bandė įrodyti, kad po patobulinimų branduolinis objektas yra visiškai saugus, tačiau Briuselis ir toliau laikėsi savo pozicijos. Uždarius atominę elektrinę Lietuva perka dešimt kartų brangesnę elektrą

"Europos Sąjungos iškeltos sąlygos buvo grynai politinės — šalys donorės neslėpė, kad jos paprasčiausiai nenorėjo valstybės, kuri eksploatuoja Černobylio tipo reaktorius, "susikompromitavusius" 1986 metais. Tačiau 1992–2008 metais mes nuolat didinome saugumo lygį. Šie projektai taip pat buvo vykdomi padedant Europos Komisijai. Švedija ir daugybė kitų valstybių labai padėjo. Mes padarėme viską, kad sistema būtų patikima ir atitiktų Europos reaktorių saugą. Ir mes tai įrodėme! Bet noras uždaryti elektrinę jau buvo neįveikiamas", — YouTube kanale paskelbtame vaizdo įraše pasakoja buvęs Ignalinos AE direktorius Viktoras Ševaldinas.

Pasak jo, 2009 m. buvęs Lietuvos ministras pirmininkas Aleksandras Abišala šį klausimą iškėlė Briuselyje. "Aš su juo daug dirbau, teikdamas jam įvairios informacijos, kad būtų galima tęsti eksploataciją, bet atsimenu, kai jis atvyko ir pasakė: "Nieko negalima padaryti." Ir viskas, klausimas buvo uždarytas", — apgailestavo Ševaldinas.

"Uždarius stotį, labai pabrango elektra. Anksčiau mes Lietuvos energetikos sistemai parduodavome elektrą po 1,6 cento už kilovatvalandę, o dabar Lietuva moka beveik dešimt kartų brangiau", — apibendrina pašnekovas.

Tegai:
elektra, Briuselis, Lietuva

Kaip Vilniuje vyko akcija "Tautiška giesmė aplink pasaulį"

(atnaujinta 16:45 2020.07.07)
Vilniaus savivaldybė pasidalino nuostabiomis Valstybės dienos šventės akimirkomis sostinės centre bei parodė, kaip vilniečiai ir miesto svečiai kartu atliko "Tautišką giesmę"

Jau gera tradicija tapusi akcija "Tautiška giesmė aplink pasaulį" kasmet sujungia daugelį lietuvių visame pasaulyje.

Bet kurioje pasaulio valstybėje esantys lietuviai šią dieną pasiruošę garsiai atlikti valstybės himną ir nors kelioms minutėms mintimis sugrįžti į gimtinę. O gyvenantys Lietuvoje mielai renkasi atvirose aikštėse ir taip pat garsiai gieda "Tautišką giesmę" ir bent akimirkai susijungia su artimaisiais, kurie gyvena toli nuo gimtųjų kraštų.

Žiūrėkite kaip "Tautišką giesmę" atliko Šventojoje >>

Vilniuje buvo gausu žmonių. Jie, stovėdami prie Neries ir laikydami trispalves, sugiedojo himną.

Kaip akcija "Tautiška giesmė aplink pasaulį" vyko Vilniuje, vaizdo įraše parodė Vilniaus savivaldybė.

Tegai:
Tautiška giesmė, Vilnius, Valstybės diena
(0:48 / 5.49Mb / просмотров видео: 198)

Paviešintas vaizdo įrašas, kaip sulaikomas "Roskosmos" vadovo patarėjas

(atnaujinta 15:14 2020.07.07)
Dmitrijaus Rogozino patarėjas įtariamas įslaptintos informacijos perdavimu Šiaurės Atlanto aljanso atstovui

Rusijos FSB paskelbė vaizdo įrašą apie "Roskosmos" generalinio direktoriaus patarėjo Ivano Safronovo sulaikymą Maskvoje pagal baudžiamąją bylą dėl išdavystės.

Įtariama, jog Safronovas dirbo vienos iš NATO specialiųjų tarnybų naudai ir perdavė jos atstovui slaptą informaciją apie karinį-techninį bendradarbiavimą ir Rusijos gynybą bei saugumą. Kalbama apie informaciją, kuri yra valstybės paslaptis.

Iškelta baudžiamoji byla pagal straipsnį "Valstybės išdavystė", įtariamajam gresia kalėjimas iki 20 metų.

RIA Novosti duomenimis, "Roskosmos" mano, kad Safronovo sulaikymas nėra susijęs su jo darbu valstybinėje korporacijoje. Prieš pradėdamas ten dirbti, Safronovas dirbo laikraščiuose "Vedomosti" ir "Kommersant" ir užsiėmė karinės ir kosmoso tematikos klausimais.

Prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas teigė, kad "Roskosmos" vadovo patarėjo sulaikymas, kiek žino Kremlius, nebuvo susijęs su jo žurnalistine veikla. Peskovas taip pat priminė, kad FSB sulaikė Safronovą dėl įtarimų perduodant įslaptintus duomenis užsienio žvalgybai.

Filmuotoje medžiagoje parodyta, kaip operatyvininkai veda Safronovą į mikroautobusą ir jį apieško, o po to nuveda į pastatą tolimesniam nagrinėjimui.

Tegai:
FSB, Rusija, Roskosmos
COVID-19, archyvinė nuotrauka

Lietuva planuoja įsigyti vaistą koronavirusui gydyti

(atnaujinta 18:55 2020.07.07)
Kol kas siekiama įsigyti kiek daugiau nei 700 ampulių remdesiviro, Lietuvos poreikis yra daugiau nei 2,4 tūkst. ampulių

VILNIUS, liepos 7 - Sputnik. Lietuva planuoja įsigyti antivirusinio vaisto remdesiviro, skirto koronaviruso infekcijai (COVID-19 ligai) gydyti, praneša Sveikatos apsaugos ministerija. 

Dalis suplanuoto vaisto kiekio bus perkama centralizuotai, t. y. kartu su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis, kitą dalį Lietuva įsigys individualiai. 

Lietuvos poreikis yra daugiau nei 2,4 tūkst. ampulių remdesiviro, šiuo metu yra siekiama įsigyti kiek daugiau nei 700 ampulių.

Lietuvos sprendimą įsigyti šio vaisto lėmė tai, kad praėjusią savaitę Europos Komisija, atsižvelgdama į 2020 metų birželio 25 d. Europos vaistų agentūros Žmonėms skirtų vaistų komiteto rekomendaciją, pritarė remdesiviro, skirto gydyti COVID-19 ligą, registracijai.

Remdesivirą rekomenduota naudoti gydant koronaviruso infekciją suaugusiems ir paaugliams nuo 12 metų, kuriems liga pasireiškė plaučių uždegimu ir dėl to reikia papildomo deguonies. Komercinis vaisto remdesiviro pavadinimas – "Veklury".

Remdesiviras yra leidžiamas infuzijos būdu (lašinamas) į veną. Iš pradžių jis buvo sukurtas Ebolos viruso sukeltai ligai gydyti.

Remdesiviras yra pirmas vaistas, kurį Žmonėms skirtų vaistų komitetas rekomendavo registruoti ES. 

Lietuvoje iš viso nustatyti 1844 koronaviruso atvejai, šiuo metu šalyje COVID-19 serga 207 žmonės. Nuo viruso mirė 79 užsikrėtusieji, dar 11 žmonių, kuriems buvo diagnozuota COVID-19, mirė dėl kitų priežasčių. 

Nuo birželio 17 dienos Lietuvos valdžia atšaukė karantiną, palikdama nepaprastąją padėtį. Karantino režimas galiojo nuo kovo 16 dienos.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Koronavirusinė infekcija išplito beveik visame pasaulyje. Naujausiais PSO duomenimis, iš viso yra 11,4 milijono užsikrėtusių žmonių, iš kurių 534 tūkstančiai mirė. Daugiausia atvejų JAV, Brazilijoje ir Indijoje.

Tegai:
COVID-19, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje