Pergalės paradas Raudonojoje aikštėje

(atnaujinta 13:00 2020.06.26)
Trečiadienį Maskvoje ir kituose Rusijos miestuose vyksta paradai 75-osioms Pergalės Didžiojo Tėvynės kare metinėms paminėti. Pagal tradiciją jie turėjo įvykti gegužės 9 dieną, tačiau buvo atidėti dėl sunkios epidemiologinės padėties

Šiais metais Pergalės paradas vyks tą pačią dieną kaip ir prieš 75 metus. Pirmasis Pergalės paradas Raudonojoje aikštėje, Maskvoje, įvyko 1945 metų birželio 24 dieną. Šis paradas, kuriam vadovavo maršalas Konstantinas Rokosovskis ir kurį priėmė maršalas Georgijus Žukovas, tapo masiškiausiu ir ilgiausiu. Vienas iš ryškiausių parado įvykių buvo epizodas su vokiečių vėliavomis.

"Į priekį išėjo speciali kuopa su dviem šimtais priešo vėliavų. Jų audiniai kone beveik velkami šlapiais aikštės grindinio akmenimis. Mauzoliejaus papėdėje buvo du mediniai pastoliai. Priėję prie jų kovotojai pasukdavo į dešinę ir jėga išmetė Trečiojo Reicho pasididžiavimą. Su griausmu krito vėliavų kotai. Audiniai nuklojo grindinį. Tribūnose nuaidėjo plojimai", — taip aprašomas šis momentas Rusijos Federacijos gynybos ministerijos svetainėje.

Po to, iki 1995 metų, paradas vykdavo gegužės 9 dieną, Pergalės dieną, ir tik jubiliejiniais metais — 1965, 1985 ir 1990 metais.

Nuo 1996 metų Raudonojoje aikštėje buvo pradėti rengti kariniai paradai kasmet, tačiau nedalyvaujant karinei technikai.

2000 metų gegužės 9 dienos paradas buvo paskutinis, kai karo veteranai žygiavo Raudonojoje aikštėje pėsčiomis. Nuo 2001 metų jie stovi tarp žiūrovų. Pagrindinis skirtumas tarp 2001 metų parado buvo tas, kad pirmą kartą posovietinėje istorijoje jį priėmė civilis gynybos ministras.

Rusijos Federacijos prezidento sprendimu nuo 2008 metų atnaujintas karinės technikos dalyvavimas Pergalės parade pagrindinėje šalies aikštėje. Pradėtas rengti trijų dalių paradas: karių eisena, technikos pravažiavimas ir aviacijos pasirodymas.

Šių metų balandžio viduryje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nusprendė atidėti paradą dėl sunkios epidemiologinės padėties. Rusijos miestuose gegužės 9 dieną įvyko aviacijos paradai ir šventiniai fejerverkai. Tikslią atidėto parado datą Rusijos vadovas paskelbė gegužės pabaigoje.

Pergalės paradas — 2020: į ką atkreipti dėmesį
© Sputnik /
Pergalės paradas — 2020: į ką atkreipti dėmesį
Tegai:
Didysis Tėvynės karas, pergalė, Maskva, paradas

Paskelbtas vaizdo įrašas apie pirmųjų Lietuvos prezidento pirmininkavimo metų akimirkas

(atnaujinta 17:28 2020.07.12)
Siužetai surinkti iš įvairių renginių ir švenčių, kuriose Gitanas Nausėda dalyvavo nuo inauguracijos

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda Facebook pasidalino vaizdo įrašu, kuriame užfiksuotos jo pirmųjų pirmininkavimo metų akimirkos.

Vaizdo įraše buvo filmuota medžiaga iš Lietuvos vadovo inauguracijos, įvairių renginių ir švenčių, kuriose jis dalyvavo, taip pat susitikimų su kitų valstybių vadovais. Vaizdo įraše galima pamatyti Baltijos šalių prezidentus Kersti Kaljulaid ir Egils Levits, Lenkijos vadovą Andrzejų Dudą, Ukrainos lyderį Vladimirą Zelenskį ir kai kuriuos kitus šalių vadovus.

Gitanas Nausėda laimėjo Lietuvos prezidento rinkimus 2019 metų gegužę, įveikdamas konservatorių kandidatę Ingridą Šimonytę. Jis pradėjo eiti pareigas praėjusių metų liepos 12 dieną. Šiame poste Nausėda pakeitė Dalia Grybauskaitę, kurios kadencija tesėsi dešimt metų.

Interviu Sputnik Lietuva politologas Vadimas Volovoius pažymėjo, kad Nausėda ir toliau laikosi "gerovės valstybės" idėjos, kurią paskelbė savo rinkimų programoje. Anot jo, pirmieji dabartinio valstybės vadovo metai vyko "mokomuoju režimu" ir ieškant savo vietos politinėje sistemoje.

Tegai:
Gitanas Nausėda
Dar šia tema
Kaip atgimė J. Lelevelio gimnazijos stadionas — video
Lietuvos policija papasakojo apie vyriausią policijos žirgą

Nufilmuotos lietuvio automobilyje rastos slėptuves, kuriuose mėginta gabenti tabaką

(atnaujinta 14:23 2020.07.11)
Buvo rasta daugiau nei 600 pakelių kaitinamo tabako, kurį Lietuvos pilietis norėjo išvežti iš Baltarusijos

Gardino muitinės pareigūnai sutrukdė Lietuvos piliečiui įvežti neteisėtą įkaitinamą tabaką, pranešė Gardino regioninė muitinė.

Lietuvis atvyko su "Ford Galaxy" į pasienio kontrolės punktą "Privalka", kur buvo patikrintas jo automobilis. Paaiškėjo, kad jis slėptuvėse, įrengtose tuščiavidurėse automobilio vietose, bandė įvežti į ES daugiau kaip 600 pakelių kaitinamo tabako.

Muitinės pareigūnai iš prietaisų skydelio išėmė 370 pakuočių, dar 250 buvo automobilio bagažinės pamušale.

Pradėtas administracinis procesas. Automobilis ir neteisėtos prekės buvo konfiskuotos.

Dar šia tema
Pasieniečiai pasalos metu sučiupo cigarečių gabentoją
Prancūzijoje gyvenanti lietuvė Vilniaus oro uoste pateikė dalinai suklastotą pasą
Iš Kretos atskridęs indas turėjo suklastotą pasą su padirbta viza
Dmitrijus Peskovas

Kremliuje įvertino Rusijos ir JAV santykių būklę

(atnaujinta 14:47 2020.07.12)
Šiuo metu 2010 metais pasirašyta Strateginės ginkluotės mažinimo sutartis (START-3) tebėra vienintelė dabartinė Rusijos ir JAV ginklų ribojimo sutartis

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Rusijos ir JAV santykiai vis dar yra žemame taške, jų būklė labai bloga, sakė Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, praneša RIA Novosti.

"Mūsų santykiai vis dar yra beveik žemiausiame taške, padėtis yra labai bloga tiek dvišaliu, tiek turbūt atsižvelgiant į mūsų abiejų šalių atsakomybę už daugiašalius reikalus, visų pirma ginklų kontrolės ir strateginio stabilumo klausimais", — sakė jis.

Jis pažymėjo, kad ekspertiniu lygiu yra "kontaktai", tačiau jie neleidžia suprasti šalių atsakomybės "išsaugoti esamus dokumentus", galinčius užtikrinti ginklų kontrolę pasauliniu mastu.

Naujausių priešlėktuvinių raketų sistemų S-400 kovos ekipažai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Отдел информационного обеспечения Балтийского региона

"Abi šalys yra didžiausių branduolinio arsenalo savininkės. Beje, nė viena iš kitų šalių, įskaitant Kiniją, kurią amerikiečiai labai atkakliai bando kviesti į šias derybas. Kinijos arsenalo negalima palyginti nei su Amerikos, nei su mūsų", — pridūrė Peskovas.

2010 metais pasirašyta Strateginės ginkluotės mažinimo sutartis (START-3) tebėra vienintelė dabartinė Rusijos ir JAV ginklų ribojimo sutartis.

Susitarimo galiojimas baigiasi 2021 metų vasario mėnesį, kol Vašingtonas paskelbs, ar ketina atnaujinti susitarimą. Įvairių lygių JAV administracija pabrėžia, kad reikia įtraukti Kiniją į derybas siekiant sukurti naują trišalį branduolinį susitarimą tarp Rusijos, Kinijos ir JAV.

Pekine ši idėja atmetama. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Rusija pasisako už START-3 sutarties pratęsimą be išankstinių sąlygų.

Tegai:
santykiai, JAV, Rusija
Dar šia tema
Idealus ginklas: RF sukūrė elektromagnetinę patranką, kurios šaudymo nuotolis — 10 km
Nufilmuotas amerikiečių lėktuvo perėmimas virš Japonijos jūros