Sensacingas radinys: Jamale vėl atsivėrė didžiulis krateris  

(atnaujinta 13:28 2020.09.06)
Moksliniuose registruose objektui buvo skirtas 17 numeris. Būtent tiek jų buvo atrasta, ištirta ir dokumentuota Jamale nuo 2014 metų

Jamalas, kaip lobių pusiasalis, reguliariai stebina naujais vaizdas mokslo bendruomenę. Šį kartą liepos mėnesį atsivėrė dar vienas didžiulis krateris. Informacija apie tai paaiškėjo vienos mokslinės ekspedicijos metu. Tai hidrolakolitinis krateris, dar vadinamas Buguniu arba dujų kaupimusi. Vaizdo įrašas skelbiamas "Vesti-Yamal" Youtube kanale. 

"Šis objektas — unikalus. Jame yra daug papildomos mokslinės informacijos, kurios dar nesu pasirengęs atskleisti. Tai yra mokslinių publikacijų tema. Turime visa tai išanalizuoti, sukurti trimačius modelius. Ir jau moksliniuose straipsniuose aukšto rango žurnaluose, visa tai konstatuotume", — sakė Vasilijus Bogojavlenskis, technikos mokslų daktaras, Rusijos mokslų akademijos narys korespondentas.

Moksliniuose registruose objektui buvo skirtas 17 numeris. Būtent tiek jų buvo atrasta, ištirta ir dokumentuota Jamale nuo 2014 metų.

Tada pirmasis radinys tapo besąlygine sensacija, kuri apskriejo aplink visą pasaulį ir sukėlė daug įvairių versijų. Tačiau fantastiški galimų milžiniškų kraterių atsiradimo amžino įšalo scenarijai buvo paneigti jau per pirmąjį kraterio tyrimą, kuris tada buvo pavadintas — Jamalskij. Mokslininkams pavyko surinkti daug naudingos informacijos apie šį reiškinį.

"Amžiname įšale susidaro dujų prisotintos ertmės. Tai yra tiesiogine prasme tuščia erdvė, užpildyta aukšto slėgio dujomis. Sakykime, ne visame masyve, kurio storis yra maždaug 5–10 metrų", — teigė jis.

Susikaupusios dujos įgauna jėgą iki 12 atmosferų ir prasiskverbia į amžino įšalo šarvus. Ledo ir dirvožemio luitai išsisklaido šimtus metrų nuo epicentro. Cilindrinis piltuvas suformuotas iki 50 metrų gylio ir turi puikius apskritus kontūrus ant paviršiaus. 17 objekto unikalumas yra ne tik didelis skersmuo ir gylis, bet ir saugumas tolesniems tyrimams.

"Prieš trejus metus dirbome Jamalo pietuose. Jakutijos krateris. Žinoma, jis yra mažesnis. Todėl tai, ką matėme šiandien, stebina savo dydžiu ir didybe. Tai yra kolosalios gamtos jėgos, kuriančios tokius objektus", — komentavo angliavandenilių gamybos centro Skolkovo mokslo ir technologijos instituto pagrindinis tyrėjas Jevgenijus Čuvilinas.

Motina gamta dar kartą nustebino. O dabar pagrindinė mokslo užduotis yra ne tik stebėti tokių reiškinių pasekmes, bet ir išmokti jų išvengti.

Tegai:
radinys, vaizdo įrašas
Dar šia tema
Joniškio rajone sulaikyti mikroautobusą vairavę neblaivūs latviai — video
Savaitgalį Vilniuje nuaidėjo "Japoniškos atostogos" — video
"The Weekend" gavo pagrindinį "MTV Video Music Awards 2020" apdovanojimą

Rusijos gynybos ministerija parodė, kaip vyksta jūrų pėstininkų treniruotė

(atnaujinta 20:49 2020.09.19)
Kareiviai šoko iš skirtingų aukščių — nuo 600 iki 3000 metrų — naudodami parašiutus D-6 ir D-10, skirtus masiniam nusileidimui

Rusijos gynybos ministerija vaizdo įraše parodė Šiaurės laivyno jūrų pėstininkų mokymus ore. Vaizdo įrašas paskelbtas oficialiame ministerijos Facebook puslapyje.

Filmuotoje medžiagoje parodyta, kaip iš sraigtasparnio kariai šoka su parašiutu.

Mokymai vyko Murmansko srityje, Kolos rajone, kur yra nusileidimo vieta. Kariškiai šoko iš skirtingų aukščių nuo 600 iki 3000 metrų. Jie naudojo parašiutus D-6 ir D-10, skirtus masiniam nusileidimui.

RF Gynybos ministerija pažymi, kad patyrę desantininkai nusileido iš didžiausio aukščio ir specialiosioms pajėgoms naudojo sistemas "Arbalet-1" ir "Arbalet-2".

Be kita ko, kariškiai šuolių metu buvo su visa kovine apranga ir su standartiniais ginklais. Nusileidę jie užėmė ir laikė sąlyginius įtvirtintus šaudymo taškus.

Tegai:
desantininkai, oro desantas, Rusija

Naras plaukiojo su pavojingais krokodilais video

(atnaujinta 12:42 2020.09.19)
Amerikiniai krokodilai laikomi žmonėms pavojingais gyvūnais. Paprastai jų ilgis yra nuo 3 iki 4 metrų

Naras praplaukė šalia krokodilų netoli Banko Činčoro koralų rifo Meksikoje ir socialiniame tinkle paskelbė savo nardymo vaizdo įrašą, praneša "Lenta.ru".

Italijos gyventojas, užsiimantis nardymu, Bartolomeo Bove'as, gyvenantis JAV Floridos valstijoje, Instagram tinkle paskelbė vaizdo įrašą, padarytą per kelionę į Meksiką liepos pabaigoje, kuriame matyti, kaip jis nardo tarp mirtinai pavojingų žmonėms krokodilų.

"Štai neįtikėtino nardymo su krokodilais nepaliestuose Banko Činčoro, turtingiausio Meksikos koralų rifo, turinčio unikalią gamtą, vaizdo įrašas", — rašė jis.

Šiame rife gyvena apie 500 Amerikinių krokodilų. Jie gyvena atolo centrinės salos mariose, kartais išplaukia į atvirą jūrą ir priartėja prie ant polių pastatytų žvejų namų. "Krokodilai ir žvejai turi praktiškai simbiozę. Kai žvejai valo ir supjausto šviežią laimikį, jie išmeta vidurius į vandenį, o krokodilai juos greitai suvalgo", — paaiškino naras.

Kai kiti vartotojai paklausė, ar jis nebijojo dėl savo gyvybės, naras atsakė: "Jie galėtų bet kada mane užpulti, jei tik turėtų galimybę. Nors dauguma krokodilų yra didesni už žmones, iš tikrųjų jie atpažįsta suaugusį žmogų kaip per didelį ir ne itin patogų grobį, palyginti su tuo, kurį paprastai medžioja."

Jis pasidalijo patarimais, kaip tinkamai prieiti prie krokodilo. "Saugiausias būdas priartėti prie krokodilo yra iš priekio. Jie sutverti taip, kad nepuola to, kas yra tiesiai priešais juos. Reikia būti tame pačiame lygyje kaip roplys arba šiek tiek žemiau", — rašė italas.

Amerikiniai krokodilai laikomi žmonėms pavojingais gyvūnais. Paprastai jų ilgis yra nuo 3 iki 4 metrų.

Tegai:
vaizdo įrašas, krokodilas, naras, Meksika
Dar šia tema
Milžiniškas penkių metrų ilgio ryklys priplaukė prie žuvų mylėtojo — video
Jūrų muziejus parodė, kaip išleido ruoniukus rastinukus į Baltiją — video
Klaipėdos dramos teatras, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugsėjo 20-osios šventės

(atnaujinta 09:12 2020.09.19)
Nuo rugsėjo 19-osios iki metų gali lieka 103 dienos, dienos ilgis — 12 val. 29 min.

Rugsėjo 20 yra 263-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 264-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 102 dienos.

2020 metų rugsėjo 20 dieną saulė teka teka 07:00, leidžiasi 19:24, dienos ilgis — 12 val. 24 min.

Herkaus Manto sukilimo diena

1260 metais prasidėjo didysis Prūsų sukilimas, kurį paskatino Lietuvių ir Žemaičių pergalė prieš kryžiuočius Durbės mūšyje. Vienu iš sukilimo vadų tapo legendinis Herkus Mantas.

1869 metais gimė visuomenės veikėjas, pedagogas, kunigas, kritikas ir lietuvių literatūros klasikas Juozas Tumas-Vaižgantas.

1920 metais Tautų Sąjungos Taryba, stengdamasi sušvelninti konfliktą tarp Lenkijos ir Lietuvos, priėmė rezoliuciją, kuria siūlė tvirtinti Pauliaus Hymenso pasiūlytą Lietuvos ir Lenkijos sutarties projektą, toliau dėl jo nebediskutuojant. Pagal projektą Lietuva ir Lenkija būtų savarankiškomis valstybėmis, turinčiomis bendras užsienio reikalų ir ekonomikos tarybas. Lietuvos sostine būtų patvirtintas Vilnius ir nustatyta aiški tarpvalstybinė siena.

1935 metais Klaipėdos dramos teatre parodytas pirmasis spektaklis — Kazio Inčiūros "Vincas Kudirka".

1989 metais Kaune atkurta Lietuvos šaulių sąjunga.

2001 metais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Rusijos fondu, renkančiu duomenis apie Antrajame pasauliniame kare naciams tarnavusius asmenis.

2005 metais Lietuvos bankas išleido į apyvartą 500 litų nominalo proginę auksinę monetą, skirtą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams. Tūkstančio egzempliorių tiražu iš gryno aukščiausios kokybės aukso nukaldinta moneta kainavo 2020 litų. Visas monetos tiražas buvo išpirktas šalyje per vieną dieną.

Savo vardadienius šiandien švenčia Andriejus, Eustachijus, Fausta, Tautgirdė, Vainoras.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai