"Turime smegenų": kaip Lukašenka atidarė BelAE

(atnaujinta 13:50 2020.11.12)
Šeštadienį pirmasis atominės elektrinės blokas pasiekė 400 megavatų galią ir pradėjo tiekti energiją visiems šalies regionams

BelAE oficialiai atidaryta. Šalies prezidentas Aleksandras Lukašenka, Sąjunginės valstybės sekretorius Grigorijus Rapota, "Rosatom" generalinis direktorius Aleksejus Lichačiovas ir Rusijos ambasadorius Baltarusijoje Dmitrijus Mezencevas dalyvavo iškilmingoje pirmosios Baltarusijoje atominės elektrinės paleidimo ceremonijoje.

Baltarusijos vadovas apžiūrėjo BelAE teritoriją iš sraigtasparnio, taip pat aplankė pirmojo jėgainės bloko valdymo centrą. Savo kalboje Aleksandras Lukašenka paskelbė, kad Baltarusija tapo atomine valstybe, ir teigė svajojantis šalyje sukurti dar vieną atominę elektrinę.

"Tai yra karūna, jei norite, galbūt mūsų šalies suvereniteto ir nepriklausomybės etapas. Tai liudija, kad turime smegenų, protingų žmonių", — sakė Lukašenka.

Baltarusijos prezidentas taip pat pabrėžė, kad Baltarusijos atominės elektrinės paleidimas buvo didžiulė sėkmė, didelis etapas stiprinant šalies suverenitetą ir nepriklausomybę.

Baltarusijos atominė elektrinė, esanti netoli Gardino srities Astravo mieste, buvo pastatyta pagal Rusijos projektą ir turi du VVER-1200 3+ kartos reaktorius. Pirmasis BelAE maitinimo blokas į šalies energetinę sistemą buvo įtrauktas 2020 metų lapkričio 3 dieną, o jo komercinė veikla prasidės pirmaisiais 2021 metų mėnesiais.

Tegai:
Astravo AE, Baltarusija
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (468)
Dar šia tema
Kaimynų nepasirinksi: Lukašenka ragina Lenkijos ir Lietuvos vadovus sugrįžti prie dialogo
Ekspertas: Lietuvos nuoskauda Minsko atžvilgiu dėl BelAE stipresnė už naudą
Baltarusija paneigė pranešimus apie elektros energijos gamybos sustabdymą BelAE

Rusijos taikdariai stebi saugumą Lačino koridoriuje

(atnaujinta 11:24 2020.11.26)
Rusijos taikos palaikymo pajėgų daliniai nepripažintoje Kalnų Karabacho respublikoje stebi, kaip laikomasi trišalio taikos susitarimo ir paliaubų

Rusijos minininkai išvalė Lačino koridoriaus teritoriją ir kelio atkarpą į Stepanakertą Kalnų Karabache. Tai patvirtino oficialus Rusijos gynybos ministerijos atstovas generolas majoras Igoris Konašenkovas.

Kariuomenė visą parą stebi situaciją iš 23 stebėjimo postų, esančių prie kontaktinės linijos KKR. Taip pat taikdariai užtikrina eismo saugumą palei Lačino koridorių — pagrindinę transporto arteriją, jungiančią Armėniją ir nepripažintą Kalnų Karabacho Respubliką.

"Rusijos taikos palaikymo kontingento inžineriniai daliniai visiškai išminavo ir išvalė nuo sprogių objektų, sulaužytos ir apgadintos įrangos, Lačino koridorių ir 28 km kelio atkarpą iki Stepanakerto", — sakė Konašenkovas.

Šiuo keliu į KKR jau grįžo daugiau nei 11 tūkstančių pabėgėlių. Taikos palaikymo kontingentas iš Rusijos padeda vietos gyventojams ir valdžios institucijoms atkurti taikų gyvenimą.

Minininkai valo minas tose srityse, kurias paveikė karo veiksmai. Inžineriniai padaliniai valo kelius, padeda sukurti eismą regione ir atkuria vandens, energijos ir šilumos tiekimą gyvenamiesiems rajonams. Rusijos taikdarių patruliai lydi pabėgėlių kolonas ir maisto gabenimą į atokias NKR vietoves.

Tegai:
taikdariai, Rusija, Kalnų Karabachas
Dar šia tema
Stebima Rusijos: kaip Kalnų Karabachas grįžta į taikų gyvenimą
Dar 18 Rusijos karinių lėktuvų į Armėniją pristatė taikdarius ir įrangą — video
Taikos palaikymo operacijos Kalnų Karabache įvertinimas
(1:25 / 10.72Mb / просмотров видео: 292)

Paskelbti operacijos, skirtos užkirsti kelią teroro išpuoliams Maskvos regione, kadrai

(atnaujinta 14:10 2020.11.25)
Saugumo pareigūnams pavyko paimti sprogstamąjį įtaisą, pripildytą naikinančių elementų. FSB pažymėjo, kad grupuotės tikslai taip pat buvo naujų narių verbavimas ir terorizmo finansavimas

Rusijos Federalinio saugumo biuras (FSB) užkirto kelią teroristinės organizacijos "Islamo valstybė" (IV) * tarpregioninės  grupuotės veiklai. FSB pranešė, kad jos dalyviai planavo teroro išpuolius Maskvos regione.

Vaizdo įraše nufilmuotas nusikaltėlių sulaikymas. Be to, atlikdami tyrimo veiksmus radikalių islamistų buvimo vietose, FSB pareigūnai rado ir paėmė sprogstamąjį įtaisą, pripildytą naikinančių elementų. Buvo paimti ir kiti daiktai bei dokumentai.

FSB pažymėjo, kad grupuotės tikslai taip pat buvo naujų narių verbavimas ir terorizmo finansavimas.

Saugumo pajėgoms pavyko sulaikyti Vladimiro srityje grupės narį, vienos iš Vidurinės Azijos šalių pilietį. Kitų įtariamųjų buvimo vieta nenurodoma.

* Rusijoje uždrausta teroristinė organizacija.

Tegai:
Rusijos Federalinio saugumo biuras (FSB), teroro išpuolis, Rusija
Atminimo lenta ant atminimo akmens, įrengto Lenkijos lėktuvo Tu-154 katastrofos vietoje 2010 metų balandžio 10 dieną

Lenkija laiko Rusijos prašymą įrašyti Kačinskio pokalbį prieš jo mirtį provokacija

(atnaujinta 11:27 2020.11.26)
Anksčiau Maskva paprašė Varšuvos telefoninio pokalbio, kurį prezidentas Kačinskis turėjo su broliu prieš 2010 metų lėktuvo katastrofą, stenogramos

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Lenkijos užsienio reikalų viceministras Šimonas Šinkovskis pavadino Rusijos prašymą pateikti telefono pokalbio, kurį prezidentas Lechas Kačinskis su savo broliu prieš pat Smolensko katastrofą surengė, politiniu žaidimu ir provokacija.

Vilniaus miestas
© Sputnik / Владислав Адамовский

Anksčiau Rusija paprašė Lenkijos telefoninio pokalbio, kurį prezidentas Kačinskis turėjo su savo broliu prieš lėktuvo katastrofą 2010 metais, stenogramą. Tokio pokalbio faktą anksčiau rašė Lenkijos žiniasklaida: jų duomenimis, Kačinskis prieš pat savo mirtį telefonu kalbėjo su broliu ir "buvo paliestas vienas iš skrydžio aspektų". Pokalbio įrašas įtrauktas į Lenkijos baudžiamosios bylos medžiagą.

"Tai sunku suvokti kitaip nei kaip tam tikrą provokaciją, nes Rusija, be kita ko, neatsako į Europos Tarybos rezoliuciją, raginančią nutraukti tyrimą ir perduoti Lenkijos valstybei priklausančias nuolaužas. Tuo tarpu ji neatsako į daugelį Lenkijos prokuratūros prašymų. Ji staiga sau primena šį tyrimą ir siunčia paklausimus Lenkijai. Aš to nesielgiu kitaip, tik, deja, iš tam tikro politinio žaidimo", — agentūra RAR cituoja Šinkovskį.

Informaciją apie stenogramos buvimą RIA Novosti patvirtino vienas iš Lenkijoje įvykusio lėktuvo katastrofos tyrimo dalyvių. Jis patikslino, kad pokalbis vyko "netrukus prieš lėktuvo katastrofą leidžiantis Smolenske". Tuo pat metu agentūros pašnekovas atsisakė aptarti pokalbio turinį. Savo ruožtu Lenkijos generalinė prokuratūra neigė stenogramos buvimą.

Kaip anksčiau interviu "Gazeta Wyborcza" sakė buvęs lenkų teisėjas Wojchechas Lonczewskis, atnaujinęs šios nelaimės tyrimą, jei visuomenė sužinotų apie Kačinskio pokalbio turinį, ji "turėtų visiškai kitokį vertinimą, kas įvyko po 2010 metų balandžio 10 dienos". Anot jo, nuorašas jam tapo žinomas "iš labai slaptų medžiagų" ir leidžia "susidaryti idėją, ką sugeba Jaroslavas Kačinskis". Anot buvusio teisėjo, šie dokumentai netyčia buvo įtraukti į Lenkijos baudžiamosios bylos medžiagą. Iki šiol jie nebuvo viešinami.

Kaip buvo paskelbta vėliau, Lenkijos Smolensko lėktuvo katastrofos tyrimo komisija neigė turėjusi pokalbio stenogramą prieš 2010 metų Smolensko lėktuvo katastrofą, nepaisant tyrimo dalyvio patvirtinimo.

"Pakartotinio lėktuvo katastrofos tyrimo pakomitetyje tokios medžiagos nėra, o Generalinė prokuratūra teigė, kad jos taip pat neturi", — sakoma komisijos pranešime, atsakant į RIA Novosti prašymą.

Be to, Lenkijos pusė ir toliau atkakliai tvirtina, kad per avariją lenkų lėktuvo įgula yra nekalta.

"Ryšium su šiandieniniu Rusijos generalinės prokuratūros pareiškimu, kuriame teigiama, kad už katastrofą prie Smolensko buvo atsakingi lenkų pilotai, kurie "nutarė tęsti tūpimą nesant matomumui", informuojame jus, kad šis lenkų pilotų kaltinimas yra melagingas ir, remiantis įrodymų baze, neturi pagrindai", — sakoma pranešime.

Lenkijos komisija tvirtina, kad "būtent Rusijos prokuratūros pateikta medžiaga rodo, kad lenkų pilotai 2010 metų balandžio 10 dieną nuo pat pradžių planavo tik kontrolinį priėjimą į sprendimų priėmimo aukštį ir kitą ratą".

Taip pat nurodoma, kad "100 metrų aukštyje, vadovaujantis ankstesniu sprendimu sukti dar vieną ratą, pirmasis pilotas davė komandą "Palikti", kurią pakartojo antrasis pilotas, po kurio lenkų įgula pradėjo sukti antrą ratą. Šį faktą patvirtino po Rusijos dispečerio avarijos, apibūdinant paskutinę tariamą orlaivio padėtį".

"Mes apgailestaujame, kad Rusijos prokuratūra rodo nežinojimą apie tokią svarbią įrodomąją medžiagą, liudijančią lenkų įgulos veiksmų teisingumą, ir klaidina visuomenę", — sakoma pranešime.

Katastrofa Smolenske

Lenkijos lėktuvas Tu-154 2010 metų balandžio 10 dieną nukrito artėjant tūpimui. Žuvo 96 žmonės, įskaitant tuometinį valstybės vadovą Lechą Kačinskį ir jo žmoną, žymius politikus ir karinius lyderius.

Praėjus metams po tragedijos, Tarpvalstybinis aviacijos komitetas, atlikęs tyrimą, paskelbė, kad tiesioginė katastrofos priežastis buvo įgulos sprendimas neišvykti į pakaitinį aerodromą prastomis oro sąlygomis, o sisteminės priežastys buvo prezidento būrio pilotų mokymo trūkumai.

Pirmoji Lenkijos komisija, vadovaujama buvusio vidaus reikalų ministro Jerzy Millerio, padarė panašias išvadas, nurodydama katastrofos priežastį, kad rūkas lėktuve nukrito žemiau leistino minimumo. Dabartinės Lenkijos valdžios institucijos nesutiko su Tarpvalstybinis aviacijos komiteto ataskaita ir Millerio komisijos išvadomis ir nusprendė sukurti antrą komisiją, kuri kelerius metus nesugebėjo užbaigti savo darbo ir pateikti ataskaitos.

Taigi praėjus dešimčiai metų po katastrofos Lenkijos valdžia svarsto "alternatyvias" įvykio versijas, įskaitant tyčinius Rusijos skrydžių vadovų veiksmus ir tariamai lėktuve Rusijoje pasodintus sprogmenis. RF valdžios institucijos kategoriškai atmeta šias hipotezes.

Tuo tarpu šių metų rugsėjį tapo žinoma, kad Lenkijos generalinė prokuratūra ketina įtraukti į tarptautinį ieškomų skrydžių vadovų, kurie tą dieną dirbo Smolensko aerodrome, sąrašą. Rusijos užsienio reikalų ministerija tai vertino kaip politinį reginį ir persekiojimą.

RF pranešė, kad jis visais atvejais padeda Lenkijos kolegoms tiriant šią ekstremalią situaciją: nuo nelaimės jie daugiau nei dešimt kartų ištyrė lainerio nuolaužas, kurios dabar yra saugomos Rusijoje kaip daiktiniai įrodymai baudžiamojoje byloje.

Tegai:
Lechas Kačinskis, Rusija, Lenkija
Dar šia tema
Žiniasklaida: JAV grasina sankcijomis projekto "Nord Stream-2" dalyviams
Ekspertė: Lietuvą galės "išmokyti" tik krovinių iš Baltarusijos praradimas