Modernaus Lietuvos valstybingumo pradžia. Čmilytė-Nielsen sveikina Vasario 16-osios proga

(atnaujinta 10:46 2021.02.16)
Seimo pirmininkė pabrėžė, jog Vasario 16 dienos Aktas yra politinė deklaracija, skelbianti, kad atstatoma demokratiniais pamatais sutvarkyta Lietuvos valstybė

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pasveikino tautą su Lietuvos valstybės atkūrimo diena. Sveikinimo vaizdo įrašas paskelbtas politikės Facebook paskyroje.

"Vasario 16-osios Nepriklausomybės deklaracija davė pradžią, tačiau nesukūrė paties valstybingumo. Lietuva dar ilgai telkė jėgas, kūrė institucijas, kariavo, kovojo dėl politinio išlikimo vienui viena, be jokių ateities garantijų", — savo kalboje pabrėžė Seimo vadovė.

Ji priminė, jog pirmas tvirtesnis valstybingumo akmuo padėtas tik 1920 metų pavasarį, gegužės 15 dieną, kai į pirmą posėdį susirinko visuotiniuose rinkimuose išrinktas Steigiamasis Seimas.

Būtent nuo tada, primena Seimo pirmininkė, Lietuvos valstybę imta oficialiai vadinti Lietuvos Respublika.

Iki to laiko Lietuvą de facto buvo pripažinusios aštuonios šalys ir tik viena, Vokietija — de jure. Dar reikėjo dvejų metų, kol Jungtinės Amerikos Valstijos, paskui ir Didžioji Britanija bei Prancūzija pačioje 1922 metų pabaigoje patvirtino, kad Lietuva de jure yra tarptautinės politikos subjektas.

"Vasario 16-osios impulsas išliko gyvas visą XX a., per visus karus ir okupacijas. Jo dėka nepraradome atminties ir išsaugojome viltį. Jis atvedė iki Kovo 11-osios, kai Atkuriamasis Seimas įtvirtino, kad vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Aktas ir 1920 metų gegužės 15 dienos Steigiamojo Seimo rezoliucija "niekada nebuvo nustoję teisinės galios ir yra Lietuvos valstybės konstitucinis pamatas", — sako Čmilytė-Nielsen.

Pabaigoje Seimo vadovė padėkojo signatarams.

Tegai:
Lietuvos valstybės atkūrimo diena, Vasario 16-oji, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Seimas

Lietuvoje parodyta, kaip tinkamai pasigaminti inkilą

(atnaujinta 17:59 2021.02.27)
Prieš pavasarį tokie nameliai gaminami paukščiams, kurie grįžta iš šiltų kraštų ir ruošiasi susilaukti palikuonių

Valstybinė miškų urėdija nufilmavo, kaip gaminami ir miške įrengiami inkilai. Vaizdo įrašas buvo paskelbtas "YouTube".

"Artėjant pavasariui ruošiamės pasitikti namo grįžtančius paukščius", — rašoma vaizdo įrašo komentare.

Lietuvoje inkilų kėlimo pradininku laikomas gamtininkas prof. Tadas Ivanauskas, kuris organizuotai pradėjo kelti inkilus jau 1922 metais. Dabar inkilus kelia ne tik miškininkai ar gamtininkai, bet ir daugybė paukščiams norinčių pagelbėti gamtos mylėtojų.

Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip inkilėlis surenkamas dailidžių dirbtuvėse ir įrengiamas ant pušies.

Paukščių nameliai reikalingi tam, kad būtų patogiau perėti ir veistis grįžus iš šiltųjų kraštų.

Įdomu tai, kad be migruojančių paukščių inkilėliuose taip pat peri šikšnosparniai ir voverės.

Tegai:
inkilas, miškų urėdija

Latvijoje nuo paminklo sovietų kariams pavogta patranka video

(atnaujinta 16:02 2021.02.27)
Vaizdo stebėjimo kameros užfiksavo traktorių, kuriuo, spėjama, buvo išvežta išardyta paminklo dalis

Latvijos mieste Jėkabpilyje pavogta patranka nuo paminklo sovietų kariams. Dar vasario 23-iąją, Tėvynės gynėjo dieną, ji buvo ten, nes prie memorialo buvo padėta gėlių, o kitą dieną jos jau nebebuvo.

Spėjama, kad patranka buvo išardyta naktį ir išvežta nežinoma kryptimi. Tvirtinimai, ant kurių ji buvo sumontuota, sugadinti, o šalia esantys medžiai yra pažeisti. Vaizdo stebėjimo kameros nufilmavo traktorių, kurio kauše matosi pats ginklas.

Latvių nacionalistai į šį įvykį reagavo teigiamai, paminklą pavadindami "okupacijos simboliu".

Memorialas sovietų kariams Jėkabpilio Krustpilio parke buvo atidarytas 1976 metais. Netoliese yra masinė kapavietė.

Buvo suplanuota remontuoti paminklą. Šiems tikslams miesto valdžia planavo skirti 20 tūkstančių eurų, o tai sukėlė ir Nacionalinio bloko atstovų pasipiktinimą.

Baltijos šalių politikai daro viską, kad būtų sunaikintas Sovietų Sąjungos palikimas ir priminimai apie sovietų karių žygdarbius. Tai vyksta ne tik Latvijoje, bet ir Lietuvoje. Paminklai arba išardomi, arba tampa vandalizmo aukomis.

Rusijos ambasada ne kartą kritikavo Lietuvos valdžią dėl sovietinių paminklų griovimo. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova teigė, kad tokie veiksmai yra istorijos perrašymo kampanijos dalis.

Tegai:
sovietų karių kapai, sovietų kariai, paminklas, Latvija
Тест на коронавирус

Moteris užsikrėtė koronavirusu ir nupliko

(atnaujinta 17:31 2021.02.27)
Anksčiau japonų mokslininkai teigė, kad kai kurie jau pasveikę pacientai, užsikrėtę koronavirusu, skundėsi plaukų slinkimu

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Anglijos Devono grafystės Totneso miesto gyventoja neteko plaukų dėl naujos koronaviruso infekcijos, pranešė Devon Live.

Parduotuvė
© Sputnik / Владислав Адамовский

Abby Read pernai kovą susirgo COVID-19, kai jos dviem dukterims buvo diagnozuotas koronavirusas. Read, skirtingai nei jos vaikai, nepatyrė bendrų simptomų — visų pirma, ji nekosėjo ir nejautė nuovargio ar kvėpavimo problemų.

Po kelių savaičių viena iš dukterų pastebėjo, kad jos motinai ant galvos buvo keli pliki lopai. "Plaukai pradėjo slinkti kuokštais. Buvau siaubingai nusiminusi ir jaučiausi labai prislėgta. Atrodžiau sau nepatraukli", — prisipažįsta ji.

Ji nežinojo apie tokias besimptomio koronaviruso pasekmes, todėl nusprendė ieškoti informacijos internete. Viename straipsnyje ji perskaitė, kad 22 procentai moterų, sergančių COVID-19, kenčia nuo plaukų slinkimo. "Aš visiškai nenuplikau, — patikslino ji. — Nuplikau dviem lopais."

Gydytojas patarė Read į plaukų slinkimo vietą įtrinti kortikosteroidų tepalo, kuris naudojamas odos bėrimams ir dermatitui gydyti. Vaistas padėjo, o po šešių mėnesių plaukai pradėjo atsigauti. Moteris taip pat pakeitė mitybą, iš raciono išbraukdama duoną ir pieno produktus.

Anksčiau japonų mokslininkai teigė, kad kai kurie jau pasveikę pacientai, užsikrėtę koronavirusu, skundėsi plaukų slinkimu. Jiems taip pat pasireiškė dusulys, silpnumas ir sutriko uoslė. Tyrėjai atkreipė dėmesį į tai, kad kenčiantiems nuo Ebolos ir dengės karštligės būdingi panašūs simptomai, tačiau neatmetė, kad taip nutiko dėl streso.

Tegai:
koronavirusas