Nufilmuotas marsaeigio "Perseverance" nusileidimas Marse

(atnaujinta 15:44 2021.02.19)
Artimiausiu metu specialistai pasuks pagrindinę zondo anteną Žemės link, kad perduotų didelį aukštos raiškos duomenų kiekį

Marsaeigis "Perseverance" ketvirtadienį, vasario 18 dieną, nusileido šalia Jezero kraterio.

Manoma, kad artimiausiu metu roveris perduos pirmuosius duomenis iš Marso į Žemę. Ateinančiomis dienomis specialistai tikisi gauti visas nuotraukas ir vaizdo įrašus, kurie buvo padaryti roverio nusileidimo metu.

NASA duomenimis, aparatas vienu metu filmavo keliomis kameromis. Tyrėjų skaičiavimais, vaizdo įrašas perduos ne tik vaizdą, bet ir roverio tūpimo garsą.

Kaip papasakojo misijos vadovo pavaduotoja Dženifer Trosper (Jennifer Trosper), artimiausiomis dienomis specialistai "dislokuos" zondo įrangą, be to, pasuks pagrindinę jo anteną, kuri yra būtina norint perduoti didelius aukštos raiškos duomenų kiekius, Žemės link.

"Roskosmos" pasveikino NASA su sėkmingu "Perseverance" nusileidimu Marse, pranešama valstybinės korporacijos "Telegram" kanale.

"Valstybinės korporacijos "Roskosmos" vadovybės vardu sveikinu Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos komandą, taip pat laboratorijas su sėkmingu "Perseverance" nusileidimu į Marsą. Linkiu jums visiems sėkmės ir visapusiškai įgyvendinti mokslinę tyrimų programą!" — pranešime cituojami "Roskosmos" generalinio direktoriaus pavaduotojo tarptautinio bendradarbiavimo klausimais Sergejaus Saveljevo žodžiai.

"Mars 2020" misija su roveriu "Perseverance" startavo iš Žemės praėjusių metų liepą. Erdvėlaivis, penktasis NASA istorijoje roveris, aprūpintas septyniais moksliniais instrumentais Raudonosios planetos struktūrai ir geologijai tirti. Pagrindinis uždavinys bus rinkti Marso dirvožemio mėginius, kurie ateityje turėtų būti pristatyti į Žemę. Su "Perseverance" į Marsą atkeliavo eksperimentinis prietaisas orui gauti iš Marso atmosferos, taip pat "kosminis sraigtasparnis", kuris turės pirmą kartą atlikti skrydį kitoje planetoje.

Tegai:
Marsas, kosmosas, erdvėlaivis, astronomija

"Kad išnyktų abejonės": Grybauskaitė parodė, kaip jai buvo suleistas skiepas

(atnaujinta 10:23 2021.03.05)
Anksčiau Grybauskaitei buvo priekaištauta dėl to, kad ji socialiniuose tinkluose paskelbė skiepijimosi nuotrauką, kurioje nuo švirkšto nebuvo nuimtas apsauginis kamštelis

Buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pasidalino Facebook vaizdo įrašu, kaip jai suleidžiamas skiepas nuo koronaviruso.

Dieną anksčiau Grybauskaitė pasidalino nuotrauka, kurioje pavaizduota, kaip jai atliekama vakcinacija. Prezidentė paragino žmones skiepytis, nes, anot jos, tai "moralinė pareiga, kad neplatintume ligos ir apsaugotume kitus".

Vėliau vakare žurnalistė Rūta Janutienė pasipiktino, kad Grybauskaitės nuotraukoje nuo švirkšto nebuvo nuimtas apsauginis kamštelis, ir pabrėžė, kad abejonių dėl skiepų suleidimo nekyla, bet yra nepasitikinčių ir įtarių žmonių.

Vaizdo įraše parodytas visas skiepų suleidimo procesas.

"Visai nepajutau. Labai gerai. Ačiū labai. Taip laukiau ir taip apsidžiaugiau, kad pakvietėt. Tai labai gerai, gerai. Visiem skiepytis", — sakė Grybauskaitė.

Kovo 5 dienos duomenimis, bendras koronaviruso atvejų skaičius Lietuvoje siekia 201 335. Iš viso dviem skiepo dozėmis vakcinuoti 80 502 žmonės. Iki šiol panaudota 280 565 vakcinų dozės.

"Kviečiu nebijoti ir duoti tam virusui į kailį": Grybauskaitė pasiskiepijo nuo COVID-19 >>

Karantinas galioja iki kovo pabaigos, nuo kovo 15 dienos atšaukiami judėjimo ribojimai tarp savivaldybių. Šią savaitę Vyriausybė nusprendė pritarti karantino priemonių sušvelninimui. Šalyje atsivers kai kurios kultūrinės erdvės, bus atnaujinti vairavimo praktikos egzaminai, o kai kuriais atvejais bus leidžiami dviejų namų ūkių kontaktai.

Tegai:
COVID-19, koronavirusas, vakcinacija, vakcina, skiepai, Dalia Grybauskaitė
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Pradėta Tokijaus olimpinėms žaidynėms rengiamų sportininkų vakcinacija
Lietuvoje baigta sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų vakcinacija

Nufilmuotas "priešo" bazės sunaikinimas Rusijoje žiemos sąlygomis

(atnaujinta 08:56 2021.03.04)
Vaizdo įraše galima pamatyti, kaip kariai sunaikina sąlyginio priešo pozicijas poligone, Murmansko srityje

Rusijos gynybos ministerija parodė vaizdo įrašą, kuriame nufilmuoti Šiaurės laivyno motorizuotųjų šaulių šaudymai Murmansko srityje. Vaizdo įrašas paskelbtas Gynybos ministerijos YouTube kanale.

Vaizdo įraše galima pamatyti, kaip kariai sunaikina sąlyginio priešo pozicijas.

"Prieš tai žvalgybos grupė likvidavo patrulius, kad nepastebimai galėtų prieiti pagrindinės pajėgos, taip pat "prikando liežuvį", kad būtų galima patvirtinti žvalgybos metu gautą informaciją", — sakoma pranešime.

Rusijos karinio jūrų laivyno Šiaurės laivynas yra tarprūšinis strateginis susivienijimas, kuris iš esmės yra Rusijos karinė apygarda. Jos būstinė yra Severomorske.

Tegai:
Rusijos gynybos ministerija, karinės pratybos, Rusija
Dar šia tema
"Lokys" pakilo į orą: nufilmuotas Tu-95 skrydis esant žemai temperatūrai
NATO pagyrė Rusijos priešlėktuvines sistemas "Pancir"
"Bus greitesnis už "Armatą": koks naujas tankas kuriamas Rusijoje
LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis

Maldeikienė apkaltino Karbauskį priekabiavimu prie Raskevičiaus

(atnaujinta 12:15 2021.03.05)
Europarlamentarė kreipėsi į Lygių galimybių kontrolierių prašydama įvertinti Karbauskio elgesį Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko atžvilgiu

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Europos Parlamento narė Aušra Maldeikienė apkaltino Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininką Ramūną Karbauskį priekabiavimu prie Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininko Tomo Vytauto Raskevičiaus dėl lytinės orientacijos ir prašo kontrolieriaus įvertinti jo elgesį.

Maldeikienė penktadienį pranešė, kad kreipėsi į Lygių galimybių kontrolierių prašydama įvertinti Karbauskio elgesį Raskevičiaus atžvilgiu. 

Ji sako turinti rimtą pagrindą teigti, kad "valstiečių" lyderio nuolat viešai kartojamos prieš parlamentarą nukreiptos mintys atitinka įstatyme numatytą priekabiavimą dėl lytinės orientacijos.

"Kaltinu Ramūną Karbauskį priekabiavimu. Šiandien kreipiausi į Lietuvos Lygių galimybių kontrolierių, prašydama įvertinti pono Ramūno Karbauskio elgesį, nes turiu rimtą pamatą teigti, jog jo palaikoma akcija bei viešumoje nuolat kartojamos prieš Seimo narį Tomą Raskevičių nukreiptos mintys atitinka Lietuvos Lygių galimybių įstatymo 2 str. 7 d. numatytą priekabiavimą dėl lytinės orientacijos", – socialinio tinklo Facebook paskyroje parašė europarlamentarė. 

Pasak Maldeikienės, Raskevičius, yra kompetentingas, darbštus Seimo komiteto pirmininkas, o jo formuojamos darbotvarkės apima platų žmogaus teisių klausimų ratą.

"Žinant, kokią panieką, neapykantą iš kai kurių save krikščionimis vadinančių žmonių patiria Raskevičius ir kiti LGBT žmonės, keista tik tai, kad per jo vadovavimo komitetui laikotarpį LGBT bendruomenės klausimai svarstyti tik vieną kartą. Ir to karto užteko, kad jis būtų žeminamas. Faktai rodo, priekabiauja Karbauskis tik todėl, kad T.Raskevičius yra LGBT bendruomenės narys. Ir tai pažeidžia įstatymą", – teigia ji.

Vasario 23 dieną akciją prieš Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininką organizavę piliečiai Seimo vadovei Viktorijai Čmilytei-Nielsen įteikė, jų teigimu, per 300 tūkst. žmonių parašų, kad Raskevičius būtų atleistas. Ji padarėte prielaidą, kad prie parašų prieš Raskevičių rinkimo galėjo prisidėti ir "valstiečiai".

Savo ruožtu Karbauskis tai paneigė. Kreipdamasis į Seimo pirmininkę jis rašė, jog minėto kreipimosi autoriai nesikreipė į LVŽS dėl parašų rinkimo ir tas milžiniškas parašų kiekis atsirado ne opozicinių partijų pastangomis, o žmonėms reaguojant į problemas išdėstytas kreipimosi tekste.

"Dar labiau Jus nuliūdinsiu pasakydamas, kad padėčiau savo parašą po tuo raštu, nes ten nėra homofobijos ir neskatinama neapykanta kažkokioms visuomenės grupėms. Kodėl tuo esu tikras?

O gi todėl, kad kreipimosi tekste minimi konkretūs pavyzdžiai, kai komiteto pirmininkas, turintis pareigą vienodai atstovauti ir ginti visų žmonių teises, iškelia vienų grupių teises virš kitų ir tik jomis rūpinasi", – rašė Karbauskis savo paskyroje Facebook

Tegai:
Ramūnas Karbauskis, Aušra Maldeikienė
Dar šia tema
Ministrė Lietuvoje užstojo bendrapartietį, iš kurio reikalaujama atimti postą
Nubaustas vilnietis, Facebook'e raginęs susidoroti su Tomu Raskevičiumi
Prioritetas yra LGBT, likusieji palauks? Seimas turi svarbesnių reikalų nei sekimas