"Perseverance" tyrimo aparatas pirmą kartą įrašė ir perdavė garsus į Žemę iš Marso paviršiaus. Tai paskelbė NASA mokslo skyriaus vedėjo pavaduotojas Tomas Zurbuchenas (Thomas Zurbuchen) per nuotolinę spaudos konferenciją, vykusią NASA reaktyvinių variklių laboratorijoje (JPL).
Pasak jo, mokslininkai gavo dešimtis naujų nuotraukų ir pirmųjų garsų, užrašytų Marso paviršiuje.
Roveris praėjusią savaitę nusileido Raudonojoje planetoje. Ateinantį mėnesį specialistai patikrins visas roverio sistemas ir mokslinius instrumentus, o po to prietaisas pradės tirti uolienas Jezero kraterio dugne.
Taip pat mokslininkai planuoja paleisti pirmąjį Marso sraigtasparnį "Ingenuity", jei jis visiškai išlaikys patikrinimus prieš skrydį.
Kaip pridūrė roverio tūpimo proceso vaizdo ir garso įrašymo projekto vadovas Deivas Gruelis (Dave Gruel), nepavyko įrašyti garso tūpimo metu dėl programinės įrangos problemų, kurios sutrukdė kontaktą tarp mikrofono ir įrenginio, analoginius signalus paverčiančio skaitmeniniais duomenimis.
Pasak jo, NASA inžinieriai atmetė mikrofono aparatūros problemų tikimybę.
Pagrindinė "Perseverance" užduotis bus įvertinti Marse praeityje buvusią gyvybę ir ieškoti galimų gyvybės pėdsakų.
Roveris ne tik ištirs nuosėdinių uolienų savybes, bet ir surinks jų pavyzdžius į specialią laive įmontuotą spintelę. Planuojama, kad mineralus į Žemę grąžins speciali bendra Europos kosmoso agentūros (ESA) ir NASA misija MSR, kuri bus išsiųsta į Raudonąją planetą ne anksčiau kaip 2026 metais.
Vilniuje, Europos aikštėje, priešais savivaldybės pastatą, trečiadienį įvyko protesto mitingas, kuriame susirinkusieji priešinosi priverstiniam vaikų ir mokytojų tikrinimui dėl koronaviruso prieš grįždami į mokyklas.
Nepasitenkinimą sukėlė Vilniaus savivaldybės nustatyta tvarka, susijusi su mokyklų atidarymu. Norėdami pradėti kontaktinį mokymąsi, visi studentai turi išlaikyti COVID-19 testą, o praėjus tam tikram laikui po mokymo pradžios — antrąjį. Tas pats pasakytina ir apie mokytojus. Be to, reikėtų patikrinti mokyklos personalą.
Ne visiems tėvams patiko Lietuvos sostinės mero pasiūlymas. Jie laikė tai "eksperimentu", kurio nereikėtų atlikti su jų vaikais. Dalyviai taip pat pažymėjo, kad tų tėvų, kurie atsisako būti ištirti, vaikams mokslo metai jau baigėsi, nes jie galėjo rinktis tik tarp šių dviejų falimybių — tirtis arba likti namuose.
Protesto akciją organizavo žinoma visuomenės veikėja Vilniuje Nendrė Černiauskienė. Dalyvavo ir Lietuvos Seimo narys iš "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" Dainius Kepenis.
Mitingo metu dalyviai ne kartą kalbėjo apie apgaulę, nurodydami situaciją su karantinu ir taikomus apribojimus. Taip pat auditorija teigė, kad testai neparodo realios situacijos.
Lietuvoje karantinas pratęstas iki vasaros pradžios. Valdžia panaikino judėjimo tarp savivaldybių apribojimus.
Naujausiais duomenimis, Lietuvoje iš viso nustatyta daugiau kaip 230 tūkstančių koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 3,7 tūkstančio žmonių.
Pagal Ignalinos atominės elektrinės (IAE) eksploatacijos nutraukimo galutinį planą ir Ignalinos AE eksploatacijos nutraukimo projektą bus išmontuota 1-ojo (G-1) energijos bloko turbinų salės įrangos pagrindinė dalis.
Įgyvendinant projektą B9/1, 1-ojo energijos bloko turbinų salėje planuojama išmontuoti ir deaktyvuoti apie 16 000 tonų įrangos, kurios didžiąją dalį sudaro turbinos ir turbinų sistemos dalys, siurbliai, armatūra ir vamzdynai (bendras ilgis 15 000 m).
Pagal Galutinį eksploatavimo nutraukimo planą ir IAE eksploatavimo nutraukimo projektą, didžiosios dalies IAE 2-ojo bloko turbinų salės įrangos eksploatacija bus baigta ir ši įranga bus izoliuota. Ateityje ši įranga nebus naudojama, bus išmontuota ir išvežta už bloko G-2 ribų.
Vaizdo įraše, kuri Ignalinos atominės elektrinės (IAE) spaudos tarnyba paskelbė savo Facebook paskyroje, parodyta, kaip vyksta generatoriaus TG-4 statoriaus perkėlimas. Pagreitintai parodomas visas demontavimo procesas.
Ignalinos atominė elektrinė buvo uždaryta 2009 metais Europos Sąjungos reikalavimu. Tada prasidėjo jos eksploatacijos nutraukimo darbai.
Daugelis ekspertų pažymėjo, kad elektrinės uždarymas paskatino staigų elektros energijos kainų šuolį respublikos gyventojams, taip pat pakenkė Lietuvos ekonomikos konkurencingumui.
Išmontavimo darbus planuojama baigti 2038 metais.
IAE eksploatavimo nutraukimą lydi korupcijos skandalai. Pastaraisiais metais Ignalinoje pasikeitė keli direktoriai, vienas iš jų yra susijęs su neteisėtu elektrinės turto pardavimu.
Balandžio 16-oji yra 106-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 259 dienos.
Šiandien saulė teka 06:18, leidžiasi 20:22, dienos ilgumas 14 val. 04 min.
Savo vardadienį šiandien švenčia Benediktas, Giedrius, Algedė, Kalikstas ir Ūdrys.
1794 metais Šiauliuose paskelbtas pirmasis Lietuvos kariuomenės sukilimo aktas.
1885 metais gimė Juozas Vaičkus, vienas lietuvių profesionaliojo teatro kūrėjų, aktorius, režisierius. Mirė 1935 m.
1948 metais mirė lietuvių muzikos klasikas, kompozitorius, profesorius Juozas Gruodis. Gimė 1884 m.
2007 metais Juozas Imbrasas išrinktas Vilniaus miesto meru.
1879 metais sulaukusi 35-erių metų amžiaus, Prancūzijoje, Nevero vienuolyne, mirė Bernadeta, kuriai 1858 m. Lurde buvo apsireiškusi Švenčiausioji Mergelė Marija. 1933 metais Popiežius Pijus XI paskelbė ją šventąja.
1889 metais gimė anglų komikas Čarlis Čaplinas.
1906 metais baigti ryšio kabelio tarp JAV ir Kinijos tiesimo darbai.
1940 metais gimė Danijos karalienė Margaretė II.
1945 metais II pasaulinio karo metais JAV armija Vokietijoje įžengė į Niurnbergą.
1948 metais įkurta Europos ekonominio bendradarbiavimo organizacija (OEEC).
1970 metais Prancūzijos Alpėse sniego nuošliauža užgriuvo vaikų sanatoriją, žuvo 72 žmonės.
1996 metais Britanijoje paskelbta apie princo Endriu ir Saros Fergiuson skyrybas.
2008 metais būdamas 90 metų nuo vėžio mirė Chaoso teorijos kūrėjas Edvardas Lorenzas, kuris atskleidė drugelio efektą — tai, kaip maži veiksmai gali nulemti didelius pokyčius.