Latvijos žurnalistai paprašė JT generalinio sekretoriaus paramos

(atnaujinta 10:55 2021.05.04)
Gegužės 3-iąją paskelbtas vaizdo kreipimasis į JT generalinį sekretorių su prašymu grąžinti laisvę tiek spaudai, tiek žurnalistams

1993 metais JT paskelbė Pasaulinę spaudos laisvės dieną. 2021 metais Latvijoje prieš 14 spaudos laisve tikėjusių žurnalistų buvo iškeltos baudžiamosios bylos. Jie visi bendradarbiavo su "Sputnik Latvija" ir "Baltnews".

Šventinę gegužės 3-iąją jie kreipiasi į JT generalinį sekretorių su prašymu grąžinti laisvę tiek spaudai, tiek žurnalistams.

Paskutinėje ESBO nuolatinėje taryboje Rusijos misija atkreipė dėmesį į Rusijos žiniasklaidos — RT, "Sputnik", "RIA Novosti" ir "Baltnews" — persekiojimą daugelyje organizacijos narių: Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje, taip pat Prancūzijoje ir Vokietijoje.

"Mes dar kartą paraginome žiniasklaidos laisvės atstovą atidžiau ir aktyviau viešai reaguoti į šiuos žiniasklaidos teisių pažeidimo faktus, netylėti ir nesislėpti už kelių bendrų frazių išreiškiant bendrą susirūpinimą. Kalbama apie cenzūros įvedimą ESBO erdvėje", — sakė žurnalistai.

"Mes ir toliau atidžiai stebėsime Rusijos žiniasklaidos apsaugos klausimus, kai pažeidžiamos jų teisės, ir neleisime šių klausimų  nepaisyti tarptautinėse platformose. Mes ir toliau spausime ESBO atstovą žiniasklaidos laisvės klausimais ir sieksime nuoseklaus visuomenės informavimo šioje srityje", — pabrėžė žurnalistai.

Anksčiau latvių žurnalistė Ala Berezovskaja sakė, kad Latvijos valstybės saugumo tarnyba balandžio 14 dieną apklausė penkis žurnalistus, bendradarbiavusius su portalais "Sputnik Latvija" ir "Baltnews", ir ketina jiems suteikti įtariamųjų statusą. Prieš tai žmogaus teisių aktyvistas Aleksandras Gaponenka pranešė, kad du žurnalistai, bendradarbiavę su Rusijos žiniasklaida, buvo iškviesti į Valstybės saugumo tarnybą. Vėliau jis patikslino, kad buvo iškviesti keturi.

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministerija Latvijos valdžios veiksmus prieš rusakalbius žurnalistus pavadino baudžiamąja akcija ir akivaizdžiu demokratinės visuomenės pagrindų — žiniasklaidos ir saviraiškos laisvės — pažeidimo pavyzdžiu. MIA "Rossija segodnia" ir RT vyriausioji redaktorė Margarita Simonian išreiškė viltį, kad Rusija atsakys į baudžiamąsias bylas prieš rusakalbius žurnalistus.

Tegai:
Sputnik Latvija, žiniasklaida, Rusija

"Discoteque" su Gediminu: "The Roop" surengė Vilniuje performansą

(atnaujinta 19:04 2021.05.06)
Didysis Lietuvos kunigaikštis buvo "aprengtas" grupės spalvomis, o patys muzikantai šoko prie pat paminklo papėdės

Prieš "Euroviziją-2021" "The Roop" surengė diskoteką priešais didžiojo kunigaikščio Gedimino paminklą Vilniaus centre.

Vaizdo įrašas buvo paskelbtas turizmo informacijos centro "Go Vilnius" YouTube kanale.

Muzikantai atliko šokį pagal dainą "Discoteque", su kuria jie šiemet dalyvaus konkurse "Eurovizija-2021".

Tuo pat metu Gediminas buvo papuoštas geltona skraiste — grupės spalva, o Lietuvos didžiojo kunigaikščio rankoje buvo disko kamuolys. Prie paminklo taip pat buvo diskotekos kamuoliai ir buvo įjungtas purpurinis apšvietimas.

Kiti sostinės paminklai taip pat buvo papuošti geltonais aksesuarais.

Lietuvos pergalės "Eurovizijoje-2021" atveju "Go Vilnius" centras pažadėjo Vilniuje surengti didelę diskoteką "Open Discoteque".

Grupė "The Roop" laimėjo Lietuvos nacionalinę atranką į "Euroviziją-2021" su daina "Discoteque". Grupę sudaro trys žmonės: solistas Vaidotas Valiukevičius, Robertas Baranauskas, kuris groja mušamaisiais, ir Mantas Banišauskas (gitara). Jų muzikinį stilių galima apibūdinti kaip roko, poproko, soft-roko, dance-roko, indie ir pop derinį.

"The Roop" pasirodys pirmajame pusfinalyje, kuris vyks gegužės 18 dieną.

Tegai:
Vilnius, The Roop, Eurovizija-2021
Temos:
Dainų konkursas "Eurovizija 2021"

Pagauti krentančias žvaigždes: nufilmuotas gegužės mėnesio Eta Akvaridų meteorų lietus

(atnaujinta 11:58 2021.05.07)
Gegužės meteorų lietaus šaltinis yra kosminių dulkių takas nuo Halio kometos. Jis aiškiai matomas plika akimi

Liudytojai užfiksavo Eta Akvaridų meteorų, dar vadinamą gegužės akvaridų, srautą. Vaizdo įrašas buvo paskelbtas YouTube.

Pasak vaizdo įrašo Facebook autorės, jis buvo nufilmuotas telefonu ketvirtadienį nuo 01:00 iki 06:00.

"Šiame vaizdo įraše yra mažiausiai septynios krintančios žvaigždės (dvi ryškios, dvi gerai matomos ir trys neryškios). Ar sugebėsite jas visas pagauti?" — rašo vaizdo įrašo autorė.

Ji taip pat pažymėjo, kad dėl geresnio matomumo vaizdo įrašo greitis buvo sulėtintas iki 0,25 karto.

Eta Akvaridų meteorų lietaus pikas vyksta gegužės 5, 6 ir 7 dienomis. Šiomis dienomis danguje galima pastebėti iki 50 meteorų per valandą.

Gegužės akvaridų šaltinis yra kosminių dulkių takas nuo Halio kometos. Meteorai dangų persmelkia beveik 67 kilometrų per sekundę greičiu.

Srautą galima stebėti plika akimi, jis ypač aiškiai matomas priešaušrio valandomis. Tačiau meteorai bus matomi tik esant palankioms oro sąlygoms.

Kitas stiprus meteorų, vadinamų perseidais, lietus bus matomas rugpjūtį.

Tegai:
meteoritas, žvaigždė
Ugniagesiai, archyvinė nuotrauka

Kaune užsiliepsnojo didelė metalo krūva

(atnaujinta 14:49 2021.05.07)
Teritorijoje, kur įvyko gaisras, yra įsikūrusi UAB "Baltic metal", užsiimanti metalo laužo supirkimo ir tvarkymo veikla

VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Penktadienį gautas pranešimas, kad Kaune atvira liepsna dega didelė metalo krūva. Apie tai pranešė Aplinkos apsaugos departamentas.

Pažymima, jog incidentas įvyko R. Kalantos gatvėje 49. Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai nuvyko į įvykio vietą. Aplinkosaugininkai dirba, kiek leidžia dabartinės aplinkybės, ir aiškinasi situaciją.

Taip pat į gaisro vietą išsiųsta mobili laboratorija. Bus atliekami kietųjų dalelių, anglies monoksido, azoto oksidų ir kt. tyrimai.

Departamento duomenimis, teritorijoje, kur įvyko gaisras, yra įsikūrusi UAB "Baltic metal", užsiimanti metalo laužo supirkimo ir tvarkymo veikla.

Aplinkos apsaugos departamentas šių metų sausį–kovą atliko neplaninį įmonės patikrinimą. Už nustatytus pažeidimus buvo pritaikytos sankcijos, pažeidimai pašalinti.

Tegai:
Aplinkos apsaugos departamentas, gaisras, Kaunas
Dar šia tema
Ugniagesiai gelbėtojai išgelbėjo katę iš medžio, kuriame ji išbuvo dvi paras
Klaipėdoje į iškvietimą atvykusį ugniagesį užpuolė vyras
Šiauliuose dėl netikėtai iškritusio sniego kilo chaosas